3044

UCHWAŁA RADY GMINY W WIŃSKU

z dnia 23 sierpnia 2002 r.

w sprawie wprowadzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (teks jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) Rada Gminy w Wińsku postanawia:

§ 1

1. Wprowadzić do powszechnego użytku regulamin zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, określający prawa i obowiązki dostawców oraz odbiorców usług w tym zakresie.

2. Regulamin stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Wińsko.

§ 3

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała Rady Gminy Wińsko z dnia 22 lutego 2002 roku nr XLV/307/2002 w sprawie wprowadzenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z dnia 13 maja 2002 roku Nr 80, poz. 1426).

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie jej treści na tablicy Urzędu Gminy w Wińsku i w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wińsku.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

IZYDOR MYŚLICKI

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Wińsku z dnia 23 sierpnia 2002 r. (poz. 3044)

REGULAMIN

DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Zadania Gminy z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, wynikające z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747), na terenie gminy Wińsko wykonuje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wińsku, zwany w tekście niniejszego Regulaminu Zakładem.

§ 2

Niniejszy Regulamin określa w szczególności:

1. Prawa i obowiązki Zakładu dotyczące świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

2. Prawa i obowiązki odbiorców usług wodociągowo--kanalizacyjnych.

3, Warunki przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

4. Zasady udostępniania informacji o możliwościach dostępu do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i warunkach przyłączenia do tejże sieci oraz informacji o wzajemnych prawach i obowiązkach Zakładu i odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

R o z d z i a ł II

Minimalny poziom usług świadczonych przez Zakład w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków

§ 3

1. Zakład ma obowiązek zapewnić dostawę wody do celów bytowych do każdego gospodarstwa domowego przyłączonego do sieci wodociągowej.

2. Na równi z celami bytowymi traktuje się zaopatrzenie w wodę gospodarstw rolnych, warsztatów rzemieślniczych i placówek handlowych, obiektów użyteczności publicznej oraz szkół i przedszkoli, przyłączonych do sieci wodociągowej.

3. Ilość dostarczanej wody nie powinna być mniejsza od przewidzianej dla danego odbiorcy według norm ustalonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 roku w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70).

4. Zmniejszenie ilości dostarczanej wody poniżej przewidzianych norm może mieć miejsce tylko w przypadku okresowego niedoboru wody w ujęciach wodnych lub okresowej niewydolności urządzeń uzdatniających.

§ 4

1. Dostawa wody dla wszystkich odbiorców ma mieć charakter ciągły.

2. Zamknięcie dopływu wody do wszystkich lub niektórych odbiorców dopuszczalne jest tylko w razie awarii sieci wodociągowej.

W przypadku awarii sieci Zakład jest obowiązany do niezwłocznego podjęcia robót naprawczych i prowadzenia ich bez przerwy do czasu likwidacji uszkodzenia.

3. Bieżące prace konserwacyjne w obrębie urządzeń wodociągowych wymagające zamknięcia dopływu wody do wszystkich lub niektórych odbiorców, mogą być podejmowane po uprzednim zawiadomieniu odbiorców wody o przerwie w jej dostawie i przewidywanym czasie trwania przerwy.

Stosowne zawiadomienie wywiesza się w rejonie, który ma być pozbawiony dopływu wody, co najmniej na jeden dzień naprzód.

4. Prace konserwacyjne powinny być tak planowane, by przerwy w dostawie wody nie były dłuższe niż 6 godzin na dobę.

5. W razie zamknięcia dopływu wody z powodu awarii lub konserwacji urządzeń wodno-kanalizacyjnych Zakład nie ma obowiązku organizowania zastępczej dostawy wody do gospodarstw domowych, jeżeli przerwa w dostawie wody nie przekracza jednej doby.

§ 5

1. Zakład ma obowiązek zlecania okresowego badania jakości dostarczanej odbiorcom wody pod kątem jej przydatności do spożycia przez ludzi. W razie widocznego pogorszenia się jakości wody badania należy zarządzić niezwłocznie, powiadamiając o tym nadzorujący jakość wody Państwowy Inspektorat Sanitarny.

2. Obowiązek informowania mieszkańców o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, Zarząd Gminy realizuje za pośrednictwem Zakładu, zlecając okresowe publikowanie (przez ogłoszenia lub w miejscowej gazecie) stosownych informacji.

Zakład jest także obowiązany do udzielania odpowiedzi na indywidualne pytania odbiorców o jakość wody.

