CZĘŚĆ PIĄTA

R o z d z i a ł XII

Pracownicy samorządowi

§ 63

Pracownikami samorządowymi są osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w urzędzie oraz jednostkach organizacyjnych gminy.

§ 64

Przed podjęciem pracy pracownik zatrudniony na podstawie wyboru lub powołania, składa pisemne ślubowanie o następującej treści: “Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu i społeczności lokalnej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”.

§ 65

1. Wójt jest pracownikiem samorządowym, zatrudnionym w urzędzie w ramach stosunku pracy na podstawie wyboru.

2. Przewodniczący rady nawiązuje w imieniu rady stosunek pracy na podstawie wyboru z wójtem.

3. Wójt nawiązuje stosunek pracy na podstawie powołania z sekretarzem gminy i skarbnikiem gminy oraz pozostałymi pracownikami urzędu na podstawie umowy o pracę.

4. Wójt wykonuje obowiązki szefa obrony cywilnej na terenie gminy oraz inne obowiązki wynikające z przepisów szczególnych.

§ 66

1. Powołanie jako forma nawiązania stosunku pracy z pracownikami urzędu jest stosowana wobec sekretarza i skarbnika.

2. Uchwały rady w sprawie odwołania sekretarza i skarbnika nie mogą być podjęte na sesji, na której został złożony wniosek o odwołanie.

3. Przed podjęciem uchwały o odwołaniu, rada jest obowiązana wysłuchać wyjaśnień osoby, której dotyczy wniosek o odwołanie.

4. Postanowień ust. 2 i 3 nie stosuje się, w razie odwołania równoznacznego, z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

R o z d z i a ł XIII

Postanowienia końcowe

§ 67

1. Akty prawa miejscowego stanowione przez radę w formie uchwały ogłasza się w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718).

2. Przepisy porządkowe ogłasza się w drodze obwieszczeń w miejscach publicznych na tablicy informacyjnej urzędu gminy oraz w poszczególnych sołectwach.

3. Postanowienia ust. 2 stosuje się odpowiednio do zawiadamiania o sesjach rady i posiedzeniach komisji.

§ 68

1. Zasady prowadzenia dokumentacji pracy organów gminy (protokoły, ewidencje itp.) regulują odrębne przepisy (instrukcja kancelaryjna) lub decyzje wójta, w zakresie nieuregulowanym instrukcją.

2. Zasady obsługi interesantów przez organy gminy, w szczególności udzielania informacji urzędowych, zbioru przepisów gminnych, określa regulamin organizacyjny urzędu.

§ 69

W sprawach nieuregulowanych w mniejszym statucie mają zastosowanie przepisy ustaw:

– ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.),

– ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 z późn. zm.),

– ustawa z dnia 10 maja 1990 r. – przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 190 z późn. zm.),

– ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.).

§ 70

1. Statut podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

2. Statut wchodzi w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia.

§ 71

Do zmiany statutu stosuje się zasady dotyczące jego uchwalenia.