2407 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA z dnia 24 czerwca 2002 r. w sprawie uchwalenia “Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków” Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) Rada Miejska Dzierżoniowa uchwala, co następuje: |
§ 1
Uchwala się “Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków” opracowany przez Wodociągi i Kanalizację Spółkę z o.o. w Dzierżoniowie, w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.
§ 2
Regulamin obowiązuje na obszarze miasta Dzierżoniowa.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Dzierżoniowa.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 24 czerwca 2002 r. (poz. 2407)
R E G U L A M I N
dostarczania wody i odprowadzania ścieków
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanych przez
WODOCIĄGI I KANALIZACJA sp. z o.o.
(nazwa przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego)
na terenie gminy miejskiej Dzierżoniów, zwane dalej
Przedsiębiorstwem.
2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Przedsiębiorstwa polegającą na ujmowaniu, uzdatnianiu i dostarczaniu wody.
3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Przedsiębiorstwa polegającą na odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków.
4. Ilekroć w regulaminie niniejszym używa się określenia “ustawa” należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).
5. Użyte w regulaminie określenia szczegółowo oznaczone są w art. 2 “ustawy”.
6. Ilekroć w regulaminie niniejszym używa się określenia Prawo budowlane należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
7. Ilekroć w regulaminie niniejszym używa się określenia Prawo wodne należy przez to rozumieć ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
§ 2
Odbiorcą usług w znaczeniu niniejszego regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo-kanaliza-cyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwany dalej Odbiorcą.
§ 3
Przedsiębiorstwo wykonuje swoją działalność w oparciu o zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków udzielone decyzją Zarządu Gminy (Miasta) w ................................ z dnia ............................; znak ..................... .
§ 4
Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków zawartej między Przedsiębiorstwem a Odbiorcą.
R o z d z i a ł II
Zawieranie umów
§ 5
1. Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci.
2. Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki, a w uzasadnionych przypadkach z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
3. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.
4. Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w ust. 3, Przedsiębiorstwo zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeżeli są spełnione następujące warunki:
a) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z Przedsiębiorstwem,
b) możliwy jest odczyt wodomierzy,
c) wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,
d) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłócenia dostaw w pozostałych lokalach.
5. Przedsiębiorstwo może wyrazić zgodę na zawarcie umów z korzystającymi z lokali osobami, o których mowa w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy, również w przypadku, gdy nie są spełnione warunki, o których mowa w ust. 4.
6. Przedsiębiorstwo zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami, jeśli właściwości wewnętrznej instalacji wodociągowej nie zmieniają parametrów jakościowych wody w stopniu dyskwalifikującym ją jako wodę pitną.
§ 6
1. Umowy zawierane są na czas nieokreślony z możliwością ich wypowiedzenia przez strony z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzenia lub na wniosek Odbiorcy na czas określony.
2. Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy skutkuje zastosowaniem przez Przedsiębiorstwo środków technicznych uniemożliwiających dalsze korzystanie z usług.
§ 7
Umowa, o której mowa w § 5 ust. 1, zawiera w szczególności postanowienia dotyczące:
1) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia,
2) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
3) praw i obowiązków stron umowy,
4) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
5) ustaleń zawartych w zezwoleniu, o których mowa w art. 18 ustawy,
6) okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia,
7) w umowach na odprowadzanie ścieków przemysłowych określone będą maksymalne stężenia zanieczyszczeń oraz ich stan, a także wielkość opłat dodatkowych za przekroczenie warunków umownych.
§ 8
W umowach dotyczących odprowadzania ścieków przemysłowych Przedsiębiorstwo uwzględnia postanowienia wynikające z rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej wydanego na podstawie art. 11 ustawy, ustawy “Prawo wodne”, jak również warunków określonych w art. 10 ustawy.
R o z d z i a ł III
Obowiązki Przedsiębiorstwa
§ 9
1. Przedsiębiorstwo ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowo-kanaliza-cyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostawy wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.
2. Minimalną i maksymalną ilość dostarczanej wody strony winny określić w umowie.
3. Wymagane ciśnienie wody określają przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
4. Woda do spożycia przez ludzi winna odpowiadać jakościowo wymaganiom określonym przez właściwe przepisy.
§ 10
1. Przedsiębiorstwo obowiązane jest do zapewnienia prawidłowej eksploatacji posiadanej sieci wodociągowej wraz z wodomierzem głównym z zastrzeżeniem § 40 regulaminu.
2. Przedsiębiorstwo obowiązane jest do prawidłowej eksploatacji posiadanej sieci kanalizacyjnej wraz z częścią przyłącza kanalizacyjnego do pierwszej studzienki, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości.
W przypadku zakładów przemysłowych do pierwszej studzienki przed granicą nieruchomości.
