3055 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W TWARDOGÓRZE z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uchwalenia “Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków” Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 19 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747), Rada Miejska w Twardogórze uchwala, co następuje: |
§ 1
Rada Miejska po dokonaniu analizy projektu “Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków” przedstawionego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Twardogórze przyjmuje go w wersji stanowiącej załącznik nr 1 do uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ANDRZEJ ZARÓWNY
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Twardogórze z dnia 30 września 2002 r. (poz. 3055)
REGULAMIN
DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanych na terenie gminy Twardogóra przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Twardogórze, zwany dalej Usługodawcą.
2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Usługodawcy polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody.
3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Usługodawcy polegającą na odbiorze i oczyszczaniu ścieków.
4. Ilekroć w Regulaminie niniejszym używa się określenia “ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).
5. Celem niniejszego Regulaminu jest określenie praw i obowiązków Usługodawcy oraz Usługobiorcy wynikających z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 roku (Dz. U. Nr 72, poz. 747).
§ 2
1. Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego Regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo--kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwany dalej Usługobiorcą.
2. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, zawartej między Usługodawcą a Usługobiorcą.
3. Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
1) przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną in-
stalacją wodociągową w nieruchomości Usługobiorcy wraz z zaworem głównym za wodomierzem głównym,
2) przyłącze kanalizacyjne – odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości Usługobiorcy z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – od granicy nieruchomości,
3) sieć – przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki,
4) urządzenia wodociągowe – ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych, studnie publiczne, urządzenia służące do magazynowania i uzdatniania wód, sieci wodociągowe, urządzenia regulujące ciśnienie wody,
5) urządzenia kanalizacyjne – sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków,
6) urządzenia pomiarowe – przyrząd pomiarowy mierzący ilość odprowadzanych ścieków, znajdujący się na przyłączu kanalizacyjnym,
7) wodomierz główny – przyrząd pomiarowy mierzący ilość pobranej wody, znajdujący się na każdym przyłączu wodociągowym,
8) ścieki – wody zużyte na cele bytowe lub przemysłowe,
9) ścieki bytowe – ścieki z budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, osiedli mieszkaniowych i terenów usługowych, powstające w szczególności w wyniku ludzkiego metabolizmu oraz funkcjonowania gospodarstw domowych,
10) ścieki przemysłowe – ścieki odprowadzane z nieruchomości, na których prowadzi się działalność gospodarczą, niebędące ściekami bytowymi.
R o z d z i a ł II
Warunki przyłączenia do sieci
§ 3
1. Usługodawca jest zobowiązany zapewnić realizację budowy i rozbudowy urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez Gminę Twardogóra w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, który uchwala Rada Miejska w Twardogórze.
2. Usługodawca jest obowiązany umożliwić przyłączenie do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne możliwości przyłączenia i świadczenia usług.
Możliwości te uwarunkowane są usytuowaniem nieruchomości, zdolnościami dostawczymi sieci wodociągowej oraz zdolnościami przepustowymi istniejącej sieci kanalizacyjnej.
3. W przypadku, gdy zamierzenia inwestycyjne właścicieli lub zarządców nieruchomości wyprzedzają plany inwestycyjne Usługodawcy, mogą oni wybudować w porozumieniu z Usługodawcą i Gminą Twardogóra na własny koszt urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne niezbędne do korzystania z usług.
4. Urządzenia, o których mowa w ust. 3, jeżeli odpowiadają warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach, mogą być przekazane Gminie Twardogóra lub Usługodawcy, odpłatnie lub na warunkach uzgodnionych w umowie.
§ 4
1. Procedura związana z przyłączeniem nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej rozpoczyna się od złożenia Usługodawcy przez Usługobiorcę pisemnego wniosku o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.
2. Usługodawca po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, zobowiązany jest w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego wniosku – do wydania i doręczenia Usługobiorcy warunków technicznych przyłączenia, niezbędnych do wykonania dokumentacji technicznej i wykonania przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego.
3. Warunki techniczne przyłączenia określają:
1) miejsce i sposób połączenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej z instalacjami Usługobiorcy,
2) miejsce zainstalowania wodomierza głównego oraz miejsce zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków,
3) maksymalne dobowe zapotrzebowanie na pobór wody,
4) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,
5) termin ważności warunków technicznych przyłączenia.
