2794

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MILICZU

z dnia 25 lipca 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Niesułowicach – gmina Milicz

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15 z 1999 r. poz. 139 ze zmianami) i art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 142 z 2001 r,. poz. 1591 ze zmianami) oraz w związku z uchwałą Rady Miejskiej w Miliczu nr XXVIII/239/01 z dnia 18 października 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Niesułowicach, Rada Miejska w Miliczu uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

PRZEDMIOT UCHWAŁY I PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Niesułowicach obejmujący:

1) ustalenia planu stanowiące treść niniejszej uchwały,

2) rysunek planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Załącznik rysunkowy nr 1 jest integralnym składnikiem niniejszej uchwały.

3. Ustalenia rysunkowe stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, tj. rysunek planu, obowiązują w zakresie określonym niniejszą uchwałą i obejmują obszar wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczony symbolem funkcji.

§ 2

Ustalenia tekstowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, składają się z ustaleń ogólnych, stanowiących treść rozdziału II, oraz ustaleń szczegółowych, stanowiących treść rozdziału III niniejszej uchwały.

§ 3

Przedmiotem planu jest obszar położony w obrębie wsi Niesułowice obejmujący działki nr ewid. 33/2 i 33/4 AM1.

§ 4

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest przede wszystkim:

1) ochrona interesów publicznych,

2) umożliwienie realizacji planowanych inwestycji przy jednoczesnej minimalizacji ich negatywnego oddziaływania na środowisko.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o których mowa w § 1,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Miliczu, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,

3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

5) terenie – należy przez to rozumieć teren o określonym przeznaczeniu wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony numerami i symbolami funkcji, na którym obowiązują te same ustalenia,

6) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym terenie wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

7) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe i z nim nie kolidują.

R o z d z i a ł II

USTALENIA OGÓLNE DOTYCZĄCE OBSZARU POŁOŻONEGO W OBRĘBIE WSI NIESUŁOWICE OBEJMUJACEGO DZ. NR EWID. 33/2 i 33/4 AM1 (ZAŁĄCZNIK RYSUNKOWY NR 1)

§ 6

Zasady ogólne zagospodarowania terenów

i kształtowania zabudowy

1. Dla zachowania istniejących wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych wsi ustala się ekstensywny sposób zabudowy tego obszaru oraz utrzymanie i kształtowanie zabudowy w tradycyjnej dla tej miejscowości drobnej skali.

2. Przepisy szczególne określające warunki ustalone w celu ochrony przyrody i krajobrazu mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

3. Usytuowanie obiektów budowlanych i towarzyszących im urządzeń musi być zgodne z warunkami określonymi przepisami szczególnymi.

4. Proponowany na rysunku planu obiekt budowlany i jego usytuowanie nie są ściśle obowiązujące; stanowią one wytyczne dla prawidłowego rozwiązania układu funkcjonalno-przestrzennego.

§ 7

Ustalenia dotyczące zasad zagospodarowania przestrzennego w zakresie ochrony środowiska przyrodni- czego

1. Obszar położony we wsi Niesułowice leży w granicach Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy”. W związku z powyższym obowiązują ustalenia zawarte w rozporządzeniu Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz. Urz. Województwa Wrocławskiego Nr 6 z dnia 17 czerwca 1996 r.) w sprawie utworzenia i ochrony tego Parku dla zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno- -kulturowych oraz w rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z dnia 2 października 2000 r. zmieniającym ww. rozporządzenie Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego (Dz. Urz. Województwa Dolnośląskiego Nr 38, poz. 656).

2. Zgodnie z ustaleniami ww. rozporządzenia na obszarze Parku:

1) zakazuje się:

a) lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 51 ustawy– Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627),
b) utrzymywania otwartych kanałów ściekowych,
c) wprowadzania zmian stosunków wodnych mogących negatywnie wpłynąć na środowisko przyrodnicze,
d) likwidowania oczek wodnych, starorzeczy oraz przekształcania terenów podmokłych,
e) lokalizowania składowisk i wylewisk odpadów przemysłowych i komunalnych pochodzących spoza gmin znajdujących się w obrębie Parku,
f) wylewania gnojowicy, za wyjątkiem nawożenia własnych gruntów rolnych zgodnie z zasadami agrotechnicznymi,
g) lokalizowania ośrodków hodowlanych na skalę przemysłową posługujących się metodą bezściółkową,
h) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi,
i) organizowania rajdów motorowych i samochodowych,

j) umieszczania tablic ogłoszeniowych, reklamowych itp. poza granicami jednostek osadniczych, z wyjątkiem tablic związanych z ochroną i zagospodarowaniem Parku.

2) Wojewoda Dolnośląski w sytuacjach szczególnych, a niepogarszających walorów przyrodniczych Parku, może odstąpić od zakazów wymienionych powyżej, ale tylko w zakresie lokalizowania przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy– Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627).

