2951 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W TWARDOGÓRZE z dnia 30 sierpnia 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działek nr 52/1, 52/2, 56/3, 56/4, 56/5, 56/6, 56/7, 57, 58, 59, 60, 149, 150, 151/1, 152/1, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159/2 i część dz.168, 23 położonych we wsi Grabowno Wielkie, oraz działek nr 170, 172, 173 i 174 położonych we wsi Grabowno Małe Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220 i Dz. U. z 2002 r. Nr 62, poz. 558) oraz art. 4 ust. 1 i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) Rada Miejska w Twardogórze uchwala, co następuje: |
§ 1
1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu działek nr 52/1, 52/2, 56/3, 56/4, 56/5, 56/6, 56/7, 57, 58, 59, 60, 149, 150, 151/1, 152/1, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159/2 i część dz.168, 23 położonych we wsi Grabowno Wielkie, oraz działek nr 170, 172, 173 i 174 położonych we wsi Grabowno Małe.
2. Rysunek planu w skali 1:5000 jest integralną częścią uchwały i stanowi załącznik graficzny nr 1.
3. Granice terenu obowiązywania planu oznaczono na załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
4. Rysunek planu obowiązuje w zakresie określonym w legendzie jako graficzne ustalenia planu.
§ 2
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
– ustaleniach planu – rozumie się przez to przepisy prawa lokalnego powszechnie obowiązującego, określone niniejszą uchwałą,
– ustaleniach ogólnych planu – rozumie się przez to ustalenia planu dotyczące całego obszaru objętego planem,
– ustaleniach szczegółowych – rozumie się przez to ustalenia planu dotyczące poszczególnych terenów elementarnych,
– przeznaczeniu terenu – rozumie się przez to ograniczenie wykonania prawa własności dotyczącego zagospodarowania terenu i sposobu jego użytkowania, w zakresie ustalonym przez niniejszą uchwałę,
– terenie elementarnym – rozumie się przez to obszar o określonym przeznaczeniu terenu, wydzielony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi,
– liniach rozgraniczających – rozumie się przez to planowany przebieg granicy pomiędzy różnym przeznaczeniem terenu lub różnym sposobem zagospodarowania.
Linie rozgraniczające nie określają granic podziału geodezyjnego lub własności terenu,
– liniach regulacyjnych – rozumie się przez to planowane linie rozgraniczające tereny dróg i ulic od terenów pozostałych. Linie regulacyjne są podstawą do geodezyjnego wydzielenia działek stanowiących teren dróg,
– przepisach odrębnych – rozumie się przez to ogół przepisów powszechnie obowiązujących, oraz przepisy lokalne, odnoszących się do danej sprawy.
§ 3
Ustala się następujące ogólne zasady zagospodarowania terenu na obszarze objętym niniejszym planem:
1. W zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego:
1) Ustanawia się obszar ochrony konserwatorskiej – strefę “W” ochrony archeologicznej w granicach ustalonych na rysunku planu.
Strefa “W” obejmuje obszar wokół stanowiska archeologicznego oznaczonego na rysunku planu.
W strefie tej wyklucza się wszelką działalność inwestycyjną, która mogłaby naruszyć specyficzną formę chronionego obiektu.
Wszelkie zmiany stanu istniejącego wymagają uzgodnienia ze Służbą Ochrony Zabytków, stosownie do przepisów szczegółowych.
2) Na rysunku planu zaznaczono zidentyfikowane zabytkowe stanowiska archeologiczne.
3) Wszelka działalność inwestycyjna lub inna wymagająca prowadzenia prac ziemnych, w sąsiedztwie strefy “W” lub zabytkowych stanowisk archeologicznych wymaga opinii odpowiednich służb ochrony zabytków, ponieważ w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych.
W związku z powyższym prace ziemne w tej strefie muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim.
W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe stosownie do przepisów szczegółowych.
Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów szczegółowych.
2. W zakresie ochrony środowiska:
1) Na terenie objętym niniejszym planem wyklucza się lokalizację inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska – w rozumieniu przepisów ustaw o zagospodarowaniu przestrzennym i prawa ochrony środowiska.
2) Wszelkie uciążliwości związane z planowanym zagospodarowaniem i użytkowaniem terenu nie mogą na granicy tego terenu przekraczać dopuszczalnych norm określonych w przepisach odrębnych, o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej.
