2520

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

z dnia 27 kwietnia 2002 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Ponikwa

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 z 2001 r., poz. 1591) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412 i Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1804) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XXIII/262/2001 z dnia 7 kwietnia 2001 r. o przystąpieniu do opracowania ww. planu – Rada Miejska w Bystrzycy Kłodzkiej uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Ponikwa, obejmujący dz. 229, zwany dalej planem.

§ 2

1. Granicę terenu objętego planem określono na rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Rysunek planu stanowi integralną część planu.

3. Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące oznaczenia graficzne rysunku planu:

a) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania, wraz z oznaczeniami określającymi przeznaczenie terenów,

b) nieprzekraczalna linia zabudowy.

4. Pozostałe oznaczenia graficzne rysunku planu są oznaczeniami informacyjnymi i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia dotyczące obszaru określonego w § 1 niniejszej uchwały,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniem terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) przeznaczeniu podstawowym – należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które przeważa na danym terenie wydzielonym liniami rozgraniczającymi,

5) przeznaczeniu dopuszczalnym – należy przez to rozumieć rodzaje przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe,

6) urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego wyposażenia, dojazdy i dojścia, parkingi i garaże, wiaty i zadaszenia, ogrodzenia oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

§ 4

1. UO/UT – przeznaczenie podstawowe – teren usług oświaty i rekreacji, z urządzeniami i zielenią towarzyszącą (powierzchnia 0,49 ha).

1) Przeznaczenie podstawowe – zabudowa dydaktyczna, czasowe mieszkalnictwo zbiorowe, zagospodarowanie rekreacyjne, obiekty gospodarczego i technicznego wyposażenia, mała architektura.

2) Przeznaczenie dopuszczalne – lokale mieszkalne (pobyt stały) dla osób zatrudnionych w ośrodku lub dozorujących obiekt.

3) Zabrania się lokalizowania obiektów mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których istnieje obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko oraz trwałego składowania surowców i materiałów masowych.

4) Lokalne standardy kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenów:

a) ustala się obowiązek zachowania historycznego układu zabudowy (czworobok z wewnętrznym dziedzińcem),

b) wysokość modernizowanej zabudowy nie może przekroczyć rzędnej wysokościowej kalenicy istniejącego głównego budynku miesz- kalnego,

c) należy zachować istniejący w zabudowie układ dachów, pokrycie dachu z materiału nawiązującego do cech architektury regionalnej,

d) tereny niezabudowane należy zagospodarować zielenią urządzoną, urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi (boiska do siatkówki, koszykówki, korty tenisowe) oraz innymi urządzeniami towarzyszącymi,

e) dopuszcza się ogrodzenie terenu wyłącznie ogrodzeniem ażurowym, z wykorzystaniem materiałów rodzimych, np. kamień naturalny, drewno,

f) dopuszcza się ogrodzenie wydzielonych w granicach terenu urządzeń sportowo-rekre- acyjnych ogrodzeniem ażurowym o wysokości powyżej 2,0 m, wykonanym z siatki stalowej,

g) w granicach terenu należy przewidzieć odpowiednią liczbę miejsc parkingowych, w tym miejsca postojowe dla autobusów, zaleca się lokalizacje parkingu w strefie parkingowej oznaczonej na rysunku planu,

h) obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej nr 45 162; postuluje zachowanie usytuowania wjazdu i wejścia oznaczonego na rysunku planu.

2. RO – przeznaczenie podstawowe – sad, ogród.

1) Teren należy zagospodarować zielenią o charakterze ogrodowym.

2) Dopuszcza się lokalizację niewielkich, do 35 m2 powierzchni użytkowej, obiektów gospodarczych, obiektów małej architektury oraz plenerowych urządzeń służących rekreacji i wypoczynkowi.

3) Zaleca się wykorzystanie w zagospodarowaniu terenu materiałów rodzimych, np. kamień naturalny, drewno.

§ 5

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

1. Zaopatrzenie w wodę:

Przyłączem z rozdzielczej sieci wodociągowej wsi Ponikwa.

2. Kanalizacja sanitarna:

1) Odprowadzanie ścieków do bezodpływowego zbiornika na nieczystości płynne; alternatywnie dopuszcza się lokalizację indywidualnej oczyszczalni ścieków o technologii i lokalizacji uzgodnionej ze służbami sanitarnymi i ochrony środowiska, po spełnieniu wymogów przepisów szczególnych.

2) Docelowo postuluje się odprowadzenie ścieków do kanalizacji sanitarnej wsi Ponikwa – po jej wykonaniu.