§ 6

W zakresie odprowadzania ścieków do obowiązków Zakładu należy w szczególności:

1. Zapewnienie sprawnego funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Wińsku.

2. Odbiór ścieków gromadzonych w bezodpływowych zbiornikach na zlecenie użytkownika. Zlecenia powinny być realizowane w ciągu tygodnia od daty zgłoszenia.

3. Usuwanie awarii sieci kanalizacyjnej.

4. Usuwanie awarii i uszkodzeń sieci wodno-kanali-zacyjnej w obrębie posesji, na zlecenie użytkownika i na jego koszt.

R o z d z i a ł III

Prawa i obowiązki odbiorców usług w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków

§ 7

1. Użytkownik nieruchomości podłączonej do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej ma prawo żądać od Zakładu zawarcia z nim umowy o dostawę wody, o odbiór ścieków, albo o obie wymienione usługi. Wniosek w tej sprawie wymaga formy pisemnej.

2. Zawarcie umowy, o której mowa w pkt 1, powinno nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.

§ 8

Użytkowanie sieci wodociągowej powinno się odbywać w sposób nienarażający instalacji wodnej na uszkodzenia i uniemożliwiający niekontrolowany wypływ wody z sieci.

§ 9

W razie stwierdzenia uszkodzenia wodomierza głównego na skutek niedbalstwa użytkownika, naprawa urządzenia zostanie dokonana na jego koszt.

§ 10

Użytkownik sieci wodociągowo-kanalizacyjnej korzystający z własnych ujęć wody obowiązany jest ujawnić ten fakt, w celu prawidłowego ustalenia ilości odprowadzanych ścieków.

R o z d z i a ł IV

Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług

§ 11

1. Z użytkownikiem nieruchomości podłączonej do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zawiera się jedną umowę “o dostawę wody i odprowadzanie ścieków”.

2. Użytkownik nieruchomości, z której ścieki są gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, jest obowiązany do opróżnienia tych zbiorników w okresach i w warunkach określonych w uchwale Rady Gminy w Wińsku w sprawie szczegółowych warunków utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Wińsko. Umowę o wywóz ścieków może zawrzeć z Zakładem lub z innym przedsiębiorcą posiadającym pozwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności.

§ 12

Odbiorcy wody, którzy przy instalowaniu wodomierzy z przyczyn technicznych nie mogli przyłączyć do wodomierza głównego punktu czerpania wody przeznaczonej do podlewania upraw oraz mycia samochodów i maszyn rolniczych, zachowują prawo do korzystania z tego punktu czerpania wody na niżej określonych warunkach:

1. Zakres wymienionej wyżej usługi określa się w odrębnym punkcie umowy o dostawę wody mierzonej wodomierzem. W szczególności należy określić do jakich celów będzie używana woda z dodatkowego punktu poboru (podlewania upraw, mycia samochodów).

2. W przypadku korzystania z dodatkowego punktu poboru wody tylko do mycia pojazdów i maszyn rolniczych, w umowie należy określić ilość i rodzaj sprzętu, który będzie w tym punkcie myty.

3. Ilość wody pobranej z punktu czerpania wody niepodłączonego do wodomierza głównego ustala się na podstawie zadeklarowanego w umowie przeznaczenia tej wody, według norm przewidzianych dla danego celu w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 roku w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

§ 13

Z właścicielami lokali w budynkach wielomieszkaniowych do czasu wyłonienia zarządcy budynków, Zakład może wyrazić zgodę na zawarcie indywidualnych umów na dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

§ 14

1. Taryfowe ceny i stawki opłat ustalone przez Zakład zgodnie z przepisami ustawy i zatwierdzone uchwałą Rady Gminy niepodlegają negocjacji.

2. Niepodlegają też negocjacji normy zużycia wody określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 roku w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

§ 15

Zawarcie umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków z użytkownikiem nieruchomości nowo przyłączonej do sieci następuje po dokonaniu odbioru robót budowlano-montażowych związanych z przyłączeniem.

§ 16

W przypadku zmiany użytkownika nieruchomości wygasa umowa zawarta z dotychczasowym użytkownikiem.

§ 17

Obowiązek dbałości o prawidłowe sporządzenie umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków, a w szczególności o ujęcie w niej wszystkich postanowień, o których mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1, 2, 3, 4 i 6 ustawy z dnia 6 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz § 12 niniejszego Regulaminu, spoczywa na Zakładzie.

§ 18

Przy zawieraniu umowy o dostawę wody i odprowadzanie ścieków odbiorca usług zobowiązany jest złożyć oświadczenie zawierające charakterystykę zużycia wody oraz określenie rodzaju i ilości – a w przypadku odbiorców przemysłowych – również jakość odprowadzanych ścieków.