3) Wprowadza się obowiązek uzgadniania z Wojewodą Dolnośląskim następujących czynności:

a) decyzji w sprawie likwidacji zadrzewień i zakrzaczeń śródpolnych,
b) lokalizacji ośrodków hodowlanych na skalę przemysłową o wielkości powyżej 100 DJP,
c) lokalizacji nowych ośrodków wypoczynkowych i obiektów o charakterze hotelarskim,
d) budowy nowych dróg, linii energetycznych, ciągów ciepłowniczych, gazowych itp. z wyjątkiem urządzeń lokalnych,
e) programów i wieloletnich planów gospodarki rolnej, łowieckiej, rybackiej i turystycznej,
f) prowadzenia prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, a w szczególności budowy stawów rybnych i innych zbiorników wodnych,
g) prowadzenia nowych melioracji, dokonywania regulacji rzek i potoków.

4) Wprowadza się obowiązek:

a) prowadzenia gospodarki leśnej zgodnie z ogólnymi zasadami zagospodarowania lasów wchodzących w skład parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu,
b) prowadzenia gospodarki w zakresie eksploatacji złóż surowców mineralnych wyłącznie w oparciu o zasady określone odrębną decyzją koncesyjną,
c) ochrony istniejących obiektów historyczno--kulturowych,
d) stosowania form architektonicznych harmonizujących z walorami krajobrazowymi Parku,
e) prowadzenia gospodarki rolnej niepowodującej degradacji gleb i innych elementów środowiska, w tym zakaz stosowania pestycydów I i II grupy – z wyjątkiem sadów,
f) stosowania zasady ograniczania lokalizacji nowych obiektów budowlanych poza granicami jednostek osadniczych.

3. Ustala się konieczność należytego zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniami w działalności inwestycyjnej z uwagi na położenie obszaru objętego planem w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych – nr 303 “Pradolina Barycz – Głogów” (E) posiadającego status obszaru wysokiej ochrony (OWO).

4. Ustala się obowiązek, zgodnie z przepisami szczególnymi, przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, w tym sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

§ 8

Ustalenia z zakresu ochrony dóbr kultury

1. Teren opracowania planu nie jest objęty strefami ochrony konserwatorskiej oraz nie posiada obiektów podlegających ochronie konserwatorskiej.

2. Ustala się, że ze względu na położenie terenu opracowania planu w pobliżu zabytkowych stanowisk archeologicznych, wszelkie zamierzenia inwestycyjne na tym obszarze należy uzgodnić z Wydziałem Zabytków Archeologicznych SOZ Wrocław, a prace ziemne prowadzić pod nadzorem archeologiczno--konserwaterskim. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (t.j. Dz. U. Nr 98, poz. 1150 z 1999 r.).

Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia WO SOZ – Wydziału Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem.

3. Zaleca się zharmonizowanie projektowanych inwestycji z historycznie ukształtowanym lokalnym krajobrazem kulturowym.

§ 9

Ustalenia dotyczące zasad modernizacji i sposobu kształtowania układu komunikacyjnego

1. Ustala się dostępność komunikacyjną z istniejącej drogi gospodarczej (leżącej poza granicami opracowania planu).

2. Ustala się zasadę lokalizowania w granicach linii rozgraniczających dróg, ulic i placów sieci uzbrojenia technicznego oraz pasów zieleni wysokiej i niskiej. Dopuszcza się w uzasadnionych przypadkach prowadzenie sieci innymi trasami.

3. Ustala się zapewnienie warunków widoczności poziomej i pionowej poprzez wyznaczenie trójkąta widoczności w obszarach istniejących i projektowanych skrzyżowań i włączeń zjazdów.

§ 10

Ustalenia w zakresie modernizacji i rozwoju

infrastruktury technicznej

1. Ogólne zasady uzbrajania terenów w infrastrukturę techniczną:

1) Linie rozgraniczające dróg i ulic stanowią jednocześnie linie rozgraniczające dla usytuowania sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci oraz istniejące wymagające modernizacji, należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się odstępstwa od tej zasady z zachowaniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

2) Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych i sieci uzbrojenia na terenach własnych inwestora jako inwestycji towarzyszących.

3) Wszelkie inwestycje w zakresie zaopatrzenia w wodę, ciepło, gaz, energię elektryczną, telekomunikacyjną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych przyłączenia od określonych właścicieli sieci.

2. Zaopatrzenie w wodę:

1) Ustala się zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej.

2) Ustala się dostawę wody do poszczególnych odbiorców za pośrednictwem indywidualnych przyłączy, na warunkach określonych przez zarządcę sieci.

3. Odprowadzenie i unieszkodliwienie ścieków oraz odprowadzenie wód opadowych:

1) Ustala się odprowadzenie ścieków bytowych do indywidualnych lub grupowych szczelnych zbiorników bezodpływowych (docelowo z obowiązkiem odprowadzenia ścieków systemem kanalizacji do oczyszczalni) i zorganizowany wywóz ścieków do najbliższej oczyszczalni.

