2850

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYLESIU

z dnia 10 września 2002 r.

w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami gruntowymi niezabudowanymi wchodzącymi w skład gminnego zasobu

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) Rada Miejska w Międzylesiu uchwala, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż trzy lata, określone w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu.

§ 3

Traci moc uchwała nr VII/3/95 Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia 28 lutego 1995 r. (ze zm.) w sprawie określenia zasad zbywania nieruchomości rolnych, a także ich wydzierżawiania.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
JERZY MARCINEK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Międzylesiu z dnia10 września 2002 r. (poz. 2850)

§ 1

NABYCIE

1. O nabyciu nieruchomości przez gminę decyduje Zarząd w formie uchwały, wskazując w niej cel nabycia i przeznaczenie.

2. Nabycie nieruchomości może być odpłatne bądź nieodpłatne.

3. Nabycie nieruchomości przez gminę następuje po cenie nie wyższej niż określona przez rzeczoznawcę. Koszty związane z przeniesieniem własności oraz wyceny i opracowań ponosi gmina.

§ 2

SPRZEDAŻ

1. Sprzedaży podlegają nieruchomości przeznaczone przez Radę Miejską w drodze uchwały.

2. Nieruchomości sprzedawane są w drodze przetargu wg zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy z uwzględnieniem art. 695 § 2 k.c. i art. 37 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

3. Cenę nieruchomości określa Zarząd na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Koszty opracowań geodezyjnych i wyceny ponosi nabywca.

4. Zarząd może na wniosek kupującego w drodze bezprzetargowej cenę nabywanej nieruchomości rozłożyć na 5 równych rat rocznych z czego pierwsza w wysokości co najmniej 30% winna zostać zapłacona przed dniem zawarcia aktu notarialnego, a kolejne płatne są z góry do dnia 31 marca każdego roku.

5. W przypadku gdy nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba, której jedynym źródłem dochodu jest gospodarstwo rolne, postanowienia pkt 5 stosuje się odpowiednio: 10 rat rocznych i pierwsza wpłata co najmniej 20%, a pozostałe raty jak w pkt 5.

6. Rozłożona na raty roczne niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

7. Na wniosek osoby, o której mowa w ust. 5, która zalesiła nabytą nieruchomość rolną klasy V, VI i VIz, oprocentowanie za pozostały okres spłaty podlega umorzeniu.

8. Podstawą do złożenia wniosku o umorzeniu oprocentowania, o którym mowa w pkt 7, jest prawomocna decyzja o prowadzeniu uprawy leśnej wydana przez starostwo powiatowe.

9. Roszczenia gminy podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

10. W przypadku zbycia nieruchomości obciążonej hipoteką osobie trzeciej, zbywający zobowiązany jest do jednorazowej wpłaty pozostałej należności gminie wraz z odsetkami.

11. Sprzedaży nie podlegają grunty leśne.

§ 3

DZIERŻAWA

1. Nieruchomości mogą być wydzierżawiane osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom organizacyjnym.

2. Dzierżawa na okres powyżej 3 lat zawiera się jedynie na podstawie zgody udzielonej przez Radę Miejską w formie uchwały w drodze przetargu, którego formę określa Zarząd z zastrzeżeniem pkt 10.

3. Wydzierżawiający może odmówić dzierżawy bądź jej przedłużenia w przypadku, gdy przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy gminy oraz gdy zachodzi uzasadniona obawa, że nieruchomość wykorzystywana jest lub będzie niezgodnie z jej przeznaczeniem lub jeżeli dzierżawca zalega z opłatą czynszu dzierżawnego.

4. Umowy dzierżawy zawiera w imieniu gminy Burmistrz lub jego Zastępca wraz z działającym z upoważnienia Burmistrza pracownikiem właściwego dla tych spraw referatu.

5. Zarząd może w drodze uchwały wyłączyć czasowo lub na stałe niektóre nieruchomości z dzierżawy.

6. Roczną wysokość czynszu dzierżawnego ustala się z zaokrągleniem do pełnych złotych na dzień zawarcia umowy przeliczając powierzchnię dzierżawionej nieruchomości na hektary przeliczeniowe, a te mnoży się przez cenę 1 q żyta ustaloną na dany rok przez Radę Miejską na cele podatku rolnego.

7. Czynsz dzierżawny płatny jest w półrocznych ratach, z czego pierwsza do 31 marca a drugi do 31 października.

8. W przypadku umowy dzierżawy zawartej po 31 marca czynsz dzierżawny za dany rok płatny jest jednorazowo do 31 października.

9. Wysokość czynszu raz w roku do 31 marca rewaloryzowana jest o wskaźnik inflacji za rok poprzedni.

10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nieruchomość może być wydzierżawiona podmiotom zagranicznym jednakże na czas nie dłuższy niż 3 lata jedynie za zgodą Rady.

11. Zarząd na wniosek dzierżawcy w uzasadnionych przypadkach losowych niezawinionych przez dzierżawcę, a dotyczących przedmiotu dzierżawy może czasowo zwolnić w całości lub części z czynszu dzierżawnego.

§ 4

ZAMIANA

1. Nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych.

2. O przeznaczeniu nieruchomości do zamiany decyduje Zarząd w formie uchwały, w której określa cel i przeznaczenie nabytej nieruchomości.

3. W przypadku nierównych wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę w wysokości równej różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

4. Dopłata, o której mowa w pkt 3, może być na wniosek rozłożona przez Zarząd na nie więcej niż 3 raty roczne, z tym że pierwsza rata płatna jest przed zawarciem umowy, a pozostałe z góry corocznie do 31 marca przy oprocentowaniu i zabezpieczeniu należności jak w przypadku sprzedaży.

5. Grunty leśne mogą podlegać zamianie tylko na inne grunty leśne na zasadzie równości ich wartości oraz powierzchni.

§ 5

W sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.