4. Po otrzymaniu przez Usługobiorcę od Usługodawcy warunków technicznych, o których mowa w ust. 2, Usługobiorca zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji technicznej przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego – która podlega uzgodnieniu przez Usługodawcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania jej od Usługobiorcy.
5. Po uzgodnieniu przez Usługodawcę dokumentacji technicznej, o której mowa w ust. 2, oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę Usługobiorca uprawniony jest do rozpoczęcia robót budowlanych mających na celu wykonanie przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego.
6. Po wykonaniu robót budowlanych, o których mowa w ust. 5, Usługobiorca zobowiązany jest do zgłoszenia tych robót do odbioru przez Usługodawcę – który dokonuje odbioru technicznego oraz spisuje protokół w zakresie zgodności wykonania robót budowlanych z wydanymi warunkami technicznymi oraz uzgodnieniami dokumentacji technicznej.
§ 5
Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej może występować Usługobiorca posiadający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.
§ 6
Do wniosku o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej Usługobiorca ubiegający się o przyłączenie do sieci załącza:
1) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek,
2) aktualną mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.
R o z d z i a ł III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z Usługobiorcą
§ 7
1. Zawarcie umowy o dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków następuje z Usługobiorcą, którego nieruchomość została przyłączona do sieci i który wystąpił o to z pisemnym wnioskiem. Podpisanie umowy o dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków następuje po spełnieniu warunków odbioru i podpisaniu przez strony protokołów określonych w § 4 pkt 7.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, może być zawarta z Usługobiorcą, który posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego dostarczana jest woda i z którego odprowadzane są ścieki, oraz z Usługobiorcą, który korzysta z nieruchomości zabudowanej lub niezabudowanej o uregulowanym bądź nieuregulowanym stanie prawnym, jednakże z zachowaniem właściwej ostrożności.
3. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.
4. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 3, Usługodawca zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i w sposób uzgodniony z Usługodawcą,
2) możliwy jest jednoczesny odczyt wodomierzy,
3) wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania, co winien udokumentować stosownymi zgodami wszystkich lokatorów,
4) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócenia dostaw w pozostałych lokalach.
5. Usługodawca może zawrzeć umowę w szczególnym przypadku z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w ust. 2 i 3, również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w ust. 4.
6. Usługodawca rozpoczyna dostawę wody lub odprowadzenie ścieków nie później niż w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy lub w terminie uzgodnionym z Usługobiorcą.
§ 8
1. Umowa o dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków może być zawarta na czas nieokreślony lub określony.
2. Umowa określa możliwość jej rozwiązania w przypadkach określonych przepisami kodeksu cywilnego oraz zaprzestania świadczenia usług na zasadach określonych art. 8 ustawy, a mianowicie:
1) przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
2) Usługobiorca nie uiścił opłat za dwa pełne okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
3) jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie bądź pominięcie urządzenia pomiarowego,
4) został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzenie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo pominiętych wodomierzach bądź urządzeniach pomiarowych.
3. Umowa dopuszcza jej rozwiązanie przez Usługobiorcę za wypowiedzeniem lub na zgodny wniosek stron.
4. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy powoduje zastosowanie przez Usługodawcę środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.
§ 9
Umowa, o której mowa w § 8 ust. 1, zawiera postanowienia dotyczące:
1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,
2) sposobu i terminów rozliczeń,
3) praw i obowiązków stron umowy,
4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych,
5) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.
§ 10
1. W umowach dotyczących odprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych Usługodawca uwzględnia postanowienia wynikające z obowiązujących rozporządzeń Rady Ministrów i właściwego ministra do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej działającego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, wydanych na podstawie art. 11 ustawy, określających sposób realizacji obowiązków Usługobiorcy odprowadzającego ścieki przemysłowe do urządzeń kanalizacyjnych, w tym dopuszczanie wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych oraz sposób sprawowania kontroli ilości i jakości ścieków.
