2618 UCHWAŁA RADY POWIATU STRZELIŃSKIEGO z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu Strzelińskiego Na podstawie art. 12 pkt 11, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 z późn. zm.), art. 8 pkt 2 i art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Powiatu Strzelińskiego uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się “Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych stanowiących własność Powiatu Strzelińskiego” stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Strzelinie.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Strzelinie.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu Strzelińskiego z dnia 3 lipca 2002 r. (poz. 2618)
Zasady wynajmowania lokali mieszkalnych będących własnością Powiatu Strzelińskiego
R o z d z i a ł I
§ 1
Powiat nie ma obligatoryjnego obowiązku kwalifikowania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu w odniesieniu do osób spełniających kryteria określone w niniejszych “zasadach”, lecz jedynie ma takie możliwości uzależnione od aktualnej sytuacji mieszkaniowej.
§ 2
1. Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego będącego własnością powiatu następuje na podstawie umowy najmu, pomiędzy wynajmującym, tj. Powiatem Strzelińskim, w imieniu którego działa Zarząd Powiatu w Strzelinie, a zainteresowanym najemcą.
2. Zarząd Powiatu w Strzelinie może upoważnić inny podmiot, we władaniu którego znajduje się lokal mieszkalny, do zawierania umów najmu.
§ 3
1. Wynajmujący umową najmu oddaje najemcy do używania samodzielny lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, jeżeli takowe przynależą do lokalu.
2. Do wynajmującego należy wykonanie obowiązków określonych przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).
§ 4
Najemca jest zobowiązany z tytułu najmu opłacać czynsz, a ponadto utrzymać lokal i pomieszczenia przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynków.
§ 5
Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat należnych do właściciela, tj. opłat za dostawę do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości płynnych i stałych w przypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub usług.
§ 6
1. Stawkę bazową czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego ustala Zarząd Powiatu.
2. Ustala się czynniki podwyższające lub obniżające stawkę czynszu, o której mowa w ust. 1, według następujących kryteriów:
1) czynniki podwyższające:
2) czynniki obniżające:
§ 7
1. Przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, według kryteriów określonych w art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.
2. Obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 ust. 2 ww. ustawy.
§ 8
1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeżeli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu, zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 1.
2. W przypadku uszczuplenia wyposażenia technicznego z przyczyn leżących po stronie wynajmującego, czynsz obniża się zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 2.
3. Przed zmianą umowy najmu zmieniającą wysokość czynszu należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania czynników mających wpływ na wysokość stawki czynszu.
R o z d z i a ł II
Zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych
§ 9
1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego, będącego własnością powiatu, może być zawarta z osobą, która jest zatrudniona w jednostce organizacyjnej Powiatu Strzelińskiego lub w powiatowej inspekcji, straży lub służbie lub przez powiatową osobę prawną.
2. Pierwszeństwo przy zawieraniu umów przysługuje osobom niemającym tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu.
3. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawia za tym interes powiatu, Zarząd Powiatu może wyrazić zgodę na zawarcie umowy z inną osobą niż ta, o której mowa w ust. 1. W takim przypadku umowa jest zawierana na czas nieoznaczony.
§ 10
1. Ustanie stosunku pracy skutkuje wygaśnięciem umowy najmu lokalu po upływie 3 miesięcy od dnia ustania stosunku pracy.
2. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego do dnia opróżnienia lokalu obowiązane są co miesiąc uiszczać odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu.
3. W sytuacji gdy odszkodowanie, o którym mowa w ust. 2, nie pokrywa poniesionych strat, osoba zajmująca lokal może zostać zobowiązana do uiszczenia odszkodowania uzupełniającego.
R o z d z i a ł III
Zamiana lokali mieszkalnych
§ 11
1. Dopuszcza się dokonywanie zamian międzylokatorskich lokali mieszkalnych będących własnością powiatu na inne lokale mieszkalne będące własnością powiatu, z tym, że najemca otrzymuje nowy lokal z zachowaniem dotychczasowego statusu swoich uprawnień.
2. Dopuszcza się dokonywanie zamian międzylokatorskich lokali mieszkalnych będących własnością powiatu, a najemcami zajmującymi lokale będące własnością innych podmiotów. Warunek zamiany, o którym mowa w tym ustępie, dotyczy umów zawartych na czas nieoznaczony.
3. Zamiana lokali, o której mowa w ust. 1 i 2, wymaga zgody Zarządu Powiatu w Strzelinie.
R o z d z i a ł IV
Kaucja mieszkaniowa
§ 12
1. Najemca otrzymujący w najem lokal mieszkalny z wyłączeniem lokalu zamiennego zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.
2. Rozliczenie należności określonych w ust. 1 z kaucji następuje w chwili rozwiązania umowy najmu i opuszczenia lokalu.
§ 13
1. Wysokość kaucji, o której mowa w § 8, ustalona jest w wysokości:
2. Kaucję przyszły najemca zobowiązany jest uiścić przed podpisaniem umowy na konto Starostwa Powiatowego w Strzelinie lub konto podmiotu upoważnionego przez Zarząd do wynajmowania lokali.
3. Zarząd Powiatu w Strzelinie lub podmiot upoważniony przez niego do wynajmowania lokali upoważniony jest do naliczania i rozkładania kaucji mieszkaniowej na raty z zastrzeżeniem – pierwsza wpłata 25% naliczonej kaucji, pozostała kwota rozłożona na maksymalnie 5 rat miesięcznych.
R o z d z i a ł V
Tryb składania i kwalifikacja wniosków o najem
lokali mieszkalnych
§ 15
1. Osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu lokalu jest zobowiązana do złożenia wniosku.
2. Wniosek powinien określać:
§ 16
1. Zarząd Powiatu w Strzelinie lub podmiot upoważniony przez niego rozpatruje wniosek w ciągu 1 miesiąca od daty jego wpływu, w szczególności biorąc pod uwagę potrzeby kadrowe powiatowych jednostek organizacyjnych, powiatowych osób prawnych i powiatowych inspekcji, służb i straży.
2. Osoby składające wnioski informuje się pisemnie o decyzji w sprawie zakwalifikowania wniosku w ciągu 14 dni od daty jej podjęcia.