2689

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 28 czerwca 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 4, art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy Nowa Ruda uchwala, co następuje:

§ 1

Gmina Nowa Ruda wykonuje zadania polegające na tworzeniu warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej poprzez zapewnienie lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, w szczególności w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733), zwanej w treści uchwały “ustawą”, oraz na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 2

1. Wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego na jednego członka gospodarstwa domowego zgłoszonego do wspólnego zamieszkania uzasadniająca oddanie w najem lokalu na czas nieoznaczony nie może przekraczać 125% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 75% w gospodarstwie wieloosobowym oraz nie może być niższa od wysokości dochodu określonej w ust. 2.

2. Wysokość miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego na jednego członka gospodarstwa domowego zgłoszonego do wspólnego zamieszkania

uzasadniająca oddanie w najem lokalu socjalnego nie może przekraczać 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

§ 3

1. Do dochodu, o którym mowa w § 2, zalicza się dochód brutto, ustalany zgodnie z przepisami o dodatkach mieszkaniowych, osiągany przez osobę ubiegającą się o najem lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda oraz członków gospodarstwa domowego, zgłaszanych do wspólnego zamieszkania z wnioskodawcą.

2. Dochód miesięczny, o którym mowa w § 2, ustala się według stanu z okresu kwalifikowania osób do zawarcia umowy najmu, przyjmując za podstawę jego średnią wysokość z okresu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

3. Wysokość dochodu ustala się na podstawie dokumentów przedłożonych z wnioskiem, w tym na podstawie zaświadczenia Urzędu Skarbowego w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

§ 4

1. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda oddaje się w najem na czas nieoznaczony z zastrzeżeniem ust. 2.

2 Lokale socjalne oddawane są w najem na czas oznaczony nie dłuższy niż 24 miesiące osobom spełniającym jeden z poniższych warunków:

1) nieposiadającym tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu mieszkalnego, których dochód nie przekracza dochodu określonego w § 2 ust. 2 uchwały,

2) w stosunku do których sąd orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego.

3. Umowa najmu lokalu socjalnego może zostać przedłużona na okres kolejnych 12 miesięcy, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

§ 5

1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony przysługuje osobom osiągającym dochody określone w § 2 ust. 1 uchwały, które pozostają w trudnych warunkach mieszkaniowych.

2. Za osobę pozostającą w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osobę zamieszkującą w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi lub w lokalu niespełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi lub osobę, która opuściła dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności.

W przypadkach uzasadnionych zasadami współżycia społecznego dopuszcza się nieznaczne przekroczenie powierzchni, o której wyżej mowa, jeżeli nadwyżka ta nie stanowi dodatkowego pokoju.

3. Powierzchnię przypadającą na członka gospodarstwa domowego oblicza się, dzieląc ogólną powierzchnię pokoi lokalu przez liczbę osób stale w nim zamieszkujących, wyłączając osoby podnajmujące część lokalu.

4. W przypadku małżonków ubiegających się o najem lokalu mieszkalnego, z których każdy posiada odrębne miejsce stałego pobytu, warunki mieszkaniowe tych małżonków podlegają ocenie odrębnie w miejscu pobytu stałego każdego z małżonków.

5. Wnukom, które nie wstąpiły w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu, w którym stale zamieszkiwały w chwili śmierci najemcy, jeżeli spełniają kryterium dochodowe określone w § 2 ust. 1 i przemawiają za tym zasady współżycia społecznego.

6. Stwierdzenie, że lokal nie spełnia wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, następuje w formie zaświadczenia wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego.

7. Nie mogą skorzystać z pierwszeństwa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony osoby, które zajmują lokale nienadające się na stały pobyt ludzi, jeżeli zły stan techniczny tych lokali dyskwalifikujący je jako przeznaczony na stały pobyt ludzi jest wynikiem zaniedbań ze strony użytkowników tych lokali – wnioskodawców lub członków ich gospodarstwa domowego, w zakresie utrzymania ich we właściwym stanie technicznym i sanitarnym.

