2893 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA z dnia 26 sierpnia 2002 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta w rejonie ul. Podwalnej Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 oraz art. 40 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) oraz w związku z uchwałą nr LXII/435/02 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 25 lutego 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Dzierżoniowa, Rada Miejska Dzierżoniowa uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części miasta Dzierżoniowa w rejonie ul. Podwalnej, zwany dalej planem miejscowym. |
R o z d z i a ł I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni około 0,86 ha położony na terenie miasta Dzierżoniowa, obręb Zatorze, wzdłuż istniejącej ulicy Podwalnej zgodnie z oznaczeniem na załączniku graficznym przedkładanym do niniejszej uchwały.
§ 2
Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu miejscowego jest:
1) realizacja zamierzeń gminy w zakresie porządkowania spraw własnościowych, umożliwienie utrwalenia istniejącej zabudowy oraz udostępnienia nowych terenów dla niewielkich podmiotów gospodarczych,
2) ochrona interesu publicznego w szczególności w zakresie spełnienia wymogów wynikających z potrzeby ochrony środowiska oraz prawidłowo funkcjonującego układu komunikacyjnego.
§ 3
1. Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu miejscowego.
§ 4
Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
1) planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej Dzierżoniowa, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapie sytuacyjno- -wysokościowej w skali 1:1000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,
5) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu,
6) usługach – należy przez to rozumieć działalność gospodarczą o charakterze nieuciążliwym, m.in.: handel detaliczny i hurtowy, rzemiosło i drobna wytwórczość, zakłady naprawcze itp.
§ 5
1. Przedmiotem ustaleń planu miejscowego jest istniejący teren komunikacji publicznej z przyległą zabudową i enklawami niezainwestowanymi wraz niezbędną infrastrukturą przyłączeniową oraz funkcjami towarzyszącymi.
2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się przeznaczenie podstawowe związane z usługami oraz komunikacją służącą obsłudze tych i innych terenów przyległych, oznaczone na rysunku planu odpowiednio:
1) obszary usług oznaczone symbolem – U,
2) obszary komunikacji publicznej oznaczone symbolem – K,
przy czym dodatkowa mała litera oznacza odpowiednio:
a) droga dojazdowa – d,
b) parkingi i urządzenia związane z obsługą komunikacji – p.
3. Tereny, o których mowa w ust. 2, winny być w całości wykorzystywane na cele zgodnie z ich przeznaczeniem, dopuszcza się realizację funkcji towarzyszących w miejscach oraz na zasadach określonych w dalszych przepisach uchwały.
R o z d z i a ł II
PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE
§ 6
1. Wyznacza się obszary przeznaczone na cele usług wymienionych w § 4 pkt 6), oznaczone na rysunku planu symbolem U.
2. Na obszarach wymienionych w ust. 1 zezwala się na lokalizowanie podmiotów gospodarczych, których działalność nie jest zaliczana do mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
3. Na cele wymienione w ust. 1 dopuszcza się adaptację istniejącej zabudowy z możliwością jej rozbudowy i modernizacji na zasadach określonych w dalszej części uchwały.
4. Na obszarze 4.U dopuszcza się wewnętrzne podziały geodezyjne wg propozycji zawartych na rysunku planu.
5. Dla projektowanej na obszarach usług zabudowy należy przyjąć następujące zasady:
1) dla każdej z wydzielonych działek zezwala się na realizację wyłącznie jednego obiektu kubaturowego,
2) powierzchnia niezabudowana, przeznaczona na cele zieleni towarzyszącej nie może być mniejsza niż 30% powierzchni działki brutto,
3) na każdą z wydzielonych działek dopuszcza się wyłącznie jeden wjazd,
4) dopuszcza się realizację trwałych ogrodzeń w liniach rozgraniczających drogi, na odcinku obszaru 3.U, o którym mowa poniżej w pkt 5), wysokość ogrodzenia pełnego nie może przekraczać 40 cm, powyżej winno stanowić pełen ażur,
5) linie rozgraniczające drogi 1.Kd mogą stanowić równocześnie nieprzekraczalne linie zabudowy z wyjątkiem łamanego odcinka zachodniego obszaru 3.U przylegającego do wjazdu na sąsiednią nieruchomość, gdzie obowiązują odległości wynikające z przepisów szczególnych.
6. Adaptowana w planie oraz projektowana zabudowa może być realizowana na następujących warunkach:
1) wysokość obiektów nie może przekraczać 2 kondygnacji,
2) rzuty budynków preferuje się prostokątne, o zróżnicowanej bryle,
3) dachy należy projektować strome wielospadowe o nachyleniu połaci od 15 do 25°, dopuszcza się także stropodachy płaskie,
4) architektura obiektów winna odpowiadać charakterowi i funkcji, spełniać podstawowe wymagania estetyczne i architektoniczne,
5) do robót wykończeniowych należy przyjmować materiały naturalne takie jak ceramika budowlana, kamień, tynki mineralne – w elewacjach nie należy wykorzystywać blach trapezowych itp.
