2760

UCHWAŁA RADY GMINY ZGORZELEC

z dnia 8 lipca 2002 r.

w sprawie uchwalenia zmian w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Zgorzelec dla obszaru obejmującego działki nr 183/8 i 183/10 w Gozdaninie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.), w związku z uchwałą nr 252/01 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 18 czerwca 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Zgorzelec obszaru objętego działkami nr: 183/8 i 183/10 w Gozdaninie, Rada Gminy Zgorzelec uchwala, co następuje:

§ 1

Przedmiot i zakres ustaleń zmian w planie

1. Uchwala się zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Zgorzelec dla obszaru obejmującego działki nr: 183/8 i 183/10.

2. Integralną częścią zmian w planie jest rysunek w skali 1:5000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały.

3. Na załączniku, o którym mowa w ustępie 2, oznaczono granice obszaru objętego zmianami w planie.

4. Zmiany w planie ustalają:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,

2) szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

5. Tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania wydzielają na rysunku zmian w planie linie rozgraniczające.

6. Linie rozgraniczające oznaczone jako orientacyjne mogą zostać zmienione w stosunku do linii oznaczonych na rysunku zmian w planie w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu maksymalnie o 5,0 m.

7. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku zmianami w planie są obowiązującymi ustaleniami:

1) granica obszaru objętego zmianą w planie,
2) linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,
3) orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,
4) oznaczenie funkcji terenu,
5) granica udokumentowanego złoża kruszywa naturalnego “Gozdanin”.

8. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku zmian w planie stanowią informację uzupełniającą do ustaleń zmian planu:

1) tereny dróg zlokalizowanych w otoczeniu obszaru opracowania z oznaczeniem klasyfikacji i numeru drogi,
2) miejsce włączenia wewnętrznego układu komunikacyjnego – zalecane,
3) proponowana granica obszaru górniczego i terenu górniczego “Gozdanin”.

§ 2

Przeznaczenie terenów oraz warunki i zasady ich zagospodarowania

1. Wyznacza się tereny powierzchniowej eksploatacji górniczej kruszywa naturalnego oznaczone na rysunku zmiany w planie symbolem PE.

2. Na terenach, o których mowa w ust. 1, ustala się lokalizację:

1) terenów powierzchniowej eksploatacji żwiru,
2) zwałowiska nadkładu,
3) zakładu przeróbki i uszlachetnienia kruszywa.

3. Na terenach, o których mowa w ust. 1, dopuszcza się ponadto lokalizację:

1) zieleni urządzonej, w tym izolacyjnej,
2) urządzeń infrastruktury technicznej,
3) dróg i ciągów pieszych.

4. Wyznacza się tereny zabudowy mieszkaniowej i usługowej oznaczone na rysunku zmian w planie symbolem MR.

5. Na terenach, o których mowa w ust. 4, dopuszcza się ponadto lokalizację:

1) zieleni urządzonej,
2) obiektów infrastruktury technicznej.

6. Wyznacza się tereny zieleni urządzonej oznaczone na rysunku zmian w planie symbolem ZR.

7. Dopuszczone w ust. 3, 5 użytkowanie nie może zajmować łącznie więcej niż 25% wyznaczonych terenów, o których mowa w ust. 1 i 4 .

§ 3

Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego

1. Eksploatacja i przeróbka kruszywa winna być prowadzona pod warunkiem zapewnienia:

1) ochrony istniejącej zabudowy mieszkaniowej przed ponadnormatywnymi uciążliwościami w zakresie hałasu, wibracji oraz zanieczyszczenia powietrza,

2) ochrony istniejących zadrzewień, założenia parkowo-folwarcznego oraz utrzymania w jego obrębie dotychczasowego poziomu wód gruntowych.

2. Dopuszcza się eksploatację kruszywa wyłącznie powyżej zwierciadła wód podziemnych, z zachowaniem niezbędnej warstwy izolacyjnej pomiędzy spągiem wyrobiska a zwierciadłem wód.

3. Maksymalna wysokość zwałowiska nadkładu nie powinna przekraczać 3,0 m ponad istniejący teren.

4. Uciążliwości dla ludzi wynikające z eksploatacji i przeróbki kruszywa nie mogą przekraczać, na terenie leżącym poza granicami zakładu, wartości określonych w odpowiednich przepisach.