2. Usługobiorca odprowadzający ścieki przemysłowe do urządzeń kanalizacyjnych jest zobowiązany do:
1) niezwłocznego powiadomienia właściciela urządzeń kanalizacyjnych o awarii powodującej zrzut niebezpiecznych substancji do urządzeń kanalizacyjnych, w celu podjęcia odpowiednich przedsięwzięć zmniejszających skutki awarii,
2) instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe i prawidłowej eksploatacji tych urządzeń,
3) umożliwienia właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych dostępu w każdym czasie do miejsc kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do tych urządzeń oraz przeprowadzania kontroli sieci i urządzeń do podczyszczania ścieków będących własnością Usługobiorcy,
4) wewnętrznej kontroli przestrzegania dopuszczalnych ilości i natężeń dopływu ścieków przemysłowych oraz ich wskaźników zanieczyszczenia, w szczególności gdy wprowadzane ścieki przemysłowe stanowią więcej niż 10% wszystkich ścieków komunalnych dopływających do oczyszczalni oraz gdy zanieczyszczenie w ściekach przemysłowych może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne lub bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych bądź procesów oczyszczania ścieków,
5) udostępnienia wyników wewnętrznej kontroli właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych oraz informacji na temat posiadanych urządzeń podczyszczających ścieki, a także rodzaju i źródeł substancji niebezpiecznych wprowadzanych do ścieków,
6) zainstalowania urządzeń pomiarowych służących do określania ilości i jakości ścieków przemysłowych, na żądanie właściciela urządzeń kanalizacyjnych, jeżeli takie wymaganie jest uzasadnione możliwością wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia osób obsługujących urządzenia kanalizacyjne lub bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych i wyposażenia technicznego urządzeń kanalizacyjnych bądź procesu oczyszczania ścieków.
§ 11
1. Zmiana Usługobiorcy powoduje wygaśnięcie dotychczasowej umowy i wymaga zawarcia nowej umowy
2. Nowy Usługobiorca zobowiązany jest do zawarcia nowej umowy z Usługodawcą.
§ 12
1. Integralną część umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków stanowi wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, o którym mowa w § 5, składany Usługodawcy przez Usługobiorcę.
2. Każdorazowo w przypadku zmiany istotnych warunków korzystania z usług Usługobiorca zobowiązany jest do złożenia Usługodawcy zaktualizowanego wniosku określającego charakterystykę zużycia wody oraz rodzaj, ilość, a w przypadku Usługobiorców przemysłowych również jakość odprowadzanych ścieków.
R o z d z i a ł IV
Obowiązki Usługodawcy
§ 13
Usługodawca zapewnia zdolność posiadanych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości, jakości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostawy wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny.
§ 14
1. Usługodawca zapewnia prawidłową eksploatację posiadanych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.
2. Usługodawca informuje Zarząd Miasta i Gminy Twardogóra o jakości wody przeznaczonej do spożycia.
§ 15
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Usługodawca zapewnia zastępczy punkt poboru wody i informuje Usługobiorcę o jego lokalizacji.
§ 16
1. O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości Usługodawca informuje Usługobiorców w sposób zwyczajowo przyjęty, co najmniej na dwa dni przed ich wystąpieniem.
2. W przypadku przerw lub ograniczeń w dostawie wody oraz obniżeniu jej jakości spowodowanych awarią urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych Usługodawca poinformuje o tych zdarzeniach Usługobiorców w terminie, na jaki pozwoli aktualna sytuacja.
§ 17
1. Usługodawca instaluje i zapewnia prawidłową eksploatację wodomierza głównego u Usługobiorcy, z wyjątkiem wodomierza do czasowego wykorzystania oraz wodomierzy sprzężonych do celów przeciwpożarowych.
2. Zawór główny za wodomierzem głównym jest miejscem przekazania rzeczy w rozumieniu Kodeksu cywilnego (art. 544 k.c.). Jest to również miejsce rozdziału sieci wodociągowej z instalacją wewnętrzną, jak również miejsce rozdziału odpowiedzialności technicznej, ekonomicznej i prawnej za wszystko, co dzieje się z wodą poza zaworem głównym – po przekazaniu towaru. Z chwilą przejścia wody przez wodomierz i zawór główny zrealizowane zostaje świadczenie dostawy wody – sprzedaż.
3. Miejscem odbioru ścieków jest miejsce połączenia sieci wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej z siecią kanalizacyjną, tj. pierwsza studzienka, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku, granica nieruchomości.