3. Przedsiębiorstwo jest obowiązane do regularnego informowania zarządu gminy (miasta) o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
§ 11
W razie przerwy w dostawie wody przekraczającej 12 godzin Przedsiębiorstwo powinno zapewnić zastępczy punkt poboru wody i poinformować Odbiorcę o jego lokalizacji.
§ 12
O planowanych przerwach lub ograniczeniach w dostawie wody oraz przewidywanym obniżeniu jej jakości Przedsiębiorstwo powinno poinformować Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty co najmniej na siedem dni przed planowanym terminem.
§ 13
1. Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zainstalowania i utrzymania u Odbiorcy wodomierza głównego z wyjątkiem wodomierzy do czasowego wykorzystania wodomierzy sprzężonych dla celów ppoż. oraz urządzeń pomiarowych mierzących ilość odprowadzanych ścieków.
2. Zawór za wodomierzem głównym jest miejscem wydania rzeczy w rozumieniu Kodeksu cywilnego, jak również miejscem rozdziału sieci i instalacji wewnętrznej.
R o z d z i a ł IV
Sposób rozliczeń
§ 14
Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Przedsiębiorstwo z Odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.
§ 15
1. Ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie odczytu wodomierza głównego.
2. W przypadku zawarcia umów z użytkownikami lokali w budynkach wielolokalowych ilość dostarczonej wody ustala się na podstawie zainstalowanych wodomierzy.
Różnice pomiędzy odczytem na wodomierzu głównym a sumą odczytów z wodomierzy w lokalach pokrywane są zgodnie z § 5 niniejszego regulaminu.
§ 16
W przypadku braku wodomierza głównego ilość zużytej wody określa się na podstawie przeciętnych norm zużycia określonych zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy.
§ 17
W przypadku awarii wodomierza stosuje się średnie zużycie z ostatnich 6 miesięcy przed awarią.
§ 18
1. Ilość odprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych.
2. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzanych ścieków ustala się jako równą ilości dostarczonej wody przez Przedsiębiorstwo z uwzględnieniem poboru wody z innych źródeł.
§ 19
W rozliczeniach ilości odprowadzanych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wody uwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt dostarczającego ścieki w miejscu i na warunkach uzgodnionych z Przedsiębiorstwem.
§ 20
1. Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty, jak również sposób uiszczania opłat.
2. Wniesienie przez odbiorcę reklamacji nie wstrzymuje obowiązku uregulowania należności.
3. Sposób rozpatrywania reklamacji określa § 31 niniejszego regulaminu.
§ 21
Przy rozliczeniach z odbiorcami Przedsiębiorstwo obowiązane jest stosować taryfę zatwierdzoną uchwałą rady gminy bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 ustawy.
§ 22
Taryfa wymaga ogłoszenia w miejscowej prasie, co najmniej na 7 dni przed wejściem jej w życie.
§ 23
1. Taryfa obowiązuje przez 1 rok.
2. Zmiana taryfy nie wymaga zmiany umowy o dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków.
§ 24
Za wodę:
a) pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych,
b) zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe,
c) zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych
Przedsiębiorstwo obciąża gminę na podstawie cen i stawek ustalonych w taryfie.
R o z d z i a ł V
Warunki przyłączenia do sieci
§ 25
1. Przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie, gdy istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.
2. Przedsiębiorstwo po otrzymaniu wniosku wydaje warunki techniczne na przyłączenie nieruchomości w terminie 14 dni od otrzymania wniosku.
3. Warunkiem przystąpienia do wykonania robót przyłączeniowych jest wcześniejsze uzgodnienie dokumentacji technicznej z Przedsiębiorstwem w terminie 14 dni od otrzymania dokumentacji.
Odbiorca zobowiązany jest do powiadomienia Przedsiębiorstwa o rozpoczęciu robót na 7 dni przed ich rozpoczęciem.
4. Przed podpisaniem umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków Przedsiębiorstwo dokonuje odbioru wykonanego przyłącza pod kątem spełnienia warunków technicznych i uzgodnień dokumentacji technicznej.
5. Przedsiębiorstwo rozpoczyna dostawę wody lub odprowadzanie ścieków nie później niż w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy lub w terminie uzgodnionym z Odbiorcą.
§ 26
Realizację budowy przyłączy oraz studni wodomierzowej lub pomieszczeń przewidzianych do lokalizacji wodomierza głównego, jak również urządzeń pomiarowych odprowadzanych ścieków zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Zgodnie z ustawą
- Prawo wodne budowę przyłączy wod.-kan. realizuje się jednocześnie.§ 27
1. Odbiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie, chyba że umowa stanowi inaczej.
2. Wodomierze poza wodomierzem głównym są częścią instalacji wewnętrznej i ich montaż, utrzymanie oraz legalizacja obciąża ich właściciela.
