2579

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W MILICZU

z dnia 27 czerwca 2002 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Wojska Polskiego, Tadeusza Kościuszki, 1 Maja i Armii Krajowej w Miliczu

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w związku z uchwałą nr XXV/211/01 Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 5 czerwca 2001 r. w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Wojska Polskiego, Tadeusza Kościuszki, 1 Maja i Armii Krajowej w Miliczu uchwala się, co następuje:

§ 1

1. Wprowadza się zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dla obszaru ograniczonego ulicami: Wojska Polskiego, Tadeusza Kościuszki, 1 Maja i Armii Krajowej w Miliczu, zatwierdzonym uchwałą nr XLI/258/97 Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 28 sierpnia 1997 r., opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 16, poz. 155 z dnia 31 grudnia 1997 r., zwanym dalej planem.

2. Zmiana planu obejmuje teren położony przy ul. Wojska Polskiego w Miliczu, zgodnie z oznaczeniem na rysunku zmiany planu.

§ 2

1. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek zmiany planu w skali 1:500, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Następujące oznaczenia graficzne są obowiązującymi ustaleniami rysunku zmiany planu:

– linia rozgraniczająca teren objęty zmianą,

– obowiązująca linia zabudowy od strony ul. Wojska Polskiego,

– nieprzekraczalna linia zabudowy od strony terenu oznaczonego symbolem 8 MS.

§ 3

Dotychczasowe ustalenia miejscowego planu zagospo-darowania przestrzennego dla terenu wymienionego w § 1 ust. 2 ulegają zmianie odpowiednio: z “7 UI – tereny usług specjalnych, Wojskowa Komenda Uzupełnień” na “ 7 MN p – tereny zabudowy mieszkalnej lub mieszkalno-usługowej, II–III kondygnacyjnej”.

§ 4

Na terenie oznaczonym symbolem 7 MN p obowiązują następujące ustalenia.

1. W zakresie przeznaczenia terenu.

1.1. Teren ten przeznacza się pod zabudowę mieszkalną II–III kondygnacyjną z dopuszczeniem funkcji usługowej: handlowej, biurowej, usług zdrowia lub drobnego rzemiosła nieuciążliwego, o ile charakter tej działalności nie spowoduje uciążliwości dla mieszkań na tym terenie i mieszkań na terenach sąsiednich. Linią rozgraniczającą oznaczono na rysunku zmiany planu obszar tego terenu.

2. W zakresie kształtowania zabudowy.

2.1. Istniejący budynek przy ul. Wojska Polskiego nr 8 znajduje się w wykazie zabytków architektury i budownictwa. Budynek ten przeznacza się do adaptacji dla wymienionych w pkt 1 funkcji z zachowaniem warunków podanych w pkt 3.

2.2. Istniejący budynek garażowy do adaptacji z możliwością wydzielenia działki.

2.3. Ewentualna zabudowa uzupełniająca lub rozbudowa o wysokości min. II do III kondygnacji powinna nawiązywać do lokalnych wzorców zabudowy historycznej w zakresie skali, bryły i charakterystycznych elementów i detali architektonicznych. Patrz także pkt 3c.

3. W zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

3.1. Teren położony jest w strefie “B” ochrony konserwatorskiej, na obszarze której obowiązują następujące wymogi konserwatorskie:

a) zachowanie zasadniczych elementów historycznego rozplanowania,

b) restauracja i modernizacja techniczna obiektów o wartościach kulturowych z dostosowaniem współczesnej funkcji do wartości obiektów,

c) dostosowaniu nowej zabudowy do historycznej kompozycji urbanistycznej w zakresie skali, bryły i podziałów architektonicznych z nawiązaniem form współczesnych do lokalnej tradycji architektonicznej.

3.2. Wprowadza się wymóg konsultowania i uzgadniania z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wszelkich działań inwestycyjnych w zakresie:

a) budowy nowych obiektów kubaturowych na tym terenie,

b) przebudowie, rozbudowie i remoncie, a także zmianie funkcji budynku przy ul. Wojska Polskiego nr 8, figurującego w wykazie zabytków architektury i budownictwa,

c) zmian historycznie ukształtowanego wnętrza urbanistycznego (nawierzchni, nasadzeń zieleni),

d) prowadzenia wszelkich prac ziemnych.

