VI. Źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej w kolejnych latach
Źródłami finansowania gospodarki mieszkaniowej Gminy Wałbrzych są:
Należy podkreślić, iż Gmina Wałbrzych począwszy od roku 2001 – kiedy to rozpoczęto proces restrukturyzacji gospodarowania zasobem mieszkaniowym – dąży do pełnej racjonalizacji polityki czynszowej w tym zakresie poprzez próby pokrycia kosztów eksploatacji, remontów bieżących, kosztów wynagrodzenia zarządcy, funduszy remontowych – wyłącznie (obecnie głównie) z wpływów z czynszów. Na podstawie analizy kosztów utrzymania zasobów mieszkaniowych Gminy w kolejnych latach przewiduje się, iż w roku 2005 czynsze pokryją całość wydatków mieszkaniowych (bez mediów).
Ważnym źródłem są wpływy pochodzące z lokali użytkowych, które to lokale w Gminie Wałbrzych stanowią ok. 9% powierzchni zasobów ogółem. W wielu miastach wpływy pochodzące z lokali użytkowych są podstawowym źródłem finansowania nakładów na techniczne utrzymanie zasobów mieszkaniowych Gminy.
Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy, przy jednoczesnym uprawnieniu do dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie wypłat tych dodatków. W przypadku tego źródła finansowania, jego udział w zakresie finansowania gminnej gospodarki mieszkaniowej jest bardzo zróżnicowany. Zauważa się tendencję, iż w miastach prowadzących aktywną politykę czynszową środki pochodzące z tego źródła tylko w niewielkim stopniu pokrywają koszty bieżącego utrzymania zasobów mieszkaniowych. Dodatki mieszkaniowe ogółem, tj. łącznie z dotacją celową – wprowadzone w celu złagodzenia skutków podwyżek stawek opłat za lokale mieszkalne – są w Gminie Wałbrzych specyficznym źródłem finansowania. Z jednej strony bowiem stanowią wydatek z budżetu Gminy, z drugiej zaś powracają w formie zapłaconego czynszu. Udział środków pochodzących z budżetu państwa jest niewielki – w roku 2001 dotacja przyznana Gminie Wałbrzych stanowiła 26,75%13 ogółem kwoty wypłaconych dodatków z budżetu Gminy i była o 5,94 punktu procentowego niższa od takiego udziału w roku 2000. W I półroczu 2001 roku dotacja wyniosła 1 470 741 zł14, podczas gdy w I półroczu 2002 roku 1 119 325 zł15, czyli była o ok. 24% niższa od tej z I półrocza 2001 roku. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę fakt zauważalnej tendencji do zmniejszania się udziału budżetu państwa w dofinansowywaniu dodatków mieszkaniowych – co obrazuje poniższy wykres (wg danych z Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast) – oraz uzasadnione obawy, iż dynamika wypłat dodatków mieszkaniowych jest większa aniżeli dynamika wzrostu dochodów własnych gmin, można uznać, iż udział dodatków mieszkaniowych w finansowaniu gminnej gospodarki mieszkaniowej jest nikły, a ponadto ma miejsce wiele innych czynników – opisanych wcześniej – pozwalających wykluczyć to źródło.
W zaprezentowanej niżej tabeli przedstawione są koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych Gminy Wałbrzych z wyszczególnieniem źródeł ich finansowania w kolejnych latach.
-----------------------------
13
Źródło: Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Wałbrzycha za rok 2001, str. 340.14
Źródło: Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta Wałbrzycha za I półrocze 2001 roku, str. 266.15
Źródło: Projekt Sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Wałbrzycha za I półrocze 2002 roku.