2874 UCHWAŁA RADY GMINY ZGORZELEC z dnia 8 lipca 2002 r. w sprawie zwolnień i ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84) Rada Gminy Zgorzelec uchwala: |
§ 1
Zwolnienia z podatku od nieruchomości, o których mowa w niniejszej uchwale, stanowią pomoc publiczną w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 ze zm.) zwaną dalej ustawą o pomocy publicznej.
§ 2
Zwolnienie od podatku lub udzielenie ulgi odbywa się na pisemny wniosek podatnika do którego dołączone są dokumenty potwierdzające spełnienie warunków niniejszej uchwały.
§ 3
Ustanawia się ulgi dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność nie uciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji i usług, z wyłączeniem handlu.
§ 4
Pomoc, o której mowa w niniejszej uchwale, ma zastosowanie do przedsiębiorców mających siedzibę na terenie gminy Zgorzelec oraz przedsiębiorców publicznych biorących udział w realizacji zadań publicznych.
§ 5
Przedsiębiorcą w rozumieniu niniejszej uchwały jest przedsiębiorca w znaczeniu określonym w art. 2 ust.2, 3 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.).
§ 6
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres od 1 roku do 10 lat przedsiębiorców uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:
a) nabędą lub przejmą w wieczyste użytkowanie nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego,
b) nabędą lub przejmą nieużytkowany obiekt budowlany w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego,
c) nabędą lub przejmą w leasing z opcją sprzedaży przedsiębiorstwo lub jego część, w stosunku do którego ogłoszono upadłość lub podjęto decyzję o likwidacji.
2. Zwalnia się z podatku od nieruchomości do 10 lat przedsiębiorców, którzy dzierżawią lub najmują wolne nieruchomości zabudowane lub niezabudowane z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i usług.
3. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości uzależniony jest od liczby osób zatrudnionych po uruchomieniu działalności i wynosi:
4. Stan zatrudnienia musi być utrzymany przez okres zwolnienia z podatku. W przypadku zmiany wysokości zatrudnienia w okresie zwolnienia z podatku od nieruchomości poprzez zwiększenie i przekroczenie kolejnego progu określonego w ust. 3 pkt a), b), c) lub d) zwolnienie przysługuje przez okres określony nową kategorią.
5. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki określone w ust. 1–4, podatek staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia utraty prawa do ulgi lub zwolnienia określonego w decyzji.
6. Roczny ryczałt zwolnienia nie może przekroczyć 90% wysokości wymiaru podatku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
7. W przypadku złożenia wniosku przez podmiot gospodarczy o obniżeniu podatku od nieruchomości w ciągu trwania roku podatkowego stawka ryczałtu ulgi zostanie naliczona proporcjonalnie do miesięcy roku i będzie obowiązywała do końca roku podatkowego.
§ 7
1. Nowo powstającym przedsiębiorcom mającym na celu utworzenie nowych miejsc pracy w zakresie produkcji i usług przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50% w okresie realizacji inwestycji, jednak nie dłuższym niż dwa lata, licząc od daty wydania pozwolenia na budowę.
2. Określone w ust. 1 zwolnienie w wysokości 50% zwiększa się do 90% w przypadku prowadzenia przez nowo powstające przedsiębiorstwo inwestycji w zakresie przetwórstwa rolnego.
§ 8
1. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą będących posiadaczami tytułu prawnego do lokali użytkowych, którzy zatrudniają młodocianych w celu przygotowania zawodowego stosuje się zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 5% od 1 zatrudnionego, z tym że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 50% podatku.
2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się po udokumentowaniu faktu zatrudnienia i klasyfikuje się jako pomoc horyzontalną na szkolenie ucznia o której mowa w art. 23 ust. 3 ustawy o pomocy publicznej.
§ 9
1. Dla istniejących przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną lub usługową wprowadza się następujące zwolnienia z podatku od nieruchomości:
2. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się po uprzednim udokumentowaniu faktu zatrudnienia danej liczby osób na okres powyżej roku.
3. Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
4. W przypadku niespełnienia lub naruszenia warunków określonych w ust. 1 lub 2 zastosowana kwota ulgi podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia utraty ulgi lub zwolnienia. Zwrot udzielonej dotacji nakazuje w drodze decyzji organ udzielający pomocy.
5. Ulga nie może przekroczyć 90% należnego podatku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
§ 10
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości na okres 2 lat przedsiębiorców podejmujących działalność gastronomiczną lub turystyczną w ramach prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, jeżeli:
2. Okres zwolnienia od podatku liczy się od daty złożenia wniosku o zwolnienie dokumentującego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.
3. Przedsiębiorca ubiegający się o zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, musi spełniać obowiązkowo warunek ujęty w punkcie d) oraz co najmniej dwa z wymienionych w punktach a) – c).
§ 11
1. Zwolnienia i ulgi dla przedsiębiorstw prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, o których mowa w § 6, 7, 9 i 10, objęte są kategorią pomocy regionalnej obejmującej dwa tytuły:
1) pomoc przeznaczoną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nowymi inwestycjami,
2) pomoc niezwiązaną z nowymi inwestycjami lub tworzeniem nowych miejsc pracy.
2. Pomoc może być udzielana na wspieranie nowych inwestycji, jeżeli spełnione będą następujące warunki:
3. Pomoc udzielana na wspieranie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją może być udzielana pod warunkiem, że:
4. Dla przedsiębiorcy ubiegającego się o pomoc nie- związaną z nowymi inwestycjami lub tworzeniem nowych miejsc pracy, pomoc nie może przekroczyć kwot 100.000 euro.
§ 12
Łączna wartość pomocy udzielonej na podstawie § 11 dla jednego przedsiębiorcy, a także pomocy w innych formach oraz z innych źródeł przeznaczonych na nowe inwestycje, nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, ustalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306).
§ 13
Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu dokonania nowych inwestycji nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej, z wyjątkiem przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego. Uzyskanie zwolnienia przez przedsiębiorców prowadzących działalność w ww. sektorze uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym (Dz. U. Nr 28, poz. 305).
§ 14
Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej.
§ 15
Przy zbieżności uprawnień do ulg w podatku od nieruchomości z kilku tytułów, stosuje się uprawnienie z tytułu najkorzystniejszego dla przedsiębiorcy.
§ 16
Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności określonej w § 3, § 4 oraz § 7 podejmą działania zmierzające do ochrony środowiska, będą priorytetowo traktowani w przyznawaniu środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
§ 17
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Zgorzelec.
§ 18
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.