Oświadczenie stanowi załącznik do umowy i powinno być aktualizowane przy każdej zmianie warunków korzystania z usług.

R o z d z i a ł V

Sposób dokonywania rozliczeń

§ 19

1. Rozliczenia z odbiorcami usług z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków prowadzi Zakład.

2. Należność za usługi oblicza się na podstawie cen i stawek opłat określonych w taryfach, według ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.

3. Fakturę za wodę i odprowadzanie ścieków wystawia się na dzień dokonania odczytu z urządzeń pomiarowych i wodomierza głównego. Odczytu dokonuje się co najmniej raz w kwartale.

§ 20

Jeżeli odprowadzającym ścieki jest zakład produkcyjny nieposiadający urządzeń pomiarowych, ilość odprowadzanych ścieków ustala się w umowie, przy uwzględnieniu ilości wody zużytej bezpowrotnie do celów produkcyjnych i technologicznych.

R o z d z i a ł VI

Warunki przyłączenia do sieci

§ 21

Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej, a także wodociągowo-kanalizacyjnej może występować osoba mająca tytuł prawny do władania nieruchomością, która ma być przyłączona do sieci.

§ 22

Wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej powinien zawierać:

1. Oznaczenie wnioskodawcy.

2. Określenie:

– rodzaju i parametrów instalacji odbiorczych;

– charakterystyki zużycia wody;

– ilości i rodzaju, a w przypadku odbiorców przemysłowych, także jakości – odprowadzanych ścieków;

– przeznaczenia wody.

3. Informacje zawierającą techniczną charakterystykę obiektu, który ma być przyłączony do sieci, a w szczególności dane dotyczące:

– powierzchni użytkowej obiektu i rodzaju użytkowania budynków zaopatrywanych w wodę;

– wyposażenia obiektu w urządzenia zużywające wodę i wytwarzające ścieki.

4. Proponowany termin przyłączenia obiektu do sieci.

§ 23

Do wniosku o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wnioskodawca powinien dołączyć:

1. Dokument potwierdzający jego prawo do władania nieruchomością.

2. Mapę sytuacyjną określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejącej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.

§ 24

1. Zakład określa “warunki przyłączenia” i przekazuje je wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie nieruchomości do sieci – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty złożenia wniosku.

2. Warunki przyłączenia winny określać w szczególności:

a) miejsce i sposób przyłączenia sieci wodociągowej (wodociągowo-kanalizacyjnej) z instalacjami odbiorcy;

b) przepływ obliczeniowy wody lub urządzenia sanitarne i techniczne zużywające wodę i wytwarzające ścieki;

c) wymagania co do:

– miejsca zainstalowania wodomierza głównego;

– miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego;

– jakości odprowadzanych ścieków;

d) datę upływu terminu ważności “warunków przyłączenia”.

3. Ważność ustalonych warunków przyłączenia wynosi 2 lata.

§ 25

Przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej następuje na podstawie umowy o przyłączenie, po spełnieniu ustalonych przez Zakład “warunków przyłączenia”.

§ 26

Umowa o przyłączenie powinna określać:

1. Strony zawierające umowę.

2. Zakres prac projektowych i budowlano–montażowych oraz prac związanych z przeprowadzeniem prób i odbioru końcowego robót.

3. Sposób koordynacji prac wykonywanych przez strony oraz kontroli dotrzymywania wymogów określonych w “warunkach przyłączenia”;

4. Termin zakończenia budowy przyłącza i terminy przeprowadzania prób i odbiorów częściowych.

5. Termin próby końcowej i końcowego odbioru przyłącza.

6. Przewidywany termin rozpoczęcia poboru wody i odbioru ścieków.

7. Odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy.

§ 27

1. Podpisanie umowy o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia prac projektowych i budowlano--montażowych.

2. Przewidziane w umowie próby i odbiory są dokonywane przy udziale przedstawicieli stron.

Z czynności tych sporządza się protokoły, które podpisują przedstawiciele wykonawcy robót i przedstawiciele stron.

§ 28

1. W przypadku, gdy plany inwestycyjne właścicieli nieruchomości wyprzedzają plan inwestycyjny Gminy w zakresie budowy sieci wodociągowo-kana-lizacyjnej , mogą oni – wybudować na własny koszt urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne niezbędne do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.

2. Wybudowane w warunkach określonych w pkt 1 urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne, na wniosek właściciela, Zakład może wykupić, w miarę posiadania na ten cel środków.

R o z d z i a ł VII

Warunki dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych

§ 29

1. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie gminy Wińsko ma charakter powszechny i każdy użytkownik nieruchomości może się ubiegać o przyłączenie do sieci wodociągowej, na warunkach określonych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i w niniejszym Regulaminie.