5. Wyklucza się prowadzenie eksploatacji wyrobiska oraz funkcjonowanie zakładu przeróbczego w godzinach nocnych.

6. Przy rekultywacji wyrobiska uwzględnić zasady kształtowania zieleni określone w ust. 16.

7. W okresie eksploatacji wyrobiska oraz rekultywacji wyklucza się składowanie materiałów i odpadów mogących powodować degradację oraz skażenie gruntu i wód gruntowych.

8. Transport kruszywa z terenów eksploatacji należy rozwiązać poprzez wykorzystanie istniejących i projektowanych dróg spełniających odpowiednie parametry techniczno-eksploatacyjne i warunki ochrony środowiska.

9. W zagospodarowaniu terenów sąsiadujących z terenami dróg publicznych oraz cieków należy uwzględnić wymagania ochrony wynikające z ustaleń niniejszej uchwały oraz przepisów szczególnych.

10. Odległość projektowanego zainwestowania od linii energetycznej średniego napięcia i innych sieci określają obowiązujące przepisy techniczno-budo-walne.

11. Ustala się ochronę wód powierzchniowych i podziemnych z zachowaniem wymogów wynikających z obowiązujących przepisów, w tym konieczność oczyszczenia wód deszczowych poprzez urządzenia oddzielające błoto, oleje, benzynę z terenów przeznaczonych pod usługi i obsługę sprzętu transportowego.

12. Odprowadzenie ścieków poprzez grupowy system kanalizacyjny obsługujący tereny wsi.

13. Dopuszcza się tymczasowe indywidualne rozwiązania gospodarki ściekowej do czasu wybudowania kanalizacji sanitarnej, poprzez zbiorniki bezodpływowe lub indywidualne oczyszczalnie ścieków pod warunkiem spełnienia wymagań sanitarnych i ochrony środowiska wynikających z aktualnych przepisów.

14. Zlokalizowana na terenie oznaczonym symbolem MR zabytkowa zabudowa podlega odbudowie, przebudowie i rozbudowie z zachowaniem następujących warunków:

1) zabudowę kształtować w nawiązaniu do cech architektury zabytkowej zlokalizowanej w otoczeniu obszaru opracowania zmian w planie, w zakresie ukształtowania bryły, wysokości i formy dachu,

2) zachować istniejące charakterystyczne parametry zabudowy, dotyczące: wysokości, ilości kondygnacji, oraz dotychczasowe rozwiązania materiałowe,

3) wszelkie prace budowlane i projektowe każdorazowo uzgodnić z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.

15. Ochronie podlegają istniejące i odkryte w toku prac budowlanych obiekty lub przedmioty o cechach zabytkowych zgodnie z przepisami szczególnymi. W przypadku ujawnienia w toku prac budowlanych obiektów archeologicznych należy powiadomić właściwe służby konserwatorskie.

16. Na terenach, o których mowa § 2 ust. 4 i 6, ustala się następujące warunki kształtowania zieleni i zagospodarowania terenu:

1) zieleń kształtować jako parkową w nawiązaniu do elementów i zasad kompozycyjnych zlokalizowanego w sąsiedztwie założenia parkowo- -folwarcznego,

2) wzdłuż ciągów komunikacyjnych i na obrzeżach terenów kształtować układy pasmowe i szpalerowe, w pozostałych obszarach przewidzieć układy swobodnie komponowane z wykształconymi wnętrzami krajobrazowymi,

3) roślinność zróżnicować gatunkowo, ze względu na wysokość, walory ozdobne oraz zmienne właściwości w różnych porach roku,

4) projekty zieleni oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu każdorazowo uzgodnić z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.

17. Istniejące drzewa i krzewy podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

18. Na terenie, o którym mowa w § 2 ust. 4, wyklucza się lokalizację obiektów zaliczonych w obowiązujących przepisach do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska (przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływujących na środowisko, określonych w art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska).

19. Tereny zdegradowane i nieużytki przeznaczyć do rekultywacji i rehabilitacji.

Przepisy końcowe

§ 5

1. Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości ustala się w wysokości 30%.

2. W zakresie objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Zgorzelec uchwalonego uchwałą nr 163/92 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 27 lipca 1992 r. (Dz. Urz. Województwa Jeleniogórskiego Nr 18, poz. 193).

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 7

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
EDWARD LISOWSKI

Załącznik do uchwały Rady Gminy Zgorzelec z dnia 8 lipca 2002 r. (poz. 2760)