2498

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W JAWORZE

z dnia 26 czerwca 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali użytkowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558), w związku z art. 4 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733) Rada Miejska w Jaworze uchwala, co następuje:

§ 1

Artykuły powołane bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

§ 2

Uchwała ma zastosowanie do mieszkaniowego zasobu gminy Jawor, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy.

§ 3

1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznacza się w pierwszej kolejności dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Jawor, posiadających stałe zameldowanie w Jaworze przynajmniej przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, Zarząd Miasta może udzielać zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1. (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego nr PN.II. 0911-1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 3 ust. 2).

§ 4

Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego przysługuje osobom:

1) uprawnionym do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego,

2) podlegającym przekwaterowaniu z lokali mieszkalnych w budynkach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy wymagających modernizacji, remontu lub rozbiórki,

3) opuszczającym dom dziecka w związku z osiągnięciem pełnoletności, o ile wywodzą się z Jawora,

4) przekazującym dotychczas zajmowany lokal mieszkalny w dobrym stanie technicznym do dyspozycji gminy Jawor w zamian za lokal o mniejszej powierzchni użytkowej, przynajmniej o jedną izbę,

5) które uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne w budynkach stanowiących zasób mieszkaniowy gminy. Zawarcie umowy najmu z wymienionymi wyżej osobami następuje po uzyskaniu potwierdzenia zgłoszenia do użytkowania przedmiotowego lokalu przez właściwy organ, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane.

§ 5

1. Lokale mieszkalne mogą być również wynajmowane osobom pozostającym w trudnych warunkach mieszkaniowych i osiągającym średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie większy niż 100% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 60% w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Za osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych uważa się osoby mieszkające

w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 ogólnej powierzchni pokoi.

§ 6

1. Na lokale socjalne przeznacza się przede wszystkim lokale o obniżonej wartości użytkowej i zapewniające co najmniej 5 m2 ogólnej powierzchni na członka gospodarstwa domowego, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas oznaczony, nie krótszy niż 1 rok.

3. Umowę najmu lokalu socjalnego można przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie umowy.

§ 7

Pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego posiadają osoby:

1) które utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

2) uprawnione do lokalu socjalnego na podstawie prawomocnego wyroku sądowego,

3) niemające zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, nieposiadające tytułu prawnego do lokalu i których dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 100% najniższej emerytury na jednego członka gospodarstwa domowego miesięcznie brutto.

§ 8

Pierwszeństwo przydziału lokali jednoizbowych przylegających do lokalu mieszkalnego przysługuje najemcy, który wraz z osobami uprawnionymi do zamieszkania posiada w swoim lokalu mniej niż 10 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.

§ 9

1. Najemcy lokali mieszkalnych mogą dokonywać wzajemnej zamiany lokali mieszkalnych na podstawie pisemnej zgody wydanej przez Burmistrza Miasta, pod warunkiem, że obie osoby nie posiadają zadłużenia w opłatach za lokale mieszkalne.

2. Zamiana lokali pomiędzy najemcami lokali komunalnych a osobami wynajmującymi lokale w innych zasobach może być dokonana po przedłożeniu zgody właściciela lub zarządcy tego zasobu.

3. Wynajmujący nie zezwoli na zamianę lokalu, jeżeli w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi.

§ 10

1. Najemca otrzymujący w najem lokal mieszkalny, z wyłączeniem lokalu socjalnego i zamiennego, zobowiązany jest uiścić kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu.

2. Rozliczenie należności określonych w ust. 1 z kaucji następuje w chwili rozwiązania umowy najmu.

§ 11

1. Wysokość kaucji, o której mowa w § 10, ustalana jest w wysokości:

12-krotności czynszu za lokal wybudowany po roku 1945,

6-krotności miesięcznego czynszu za lokal wybudowany przed rokiem 1945.

2. Kaucje przyszły najemca zobowiązany jest uiścić przed podpisaniem umowy najmu w kasie Zarządu Lokalami Komunalnymi w Jaworze.

3. Zarząd Lokalami Komunalnymi upoważniony jest do naliczania i rozkładania kaucji mieszkaniowej na raty z zastrzeżeniem – pierwsza wpłata 50% naliczonej kaucji, pozostała kwota rozłożona na maksymalnie 6 rat miesięcznych.

