2588

UCHWAŁA RADY GMINY NOWA RUDA

z dnia 28 czerwca 2002 r.

w sprawie polityki czynszowej dotyczącej zasobów mieszkaniowych Gminy Nowa Ruda

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 21 ust. 2 pkt 4 i art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) uchwala się, co następuje:

§ 1

Ustala się zasady polityki czynszowej, które stanowić będą element wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Nowa Ruda.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733),

2) “właścicielu” lub “wynajmującym” – należy przez to rozumieć Gminę Nowa Ruda,

3) “Zarządzie Gminy” – należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Nowa Ruda,

4) “zarządcy” – należy przez to rozumieć Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Rudzie.

§ 3

1. Wprowadza się zasady ustalania czynszu najmu lokali mieszkalnych zróżnicowane w zależności od wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje i ich stan, położenia budynku i lokalu, ogólnego stanu technicznego.

2. Wymiar czynszu najmu lokalu ustala się na podstawie stawki czynszu najmu i powierzchni użytkowej lokalu.

3. Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, zgodnie z ustawą, rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności: pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; nie zalicza się do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego powierzchni: balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

4. Obmiaru powierzchni użytkowej lokalu dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, tj. w świetle wyprawionych ścian. Powierzchnię po-mieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100% o wysokości równej lub większej od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50%, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się całkowicie. Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie.

§ 4

1. Wysokość czynszu najmu określa umowa najmu lokalu.

2. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania opłat za świadczenia związane z eksploatacją mieszkania, w tym opłaty za energię elektryczną, energię cieplną, gaz, wodę, za odbiór nieczystości stałych i płynnych.

3. Czynsz najmu jest płatny miesięcznie z góry do 10. dnia każdego miesiąca, w kasie zarządcy lub na wskazany przez niego rachunek.

4. Za zwłokę w zapłacie czynszu najmu wynajmującemu przysługują odsetki ustawowe.

5. Za zapłatę czynszu i opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale mieszkające z nim osoby pełnoletnie.

6. Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego zobowiązana jest do zapłaty odszkodowania w wysokości czynszu, jaki gmina mogłaby otrzymać z tytułu najmu lokalu.

7. W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej najemców, za pomieszczenia używane wspólnie najemcy opłacają czynsz stosownie do warunków określonych w umowie najmu.

8. Jeżeli w części lokalu mieszkalnego najemca prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązany jest do opłacania za tę część lokalu czynszu, którego wysokość obliczana jest wg stawki za 1 m2 powierzchni użytkowej, ustalonej drogą negocjacji z wynajmującym. Negocjowana stawka nie może być niższa niż 300% stawki czynszu za 1 m2 powierzchni danego lokalu.

§ 5

1. Najemcy lokali mieszkalnych w mieszkaniowym zasobie Gminy Nowa Ruda opłacają czynsze ustalane na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

2. Wpływy z czynszów najmu przeznaczone są na pokrywanie kosztów eksploatacji i remontów bieżących budynków.

3. Za koszty eksploatacji budynków uważa się wydatki z tytułu zarządu tymi budynkami, w szczególności wydatki na: utrzymanie czystości, oczyszczanie ulic i podwórzy, oświetlenie i ogrzewanie pomieszczeń służących do wspólnego użytku (np. korytarzy, klatek schodowych, ubikacji, pralni, suszarni), oczyszczanie kominów, utrzymanie zieleńców, płace administratora, dozorców, sprzątaczek, materiały kancelaryjne związane z administracją, usługi pocztowo-telekomunikacyjne, koszty zarządu komunalnego zasobu mieszkaniowego. Nie zalicza się do kosztów eksploatacji grzywien i kar pieniężnych.

4. Za koszty remontów bieżących budynków uważa się wydatki na konserwację i roboty konieczne do utrzymania budynku oraz jego otoczenia w należytym stanie, a w szczególności wydatki na konserwację i reperacje pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowych, hydroforów, urządzeń przeciwpożarowych oraz pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytku. Nie uważa się za remont bieżący napraw lokalu i wymiany elementów jego wyposażenia obciążających najemcę.

§ 6

1. Stawki bazowe czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej ustala Zarząd Gminy Nowa Ruda zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 9 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem art. 28 ust. 2 ustawy.

2. Podwyższenie stawki bazowej czynszu następuje 1 raz w roku. Zarząd podejmuje uchwałę w sprawie podwyższenia stawki bazowej czynszu nie później niż do dnia 30 czerwca każdego roku, z zastrzeżeniem § 11 uchwały.

§ 7

1. Stawkę czynszu dla danego lokalu mieszkalnego ustala się w wysokości stawki bazowej pomniejszonej o zniżki przysługujące z tytułów wymienionych w ust. 3.

