2500

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 28 czerwca 2002 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje-Północ” w Oleśnicy, obejmującej obszar położony w rejonie ulic: Wielkopolnej, Pułaskiego, Kusocińskiego i Łasaka

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 ze zm.), w związku z uchwałą nr XXIX/213/2001 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 26 stycznia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje-Północ” w Oleśnicy Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje-Północ” w Oleśnicy, zatwierdzonego uchwałą nr VI/47/94 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 17 listopada 1994 r., obejmującą obszar ograniczony ulicami: Wielkopolną, Pułaskiego, Kusocińskiego i Łasaka.

2. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku zmiany planu oznaczono granice obszaru objętego zmianą planu oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń zmiany planu jest określenie:

– przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
– zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
– warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, a także maksymalnych lub minimalnych intensywności zabudowy,
– zasad i warunków podziału terenów na działki budowlane,
– szczególnych warunków zagospodarowania wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,
– tymczasowych sposobów zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

§ 3

W granicach terenu objętego niniejszą zmianą planu tracą moc ustalenia miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje- -Północ” w Oleśnicy, zatwierdzonego uchwałą nr VI/47/94 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 17 listopada 1994 r.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje- -Północ” w Oleśnicy, obejmującej teren, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy.

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianą miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje- -Północ” w Oleśnicy, w granicach określonych w § 1 uchwały.

§ 5

1. Podstawowymi funkcjami przewidywanymi na terenie objętym zmianą planu są:

MN – mieszkalnictwo jednorodzinne,

KD – ulice klasy dojazdowej.

2. Funkcjami uzupełniającymi mogą być:

– na teren MN: usługi nieuciążliwe,
– na terenach KD, w liniach rozgraniczających dróg osiedlowych: ścieżki rowerowe, zieleń niska, urządzenia infrastruktury technicznej.

§ 6

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Zgodnie z miejscowym planem szczegółowym zagospodarowania przestrzennego osiedla “Rataje- -Północ”, teren objęty zmianą planu należy powiązać z podstawowym układem ulic miasta poprzez:

– od zachodu, z ul. Wielkopolną, klasy technicznej i użytkowej ulicy zbiorczej: Z0,
– od wschodu z ul. Kusocińskiego, przewidzianej w planie szczegółowym do modernizacji wg klasy technicznej i użytkowej ulicy zbiorczej: Z0.

Ulica Wielkopolna obecnie o szerokości w liniach rozgraniczających 10 m, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430) powinna mieć szerokość 20 m. Z uwagi na istniejące zagospodarowanie, w tym obustronne zbliżenie zabudowy mieszkaniowej, w zmianie planu nie wprowadza się jej poszerzenia. Zmiany dotyczące modernizacji ul. Wielkopolnej należy przeprowadzić odrębnym planem miejscowym, obejmującym całą jej długość.

Dla ul. Kusocińskiego przewidzianej do modernizacji, zgodnie z planem szczegółowym, wyznaczono rezerwę terenu, oznaczoną na rysunku zmiany planu symbolem KZr.

2. Ulicami łączącymi ulice klasy zbiorczej są:

– od północy ul. Pułaskiego, klasy lokalnej, w planie szczegółowym o symbolu Lm 1/2,
– od południa ul. Łasaka, klasy lokalnej, oznaczonym w planie symbolem Lm 1/2.

Obydwie ulice wymagają wydzielenia rezerw terenowych pod modernizację, dla zapewnienia warunków technicznych zgodnych z rozporządzeniem Ministra Transportu wymienionym w pkt 1.

Dla ul. Pułaskiego jest to pas terenu o szerokości 3 m, oznaczony na rysunku symbolem 01 KLr; dla ul. Łasaka są to dwa odcinki:

1) zachodni, o szerokości 3 m, oznaczony: 04 KLr ,
2) wschodni, o szerokości 10 m, oznaczony: 03 KLr.

3. Bezpośrednią obsługę komunikacyjną działek budowlanych zapewnić ulicami klasy dojazdowej, oznaczonymi na rysunku zmiany planu symbolami KD.

Podstawowe parametry techniczne ulic KD:

– szerokość w liniach rozgraniczających = 12,0 m,
– szerokość jezdni = 5,5 m,
– obustronny chodnik po 1,50 m.

§ 7

Zasady i warunki zagospodarowania terenu.

1. Na działkach mieszkaniowych, dopuszcza się funkcje usługową, nieuciążliwą, wbudowaną w obiekty mieszkalne. Powierzchnia użytkowa usług nie może przekraczać 30% powierzchni ogólnej obiektu. Poza działkami przy ul. Wielkopolnej, zakazuje się budowy wolno stojących obiektów usługowych.

2. Działki zabudowane przy ul. Wielkopolnej można łączyć z działkami przyległymi przy tej ulicy, celem wykorzystania na poszerzoną funkcję handlową lub rzemiosła usługowego. Powierzchnia usługowa może być realizowana jako budynki wolno stojące lub stanowić do 60% powierzchni ogólnej budynku mieszkalnego. Wjazd na działki przy ul. Wielkopolnej dopuszcza się tylko z ulic bocznych.

