2869

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA NOWOGRODZIEC

z dnia 25 czerwca 2002 r.

w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości przedsiębiorców inwestujących w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości – obszar gminy Nowogrodziec

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) Rada Gminy i Miasta Nowogrodziec uchwala:

§ 1

Zwalnia się całkowicie z podatku od nieruchomości przez cały czas funkcjonowania Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości – obszar gminy Nowogrodziec, mieszczące się w jej granicach grunty oraz położone na tych gruntach budynki i budowle w zakresie objętym uchwałami Rady Gminy i Miasta Nowogrodziec nr I/3/98 z dnia 28 października 1998 r. i nr XXVII/254/01 z dnia 24 lipca 2001 r., pod warunkami zawartymi w dalszych paragrafach uchwały.

§ 2

Określone w § 1 uchwały zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 ze zm.).

§ 3

Przedsiębiorca, który otrzyma pomoc, której wartość łącznie z pomocą uzyskaną w ciągu kolejnych trzech lat poprzedzających dzień tego udzielania, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, może uzyskać pomoc regionalną w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości, przewidzianego niniejszą uchwalą, z przeznaczeniem na:

a) tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją pod warunkiem, że:

– wiąże się to z dokonaniem nowej inwestycji w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej,

– nowo utworzone miejsca pracy będą zachowane przez co najmniej 5 lat,

– przy obliczaniu wielkości pomocy regionalnej na tworzenie nowych miejsc pracy uwzględnia się wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, rozumianych jako koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem,

– łączna wartość tej pomocy dla jednego przedsiębiorcy, a także pomocy w innych formach oraz z innych źródeł przeznaczonej na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej ustalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),

b) nowe inwestycje w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej, pod warunkami, że:

– udział własny przedsiębiorcy w nakładach związanych z nową inwestycją wynosi co najmniej 25%,

– działalność gospodarcza związana z daną inwestycją będzie prowadzona przez co najmniej 5 lat od dnia udzielenia pomocy,

– przy obliczaniu wielkości pomocy uwzględnia się koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą w wysokości określonej w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306),

– w przypadku inwestycji w wartości niematerialne i prawne, wartości te będą:

< wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc,

< nabyte od osoby trzeciej na warunkach nie- odbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,

< własnością przedsiębiorcy przez co najmniej pięć lat,

– koszty inwestycji w wartości niematerialne i prawne mogą być uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 25% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną,

– łączna wartość tej pomocy dla jednego przedsiębiorcy, a także pomocy w innych formach oraz z innych źródeł przeznaczone na nowe inwestycje nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy regionalnej, ustalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 28, poz. 306).

§ 4

Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu dokonania nowych inwestycji nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej, z wyjątkiem przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego. Uzyskanie zwolnienia przez przedsiębiorców prowadzących działalność w tym ostatnim sektorze, uza-

leżnione jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym (Dz. U. Nr 28, poz. 305).

§ 5

Zwolnienia z podatku od nieruchomości z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją nie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o pomocy publicznej.

§ 6

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnień objętych uchwałą, ma obowiązek składania gminie Nowogrodziec informacji o wielkości otrzymanej pomocy publicznej we wszelkich formach, w rocznym zeznaniu podatkowym dotyczącym podatku od nieruchomości.

§ 7

Przedsiębiorca ma obowiązek zwrotu w rocznym rozliczeniu z podatku od nieruchomości kwot stanowiących nadwyżkę pomocy ponad dopuszczalną intensywność.

§ 8

W razie przekroczenia dopuszczalnej intensywności pomocy publicznej, przedsiębiorca na podstawie dokonanej przez gminę korekty udzielonej pomocy, w terminie 30 dni przekazuje gminie nie dopłaconą kwotę podatku od nieruchomości na jej bankowe konto.

§ 9

W przypadku utraty prawa do pomocy publicznej lub wykorzystania jej niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca zwraca gminie nienależną kwotę pomocy wraz z ustawowymi odsetkami, w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia z wyliczeniem kwoty nadwyżki pomocy publicznej.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta Nowogrodziec.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNCZĄCY
RADY GMINY I MIASTA
TADEUSZ BURDYNA