2334 UCHWAŁA RADY GMINY ŚWIĘTA KATARZYNA z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2002– - 2006 oraz trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Święta KatarzynaNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 13 grudnia 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. Nr 46 z 2000 r. poz. 543 ze zmianami) oraz art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobem gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 z 2001 r. poz. 733) Rada Gminy Święta Katarzyna uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Uchwała ma na celu racjonalne gospodarowanie komunalnymi lokalami mieszkaniowymi, stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy, oraz lokalami socjalnymi.
§ 2
1. Gospodarowanie lokalami mieszkalnymi, wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy i lokalami socjalnymi polega w szczególności na: sprzedaży lub wynajmie lokali mieszkalnych oraz wynajmie lokali socjalnych.
2. Do sprzedaży przeznacza się samodzielnie komunalne lokale mieszkalne, zwane w dalszej treści lokalami mieszkalnymi, znajdujące się w budynkach położonych na terenach, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Święta Katarzyna oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Święta Katarzyna mają stałą lokalizację na cele mieszkalne.
§ 3
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie o nieruchomościach – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
2) ustawie o ochronie lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,
3) gminie – należy przez to rozumieć gminę Święta Katarzyna,
4) Zarządzie Gminy – należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Święta Katarzyna,
5) dochodzie – należy rozumieć dochód określony w art. 3 ust. 3 i 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71 z 2001 r., poz. 734),
6) osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy rozumieć osoby, nieposiadające żadnego tytułu prawnego do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi, lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy prawo budowlane,
7) adaptacja – należy przez to rozumieć przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne na podstawie przepisów ustawy prawo budowlane,
8) modernizacji – należy przez to rozumieć ulepszenie lokalu socjalnego w celu utworzenia lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy prawo budowlane.
§ 4
1. Mieszkaniowy zasób Gminy Święta Katarzyna tworzą lokale mieszkalne oraz lokale socjalne, będące własnością Gminy Święta Katarzyna.
2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.
R o z d z i a ł II
Program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy w latach 2002–2006
§ 5
Przyjmuje się program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w stosunku do stanu na dzień 30.IV.2002 r., który obejmuje 78 lokali mieszkalnych.
Mieszkaniowy zasób Gminy Święta Katarzyna tworzy 21 budynków z 78 lokalami mieszkalnymi o łącznej powierzchni użytkowej 3.246,75 m2.
W 5 budynkach 42 lokale zostały wykupione na własność, co stanowi 29% zasobu mieszkaniowego.
Właściciele wykupionych mieszkań tworzą 2 wspólnoty mieszkaniowe z udziałem gminy, co obejmuje 23% budynków mieszkalnych.
W obu wspólnotach udział gminy wynosi 6,4% i 16,7%.
Około 5% mieszkań ma dostęp do wszystkich mediów i wyposażone one są w komplet instalacji, 95% mieszkań ma wyposażenie w podstawowe media.
Struktura wiekowa budynków przedstawia się następująco;
§ 6
1. Na koniec roku 2002 prognozuje się utrzymanie stanu ilościowego lokali mieszkalnych na poziomie 75, w tym 14 lokali socjalnych.
2. Na koniec roku 2003 prognozuje się utrzymanie stanu ilościowego lokali mieszkalnych na poziomie 70, w tym 14 lokali socjalnych.
3. Na koniec roku 2004 prognozuje się utrzymanie stanu ilościowego lokali mieszkalnych na poziomie 63, w tym 14 lokali socjalnych.
4. Na koniec roku 2005 prognozuje się utrzymanie stanu ilościowego lokali mieszkalnych na poziomie 55, w tym 14 lokali socjalnych.
5. Na koniec roku 2006 prognozuje się utrzymanie stanu ilościowego lokali mieszkalnych na poziomie 47, w tym 14 lokali socjalnych.
§ 7
1. W celu utrzymania należytego stanu technicznego ustala się priorytety działań remontowych wynikające z analizy potrzeb budynków, które obejmują w szczególności:
§ 8
Prognozowana liczba lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz dotychczasowych najemców lub w trybie przetargu w kolejnych latach wynosi:
Rok liczba lokali przeznaczonych do sprzedaży
§ 9
Zarząd Gminy ustali w terminie do 15 listopada każdego roku poprzedzającego rok budżetowy szczegółowy harmonogram sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz dotychczasowych najemców.