3) Teren objęty niniejszym planem leży w granicach zlewni wód rzeki Barycz, w pobliżu obszaru chronionego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 303 “Pradolina Barycz-Głogów E” w związku z czym należy uwzględnić w zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu zabezpieczenia eliminujące zagrożenie wprowadzenia do wód otwartych i podziemnych, gruntu lub powietrza, substancji, które spowodowałyby zanieczyszczenie wód zlewni i wód podziemnych ponad dopuszczalne normy, określone w przepisach odrębnych.
4) Tereny gruntów rolnych dla których plan zmienia przeznaczenie powinny być do czasu faktycznej zmiany sposobu użytkowania, dalej użytkowane rolniczo, lub zagospodarowane zielenią w sposób zabezpieczający przed erozją gleby, z uwzględnieniem przepisów odrębnych, w tym szczególnie o ochronie gruntów rolnych i leśnych i o ochronie powierzchni ziemi.
3. W zakresie komunikacji:
1) Plan wyznacza tereny przewidziane pod podstawowy układ komunikacyjny. Dopuszcza się wyznaczenie dodatkowych dróg dojazdowych na terenach przeznaczonych pod zabudowę jeżeli będzie to niezbędne dla stworzenia warunków dojazdu wynikających z przepisów odrębnych, w tym przeciwpożarowych.
2) Drogi planowane do obsługi terenu powinny być utwardzone i odpowiadać parametrom przewidzianym dla ruchu pojazdów ciężkich stosownie do przepisów odrębnych.
Minimalna nośność nawierzchni 200 kN, minimalna szerokość jezdni 5,0 m.
3) Warunki dostępności drogi i obsługi komunikacyjnej terenów przyległych określa zarządca drogi na podstawie przepisów odrębnych.
4) Na skrzyżowaniach dróg z linią kolejową należy zapewnić wymagane przepisami odrębnymi parametry techniczne, szczególnie w zakresie zachowania bezpieczeństwa.
5) Wzdłuż torów kolejowych należy zarezerwować pas terenu szerokości min. 3,0 m dla potrzeb kolejowej drogi technologicznej, stosownie do przepisów odrębnych.
4. W zakresie zasad uzbrojenia terenów objętych planem.
1) Plan nie ustala korytarzy przebiegu infrastruktury technicznej.
Przy ustalaniu przebiegu sieci infrastruktury technicznej nie należy dopuścić do obniżenia wartości terenów przez które przebiegać będzie sieć, pod względem możliwości zagospodarowania i użytkowania zgodnego z planem.
2) Ustala się rozbudowę istniejącej sieci wodociągowej dla zaopatrzenia w wodę dla celów bytowych, technicznych, gospodarczych i przeciwpożarowych.
3) Ustala się rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i technologicznej, w tym odcieków ze składowiska odpadów, z odprowadzeniem ścieków do oczyszczalni, zgodnie z przyjętym programem gospodarki wodno-ściekowej na obszarze miasta i gminy.
4) Ustala się budowę obiektów i urządzeń służących do odprowadzenia wód opadowych i ich oczyszczania.
Dopuszcza się powierzchniowe odprowadzenie wód opadowych, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych przez właściwy organ ochrony środowiska na podstawie przepisów odrębnych.
5) Ustala się rozbudowę istniejącej sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia, oraz budowę niezbędnych stacji transformatorowo-roz-dzielczych dla zaopatrzenie w energię elektryczną terenów planowanych pod zabudowę i komunikację.
Istniejąca sieć energetyczna średniego i niskiego napięcia kolidująca z zagospodarowaniem zgodnym z planem wymaga przebudowy.
Planowana przebudowa i rozbudowa sieci powinna zostać uwzględniona w planach rozwoju w zakresie zaspokojenia potrzeb na energię elektryczną stosownie do przepisów prawa energetycznego.
6) Ustala się możliwość budowy sieci gazowej dla zaopatrzenia w gaz terenów leżących w granicach obowiązywania planu jak również poza tymi granicami.
Planowana budowa sieci powinna zostać uwzględniona w planach rozwoju w zakresie zaspokojenia potrzeb na paliwo gazowe stosownie do przepisów prawa energetycznego.
7) Ustala się rozbudowę istniejącej sieci teletechnicznej dla obsługi istniejących i planowanych obiektów i urządzeń. Istniejąca sieć teletechniczna kolidująca z zagospodarowaniem zgodnym z planem wymaga przebudowy.
Instalacje i urządzenia teletechniczne nie mogą powodować zakłóceń łączności na linii kolejowej.