2) Dopuszcza się budowę indywidualnych systemów oczyszczania – biooczyszczalnie przydomowe.

3) Ustala się zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i do ziemi.

4) W zakresie odprowadzenia wód opadowych ustala się wyposażenie w kanalizację deszczową utwardzonych ulic i odprowadzenie wód opadowych poprzez separatory do istniejących rowów lub do kanalizacji deszczowej we wsi Niesułowice.

4. Zaopatrzenie w gaz.

Ustala się bezprzewodowe zaopatrzenie w gaz.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną.

Ustala się przyłączenie planowanej inwestycji do istniejącej sieci elektroenergetycznej na podstawie umowy o przyłączeniu i po spełnieniu warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo sieciowe.

6. Sieć telekomunikacyjna.

Ustala się rozbudowę istniejącej telekomunikacyjnej sieci abonenckiej.

7. Zaopatrzenie w energię cieplną.

Ustala się indywidualne zaopatrzenie w ciepło przy zastosowaniu urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń spełniających wymogi ochrony środowiska.

8. Usuwanie odpadów.

Ustala się system kontenerowego gromadzenia odpadów i wywozu na zorganizowane składowisko gminne.

§ 11

Ustalenia terenów przeznaczonych dla realizacji celów publicznych

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, art. 6) ustala się tereny przeznaczone dla realizacji następujących celów publicznych: urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania i oczyszczania ścieków oraz utylizacji odpadów.

R o z d z i a ł III

USTALENIA SZCZEGÓŁOWE OBEJMUJĄCE OBSZAR POŁOŻONY W OBRĘBIE WSI NIESUŁOWICE DZ. NR EWID. 33/2 I 33/4 AM1 (ZAŁĄCZNIK RYSUNKOWY NR 1)

dotyczące zasad i sposobu zagospodarowania terenów wyodrębnionych na rysunku planu liniami rozgranicza jącymi, oznaczonych numerami i symbolami funkcji

§ 12

Integralną część niniejszych ustaleń stanowi rysunek planu, będący załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 13

Tekst dotyczący charakterystyki stanu istniejącego poszczególnych terenów ma charakter informacyjny i nie stanowi normy prawnej.

§ 14

Tereny przewidziane pod zabudowę wymagają, w zależności od potrzeb, badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych zgodnie z przepisami szczególnymi.

§ 15

Dla terenu wyodrębnionego na rysunku planu liniami rozgraniczającymi oznaczonego symbolem funkcji obowiązują w zakresie infrastruktury technicznej ustalenia zawarte w rozdziale II § 10.

§ 16

Sieć i urządzenia w zakresie infrastruktury technicznej winny być lokalizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

§ 17

Ustalenia

Ustala się następujące zasady zagospodarowania obszaru objętego planem:

M Stan istniejący

Teren upraw polowych położony w sąsiedztwie istniejącej zabudowy i terenów leśnych.

Ustalenia planu

1. Przeznaczenie podstawowe: zabudowa siedliskowa z zielenią towarzyszącą.

2. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu:

1) wysokość zabudowy – maksymalnie 1 kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym,

2) bryła budynku w układzie horyzontalnym,

3) dachy strome o symetrycznych połaciach, z dopuszczeniem wielospadowym,

4) pokrycie dachówką ceramiczną lub innymi materiałami o fakturze dachówkopodobnej; dopuszcza się strzechę i gont,

5) zaleca się zastosowanie cegły licówki, drewna lub nawiązania do techniki szachulcowej,

6) zaleca się lokalizację obiektów budowlanych bez podpiwniczenia lub z płytkim posadowieniem; niewskazana jest zabudowa części terenu oznaczonej na rysunku planu ze względu na niekorzystne warunki fizjograficzne, a zwłaszcza ze względu na płytki poziom wody gruntowej,

7) nieprzekraczalna linia zabudowy zgodnie z rysunkiem planu wynosi 10,0 m od linii rozgraniczających drogi gospodarczej B,

8) na działce należy dokonać trwałych nasadzeń zieleni towarzyszącej niskiej, średniej i wysokiej,

9) zabrania się lokalizowania obiektów i urządzeń produkcyjnych za wyjątkiem służących produkcji rolnej.

3. Obsługa komunikacyjna terenu z drogi gospodarczej B.

4. Nie dopuszcza się dalszego podziału przedmiotowego terenu na działki budowlane.

R o z d z i a ł IV

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 18

Tracą moc ustalenia planu przestrzennego zagospo-darowania gminy Milicz, zatwierdzonego uchwałą nr IV/16/84 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Miliczu z dnia 28 grudnia 1984 r. i powtórnie uchwalonego uchwałą nr XVII/132/92 Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 9 marca 1992 r. w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 3 niniejszej uchwały.

§ 19

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Miliczu.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
EDMUND BIENKIEWICZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 25 lipca 2002 r. (poz. 2794)