§ 18
1. Jeżeli strony nie ustaliły w umowie o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzanie ścieków inaczej, obowiązuje niżej uzgodniony tryb udzielania przez Usługodawcę informacji i odpowiedzi w związku z niedotrzymaniem ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody lub wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej ścieków.
2. Udzielenie informacji na żądanie Usługobiorców następuje w ciągu:
1) 12 godzin – na telefoniczne żądanie określenia przewidywanego terminu usunięcia przerw i zakłóceń w świadczeniu usług,
2) 14 dni – na pisemne lub telefoniczne skargi, wymagające przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, dotyczącego przerw i zakłóceń w dostarczeniu wody lub odprowadzeniu ścieków.
R o z d z i a ł V
Obowiązki Usługobiorcy
§ 19
1. Usługobiorca zamierzający korzystać z usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzanie ścieków zobowiązany jest wystąpić z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy do Usługodawcy.
2. Usługobiorca zgłasza Usługodawcy na piśmie fakt zaprzestania korzystania z usług wraz z podaniem terminu.
§ 20
1. Koszty realizacji budowy przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego oraz studni przewidzianej do lokalizacji wodomierza głównego bądź urządzeń pomiarowych ponosi Usługobiorca.
2. Usługobiorca zobowiązany jest do realizacji we własnym zakresie prac projektowych oraz robót związanych z wykonaniem przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego.
3. Usługobiorca zapewnia niezawodne działanie wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi, skutkami niskich temperatur, przed dostępem do nich osób nieuprawnionych, a także za prawidłowe utrzymanie studzienki lub pomieszczenia, w którym są one zamontowane.
4. Jeżeli umowa o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, Usługobiorca odpowiada za:
1) niezawodne działanie posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych (z urządzeniem pomiarowym włącznie),
2) wykonanie niezbędnych napraw przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz zainstalowanych na nich urządzeń we własnym zakresie i na własny koszt,
3) usunięcie na własny koszt awarii na posiadanym przyłączu wodociągowym lub kanalizacyjnym w terminie określonym przez Usługodawcę, (lecz nie później niż w ciągu trzech dni).
5. Usługobiorca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z niewywiązywania się z obowiązków określonych w ust. 3, 4.
6. Wodomierze poza wodomierzem głównym oraz urządzenia pomiarowe są częścią instalacji wewnętrznej i ich montaż, utrzymanie oraz legalizacja obciąża Usługobiorcę.
7. W przypadku nieusunięcia przez Usługobiorcę awarii na posiadanym przyłączu wodociągowym lub kanalizacyjnym Usługodawca dokona niezbędnych napraw, obciążając kosztami Usługobiorcę.
§ 21
Usługobiorca natychmiast obligatoryjnie powiadamia Usługodawcę o:
1) wszelkich stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby oraz o awariach na przyłączu wodociągowym,
2) zmianach parametrów określonych umową dotyczących nieruchomości i jej użytkowników,
3) wszelkich zamierzonych zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci,
4) zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy.
§ 22
Usługobiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.
§ 23
Usługobiorca powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać ją zgodnie z przeznaczeniem.
§ 24
Usługobiorcy zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Usługodaw- cę oraz nieutrudniający działalności Usługodawcy, a w szczególności do:
1) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,
2) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,
3) informowania Usługodawcy o własnych ujęciach wody,
4) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia do sieci.
R o z d z i a ł VI
Sposób rozliczeń
§ 25
Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę lub zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków, mierzonych odpowiednio na wodomierzu głównym i urządzeniu pomiarowym.
§ 26
1. Ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego.
2. W przypadku zawarcia umów z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie zainstalowanych wodomierzy indywidualnych, z uwzględnieniem różnicy wynikającej pomiędzy odczytem na wodomierzu głównym a sumą odczytów z tych wodomierzy.
§ 27
W przypadku braku wodomierza głównego ilość zuży- tej wody określa się na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14.01.2002 r. dotyczącego przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70).
§ 28
W przypadku awarii wodomierza do rozliczeń stosuje się średnie zużycie z ostatnich 3 miesięcy przed awarią lub zgodnie z § 27 niniejszego regulaminu.