R o z d z i a ł VI
Obsługa i prawa odbiorcy usług
§ 28
Przedsiębiorstwo winno zapewnić Odbiorcom należyty poziom usługi, a szczególnie winno wyodrębnić stanowisko pracy do spraw obsługi klienta.
§ 29
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do udzielania na życzenie klienta lub z własnej inicjatywy pełnej informacji dotyczącej realizacji usługi, a przede wszystkim informacji taryfowych.
§ 30
Przedsiębiorstwo winno reagować możliwie niezwłocznie na zgłoszone reklamacje nie dłużej jednak niż w ciągu 7 dni.
§ 31
Zgłoszenie przez Odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości faktury nie wstrzymuje jej zapłaty.
Na wniosek Odbiorcy Przedsiębiorstwo zgłosi wyspecjalizowanej jednostce urzędowe sprawdzenie prawidłowości działania wodomierza.
W przypadku gdy badanie legalizacyjne nie potwierdzi niesprawności wodomierza, koszty związane z jego sprawdzeniem, montażem i demontażem pokryje Odbiorca.
W przypadku gdy badania potwierdzą nieprawidłowości działania wodomierza, Odbiorca uprawniony będzie do zwrotu nadpłaty za okres wadliwego działania wodomierza.
Podstawą do obliczenia zużycia wody w okresie wadliwego działania wodomierza będzie średnie zużycie za ostatnie 6 miesięcy przed awarią, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych należności, chyba że Odbiorca zażąda jej zwrotu. Zwrot nastąpi w ciągu 14 dni od daty otrzymania wniosku.
§ 32
O losowych zakłóceniach w realizacji usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków Przedsiębiorstwo winno uprzedzić Odbiorców w sposób zwyczajowo przyjęty.
R o z d z i a ł VII
Prawa Przedsiębiorstwa
§ 33
Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody Przedsiębiorstwa bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi i przepisami prawa budowlanego.
§ 34
Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić zawarcia umowy na dostawę lub odprowadzanie ścieków, gdy wnioskodawca nie spełni warunków określonych w art. 6 ustawy.
§ 35
Przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne w przypadkach i na warunkach określonych w art. 8 ustawy.
1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:
1) przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
2) odbiorca usług nie uiścił opłat za pełne dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
3) jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,
4) został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy, jak również przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które odcięło dostawę wody, jest obowiązane do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu.
3. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne o za-miarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego, zarząd gminy oraz odbiorcę usług, co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.
§ 36
Przedsiębiorstwo może odmówić ponownego zawarcia umowy na dostawę wody lub odprowadzanie ścieków, jeśli nie zostały usunięte przeszkody będące przyczyną zaniechania świadczenia usług.
Wznowienie dostarczania wody poprzez otwarcie przyłącza następuje po udokumentowaniu przez Odbiorcę uiszczenia należnych kwot wraz z odsetkami ustawowymi, opłaceniu kosztów poniesionych przez Przedsiębiorstwo związanych z zamknięciem i otwarciem przyłącza oraz zawarcia nowych umów.
§ 37
1. Uprawnieni przedstawiciele Przedsiębiorstwa mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z usług, w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych w lokalach i dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądu i napraw do urządzeń posiadanych przez Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.
2. Przedsiębiorstwo ma prawo kontrolować prawidłowość realizacji robót zgodnie z wydanymi warunkami technicznymi, jak również wymagać przed ostatecznym uruchomieniem przyłączy przedstawienia przez inwestora dokumentów stwierdzających, iż nowy obiekt został wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3. Przedsiębiorstwo ma prawo wejścia na teren posesji (w pasie 3 m na przebiegu sieci wodociągowej) w celu usunięcia awarii – bez odszkodowania.
§ 38
Przedsiębiorstwo ma prawo kontrolować prawidłowość realizacji przyłączy kanalizacji deszczowej, których budowa została nakazana decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub z upoważnienia gminy przejąć kontrolę techniczną nad ich realizacją.
R o z d z i a ł VIII
Obowiązki odbiorców usług
§ 39
Zamierzający korzystać z usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków winien wystąpić z wnioskiem o zawarcie umowy do Przedsiębiorstwa.
§ 40
Odbiorca winien zapewnić niezawodne działanie wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub skutkami niskich temperatur, a także prawidłowe utrzymanie studzienki, czy też pomieszczenia, w którym są zamontowane, oraz przed dostępem osób nieuprawnionych.
Koszty eksploatacji wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej ponosi Odbiorca.
§ 41
Odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego powiadamiania Przedsiębiorstwa o wszelkich stwierdzonych uszkodzeniach wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, w tym o zerwaniu plomby. W wypadku zaboru wodomierza lub zerwaniu plomby i niezgłoszenie tego przez Odbiorcę, ilość pobranej wody liczona będzie zgodnie z przepustowością przyłącza wodociągowego od ostatniego odczytu wodomierza lub karom przewidzianym w art. 28 ustawy.
