2590

UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIDNICA

z dnia 11 lipca 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Wiśniowa, gmina Świdnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 139 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą nr L/466/2001 Rady Gminy w Świdnicy z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Rada Gminy w Świdnicy uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Wiśniowa, gmina Świdnica. Obszar o powierzchni 4,5 ha przeznacza się na cele zabudowy mieszkaniowej i ogrodniczej. Na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały oznacza się go symbolami:

– MN – teren zabudowy mieszkaniowej o niskiej intensywności,
– RO – ogrody i sady (tereny wyłączone spod zabudowy),
– RP – użytki rolne,
– ZN – zieleń niska,
– KO – ulica osiedlowa,
– KP – ulica pieszo-jezdna.

§ 2

Przedmiotem planu są następujące ustalenia:

1. Oznaczone na rysunku planu:

– przeznaczenie terenów,
– linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach,
– obowiązujące linie zabudowy,
– nieprzekraczalna linia zabudowy,
– zasady podziału terenu na działki budowlane,
– zasada lokalizacji budynku na działce,
– lokalizacja wjazdów,
– przebieg linii elektroenergetycznych “SN” wraz ze sferą ochronną.

2. Lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:

– zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojąca – na terenie działki możliwa jest realizacja zabudowy gospodarczej związanej funkcjonalnie z zabudową mieszkaniową (np. garaż),
– wysokość zabudowy nie może przekraczać dwóch kondygnacji, obowiązują dachy strome, symetrycznie z użytkowym poddaszem, zalecane pokrycie ceramiczne,
– projektowana zabudowa musi swoim charakterem nawiązywać do uwarunkowań kulturowych regionu, nie może stwarzać dysonansu z otoczeniem i winna szanować środowisko naturalne,
– zaleca się stosowanie architektury inspirowanej charakterem zabudowy regionalnej,
– projekt zagospodarowania działki musi uwzględniać relacje z zabudową i urządzeniem działek sąsiednich, w szczególności: charakter zabudowy i kolorystykę elewacji, a także ogrodzeniem frontu działek.

3. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej:

– zaopatrzenie w wodę z istniejącej sieci wodociągowej,
– odprowadzanie ścieków do istniejącej oczyszczalni ścieków, w okresie przejściowym możliwe rozwiązania lokalne – przydomowe oczyszczalnie ścieków,
– odprowadzanie wód opadowych do istniejących rowów melioracyjnych na warunkach określonych przez ich zarządcę,
– zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci elektroenergetycznej po jej rozbudowie,
– ustala się strefy ochronne linii elektroenergetycznych zgodnie z rysunkiem planu. Dla stref tych ustala się zagospodarowanie zielenią niską, szczegółowe zagospodarowanie terenu możliwe jest na warunkach określonych przez zarządców sieci.

4. Zasady obsługi komunikacyjnej.

Ustala się obsługę komunikacyjną obszaru drogami wewnętrznymi – ulicami osiedlowymi (KO) oraz ulicą pieszo-jezdną (KP). Ustala się następujące parametry tych ulic:

– dla ulicy oznaczonej 1 KO – szerokość w liniach rozgraniczających 7,0 m, minimalna szerokość jezdni 4,5 m, obowiązuje chodnik od strony zabudowy,
– dla ulic oznaczonych 2 KO, 4 KO – szerokość w liniach rozgraniczających 8,0 m, szerokość jezdni 5,0 m, obowiązuje chodnik od strony zabudowy,
– dla ulicy oznaczonej 3 KP – szerokość w liniach rozgraniczających 6,0 m.

5. Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi:

– obowiązuje stosowanie dla celów grzewczych przyjaznych dla środowiska nośników energii,
– usuwanie odpadów komunalnych odbywać się będzie w systemie gospodarki komunalnej.

§ 3

W odniesieniu do terenu określonego w § 1 traci moc obowiązującą miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy Świdnica, zatwierdzony uchwałą nr V/34/90 Rady Gminy w Świdnicy z dnia 24 października 1990 r.

§ 4

Ustala się stawkę, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, służącą naliczeniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości z tytułu uchwalenia planu w wysokości 30%.

§ 5

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu objętego planem.

§ 6

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Świdnica.

§ 7

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY GMINY
TERESA MAZUREK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Świdnica z dnia 11 lipca 2002 r. (poz. 2590)