R o z d z i a ł VII

Szczególne warunki zagospodarowania wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i ochrony zdrowia ludzi

§ 16

1. Ochronie podlegają następujące pomniki przyrody:

1) dąb szypułkowy – (Wigancice 43), nr rej. 295,
2) lipa drobnolistna – (Wigancice 43), nr rej. 292,
3) pień drzewa iglastego – (KWB Turow), nr rej. 290.

§ 17

1. Plan wskazuje do ustanowienia obszar ochrony prawnej przyrody w formie obszaru chronionego krajobrazu, celem ochrony:

1) ukształtowania terenu i wartości krajobrazowych,
2) cennych zespołów leśnych,
3) warunków hydrologicznych,
4) środowiska kulturowego.

2. Proponowane granice obszaru chronionego krajobrazu określa rysunek planu nr 1.

3. Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenów zlokalizowanych w obrębie obszaru wskazanego do ustanowienia obszaru chronionego krajobrazu:

1) prowadzenie dolesień wyłącznie w oparciu o plany dolesień,
2) zakaz lokalizacji zabudowy poza terenami wskazanymi w planie,
3) zakaz przekształceń rzeźby terenu,
4) regulacja stosunków wodnych oraz lokalizacja zbiorników wodnych wyłącznie w oparciu o oceny oddziaływania inwestycji na środowisko,
5) lokalizacja obiektów infrastruktury technicznej i komunikacji wyłącznie wg ustaleń planu.

4. Plan wskazuje do ustanowienia obszar ochrony prawnej przyrody w formie rezerwatu przyrody pn. “Grądy”, celem ochrony zespołu zboczowych lasów klonowo-lipowych w Posadzie.

5. Proponowane granice rezerwatu “Grądy” określa rysunek planu nr 1.

6. Zasady zagospodarowania terenów zlokalizowanych w obrębie rezerwatu wg planu ochrony opracowanym w trybie przepisów szczególnych.

§ 18

1. Ustala się ochronę istniejącej szaty roślinnej, występującej w następujących formach:

1) zespołów lasów ochronnych i zadrzewień,
2) kulturowych układów i zespołów zadrzewień (aleje, szpalery, układy swobodnie komponowane związane z rzeką Miedzianką i zespołami stawów),
3) zadrzewień i zakrzewień śródpolnych,
4) zieleni związanej z ekosystemami cieków i zbiorników,
5) założeń parkowych i ogrodowych, w tym zabytkowych,
6) zespołów zieleni towarzyszącej zabudowie, ciągom komunikacyjnym oraz zlokalizowanych na terenach przemysłowych.

2. Dopuszcza się usuwanie drzew i krzewów przy rozbudowie lub budowie obiektów budowlanych tylko pod warunkiem przeniesienia drzew i krzewów lub zastąpienia drzew i krzewów przewidzianych do usunięcia innymi drzewami i krzewami oraz ze względu na wymogi konserwatorskie.

3. Dla zespołów starodrzewu i zabytkowych alej ustala się dodatkowo:

1) konieczność zachowania strefy wolnej od zabudowy i trwałego zagospodarowania terenu, w tym parkingów, w odległości co najmniej 20 m od drzew,
2) utrzymania dotychczasowych stosunków wodnych, w tym poziomu wód gruntowych,
3) zastosowania rozwiązań komunikacyjnych niewpływających negatywnie na stan zadrzewień.

4. Drzewa i krzewy ozdobne po ich śmierci biologicznej podlegają wymianie.

5. Na terenach nowej zabudowy mieszkaniowej, usługowej i przemysłowej należy przeznaczyć na cele zieleni powierzchnie określone w ustaleniach szczegółowych.

6. Na wyznaczonych obszarach ochrony i kształtowania zieleni wewnętrznej należy:

1) zapewnić ochronę istniejących zespołów, szpalerów i ciągów zadrzewień,
2) nowe układy zieleni kształtować w formie ciągów (szpalerów) i zespołów kształtowanych obrzeżnie, z zastosowaniem zróżnicowanych gatunków drzew i krzewów, w nawiązaniu do charakterystycznych układów kompozycyjnych występujących w otoczeniu,
3) wykluczyć lokalizację zabudowy, z wyjątkiem sieci infrastruktury technicznej,
4) zastosować rozwiązania komunikacyjne niewpływające negatywnie na stan zadrzewień,
5) dla zespołu starodrzewu zachować zasady ochrony określone w ust. 3.

7. W obrębie linii rozgraniczających ulic, w tym ciągów pieszych i rowerowych należy lokalizować zieleń izolacyjną i ozdobną zgodnie z wytycznymi określonymi w § 7.

