2440 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W PRZEMKOWIE z dnia 5 czerwca 2002 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji, usług i handlu mających na celu utworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy Przemków Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.), art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 162, poz. 1124 z późn. zm.), w celu aktywizacji gospodarczej, Rada Miejska w Przemkowie uchwala, co następuje: |
§ 1
Ustanawia się ulgi dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność nieuciążliwą dla środowiska w zakresie produkcji, usług i handlu.
§ 2
1. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
2. Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
§ 3
Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres 2 lat przedsiębiorców uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:
1) nabędą lub przejmą w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego,
2) nabędą nieużytkowany obiekt budowlany w celu uruchomienia w nim zakładu produkcyjnego lub usługowego.
§ 4
1. Stosuje się ulgi w podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy dzierżawią lub najmują wolne nieruchomości zabudowane lub niezabudowane z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji i usług.
2. Wysokość ulg w podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 4 pkt 1, uzależnione jest od utworzonych nowych miejsc pracy po uruchomieniu działalności i wynosi:
3. Przez utworzenie miejsca pracy rozumie się zwiększenie zatrudnienia w danym roku podatkowym w stosunku do średniorocznego zatrudnienia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zwolnienia podatkowego. Liczbę utworzonych miejsc pracy przez przedsiębiorcę pomniejsza się o zlikwidowane przez niego miejsca pracy w okresie otrzymanej ulgi.
4. Nowo powstałe podmioty uzyskują prawo do zwolnienia lub ulgi z tytułu tworzenia miejsc pracy z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności.
5. Udzielona ulga w podatku od nieruchomości, o którym mowa w pkt 1, nie może trwać dłużej niż okres utrzymywania utworzonych miejsc pracy.
6. Ulga związana z tworzeniem nowego miejsca pracy nie może przekroczyć 2,5 tys. zł na utworzone miejsce pracy.
7. Ulga za utworzone nowe miejsce pracy przysługuje tylko w przypadku zatrudnienia osoby zameldowanej na stałe w gminie Przemków.
§ 5
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy przez zmianę miejsca rejestracji działalności gospodarczej lub właściwości organów podatkowych spowodują zwiększenie dochodów własnych gminy Przemków w wysokości 50% tego zwiększenia, jednak nie więcej niż należny gminie podatek od nieruchomości.
2. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, przyznawane jest na wniosek zainteresowanego, po wykazaniu zwiększenia dochodów gminy.
3. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, przyznaje się na okres 3 lat, nie dłużej jednak niż czas trwania zwiększenia dochodów gminy, o którym mowa w pkt 1.
§ 6
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości podatników, którzy uruchomią działalność hotelarską i noclegową na terenie gminy Przemków.
2. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, obowiązuje w ciągu 4 lat od uruchomienia ww. działalności nie dłużej jednak niż czas prowadzenia działalności.
3. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 1, dotyczy części nieruchomości, w której prowadzona jest działalność będąca przedmiotem zwolnienia.
§ 7
Zwolnienia, o których mowa w § 1–6, w stosunku do tego samego podatnika i tej samej nieruchomości stosuje się tylko raz.
§ 8
Dla przedsiębiorców, którzy przejmą w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową w celu wybudowania i uruchomienia zakładu produkcyjnego lub usługowego, stosuje się stawkę procentową pierwszej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania w wysokości 25% tej opłaty.
§ 9
Nowo powstałym przedsiębiorcom mającym na celu utworzenie nowych miejsc pracy w zakresie produkcji i usług przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 50% w okresie realizacji inwestycji, jednak w okresie niedłuższym niż dwa lata, licząc od daty wydania pozwolenia na budowę.
§ 10
1. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, będących posiadaczami mającymi tytuł prawny do lokali użytkowych, którzy zatrudniają młodocianych w celu przygotowania zawodowego, stosuje się zwolnienie w podatku od nieruchomości w wysokości 5% od 1 zatrudnionego młodocianego, z tym że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć 50% podatku.
2. Zwolnienie w podatku od nieruchomości, o którym mowa w pkt 1, stosuje się po udokumentowaniu faktu zatrudnienia oraz nauki.
§ 11
Przy zbieżności uprawnień do ulg w podatku od nieruchomości z kilku tytułów stosuje się uprawnienia najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy.
§ 12
Przedsiębiorca, który otrzymał zwolnienie z opłaty podatku od nieruchomości z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy, zobowiązany jest do składania co kwartał dokumentów potwierdzających stan zatrudnienia oraz dokumenty potwierdzające odprowadzenie obowiązkowych składek na ubezpieczenie pracownika.
§ 13
Jeżeli przedsiębiorca narusza warunki zwolnienia, nieuiszczony podatek wraz z odsetkami za zwłokę pobieranymi od zaległości podatkowych, liczonymi od ustawowych terminów płatności tego podatku staje się natychmiast wymagalny.
§ 14
1. Zwolnienie oraz ulgi w podatku od nieruchomości, o których mowa w niniejszej uchwale, są pomocą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704).
2. W przypadku, gdy kwota pomocy udzielanej na podstawie niniejszej uchwały, w formie zwolnienia lub ulgi, łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę z tego tytułu w różnych formach oraz z różnych źródeł w ciągu trzech kolejnych lat poprzedzających dzień tego udzielenia, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, udzielenie tej pomocy następuje zgodnie z ustawą, o której mowa powyżej.
§ 15
Traci moc uchwała nr XXXVI/246/02 Rady Miejskiej w Przemkowie z dnia 14 lutego 2002 r. w sprawie ulg dla przedsiębiorców prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji, usług i handlu mających na celu utworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy Przemków.
§ 16
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta Przemków.
§ 17
Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.