Załącznik do uchwały nr XXVI/276/96 RMW z dnia 17 maja 1996 r.

STATUT WROCŁAWIA

C z ę ś ć I

Postanowienia ogólne

§ 1

Użyte w Statucie Wrocławia sformułowania, oznaczają:

członek Zarządu  –      członka Zarządu Miasta Wrocławia,

klub –     klub radnych Rady Miejskiej Wrocławia,

komisja –     komisję Rady Miejskiej Wrocławia,

Miasto lub Wrocław –     Gminę Wrocław,

Prezydent –     Prezydenta Wrocławia,

Przewodniczący –     Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia,

Rada –     Radę Miejską Wrocławia,

rada osiedla –     radę osiedla Gminy Wrocław,

radny –     członka Rady Miejskiej Wrocławia,

radny osiedla –     członka rady osiedla,

Statut –     Statut Gminy Wrocław,

ustawa3) –     ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220),

Wiceprzewodniczący –     Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia,

Zarząd –     Zarząd Miasta Wrocławia.

§ 2

1. Wrocław jest wspólnotą samorządową osób mających miejsce zamieszkania na terenie Miasta.

1a.4) Wrocław jest miastem na prawach powiatu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220).

2. Granice Wrocławia określone są na planie stanowiącym załącznik nr 1 do Statutu.


1) Przytoczone w podstawie prawnej:

– tytuł ustawy w brzmieniu ustalonym przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1998 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem reformy ustrojowej państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1126), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1999 r., oraz stosownie do art. 37 tej ustawy,

– dane o publikacji ustawy zawarte w nawiasie w brzmieniu uwzględniającym ogłoszenie w Dzienniku Ustaw tekstu jednolitego ustawy, obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 października 2001 r. oraz zmiany do ustawy, po wydaniu tego tekstu jednolitego.

2) Statut został ogłoszony dnia 19 września 1996 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 10, poz. 106.

3) Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 pkt 1 uchwały nr XLVII/1689/02 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Wrocławia w brzmieniu uzgodnionym z Prezesem Rady Ministrów (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego Nr 90, poz. 1522), która weszła w życie z dniem 4 czerwca 2002 roku.

4) Dodany przez § 1 pkt 2 uchwały, o której mowa w przypisie 3.

§ 3

1. Herbem Wrocławia jest tarcza podzielona w krzyż na cztery pola:

1) w polu górnym po stronie prawej (heraldycznie) lew wspięty w lewo z koroną na głowie, pyskiem otwartym z podniesionym i rozwidlonym ogonem. Lew biały z konturem czarnym, koroną żółtą z konturem czarnym i tłem czerwonym,

2) w polu lewym orzeł o skrzydłach symetrycznie rozłożonych, zwrócony głową w prawo z wyraźnie zaznaczoną półksiężycową przepaską przez tułów i skrzydła, z krzyżem równoramiennym pośrodku. Orzeł czarny, półksiężyc i krzyż białe, tło żółte,

3) w polu dolnym prawym duża litera “W” ze ściętymi szeryfami — czarna na żółtym tle,

4) w polu dolnym lewym głowa św. Jana Ewangelisty skierowana na wprost, o twarzy młodzieńca z lokami jakby kobiecymi, w nimbie dookoła głowy, osadzona na odwróconej koronie. Głowa biała z konturem czarnym, nimb i korona żółte z konturem czarnym, tło pola czerwone,

5) pośrodku czteropolowej tarczy głowa św. Jana Chrzciciela skierowana skośnie w prawo, wewnątrz okrągłej misy. Głowa biała z włosami i brodą czarnymi, misa biała z podwójnym czarnym konturem.

2. Herb jest znakiem prawnie chronionym.

3. Rozpowszechnianie nazwy Miasta i herbu wymaga zgody Zarządu.

4. Miasto posługuje się pieczęcią metalową tłoczoną, okrągłą, zawierającą pośrodku herb, a w otoku napis “Miasto Wrocław”.

5. Flagą Miasta jest prostokątny płat tkaniny w kolorach czerwonym i żółtym. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi: 5:8. Zezwala się na umieszczenie herbu Miasta na tle flagi.

6. Wzory herbu, flagi oraz pieczęci zawiera załącznik nr 2 do Statutu.

7. Świętem Wrocławia jest dzień 24 czerwca.

§ 4

1. Osoby szczególnie zasłużone dla Wrocławia Rada może wyróżnić tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus, będącym honorowym obywatelstwem Wrocławia.

2. Zasady nadawania i pozbawiania honorowego obywatelstwa Rada określa w formie uchwały.

§ 5

1. Miasto posiada osobowość prawną.

2. Zadania publiczne o znaczeniu lokalnym niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów Miasto wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.

3. Miasto wykonuje swoje zadania za pośrednictwem: Rady i Zarządu.