Okoliczności te winny być stwierdzone na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, lub wywiadu środowiskowego sporządzonego przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

§ 6

Pierwszeństwo najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony przysługuje również osobom, bez względu na wysokość osiąganego dochodu, które:

1) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy lub orzeczenia sądu;

2) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda;

3) zrzekną się prawa najmu wraz z opróżnieniem i przekazaniem do dyspozycji Gminy Nowa Ruda dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypadało więcej niż 10 m2 ogólnej powierzchni pokoi i nadwyżka ta obejmowała co najmniej powierzchnię jednego pokoju w zamian za najem lokalu mieszalnego, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypadać będzie do 10 m2 ogólnej powierzchni pokoi;

4) są osobami niepełnosprawnymi i zrzekną się prawa najmu dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda wraz z jego przekazaniem do dyspozycji gminy w zamian za najem lokalu mieszkalnego dostosowanego do ich potrzeb;

5) są osobami o niskich dochodach, pozostającymi w trudnych warunkach mieszkaniowych – w rozumieniu niniejszej uchwały - i zrzekną się prawa najmu wraz z przekazaniem do dyspozycji gminy dotychczas zajmowanego lokalu;

6) zostały uznane przez Zarząd Gminy Nowa Ruda za osoby niezbędne dla gminy.

§ 7

1. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 2 pkt 5 ustawy.

2. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Rudzie administrujący zasobem mieszkaniowym Gminy Nowa Ruda wyznacza z mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda lokale, które będą oddawane w najem jako lokale socjalne oraz prowadzi ich odrębną ewidencję.

§ 8

Pierwszeństwo najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

a) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy budowlanej lub pożaru lub innych zdarzeń losowych;

b) wydanym i niewykonanym przed dniem wejścia w życie ustawy prawomocnym orzeczeniem sądu zobowiązane zostały do opróżnienia zajmowanych dotychczas lokali i nie przysługiwało im prawo do lokalu zamiennego;

c) nabyły uprawnienie do takiego lokalu na mocy orzeczenia sądu.

§ 9

Osoby, które nie osiągają dochodów lub ich dochód miesięczny ustalony wg zasad przewidzianych w niniejszej uchwale jest niższy niż 50% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 30% w gospodarstwie wieloosobowym, mogą wynająć lokal socjalny tylko za poręczeniem przez osoby trzecie spłaty czynszu i innych należności związanych z najmem lokalu.

§ 10

1. Wolne lokale, o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddaje się w najem osobom nieposiadającym tytułu prawnego do innego lokalu i oferującym najwyższą wysokość czynszu najmu.

2. Wybór osób, o których mowa w ust. 1, następuje w formie publicznego przetargu ograniczonego do mieszkańców gminy Nowa Ruda, zameldowanych na jej terenie na pobyt stały.

§ 11

1. Zarząd Gminy Nowa Ruda przyjmuje wnioski o zawarcie umów najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony oraz lokali socjalnych i dokonuje kwalifikacji osób, z którymi umowy najmu zostaną zawarte w pierwszej kolejności, sporządzając roczne projekty list osób przewidzianych do wynajmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego.

Wnioski złożone do dnia 30 września każdego roku będą rozpatrywane przez Zarząd Gminy Nowa Ruda w celu zakwalifikowania ich począwszy od następnego roku.

2. Przed sporządzeniem projektu list, o których mowa w ust. 1, Zarząd Gminy Nowa Ruda zasięga opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej powołanej przez Zarząd Gminy Nowa Ruda, działającej na podstawie zatwierdzonego przez Zarząd Gminy Nowa Ruda regulaminu pracy.

3. Projekty list, o których mowa w ust. 1, sporządzane są do dnia 14 listopada każdego roku i wskazują osoby przewidziane do zawarcia umów najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego wraz z uzasadnieniem umieszczenia ich na tych listach.

4. Projekty list osób przewidzianych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego podawane są do publicznej wiadomości przez okres jednego miesiąca poprzez umieszczenie ich na tablicach ogłoszeń w siedzibie Rady Gminy oraz Urzędu Gminy, w czasie którego każdy może składać uwagi i zastrzeżenia.

5. Zarząd Gminy Nowa Ruda po zasięgnięciu opinii Komisji, o której mowa w ust. 2, rozpatruje wniesione uwagi i zastrzeżenia do sporządzonych projektów list, a w razie ich nieuwzględnienia zawiadamia o tym osoby zainteresowane, uzasadniając zajęte stanowisko.

6. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń Zarząd Gminy Nowa Ruda ustala i podaje do publicznej wiadomości, nie później niż do 31 grudnia każdego roku, ostateczne listy osób przewidzianych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego.