3.3. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania dotyczące tego terenu, wydawane w trybie rozdziału 4 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 415 z późniejszymi zmianami) wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

3.4. Na obszarze tego terenu w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno- -konserwatorskim Inspekcji Archeologicznej PSOZ, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe, podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (t.j. Dz. U. Nr 98, poz. 1150 z 1999 r). Na podstawie art. 21 ust. 1 i art. 27 ust. 1 i 4 ww. ustawy, ratownicze badania archeologiczne finansowane są przez inwestora.

4. W zakresie ochrony środowiska.

4.1. Miasto Milicz leży w granicach Parku Krajobrazowego “Dolina Baryczy”. W związku z powyższym obowiązują ustalenia zawarte w rozporządzeniu Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz. Urz. Woj. Wrocł. Nr 6 z dnia 17 czerwca 1996 r.) w sprawie utworzenia i ochrony tego Parku dla zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych oraz w rozporządzeniu nr 1 Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z dnia 2 października 2000 r. zmieniającym ww. rozporządzenie (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego nr 38, poz. 656 z 2000 r.). Zgodnie z ustaleniami ww. rozporządzeń na terenie objętym zmianą planu i jednocześnie znajdującym się w obszarze ww. parku krajobrazowego w szczególności, zakazuje się lokalizowania inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz mogących pogorszyć stan środowiska w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z 2001 r.).

4.2. Wprowadza się obowiązek uzgadniania z Wojewodą Dolnośląskim decyzji w sprawie likwidacji zadrzewienia na obszarze objętym zmianą planu.

4.3. Ogrzewanie mieszkań i lokali użytkowych na tym terenie z indywidualnej kotłowni na gaz, olej opałowy ogrzewanie elektryczne lub inne o niskiej emisji spalin. Możliwe także ogrzewanie z kotłowni położonej poza tym terenem.

4.4. Mieszkania położone od strony ul. Wojska Polskiego należy chronić przed przekroczeniem norm dopuszczalnego hałasu i wibracji przez stosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych.

5. W zakresie komunikacji.

5.1. Obsługę komunikacyjną tego terenu zapewnia przylegająca ulica Wojska Polskiego, będąca drogą powiatową nr 47 511, oraz ul. Budowlana oznaczona symbolem 17 Dm, będąca drogą gminną, o klasie drogi dojazdowej. Obie ww. ulice położone są poza obszarem opracowania zmiany planu.

6. W zakresie uzbrojenia.

6.1. Zaopatrzenie w wodę z istniejącego wodociągu komunalnego znajdującego się w ulicy Wojska Polskiego na warunkach określonych przez administratora sieci.

6.2. Ścieki sanitarne i deszczowe należy odprowadzić do istniejącej sieci kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej w ul. Wojska Polskiego na warunkach określonych przez administratora sieci.

6.3. Zaopatrzenie w energię elektryczną z istniejącej sieci w rejonie ul. Wojska Polskiego i ul. Budowlanej na warunkach, które ustali Zakład Energetyczny Wrocław.

6.4. Zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci na terenie działki i w ul. Wojska Polskiego na warunkach określonych przez jej administratora .

6.5. Podłączenie do sieci telekomunikacyjnej w ul. Wojska Polskiego na warunkach określonych przez administratora sieci.

§ 5

1. Teren objęty zmianą planu oznaczony symbolem 7 MNp nie jest przeznaczony do realizacji celów publicznych.

2. Z racji ograniczonej wielkości terenu objętego zmianą planu, w dużej części zabudowanego – nie określa się zasad i warunków jego ewentualnego podziału.

3. Dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenu objętego zmianą planu do czasu zmiany sposobu użytkowania, zgodnego z ustaleniami niniejszego planu, pod warunkiem niezwiększania uciążliwości z tego wynikającej dla terenów przylegających.

4. Obszar objęty zmianą planu w granicach określonych liniami rozgraniczającymi może stanowić teren zorganizowanej działalności inwestycyjnej.

5. Istniejącą zabudowę i infrastrukturę techniczną na terenie objętym zmianą planu poddać należy w miarę potrzeb rehabilitacji wg zasad określonych w § 4.

§ 6

W granicach terenu określonego w § 1 ust. 2 niniejszej uchwały tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ograniczonego ulicami: Wojska Polskiego, Tadeusza Kościuszki, 1 Maja i Armii Krajowej w Miliczu, zatwierdzonego uchwałą nr XLI/258/97 Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 28 sierpnia 1997 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 16, poz. 155 z dnia 31 grudnia 1997 r.

§ 7

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 30%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela terenu objętego niniejszą zmianą planu.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Miliczu.

§ 9

Niniejsza uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
EDMUND BIENKIEWICZ

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 27 czerwca 2002 r. (poz. 2579)