3. Linie zabudowy obowiązujące i nieprzekraczalne określono na rysunku zmiany planu. Odległości budynków w stosunku do pozostałych granic działek powinny być zgodne z § 12 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.140 ze zm.). Dla nowych obiektów, nieprzekraczalna linia zabudowy od ulic KZ 1/2 wynosi 20 m, licząc od krawędzi jezdni.

4. Oznaczone na rysunku planu linie podziału na działki budowlane nie są obowiązujące; wskazują tylko na zasady podziału terenu. Dopuszcza się ich zmianę, pod warunkiem, że szerokość frontu działki wynosić będzie co najmniej 24 m, a powierz- chnie mieścić się będą w przedziale od 800 m2 do 1200 m2.

5. Garaże należy projektować jako wbudowane lub dobudowane do budynków mieszkalnych.

6. Części frontowe działek należy zagospodarować zielenią dekoracyjną, różnogatunkową, średniowysoką, częściowo zimozieloną. Wzdłuż ulic klasy KZ przewidzieć zieleń izolacyjną o charakterze ozdobnym, w tym żywopłoty.

7. W wypadku budowy wolno stojących obiektów usługowych przy ul. Wielkopolnej, miejsca parkingowe dla samochodów osobowych należy wyznaczyć na terenie działek, na których zlokalizowany będzie obiekt usługowy.

8. Dla pojemników na odpady bytowe należy wybudować trwałe osłony, wkomponowane w ogrodzenia frontowe działek.

§ 8

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

1. Formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Dachy wysokie, o symetrycznych połaciach, nachyleniu połaci od 70% do 100%, kryte dachówkami ceramicznymi lub innymi materiałami w kolorze ceramiki naturalnej.

2. Należy stosować rzuty poziome budynków o obrysie prostokątnym, z dopuszczeniem ryzalitów i dobudówek akcentujących główne funkcje obiektów (np. ganków i werand). Bryły projektowanych budynków winny posiadać cechy kompozycji horyzontalnej, z mocno wysuniętymi okapami.

3. Wysokość zabudowy nie może przekraczać:

– II kondygnacji w obiektach z niewykorzystanym poddaszem,
– III kondygnacji dla obiektów z wykorzystanym poddaszem.

Dopuszcza się zastosowanie ścianek kolankowych o wysokości do 60 cm.

W wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 80 cm, w stosunku do przyległego terenu.

4. Projekty budowlane należy wykonywać w oparciu o opinie geotechniczne dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu wód gruntowych.

5. Ogrodzenia działek:

– od frontu: ażurowe o wysokości do 1,5 m, z cokołem o wysokości do 40 cm,
– boczne: wg porozumień właścicieli, z wyjątkiem odcinków od ulicy do linii zabudowy, które powinny być realizowane w nawiązaniu do ogrodzeń frontowych.

§ 9

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę z wodociągu komunalnego przebiegającego w ulicach Wielkopolnej, Pułaskiego i Łasaka.

2. Odprowadzanie płynnych nieczystości bytowych do komunalnej sieci kanalizacji sanitarnej, której odcinki znajdują się w: ul. Wielkopolnej, ul. Pułaskiego i ul. Łasaka.

3. Odprowadzanie wód opadowych na własny teren. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową.

4. Do czasu rozbudowy sieci gazowej, przewiduje się gazyfikację bezprzewodową, w zależności od decyzji poszczególnych inwestorów.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną z sieci NN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Oleśnicy

6. Zaopatrzenie w energię cieplną – systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

§ 10

1. Obszar planu w części południowej jest zmeliorowany. Przed przystąpieniem do podziału geodezyjnego należy opracować dokumentację adaptacji istniejącego systemu drenarskiego, dostosowując go do przewidywanych zmian przestrzennych. Dokumentację należy uzgodnić z Regionalnym Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, Oddział Rejonowy Oleśnica, ul Południowa. Zapewnienie utrzymania prawidłowej eksploatacji systemu drenarskiego należy do obowiązku poszczególnych właścicieli działek.

2. Napowietrzne linie energetyczne SN należy skablować, przewidując ich przebieg w liniach rozgraniczających ulic. Do tego czasu należy wstrzymać realizację obiektów na działkach, gdzie natężenie pola elektromagnetycznego przekracza dopuszczalne normy.

§ 11

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, do czasu ich zagospodarowania zgodnie ze zmianą planu, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy, tj. na cele użytkowania rolniczego.

§ 12

W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie obszaru planu w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 322 “Oleśnica” oraz systemu ekologicznego rzeki Oleśnica.

§ 13

Ustala się stawkę procentową, służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – w wysokości 0%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 28 czerwca 2002 r. (poz. 2500)