R o z d z i a ł IV

ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

§ 9

Zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie

1. Na rysunku planu wskazano orientacyjne granice zbiorników wód podziemnych, tj.: Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 – Subzbiornik Kąty Wrocławskie – Oława – Brzeg oraz obszaru o udokumentowanych zasobach wód podziemnych w wapieniu muszlowym. Z uwagi na konieczność ochrony zasobów wód podziemnych na całym obszarze objętym planem wprowadza się bezwzględny zakaz lokalizacji inwestycji mogących mieć negatywny wpływ na jakość wód podziemnych.

2. Na całym obszarze objętym planem wyklucza się odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych (zakaz dotyczy w szczególności odcieków z wysypiska odpadów).

§ 10

Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska
przyrodniczego oraz prawidłowego gospodarowania  zasobami przyrody

1. Na całym obszarze w granicach opracowania wyklucza się możliwość wprowadzania do wód powierzchniowych lub do ziemi nieoczyszczonych ścieków.

2. Zaleca się ochronę terenów położonych w granicach projektowanego Obszaru Chronionego Krajobrazu “Dolina Widawy”, obejmującego wyróżniający się krajobrazowo teren o różnych typach ekosystemów związanych z doliną rzeki, przed zainwestowaniem mogącym mieć negatywny wpływ na ww. obszar.

3. Ustala się szczególne zasady zagospodarowania terenów leżących w granicach dolin rzecznych:

1) zakaz lokalizacji budynków produkcji rolniczej (z wyłączeniem obiektów tymczasowych);

2) zakaz działań mogących naruszyć stosunki wodno-gruntowe;

3) zaleca się ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych i naturalnych oraz rolniczego wykorzystania ścieków;

4) zaleca się wykorzystanie gruntów jako trwałych użytków zielonych.

§ 11

Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony gruntów rolnych i leśnych

1. Ze względu na występowanie w obszarze objętym planem gruntów rolnych na glebach III i IV klasy bonitacyjnej ustala się szczególne zasady zagospodarowania terenów:

1) w terenach gruntów rolnych oznaczonych na rysunku planu symbolem RP 1 wprowadza się zakaz lokalizacji zabudowy zagrodowej;

2) w terenach wskazanych pod zabudowę zaleca się minimalizowanie powierzchni utwardzonej.

2. W terenach leśnych oznaczonych jako LS 1 zaleca się ochronę gruntów leśnych polegającą na prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej.

§ 12

Szczególne zasady zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

1. W strefie “K” z uwagi na podlegający ochronie charakter relacji między obiektami przyrodniczymi a kubaturowymi obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

1) nowa zabudowa winna być dostosowana do historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie rozplanowania, skali i bryły przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej;

2) należy przyznać pierwszeństwo działaniom odtworzeniowym i rewaloryzacyjnym;

3) należy preferować te inwestycje, które stanowią rozszerzenie lub uzupełnienie już istniejących form zainwestowania terenu, przy założeniu maksymalnego zachowania i utrwalenia istniejących już relacji oraz pod warunkiem, iż nie kolidują one z historycznym charakterem obiektu;

4) formy inwestowania należy w maksymalnym stopniu ukierunkować na ich harmonijne wpisanie w otaczający krajobraz. Z tego powodu należy wyłączyć z możliwości realizacji inwestycje duże wielkoobszarowe, jak również te, które wymagają znacznych przeobrażeń krajobrazu;

5) zaleca się uwolnić jego obszar od elementów dysharmonizujących, rekultywować tereny zniszczone, a w przypadku wprowadzania nowych elementów winny one podnosić estetyczne wartości tych terenów i podkreślać ich związek przestrzenny z historycznym założeniem urbanistycznym.

2. Z uwagi na występowanie w rejonie obszaru objętego planem stanowisk archeologicznych oraz związanej z tym ewentualnej możliwości dokonania w czasie robót ziemnych odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych należy przestrzegać następujących zasad:

1) Prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Wydziału Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków.

2) W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe.

3) Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury.

4) Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia WO SOZ – Wydział Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

3. Na obszarze objętym planem występują następujące obiekty wpisane do wykazu zabytków architektury i budownictwa:

1) szkoła podstawowa nr 15, ok. 1930 r.;

2) w.c. przy szkole, pocz. XX w.;

3) dom mieszkalny nr 16, pocz. XX w.;

4) dom mieszkalno-gospodarczy nr 17, ok. 1880– - 90 r.

Wszelkie przebudowy, rozbudowy, remonty a także zmiany funkcji obiektów wpisanych do wykazu zabytków architektury i budownictwa należy uzgadniać z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.