§ 42
Odbiorca zobowiązany jest do powiadamiania Przedsiębiorstwa o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu poprzez jednomiesięczny okres wypowiedzenia umowy i wskazania następcy prawnego.
§ 43
Odbiorca winien powiadomić Przedsiębiorstwo o wsze- lkich zmianach technicznych w instalacji wewnętrznej, które mogą mieć wpływ na działanie sieci.
§ 44
Dostarczający ścieki zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia Przedsiębiorstwa o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy.
§ 45
Odbiorca jest zobowiązany do regulowania należności za dostawę wody i odprowadzanie ścieków w terminie 14 dni od daty otrzymania faktury. Zwłoka w uregulowaniu należności pociąga za sobą naliczenie odsetek ustawowych.
§ 46
Odbiorca wody powinien racjonalnie gospodarować wodą i używać ja zgodnie z przeznaczeniem.
§ 47
1. Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i niepowodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo oraz nieutrudniający działalności Przedsiębiorstwa, a w szczególności do:
a) użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania,
b) użytkowania instalacji kanalizacyjnej w sposób niepowodujący zakłóceń funkcjonowania sieci kanalizacyjnej,
c) poinformowania Przedsiębiorstwa o własnych ujęciach wody, w celu prawidłowego ustalania opłat za odprowadzanie ścieków,
d) wykorzystywania wody z sieci wodociągowej oraz korzystania z przyłącza kanalizacyjnego wyłącznie w celach określonych w warunkach przyłączenia sieci.
2. Zabronione jest połączenie własnych ujęć wody Odbiorcy z siecią wodociągową Przedsiębiorstwa.
3. Zabronione jest odprowadzenie wód opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej oraz innych odpadów i substancji określonych w art. 9 ustawy.
4. Skanalizowanie piwnic i innych pomieszczeń w bu- dynkach położonych poniżej poziomu, z którego krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonane wyłącznie za pisemną zgodą Przedsiębiorstwa pod warunkiem zainstalowania w miejscach łatwo dostępnych urządzeń przeciwzalewowych.
Pełną odpowiedzialność za działanie instalacji ponosi Odbiorca.
R o z d z i a ł IX
Przepisy karne i kary pieniężne
§ 48
Zabrania się:
1) pobierania wody i odprowadzania ścieków bez uprzedniego zawarcia umowy na dostawę wody i odbiór ścieków,
2) zrywania lub uszkadzania plomb umieszczonych na urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym.
Uprawnieni przedstawiciele przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z usług w celu wykonania czynności określonych w art. 7 ustawy.
Osoby naruszające przepisy niniejszego paragrafu podlegają karom określonym w art. 28 ustawy w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń.
§ 49
1. Karze pieniężnej podlega przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, jeżeli stosuje taryfy:
1) nie przestrzegając obowiązku ich przedstawienia Radzie Gminy do zatwierdzenia określonego w art. 24 ust. 1 ustawy lub
2) zawyżając ceny i stawki zatwierdzone zgodnie z art. 24 ust. 4.
2. Kary pieniężne, o których mowa w ust. 1, są wymierzane zgodnie z art. 29 ustawy i podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§ 50
Przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej za zakłócenia w dostawie wody lub odbiorze ścieków spowodowane:
1. Uszkodzeniem instalacji będącej własnością Od- biorcy.
2. Potrzebą zwiększenia wpływów wody do hydrantów przeciwpożarowych.
3. Przerwami w zasilaniu energetycznym urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych niezawinionych przez Przedsiębiorstwo.
4. Koniecznością przeprowadzenia niezbędnych napraw urządzeń zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków, przy zachowaniu procedury określonej w § 11 i § 12 regulaminu.
5. Niezawinionym przez Przedsiębiorstwo zanieczyszczeniem wody na ujęcia w sposób niebezpieczny dla zdrowia w szczególności w czasie klęski żywiołowej.
6. Wykonaniem przez Odbiorcę przyłączy niezgodnych z normami technicznymi i Prawem budowlanym.
R o z d z i a ł X
Postanowienia końcowe
§ 51
Regulamin niniejszy został zaopiniowany uchwałą nr 5/2002 z dnia 5 kwietnia 2002 r. Rady Nadzorczej Spółki “WiK” w Dzierżoniowie.
§ 52
W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy prawa, a w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747) wraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie ustawy oraz ustawy
- Prawo wodne, i - Prawo budowlane, jak również uchwała nr LXIV/453/02 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 29 kwietnia 2002 roku w sprawie wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych na terenie miasta, zasad gromadzenia i wywozów odpadów komunalnych, rodzaju urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych oraz zasad ich rozmieszczania.§ 53
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobowią- zane jest do bezpłatnego dostarczania niniejszego regulaminu Odbiorcom jego usługi.