4. Od wpłacenia kaucji zwolnione są:

1) osoby uprawnione wstępujące w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci najemcy,
2) osoby, z którymi zawiera się umowy najmu lokalu mieszkalnego po wyprowadzeniu się rodziców,
3) osoby, które uzyskały lokal w wyniku remontu na własny koszt,
4) najemcy lokali użytkowych w wyniku objęcia lokalu po eksmisji zgodnie z zasadami § 13 niniejszej uchwały,
5) osoby, które uzyskały lokal w wyniku adaptacji lub nadbudowy budynku,
6) osoby kierowane do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego,
7) osoby opuszczające domy dziecka lub placówki opiekuńczo-wychowawcze, kierowane do zawarcia umowy najmu.

§ 12

1. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 oddaje się w najem za zapłatą czynszu wolnego, ustalonego w drodze przetargu.

2. Cenę wywołania w postępowaniu przetargowym stanowi stawka określona przez Zarząd Miasta w stosownej uchwale.

§ 13

1. W przypadku odzyskania lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy w wyniku realizacji prawomocnego orzeczenia sądowego (eksmisji) może zostać wydane skierowanie do zawarcia umowy najmu z innym najemca samodzielnego lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy po spełnieniu następujących warunków:

1) pokrycia należności w opłatach za użytkowanie lokalu bez odsetek (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911- -1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 13 ust. 1 pkt 1),

2) wykonania remontu bez możliwości żądania zwrotu jego kosztów (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911- -1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 13 ust. 1 pkt 2),

3) zadania uprzednio zajmowanego lokalu wolnego od osób i rzeczy (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 13 ust. 1 pkt 3).

2. W przypadku złożenia więcej niż jednej oferty, wyboru przyszłego najemcy dokona Miejska Komisja Mieszkaniowa (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 13 ust. 2).

§ 14

1. Osoby ubiegające się o najem lokalu winny złożyć stosowny wniosek w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jaworze.

2. Wydział Gospodarki Komunalnej sporządza projekty rocznych list osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokali:

1) listę osób do zawarcia umowy najmu na mieszkanie,
2) listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu na lokal socjalny.

3. Projekty rocznych list są opiniowane przez Miejską Komisję Mieszkaniową.

4. Projekty list podane są do publicznej wiadomości w siedzibie Urzędu Miejskiego w Jaworze przez okres jednego miesiąca. W projektach tych Wydział Gospodarki Komunalnej informuje o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

5. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń Wydział Gospodarki Komunalnej ustala i podaje do publicznej wiadomości ostateczne listy w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia danego roku.

6. Osoba, która dwukrotnie odmówiła przyjęcia propozycji zasiedlenia lokalu mieszkalnego spełniającego kryteria określone w art. 2 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy, zostaje skreślona w listy oczekujących na lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

7. Osobie umieszczonej na liście, z którą nie zawarto umowy najmu lokalu do końca roku kalendarzowego, przysługuje pierwszeństwo jej zawarcia w roku następnym, jeżeli nadal spełnia wymogi do jej zawarcia.

§ 15

1. Najemca nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Prawo ubiegania się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła jego własność na inną osobę.

§ 16

Podnajem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy wymaga pisemnej zgody Wydziału Gospodarki Komunalnej.

§ 17

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność gminy Jawor z zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem i osobami przysposobionymi najemcy, którzy pozostawali w lokalu po wyprowadzeniu się głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

1) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcia związku małżeńskiego,

2) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym – w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych – nastąpiłoby przegęszczenie poniżej 5 m2 powierzchni łącznej pokoi na 1 osobę.

§ 18

Wynajmujący może zawrzeć umowę najmu lokalu stanowiącego własność Gminy Jawor z osobami, które nie wstąpiły w stosunek najmu po śmierci najemcy, jeżeli zamieszkiwały w nim przez okres co najmniej 2 lat (Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-1/31/02 z dnia 29 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 18).

§ 19

Traci moc uchwała nr IX/45/95 z dnia 13 stycznia 1995 r. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej miasta Jawora zmieniona uchwałą nr XXVII/205/2000 z dnia 6 grudnia 2000 r.

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Jawora.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
PRZEMYSŁAW ŻOŁEK