8. W zagospodarowaniu terenów sąsiadujących z terenami linii kolejowej i urządzeń transportu kolejowego oraz terenami dróg i ulic publicznych należy uwzględniać wymogi ochrony wynikające z ustaleń planu i przepisów szczególnych.

9. Dla terenów poeksploatacyjnych ustala się leśny i wodny kierunek rekultywacji wyrobiska.

§ 19

1. Przy modernizacji istniejących obiektów i lokalizacji nowych obiektów usytuowanych w granicach obszarów zagrożonych powodziami, oznaczonych na rysunku planu, należy:

1) uwzględnić uwarunkowania i zapewnić wprowadzenie zabezpieczeń przed wodami powodziowymi określone w specjalistycznym opracowaniu wykonanym zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony przeciwpowodziowej,
2) uzgodnić ww. zamierzenia z odpowiednimi organami gospodarki wodnej oraz z właściwym komitetem przeciwpowodziowym.

§ 20

1. Na rysunkach planu oznaczono orientacyjne granice terenów strefy ochrony pośredniej urządzeń i ujęć wody.

2. Obowiązujący zasięg terenów objętych ochroną należy ustalić w trybie określonym w przepisach szczególnych.

3. Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenów zlokalizowanych w obrębie wskazanego do ochrony ujęć wody do czasu ustanowienia poszczególnych stref i określenia zasad i ograniczeń w ich użytkowaniu:

1) zakaz lokalizacji obiektów usługowych i produkcyjnych zaliczonych w obowiązujących przepisach do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz w części zaliczonych do inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska, jeżeli ich funkcjonowanie związane będzie z zagrożeniem dla zasobów wód podziemnych,
2) konieczność wprowadzenia pełnego uzbrojenia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej dla terenów rozwoju przestrzennego,
3) eliminacja obiektów i urządzeń zlokalizowanych na terenie miasta i negatywnie oddziaływujących na stan wód gruntowych,
4) zapewnienie warunków do utrzymania, pielęgnacji i rozwoju terenów zieleni miejskiej oraz zadrzewień, zespołów leśnych i pojedynczych drzew,
5) zakaz lokalizacji zabudowy, w tym zabudowy zagrodowej i służącej produkcji rolnej, poza wyznaczonymi w planie terenami na cele budowlane, z wyjątkiem obiektów o których mowa w § 11.

§ 21

1. Na terenach wyznaczonych na cele budowlane ustala się utrzymanie i zlokalizowanie obiektów mieszkalnych oraz usług i wytwórczości i infrastruktury technicznej niewywołujących stałych i okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Ewentualne uciążliwości wywołane przez obiekty dopuszczone w planie do lokalizacji nie mogą wykraczać poza granice działki obiektu będącego źródłem uciążliwości. Poziomy dopuszczalnych parametrów stanu środowiska w zakresie hałasu, wibracji, promieniowania, zanieczyszczenia powietrza i wody określają przepisy w zakresie ochrony środowiska.

2. Linie zabudowy na terenach mieszkaniowych wzdłuż istniejących i projektowanych ulic należy wyznaczać poza granicą strefy ograniczonego użytkowania.

3. W przypadku stwierdzenia w ocenie oddziaływania na środowisko występowania uciążliwego oddziaływania istniejących i projektowanych urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w przepisach szczególnych, na środowisko i braku możliwości ich wyeliminowania, mimo zastosowania rozwiązań technicznych i technologicznych, należy ustanowić obszar ograniczonego użytkowania – zgodnie i w trybie przepisów szczególnych. Orientacyjne granice obszarów oznaczono na rysunkach planu.

4. Na obszarze objętym planem zakazuje się składowania i unieszkodliwiania odpadów poza terenami wyznaczonymi w planie na cele gospodarki odpadami. Lokalizacje miejsc czasowego gromadzenia odpadów stałych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

5. Dla obiektów komunikacji i parkingów ustala się konieczność oczyszczania wód deszczowych poprzez urządzenia oddzielające błoto, oleje i benzynę.

6. Na terenach przewidzianych do eksploatacji węgla brunatnego (w okresie eksploatacji jak i rekultywacji) wyklucza się składowanie materiałów i odpadów mogących powodować degradację środowiska, w tym skażenie gruntu i wód gruntowych.

7. Granice dopuszczalnej lokalizacji zabudowy terenów mieszkaniowych i usługowych od linii elektroenergetycznej napowietrznej 400 kV, 220 kV i 110 kV, wg zaleceń zarządcy sieci, oznaczono na rysunku planu. Zasady dotyczące zagospodarowania działek budowlanych znajdujących się w obrębie ww. granic określają obowiązujące przepisy szczególne.