3053

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY GRYFÓW ŚLĄSKI

z dnia 12 września 2002 r.

w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości

Na podstawie przepisu art. 40 ust. 1 i art. 18 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 5 ust. 1 i art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.) oraz art. 9, art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704) Rada Miejska Gminy Gryfów Śląski uchwala, co następuje:

§ 1

1. W celu zmniejszenia bezrobocia oraz wspierania przedsiębiorców, którzy utworzą nowe stanowiska pracy oraz stworzą w wyniku inwestycji budowlanej nową powierzchnię na działalność, wprowadza się zwolnienie od podatku od nieruchomości, zwanego dalej “podatkiem”, przez okres nie krótszy niż 1 rok i nie dłuższy niż 5 lat.

2. Dla podatników inwestujących na terenie gminy obniża się podatek od powierzchni nowo powstałej w wyniku inwestycji budowlanej:

w 1 roku – o 90%

w 2 roku – o 70%

w 3 roku – o 50%

w 4 roku – o 30%

w 5 roku – o 10%

3. Pomoc na wspieranie nowych inwestycji będzie udzielana, jeśli spełnione będą następujące warunki:

– udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,

– działalność gospodarcza związana z daną inwestycją będzie prowadzona przez co najmniej pięć lat od dnia udzielenia pomocy,

– prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

– potwierdzony wyciąg z projektu budowlanego odnośnie powierzchni użytkowej inwestycji,

– pozwolenie na użytkowanie wybudowanego obiektu lub zawiadomienie o oddaniu do użytkowania,

– udokumentowanie poniesionych kosztów potwierdzonych przez kierownika budowy.

4. Maksymalna kwota obniżki w okresie 5 lat nie może przekroczyć 50% wartości inwestycji.

§ 2

1. Dla przedsiębiorców tworzących nowe stanowiska pracy i zatrudniających bezrobotnych zwalnia się od podatku:

1) 20 m˛ powierzchni budynków na każde nowo utworzone stanowisko pracy, a dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów powierzchnia ta wynosi 25 m˛,

2) 200 m˛ powierzchni gruntów na kaćde nowo utworzone stanowisko pracy, a dla przedsiźbiorców zatrudniających absolwentów powierzchnia ta wynosi 250 m˛.

2. Wysokość udzielonego zwolnienia z tytułu nowo utworzonego stanowiska pracy nie może przekroczyć 50% podatku należnego za nieruchomość lub jej część, związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej.

3. W przypadku zbiegu dwóch zwolnień przedsiębiorca wybiera jedną formę zwolnienia.

4. Ulgi zawarte w § 1 i 2 nie dotyczą placówek handlowych o powierzchni powyćej 300 m˛ wybudowanych po wejściu w życie uchwały.

§ 3

1. Warunkiem uzyskania zwolnienia określonego w § 2 pkt 1 jest to, aby podatnik:

1) prowadził działalność gospodarczą,

2) wzrost liczby zatrudnionych w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z okresu 12 miesięcy, poprzedzających fakt nabycia uprawnień do zwolnienia,

3) spełnił kryteria pozostałe określone w niniejszej uchwale.

2. Zwolnienie wygasa w przypadku:

1) upływu okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości,

2) postawienia podatnika w stan likwidacji,

3) ogłoszenia upadłości podatnika,

4) naruszenia przez podatnika obowiązków określonych w ust. 1 pkt 1–3 oraz § 4 niniejszej uchwały,

5) podania nieprawdziwych danych,

6) wykorzystania pomocy uzyskanej na wskutek zwolnienia z podatku od nieruchomości w sposób niezgodny z jej przeznaczeniem,

7) zbycia nieruchomości podatnika objętej zwolnieniem,

8) likwidacji dodatkowo utworzonego stanowiska pracy,

9) niewyrażenia zgody przez podatnika nieruchomości na przeprowadzenie u niego kontroli przez pracowników Urzędu, działających z upoważnienia Burmistrza, której przedmiotem będzie sprawdzenie istnienia kryteriów zwolnienia od podatku od nieruchomości.

W przypadku utraty prawa do zwolnienia podatnik zobowiązany jest do zwrotu całej nienależnie otrzymanej pomocy w postaci zwolnienia od podatku w terminie 15 dni.

§ 4

Przez cały okres obowiązywania zwolnienia podatnik zobowiązany jest do utrzymania zadeklarowanych we wniosku stanowisk pracy oraz składania w Urzędzie:

1) co 6 miesięcy zaświadczeń z właściwego Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z zapłatą podatków, do 30.06. i do 31.01. każdego roku podatkowego,

2) informacji o stanie zatrudnienia – w terminie 7 dni od dnia wystąpienia zmian,

3) informacji o postawieniu podatnika w stan likwidacji, w terminie 7 dni,

4) informacji o ogłoszeniu upadłości podatnika, w terminie 7 dni,

5) co 6 miesięcy zaświadczenia z właściwego oddziału ZUS o niezaleganiu składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników, do 30.06. i do 31.01. każdego roku.

§ 5

Zwolnienie od podatku przewidziane niniejszą uchwała przysługuje również od dnia 1 stycznia 2003 roku za miejsca pracy utworzone w 2002 roku pod warunkiem złożenia wniosku, o którym mowa w § 2 pkt 1 do dnia 31 stycznia 2003 roku.

§ 6

1. Zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w niniejszej uchwale, stanowią pomoc publiczną w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 oraz z 2001 r. Nr 125, poz. 1363), zwanej dalej ustawą o pomocy publicznej.

2. Udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom w trybie niniejszej uchwały odbywa się zgodnie z przepisami ustawy o pomocy publicznej oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

§ 7

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

§ 8

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2003 roku.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ GMINY

WITOLD MIKOS