3. Kanalizacja deszczowa:

1) Odprowadzenie wód opadowych z połaci dachowych oraz z nawierzchni utwardzonych do cieku Ponik na warunkach uzgodnionych z zarządcą cieku.

2) Tereny, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi (parking) należy utwardzić, zanieczyszczenia winny być zneutralizowane na terenie inwestora przed ich odprowadzeniem do odbiornika wód opadowych.

4. Zaopatrzenie w gaz:

1) Nie przewiduje się podłączenia do sieci gazowej.

2) Dopuszcza się stosowanie indywidualnych zbiorników zaopatrzenia w gaz płynny.

5. Elektroenergetyka:

1) Zasilanie elektroenergetyczną linią niskiego napięcia (oznaczoną na rysunku planu), stacja transformatorowa na terenie wsi Ponikwa,

2) W zależności od potrzeb dopuszcza się w granicach terenu lokalizację słupowej stacji transformatorowej inwestora, do której należy zapewnić dojazd dla służb energetycznych; lokalizację i wa- runki obsługi należy uzgodnić z zarządcą sieci.

6. Zaopatrzenie w ciepło:

1) Z indywidualnego źródła zaopatrzenia w ciepło dla celów grzewczych i gospodarczych, zaleca się stosowanie niskoemisyjnych, proekologicznych paliw.

2) Dopuszcza się użytkowanie kotłowni spalającej opał stały (węgiel, koks) o wysokich parametrach ochrony środowiska (niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery).

7. Telekomunikacja:

Przyłącze telekomunikacyjne włączone do lokalnej sieci telekomunikacyjnej, na warunkach uzgodnionych między operatorem a inwestorem.

8. Usuwanie odpadów komunalnych:

1) Gromadzenie w szczelnych pojemnikach, należy zapewnić systematyczny wywóz odpadów na zorganizowane gminne wysypisko odpadów komunalnych.

2) Bezwzględnie zabrania się wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów.

§ 6

Szczególne warunki zagospodarowania terenów

1. Ochrona środowiska kulturowego.

1) Teren objęty planem położony jest w granicach strefy “K” ochrony krajobrazu – budowa nowych obiektów lub przebudowa wpływająca na wygląd zewnętrzny budynków wymaga uzgodnienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

2) Teren objęty planem położony jest w strefie “OW” obserwacji archeologicznych – prace ziemne należy prowadzić pod nadzorem inspekcji archeologicznej służb konserwatorskich; o ter- minie i rodzaju robót należy powiadomić z 7-dniowym wyprzedzeniem w celu zorganizowania nadzoru archeologicznego.

W przypadku odkrycia zabytków ruchomych lub nieruchomych zostaną podjęte badania archeologiczne, o których zakresie i rodzaju zadecyduje prowadzący nadzór archeologiczny w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

2. Ochrona środowiska przyrodniczego.

1) Teren objęty planem położony jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich – obowiązują warunki zagospodarowania i użytkowania terenu określone w rozporządzeniu nr 18/98 Wojewody Wałbrzyskiego z dnia 17 grudnia 1998 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu województwa wałbrzyskiego, a w szczególności:

a) zakaz lokalizowania, rozbudowy i realizacji inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska,

b) realizacji działalności gospodarczej i takich form użytkowania terenu, które mogłyby zniszczyć lub zmienić w istotny sposób naturalny krajobraz,

c) zakaz budowy i rozbudowy obiektów powodujących trwałą dewastację krajobrazu,

d) zakaz wprowadzania zmian stosunków wodnych mogących negatywnie wpłynąć na środowisko przyrodnicze.

2) Zmiana przepisów szczególnych określających przyrodnicze warunki zagospodarowania i użytkowania terenów na obszarze objętym planem nie dezaktualizuje ustaleń niniejszego planu o ile nie wprowadza dodatkowych ograniczeń lub nie zmienia zasadniczo warunków obowiązujących w dniu uchwalenia planu.

3) Postuluje się zachowanie istniejącej zieleni wysokiej oznaczonej na rysunku planu.

§ 7

W granicach określonych w § 1 tracą moc obowiązującą ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Bystrzyca Kłodzka, zatwierdzonego uchwała nr XXI/113/88 Rady Narodowej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 29 marca 1988 r.

§ 8

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu jednorazowej opłaty uiszczanej przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem w przypadku jej zbycia w ciągu 5 lat od dnia, w którym ustalenia planu stały się obowiązujące, w wysokości 30%.

§ 9

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Bystrzyca Kłodzka.

§ 10

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Ponikwa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
MIECZYSŁAW KRAWCZYK

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 27 kwietnia 2002 r. (poz. 2520)