7. Istniejąca na obszarach przeznaczonych do zainwestowania infrastruktura przesyłowa winna podlegać sukcesywnej przebudowie w sposób umożliwiający prawidłowe wykorzystanie funkcjonalne działek co oznacza, że powinna być prowadzona wzdłuż naturalnych podziałów, także własnościowych oraz w pasach dróg i dojazdów.
§ 7
1. Wyznacza się obszar komunikacji publicznej oznaczony na rysunku planu symbolem 1.Kd.
2. Przedmiotowy obszar stanowi pas drogi gminnej o kategorii ulicy dojazdowej wraz z istniejącymi wjazdami na tereny wielofunkcyjne.
3. Dla drogi, o której mowa w ust. 2, ustala się następujące parametry techniczne:
1) szerokość w liniach rozgraniczających – 12,0 metrów,
2) jezdnia o dwóch pasach ruchu o szerokości 6,0 metrów,
3) co najmniej jednostronny chodnik dla pieszych.
4. Na części obszaru niesłużącego bezpośrednio obsłudze komunikacji należy przewidzieć konieczność wyposażenia w zieleń towarzyszącą.
5. W pasie linii rozgraniczających zezwala się na prowadzenie sieci infrastruktury technicznej w uzgodnieniu z zarządcą drogi.
§ 8
1. Ustala się na obszarach oznaczonych na rysunku planu symbolem Kp przeznaczenie na cele zespołów parkingowych lub innych urządzeń związanych z eksploatacją dróg.
2. Na obszarze 5.U,Kp zezwala się dodatkowo na realizację obiektów związanych z obsługą ruchu samochodowego, takich jak: warsztaty naprawcze, myjnie, diagnostyka itp.
3. Sposób zagospodarowania terenu dla celów inwestycyjnych na obszarze 5.U,Kp należy projektować z uwzględnieniem § 6 ust. 5.
4. Dla projektowanej zabudowy należy uwzględniać warunki ustalone w § 6 ust. 6.
§ 9
1. Dla terenów objętych planem miejscowym ustala się następujące warunki zaopatrzenia w infrastrukturę techniczną:
1) zaopatrzenie projektowanej zabudowy w wodę w oparciu o istniejący i podlegający rozbudowie system sieci miejskich oraz poprzez budowę niezbędnych przyłączy indywidualnych,
2) odprowadzenie ścieków należy projektować wyłącznie do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej miejskiej, prowadzącej ścieki na oczyszczalnię komunalną,
3) odprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji deszczowej miejskiej lub poprzez gromadzenie w indywidualnych zbiornikach z wykorzystaniem do celów gospodarczych. Wszystkie place utwardzone dla samochodów ciężarowych i zespoły parkingowe należy wyposażyć w stosowne urządzenia odszlamiające i łapacze olejów,
4) do celów technologicznych, bytowych i grzewczych przyjmuje się ekologiczne źródła energii w postaci gazu z sieci miejskiej oraz energii elektrycznej także z istniejących linii kablowych. Dopuszcza się lokalizowanie dodatkowych urządzeń technicznych dla wymienionych wyżej sieci oraz zezwala się na instalowanie innych ekologicznych źródeł typu olej opałowy, instalacje solarne itp.
2. Stałe nieczystości bytowe należy gromadzić w miejscach do tego przeznaczonych w sposób zapewniający ochronę środowiska i ich unieszkodliwianie wg przyjętego na terenie miasta systemu.
3. Wszystkie sieci przesyłowe i instalacje przyłączeniowe mogą być realizowane w pasie drogowym w uzgodnieniu z zarządcą drogi.
4. Na terenie objętym planem miejscowym nie zezwala się na działalność, w wyniku której mogą powstawać odpady niebezpieczne.
§ 10
1. Poszczególne obszary do czasu realizacji inwestycji wskazanych planem mogą być użytkowane w sposób dotychczasowy.
2. Na terenie objętym niniejszym planem miejscowym obowiązuje bezwzględny zakaz realizacji zabudowy mieszkaniowej lub wprowadzania w części obiektów funkcji mieszkaniowej.
§ 11
Przepisy szczególne oraz te w niniejszej uchwale, które zawierają warunki ustalone w celu ochrony środowiska oraz dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.
R o z d z i a ł III
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 12
Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Dzierżoniów zatwierdzonego uchwałą nr XXXVIII/17/92 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 25 marca 1992 roku w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1 uchwały.
§ 13
Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.
§ 14
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Dzierżoniów.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 26 sierpnia 2002 r. (poz. 2893) |