§ 29
1. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych.
2. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą ilości wody dostarczonej przez Usługodawcę oraz pobraną z innych źródeł.
§ 30
W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na warunkach określonych przez Usługodawcę i na koszt Usługobiorcy.
§ 31
1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty, jak również sposób jej uiszczania.
2. Wniesienie przez odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania naliczonej należności.
§ 32
1. Usługodawca obciąża Gminę Twardogóra na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie za wodę:
1) pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych,
2) zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,
3) zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych.
2. W przypadku braku pomiaru zużycia wody na powyższe cele z urządzeń sieci miejskiej Usługodawca obciąża w rozliczeniu kwartalnym na podstawie ilości wykazanej przez Gminę Twardogóra.
§ 33
1. Przy rozliczeniach z Usługobiorcami Usługodawca obowiązany jest stosować taryfę zatwierdzoną uchwałą Rady Miejskiej w Twardogórze.
2. Jeżeli Rada Miejska w Twardogórze nie podejmie uchwały w terminie 45 dni, wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf określonych przez Usługodawcę.
3. Zatwierdzona taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie lub w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie do 7 dni od dnia podjęcia uchwały, o której mowa w ust. 1, niniejszego regulaminu.
4. Usługodawca ogłasza w miejscowej prasie lub w sposób zwyczajowo przyjęty taryfy, o których mowa w ust. 2, w terminie co najmniej 7 dni przed dniem wejścia ich w życie.
5. Taryfa obowiązuje przez 1 rok.
6. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków.
R o z d z i a ł VII
Prawa Usługobiorcy
§ 34
Usługodawca na wniosek Usługobiorcy udziela informacji dotyczących realizacji usługi oraz informacji o obowiązujących taryfach.
§ 35
1. Usługobiorca ma prawo żądać upustu w przypadku dostawy wody o obniżonej jakości.
2. Wielkość upustu określa umowa.
§ 36
1. Usługobiorca ma prawo domagać się odszkodowania za szkody w jego mieniu powstałe z winy Usługodawcy w związku z eksploatacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnych.
2. W przypadku sytuacji awaryjnych Usługodawca nie ponosi kosztów za szkody powstałe w mieniu Usługobiorcy.
§ 37
1. Usługobiorca ma prawo domagać się od Usługodawcy, w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzenia kontroli prawidłowości wskazań wodomierza.
2. Sposób wnoszenia reklamacji określa umowa.
3. W przypadku potwierdzenia prawidłowości działań wodomierza przez Okręgowy Urząd Miar i Wag koszty przeprowadzenia postępowania reklamacyjnego ponosi Usługobiorca.
R o z d z i a ł VIII
Prawa Usługodawcy
§ 38
Usługodawca może odmówić przyłączenia do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania jego zgody bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi.
§ 39
Usługodawca może odmówić zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, gdy Usługobiorca nie spełni warunków określonych w § 7, 8, 9 niniejszego regulaminu.
§ 40
Usługodawca może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 ustawy, jeżeli:
1) przyłącze wodociągowe lub kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
2) Usługobiorca nie uiścił opłat za dwa pełne okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
3) jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie bądź pominięcie urządzenia pomiarowego,
4) został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzenie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo pominiętych wodomierzach bądź urządzeniach pomiarowych.
§ 41
Usługodawca może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, jeśli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaprzestania świadczenia usług.
§ 42
1. Uprawnieni przedstawiciele Usługodawcy mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z jego usług lub
posiada jego urządzenie, w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub innych wodomierzy, dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądów i napraw, demontażu urządzeń posiadanych przez Usługodawcę, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.
2. Usługodawca wyda swoim przedstawicielom stałe pisemne upoważnienie, które z legitymacją służbową nadają uprawnienia do wykonywania czynności określonych w ust. 1.
R o z d z i a ł IX
Postanowienia końcowe
§ 43
Zgodnie z art. 19 ustawy Regulamin niniejszy zatwierdzony został uchwałą nr L/433/2002 z dnia 30 września 2002 roku Rady Miejskiej w Twardogórze i obowiązuje od dnia wejścia w życie.
§ 44
W sprawach nieobjętych niniejszym Regulaminem stosowane są obowiązujące przepisy prawa, a w szczególności ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).