2755

UCHWAŁA RADY GMINY I MIASTA W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

z dnia 24 lipca 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska dla terenu działki nr 48/7 AM 13

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XLI/419/01 Rady Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska dla terenu działki nr 48/7 AM 13 Rada Gminy i Miasta uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska dla terenu działki nr 48/7 AM 13, zwany dalej planem, obejmuje działkę położoną przy ul. Kolejowej w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem planu jest ustalenie:

1) przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury,

3) lokalnych warunków, zasad i standardów ukształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu.

2. Następujące oznaczenia graficzne przedstawione na rysunku planu, o którym mowa w § 1, stanowią jego obowiązujące ustalenia:

a) granica planu,

b) linie rozgraniczające tereny o różnych sposobach użytkowania,

c) oznaczenie terenu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

§ 3

1. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

2) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie wykonywania niniejszej uchwały przepisy prawne,

3) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na danym obszarze, wyznaczonym liniami rozgraniczającymi,

4) przeznaczeniu uzupełniającym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,

5) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,

6) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia odpadami.

2. Pojęcia niezdefiniowane należy rozumieć zgodnie z:

1) ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym,

2) ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane,

3) przepisami wykonawczymi do wyżej wymienionych ustaw oraz ustaw związanych z planowaniem przestrzennym i przepisami wykonawczymi do nich.

R o z d z i a ł II

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 4

1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów.

2. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów, oznacza to dopuszczenie wprowadzenia funkcji uzupełniających niekolidujących z funkcją podstawową, niezmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 5

Wszelkie prace ziemne prowadzone w obrębie obszaru objętego planem wymagają uprzedniego zgłoszenia o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem oraz prowadzenia tych prac pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim właściwej służby ochrony zabytków. W przypadku wystąpienia obiektów archeologicznych, nieruchomych lub ruchomych ustala się wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych.

§ 6

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, energię elektryczną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji innych urządzeń technicznych na terenach określonych w § 1 uchwały wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

2. Dopuszcza się realizację urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (MW).

3. Ustala się zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej miasta Środa Śląska, na warunkach określonych przez użytkownika sieci.

4. W zakresie unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się:

1) odprowadzenie ścieków do istniejącej kanalizacji miasta Środa Śląska, wraz z budową rozdzielczej sieci kanalizacji sanitarnej na przedmiotowym terenie,

2) zakaz wprowadzania ścieków do wód powierzchniowych i do ziemi.

5. W zakresie odprowadzania wód deszczowych ustala się:

1) wyposażenie w sieć kanalizacji deszczowej wszystkich obszarów zainwestowania,

2) obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych, jeśli takie wystąpią, na terenie własnym inwestora,

3) utwardzenie i skanalizowanie terenów, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami, o których mowa w pkt 2.

6. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się zasilanie terenów objętych planem z istniejącej sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia w obrębie miasta Środa Śląska.

7. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się zasilanie terenów objętych planem z istniejącego układu sieci gazowych w obrębie Środa Śląska.

8. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną ustala się zastosowanie paliw ekologicznych, tj. gazu ziemnego, oleju opałowego lekkiego lub gazu płynnego.

9. W zakresie gromadzenia i usuwania odpadów obowiązują:

1) zakaz wykonywania dołów chłonnych,

2) zasady określone w odrębnych przepisach szczególnych i gminnych.

R o z d z i a ł III

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających

§ 7

1. Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MW ustala się przeznaczenie podstawowe – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z zielenią i urządzeniami rekreacji osiedlowej.

2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, obowiązują następujące ustalenia:

1) wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczoną istniejącym budynkiem,

2) liczba kondygnacji nadziemnych zabudowy nie może przekraczać 3, bez uwzględnienia poddasza,

3) ewentualna rozbudowa budynku nie powinna nastąpić w kierunku ulicy Kolejowej,

4) przy modernizacji budynku należy zmienić przykrycie dachowe istniejącego budynku i zastosować dachy strome o spadkach nie mniejszych niż 25o, o połaciach symetrycznych,

5) przy wymianie okien należy zastosować okna o podziałach symetrycznych lub bez podziałów,

6) część terenu nieprzewidzianą pod lokalizację obiektów kubaturowych zabudowy wielorodzinnej przeznacza się do współużytkowania przez użytkowników budynków mieszkalnych z uw-zględnieniem:

a) terenów zieleni publicznej z miejscami zabaw dla dzieci, miejsca rekreacji osiedlowej, placu gospodarczego, wskaźnik powierzchni terenów zieleni i rekreacji – co najmniej 20% powierzchni terenu,

b) zakazu zabudowy kubaturowej, z wyjątkiem obiektów wymienionych w § 6 ust. 2.

R o z d z i a ł IV

Przepisy końcowe

§ 8

Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) w wysokości 0%.

§ 9

Dla terenu określonego w § 1 traci moc uchwała nr 57/92 Rady Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej z dnia 25 września 1992 r. w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska, ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 16, poz. 112 z dnia 18 grudnia 1992 r.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY I MIASTA
WALDEMAR WAWRZYŃSKI

 Załącznik do uchwały Rady Gminy i Miasta w Środzie Śląskiej z dnia 24 lipca 2002 r. (poz. 2755)