2. O przyłączenie do sieci kanalizacyjnej mogą się ubiegać użytkownicy nieruchomości położonych w tych rejonach gminy, w których sieć kanalizacyjna już funkcjonuje lub jest w trakcie budowy.

§ 30

Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo-kanaliza-cyjnych mogą uzyskać informację o możliwościach dostępu do tych usług:

1. W Urzędzie Gminy, który udostępnia nieodpłatnie wgląd:

a) w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy,

b) w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,

c) w regulamin świadczenia usług wodociągowo--kanalizacyjnych.

2. W Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który udostępnia nieodpłatnie wygląd:

a) w wieloletni program rozwoju i modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej,

b) w bieżące plany inwestycyjne budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej dotyczące rejonu, w którym położona jest nieruchomość użytkownika zainteresowanego przyłączeniem do sieci.

R o z d z i a ł VIII

Postępowanie w przypadku niemożności dotrzymania ciągłości świadczenia usług wodociągowo-kanalizacyj-nych bądź niezapewnienia odpowiednich parametrów dostarczanej wody

§ 31

Ograniczenie zaopatrzenia w wodę do ilości mniejszych niż określonych w § 3 pkt 3 niniejszego Regulaminu, może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach, a w szczególności:

a) w przypadkach klęsk żywiołowych, których wynikiem było uszkodzenie lub zanieczyszczenie sieci wodociągowej bądź kanalizacyjnej;

b) w przypadkach uzasadnionego podejrzenia, że parametry wprowadzanej do sieci wody nie odpowiadają normom, w stopniu stwarzającym zagrożenie dla zdrowia ludzi lub zwierząt;

c) w przypadkach awarii sieci i robót konserwacyjnych w jej obrębie;

d) w przypadkach niedoboru wody w ujęciach wodnych spowodowanego suszą lub innymi nieprzewidywalnymi okolicznościami.

§ 32

1. W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej lub stwierdzenia, że używanie wody z sieci wodociągowej może zagrażać ludzkiemu zdrowiu, dopływ wody do rejonów (lub rejonu) zagrożenia zamyka się niezwłocznie, bez uprzedniego zawiadomienia odbiorców.

2. Zawiadomienie odbiorców o zamknięciu dopływu wody i jego przyczynie, powinno nastąpić najpóźniej w ciągu doby, z jednoczesnym wskazaniem, w jaki sposób odbiorcy mogą się zastępczo zaopatrywać w wodę.

3. Zamknięcie dopływu wody w przypadkach określonych w pkt 1 zarządza kierownik Zakładu.

§ 33

1. W przypadku niedoboru wody w ujęciach wodnych:

– Zakazane jest używanie wody z sieci wodociągowej do podlewania upraw i mycia pojazdów.

– Kierownik Zakładu może nakazać w określonych godzinach w ciągu doby zamknięcie dopływu wody do rejonów niektórych ulic lub wsi.

2. O niedoborze wody w ujęciach wodnych i związanym z tym zamiarem zamknięcia dopływu wody zawiadamia się odbiorców z wyprzedzeniem co najmniej 3 dniowym, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

§ 34

W przypadkach naruszenia przez usługobiorcę parametrów ilościowych lub jakościowych odprowadzanych ścieków, Zakład wzywa wytwórcę ścieków do przywrócenia naruszonych parametrów.

§ 35

Zakład jest obowiązany udzielać odbiorcom usług wodociągowo-kanalizacyjnych – na ich żądanie – pełnej informacji o przyczynach zakłóceń w dostawie wody lub odbioru ścieków oraz o możliwościach i przewidywanym terminie zlikwidowania zakłóceń.

§ 36

Zakład jest obwiązany do zawiadomienia odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, z wyprzedzeniem umożliwiającym usługobiorcy dostosowanie posiadanej instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.

R o z d z i a ł IX

Rozpatrywanie reklamacji i skarg

§ 37

1. Reklamacje wnoszone przez usługobiorcę mogą dotyczyć ilości, jakości i terminowości świadczenia usług.

2. Reklamacje składa się na piśmie.

3. Reklamacje rozpatruje Kierownik Zakładu, który jest również zobowiązany do zawiadomienia osoby zainteresowanej o sposobie załatwienia reklamacji.

§ 38

1. Skargi na działalność Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz ewentualne wnioski co do jego funkcjonowania można wnosić do Zarządu Gminy lub Wójta.

2. Adresat skargi (wniosku) ma obowiązek zawiadomienia zainteresowanego o sposobie i efektach załatwienia sprawy.