5. W zakresie tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów:
Dopuszcza się użytkowanie dotychczasowe, do czasu zmiany sposobu użytkowania terenów zgodnie z ustaleniami planu, z zastrzeżeniem niedopuszczenia zwiększenia uciążliwości dla otoczenia, w związku z obecnym sposobem użytkowania, o ile jest to niezgodne z ustaleniami niniejszego planu.
§ 4
Ustala się następujące szczegółowe zasady zagospodarowania terenów elementarnych na obszarze objętym planem:
1. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem 1 NU:
1) Istniejące składowisko odpadów komunalnych.
2) Adaptacja i modernizacja w kierunku składowania, segregacji, przetwarzania i utylizacji odpadów.
3) Obsługa komunikacyjna poprzez drogę dojazdową.
4) Wszelka uciążliwość związana z użytkowaniem terenu musi ograniczyć swoje oddziaływanie do granic terenu oznaczonego na rysunku planu 2 NUR.
W przypadku braku możliwości technicznych wyeliminowania uciążliwego oddziaływania poza wyżej określone granice dopuszcza się wyznaczenie obszaru ograniczonego użytkowania terenów przyległych narażonych na takie oddziaływanie, w trybie określonym w przepisach odrębnych.
5) Lokalizacja budynków i budowli, w tym infrastruktury technicznej, w sąsiedztwie linii kolejowej zgodnie z przepisami odrębnymi.
W przypadku lokalizacji masztów i konstrukcji wieżowych należy ustalić odległość obiektu od terenów linii kolejowej większą niż projektowana wysokość.
6) Przy urządzaniu zieleni izolacyjnej należy uwzględnić przepisy odrębne dotyczące lokalizacji drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych.
2. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem 2 NUR:
1) Przeznacza się pod zagospodarowanie i zainwestowanie obiektami i urządzeniami infrastruktury technicznej, mającymi na celu ograniczenie uciążliwego oddziaływania na środowisko działalności prowadzonej na terenie oznaczonym na rysunku planu 1 NU.
2) Dopuszcza się ponad użytkowanie wymienione w pkt 1, rozbudowę na tym terenie obiektów i urządzeń związanych ze składowaniem, segregacją, przetwarzaniem i utylizacją odpadów, po wyczerpaniu możliwości technicznych takiego użytkowania na terenie oznaczonym na rysunku planu 1 NU.
3) Dopuszcza się lokalizowanie na tym terenie również innych obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej, o ile nie kolidują one z podstawowym przeznaczeniem terenu określonym w pkt 1 i 2, oraz nie zwiększą szkodliwego oddziaływania na środowisko.
4) Lokalizacja budynków i budowli, w tym infrastruktury technicznej, w sąsiedztwie linii kolejowej zgodnie z przepisami odrębnymi.
W przypadku lokalizacji masztów i konstrukcji wieżowych należy ustalić odległość obiektu od terenów linii kolejowej większą niż projektowana wysokość.
5) Obsługa komunikacyjna poprzez drogi dojazdowe wyznaczone zależnie od potrzeb oraz lokalizacji obiektów i urządzeń.
6) Przy sytuowaniu obiektów i urządzeń należy szczególnie uwzględniać ograniczenie uciążliwości dla terenów zabudowy mieszkaniowej.
7) Przy urządzaniu zieleni izolacyjnej należy uwzględnić przepisy odrębne dotyczące lokalizacji drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych.
3. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem 3 ZLI:
1) Przeznacza się pod zalesienie izolacyjne.
2) Zakres zalesień i dobór gatunkowy roślin należy dostosować do warunków siedliskowych i przepisów odrębnych, szczególnie dotyczących lokalizacji drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych.
4. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem 4 ZL:
1) Istniejące tereny lasów.
2) Użytkowanie bez zmian, z uwzględnieniem przepisów odrębnych, szczególnie dotyczących lokalizacji drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych.
5. Tereny oznaczone na rys. planu symbolem 5 KK:
1) Istniejące tereny kolejowe.
2) Użytkowanie bez zmian.
§ 5
Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36. ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 30%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela terenu objętego niniejszym planem.
§ 6
Traci moc miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Twardogóra zatwierdzony uchwałą Rady Miasta i Gminy Twardogóry nr VIII/31/90 z dnia 28 grudnia 1990 r. w części dotyczącej obszaru w granicach objętych niniejszym planem.
§ 7
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Twardogóra.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Twardogórze z dnia 30 sierpnia 2002 r. (poz. 2951)