2804 UCHWAŁA RADY GMINY DOBROSZYCE z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce, obejmującego dz. nr 452/21, obręb Dobrzeń Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami) oraz w nawiązaniu do uchwały Rady Gminy Dobroszyce nr XXXIII-164/2001 z dnia 19 października 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce, obejmującego dz. nr 452/21, obręb Dobrzeń uchwala się, co następuje: |
R o z d z i a ł 1
Przepisy ogólne
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce obejmujący teren działki nr 452/21, obręb Dobrzeń, w granicach określonych na rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącym integralną część planu i załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
1. Przedmiot ustaleń planu obejmuje:
1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
2) linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,
3) granice i zasady zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie,
4) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,
5) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy,
6) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się:
1) ogólne zasady zagospodarowania terenu zawarte w rozdziale 2,
2) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających zawarte w rozdziale 3.
§ 3
Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:
1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikami;
2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;
3) strefie – należy przez to rozumieć przestrzeń o cechach względnie jednorodnych w zakresie sposobu użytkowania, zasad zagospodarowania i zabudowy oraz stopnia jej ochrony;
4) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych;
5) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania;
6) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze wyznaczonym liniami rozgraniczającymi;
7) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,
8) urządzeniach infrastruktury technicznej – należy przez to rozumieć zarówno sieci jak i urządzenia kubaturowe związane z uzbrojeniem terenu.
R o z d z i a ł 2
Ogólne zasady zagospodarowania terenu
§ 4
1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania, oznaczone w rysunku planu jako:
1) ciągłe – oznaczają obowiązujące granice terenów,
2) przerywane – oznaczają orientacyjne granice terenów, możliwe do korygowania ich przebiegu w miarę potrzeb.
2. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów. Oznacza to dopuszczenie wprowadzania funkcji uzupełniających, niekolidujących z funkcją podstawową, niezmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.
§ 5
Szczególne warunki zagospodarowania terenu objętego planem, wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego.
1. Dla zapewnienia właściwej ochrony dóbr kultury wyznacza się strefę ochrony konserwatorskiej obejmującą teren, o którym mowa w § 1.
2. W strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:
1) formy inwestowania w maksymalnym stopniu ukierunkować na ich harmonijne wpisanie w otaczający krajobraz, wyłączyć z możliwości realizacji inwestycje wielkoobszarowe, jak również te, które wymagają znacznych przeobrażeń krajobrazu,
2) utrzymywać krajobraz przyrodniczy związany przestrzennie z historycznym założeniem urbanistycznym, uwolnić jego obszar od elementów dysharmonizujących,
3) wszelkie działania inwestycyjne należy konsultować z właściwym oddziałem Służby Ochrony Zabytków.
3. Wszelkie prace ziemne prowadzone w obrębie obszaru objętego planem wymagają uprzedniego zgłoszenia i prowadzenia pod nadzorem archeologiczno--konserwatorskim Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Wydziału Zabytków Archeologicznych Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dnio-wym wyprzedzeniem.
§ 6
Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:
1. Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone w rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane jak również istniejące sieci, w miarę ich modernizacji należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic.
2. Dopuszczalne są w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej zasady, przy zapewnieniu nie- zmienionych warunków zabudowy i zagospodarowania terenów określonych w rozdziale 3.
3. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestora.
4. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji innych urządzeń technicznych na terenie określonym w § 1 uchwały wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.
§ 7
Ustala się następujące zasady w zakresie budowy, przebudowy lub rozbudowy sieci uzbrojenia dla terenów objętych planem:
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej, na warunkach określonych przez użytkownika sieci.
2. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się rozbudowę kanalizacji sanitarnej na tereny planowanej zabudowy, na warunkach określonych przez użytkownika sieci.
3. W zakresie odprowadzania wód opadowych ustala się:
1) wyposażenie w sieć kanalizacji deszczowej terenów planowanej zabudowy;
2) wymóg zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych, jeśli takie wystąpią, przed ich wprowadzeniem do kanalizacji deszczowej na terenie własnym inwestora.
4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:
1) zasilanie terenów objętych planem z istniejącej sieci elektrycznej średniego i niskiego napięcia poprzez jej rozbudowę, na warunkach określonych przez dysponenta sieci;
2) modernizację i rozbudowę linii elektrycznych kablowych średniego i niskiego napięcia, wraz z urządzeniami, stosownie do potrzeb na terenach własnych inwestora, na warunkach określonych przez dysponenta sieci.
5. W zakresie usuwania odpadów ustala się wymóg uzgodnienia odbioru odpadów komunalnych z terenów własnych inwestora z właściwym Zakładem Gospodarki Komunalnej.
R o z d z i a ł 3
Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów
w obrębie linii rozgraniczających
§ 8
1. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem ZU ustala się:
2. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem RP ustala się:
3. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem RL ustala się:
4. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami W ustala się:
5. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem WW-1 ustala się:
6. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem WW-2 ustala się przeznaczenie terenu na powiększenie terenu WW-1 – obowiązują ustalenia § 8 ust. 5.
7. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem WP ustala się:
8. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem NO ustala się:
9. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KSP ustala się:
10. Dla terenu komunikacji oznaczonego na rysunku planu symbolem KDn ustala się:
11. Dla terenu komunikacji oznaczonego na rysunku planu symbolem KPn ustala się:
R o z d z i a ł 4
Przepisy końcowe
§ 9
Dla terenu określonego w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Dobroszyce, zatwierdzonego uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Dobroszycach nr III/32/85 z dnia 29 maja 1985 r. (wraz z późniejszymi zmianami).
§ 10
Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami), w wysokości 0%. (Skarga Wojewody Dolnośląskiego do NSA – PN.II.0914/4/1/02 z dnia 9 września 2002 r. – zakwestionowano § 10 uchwały).
§ 11
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Dobroszyce.
§ 12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Gminy Dobroszyce z dnia 20 czerwca 2002 r. (poz. 2804)