2. Wyliczenia stawki czynszu dokonuje się poprzez pomniejszenie stawki bazowej o kwotę odpowiadającą sumie przysługujących zniżek.

3. Ustala się procentowe zniżki do wyliczenia stawki czynszu z następujących tytułów:

 

Lp.

Wyszczególnienie

Obniżka stawki bazowej

w %

1

2

3

1.

Mieszkanie bez:

 
 

a) centralnego ogrzewania z kotłowni lokalnej

10

 

b) łazienki

10

 

c) gazu przewodowego

5

 

d) instalacji wodno-kanalizacyjnej

10

 

e) ciepłej wody zasilanej centralnie

5

 

f) w.c.: – poza budynkiem

10

 

– na korytarzu

5

 

g) kuchnia bez bezpośredniego oświetlenia naturalnego

5

 

h) lokal w budynku przeznaczonym do rozbiórki

10

 

i) lokal, w którym występują wady techniczne obniżające jego wartość użytkową

10

2.

Położenie budynku:

 
 

strefa peryferyjna

20

3.

Położenie lokalu:

 
 

a) suterena

10

 

b) parter lub poddasze

5

 

c) mieszkanie wspólne (kuchnia, łazienka, w.c., przedpokój)

5

 

d) lokal położony powyżej piątej kondygnacji bez windy

5

4.

Rok budowy budynku:

 
 

a) do 1945 roku

10

 

b) w latach 1946- 1960

5

 

4. Przez łazienkę rozumie się wydzielone w mieszkaniu pomieszczenie posiadające stałe instalacje: wodociągowo-kanalizacyjną, ciepłej wody dostarczanej centralnie bądź z urządzeń zainstalowanych w lokalu lub inne umożliwiające podłączenie wanny, brodzika, baterii, piecyka kąpielowego (gazowego, eklektrycznego, bojlera itp.).

5. Przez w.c. rozumie się doprowadzoną do łazienki lub wydzielonego pomieszczenia instalację wodo-ciągowo-kanalizacyjną, umożliwiającą podłączenie muszli sedesowej i spłuczki.

6. Czynniki obniżające stawkę bazową czynszu sumuje się.

7. Suma zniżek nie może być wyższa niż 60% stawki bazowej czynszu.

8. Ustaleń w sprawie obniżenia wartości użytkowej lokalu dokonuje się komisyjnie przy udziale: najemcy, przedstawicieli zarządcy i właściciela budynku.

9. Mieszkaniowy zasób Gminy Nowa Ruda znajduje się w strefie peryferyjnej.

§ 8

1. Czynsz w lokalach o powierzchni przekraczającej 80 m2, w których stosunek najmu nawiązany został na podstawie wskazania spoza listy, o której mowa w uchwale w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej, ustala się drogą negocjacji lub w drodze przetargu:

a) czynsz nie może być niższy od 3% wartości odtworzeniowej lokalu,

b) czynsz ustalony drogą przetargu obowiązuje w niezmiennej wysokości przez okres co najmniej 1 roku, licząc od dnia zawarcia umowy najmu,

c) czynsz może być zmieniany przez Zarząd Gminy z zastrzeżeniem, że procentowy wzrost stawki czynszu dla tych lokali jest równy procentowemu wzrostowi stawki bazowej czynszu dokonanej zgodnie z § 6 niniejszej uchwały.

2. Zasady określone w ust. 1 nie dotyczą najemców lokali, w których obowiązywał w dniu wejścia w życie ustawy czynsz regulowany. Do tych najemców stosuje się postanowienia § 6 niniejszej uchwały.

§ 9

Stawka czynszu za 1 m2 lokalu socjalnego wynosi 50% stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Nowa Ruda.

§ 11

Zarząd Gminy Nowa Ruda podejmie uchwałę w sprawie podwyższenia stawki bazowej czynszu w 2002 r. w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 12

Traci moc uchwała nr 2/I/95 Rady Gminy w Nowej Rudzie z dnia 20 lutego 1995 r. w sprawie ustalenia stawek czynszu najmu lokali mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy Nowa Ruda, zmieniona uchwałą nr 14/VI/95 z 15 maja 1995 r., nr 39/IX/96 z 4 marca 1996 r., nr 57/XIV/96 z 23 grudnia 1996 r., nr 105/XXII/97 z 29 grudnia 1997 r., nr 113/XXIII/98 z 16 marca 1998 r., nr 21/ VI/99 z 3 lutego 1999 r., nr 71/XIII/00 z 14 lutego 2000 r. i nr 163/XXII/2001 z 19 marca 2001 r.

§ 13

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, w “Gazecie Noworudzkiej” oraz na tablicach ogłoszeń w siedzibie Rady Gminy Nowa Ruda i Urzędu Gminy Nowa Ruda.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY RADY
STEFAN SZTAJERWALD