7. W wypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami lub możliwościami w ciągu roku mogą być ustalane przez Zarząd Gminy Nowa Ruda listy dodatkowe.

Przed ustaleniem ostatecznej listy dodatkowej postanowienia ust. 2, 3, 4, 5, 6 niniejszego paragrafu stosuje się odpowiednio.

8. Skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego może dotyczyć tylko osób ujętych na ostatecznych listach, o których mowa w ust. 7 i 8, z wyjątkiem osób wymienionych w § 6 i § 8 oraz w przypadku zamiany wynajmowanych mieszkań pomiędzy zainteresowanymi stronami.

9. Osoba, która dwukrotnie odmówi zawarcia umowy najmu lokalu wskazanego przez Gminę Nowa Ruda, zostanie umieszczona na końcu ostatniej rocznej listy osób oczekujących na zawarcie umowy najmu.

§ 12

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub lokalu socjalnego może być zawarta tyko w odniesieniu do lokali, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego zgłoszonego do wspólnego zamieszkania przypada nie mniej niż 5 m2 i nie więcej niż 10 m2 ogólnej powierzchni pokoi w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz nie więcej niż 20 m2 ogólnej powierzchni pokoi w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Dopuszcza się nieznaczne przekroczenie ustalonych górnych norm, jeżeli przekroczenie to nie spowoduje nadwyżki w postaci dodatkowego pokoju.

2. Normy określone w ust. 1 mogą być podwyższone o 10 m2, jeżeli członkiem gospodarstwa domowego jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim.

3. Górne granice norm określonych w ust. 1 nie stosuje się do osób uzyskujących lokal na podstawie § 10 uchwały i do osób uzyskujących lokal w drodze zamiany pomiędzy osobami zainteresowanymi.

§ 13

1. Zamiana lokali mieszkalnych pomiędzy osobami zainteresowanymi, z których chociaż jedna zajmuje lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda, wymaga zgody Zarządu Gminy Nowa Ruda oraz zgody pełnoletnich członków gospodarstwa domowego zameldowanych w tych lokalach, wyrażonej na piśmie.

2. Zamiana lokali mieszkalnych nie może mieć miejsca w przypadku, gdy jedna z zainteresowanych osób jest najemcą lokalu socjalnego.

§ 14

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostaną jego pełnoletnie dzieci, pełnoletnie osoby przysposobione lub rodzice, może być z nimi zawarta umowa najmu, chyba że najemca zamieszkał w znajdującym się w tej samej miejscowości lokalu (domu jednorodzinnym) stanowiącym jego własność.

§ 15

Osoby umieszczone na listach przydziału wg przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały mają pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokali.

§ 16

W razie gdy:

1) małżonkowie są najemcami dwóch odrębnych lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda lub co najmniej jeden z nich jest właścicielem lub współwłaścicielem lokalu mieszkalnego położonego na terenie miasta lub gminy Nowa Ruda,

2) ta sama osoba jest najemcą lokalu mieszalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda i jednocześnie jest właścicielem lub współwłaścicielem lokalu mieszkalnego położonego na terenie miasta lub gminy Nowa Ruda,

– w terminie do dwóch miesięcy od zaistnienia takiej okoliczności zobowiązani są zawiadomić Zarząd Gminy Nowa Ruda, w którym lokalu zamierzają zamieszkiwać. W tym też terminie zobowiązani są opuścić lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Nowa Ruda, jeżeli wskazanym do zamieszkania lokalem będzie inny lokal. W razie bezskutecznego upływu terminu Gmina Nowa Ruda może rozwiązać stosunek prawny w trybie art. 11 ust. 10 ustawy.

§ 17

Lokatorzy zajmujący lokale mieszkalne na terenie gminy Nowa Ruda zobowiązani są do przestrzegania porządku domowego, wynikającego z przepisów powszechnie obowiązujących, pod rygorem skutków wynikających z art. 11 ust. 2 pkt 1 oraz art. 13 ust. 1 ustawy.

§ 18

Traci moc uchwała nr 8/II/95 Rady Gminy w Nowej Rudzie z dnia 27 marca 1995 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej.

§ 19

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, na tablicach ogłoszeń w siedzibie Rady Gminy Nowa Ruda, Urzędu Gminy Nowa Ruda oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach.

§ 20

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY RADY
STEFAN SZTAJERWALD