§ 10
Stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych i socjalnych ustala Zarząd Gminy w oparciu o zasady polityki czynszowej określonej w § 11–16.
§ 11
1. Stawka czynszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy stanowi iloczyn stawki bazowej i stawki jakościowej.
2. Stosowanie podwyższenia czynszu i innych opłat związanych z użytkowaniem lokali nie częściej niż raz w roku.
3. Stawka bazowa ustalana jest w oparciu o zasady określone w art. 9 ustawy o ochronie lokatora.
4. Stawka jakościowa dla każdego lokalu obliczana jest indywidualnie, która uwzględnia następujące składniki.
1. Położenie lokalu w budynku:
2. Stan techniczny budynku i lokali:
3. Stawka bazowa ulega stosownemu podwyższeniu ze względu na wyposażenie techniczne lokalu:
4. Stawka bazowa ulega obniżeniu:
§ 12
1. Suma procentów karty lokalu stanowi stawkę jakościową.
2. Suma zmniejszeń i zwiększeń dla danego lokalu nie może przekraczać 40%.
§ 13
Stawka czynszu za najem lokalu socjalnego stanowi 50% stawki bazowej czynszu.
W lokalach socjalnych nie stosuje się zwyżek i zniżek stawki bazowej.
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-2/17/02 z dnia 19 lipca 2002 r. stwierdzono nieważność § 13).
§ 14
W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej lokatorów, za pomieszczenia używane wspólnie najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.
§ 15
1. Ustala się opłatę za najem pomieszczeń gospodarczych, związanych z najmem lokalu mieszkalnego.
2. Opłata w wysokości 40% stawki bazowej za 1 m2 powierzchni obowiązuje za pomieszczenia gospodarcze, gdy lokator zajmuje więcej niż jedno pomieszczenie lub za powierzchnię znacznie przekraczają 10 m2.
§ 16
Podwyższanie czynszu za używanie lokalu następować będzie z dniem 1 lipca każdego roku, a w roku 2002 z dniem uprawomocnienia się niniejszej uchwały.
§ 17
1. Do czasu przeprowadzenia restrukturyzacji mieszkaniowy zasób gminy zarządzany jest przez Wydział Inwestycyjno-Komunalny Urzędu Gminy.
2. Po restrukturyzacji zarządzanie mieszkaniowym zasobem gminy będzie prowadzone przez odrębną licencjonowaną jednostkę organizacyjną.
§ 18
Wolne lokale o obniżonym standardzie z przeznaczeniem na lokale socjalne wydziela Zarząd Gminy z mieszkaniowego zasobu gminy na wniosek kierownika WIK.
§ 19
Tworzenie nowych lokali mieszkalnych w ramach adaptacji i modernizacji oraz zasady rozliczania poniesionych nakładów odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.
§ 20
Podstawowym źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej z przeznaczeniem na bieżącą eksploatację i remonty są wpływy z czynszu za wynajem lokali z mieszkaniowego zasobu gminy, wspierane przychodami z czynszu za lokale użytkowe.
§ 21
1. Zobowiązuje się Zarząd Gminy do gromadzenia środków finansowych na wyodrębnionym rachunku bankowym środki specjalne z przeznaczeniem na
wspieranie wspólnot mieszkaniowych z udziałem gminy, które utworzyły fundusze remontowe.
2. Koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi, w których gmina jest jednym ze współwłaścicieli, ustalane są corocznie przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie ich uchwał i nie powinny przekraczać stawki czynszu ustalonej dla danego lokalu.
3. W przypadku podjęcia przez wspólnoty mieszkaniowe uchwały o kosztach zarządu nieruchomością wspólną o wysokości wyższej niż określona w pkt 1 Zarząd Gminy podejmuje decyzje o źródłach ich finansowania.
§ 22
Wysokość wydatków na bieżącą eksploatację, remonty oraz inwestycje ustala corocznie Zarząd Gminy w terminie do 15 listopada.
§ 23
W przypadku konieczności wykonania niezbędnych remontów najemcy proponuje się lokal zamienny na czas wykonania remontu.
§ 24
1. W przypadku przeznaczenia przez Zarząd Gminy budynku z mieszkaniowego zasobu gminy do prywatyzacji, w którym nie wszystkie lokale spełniają wymogi samodzielności lokalowej, proponuje się lokatorowi lokal zamienny.
2. W razie braku porozumienia co do warunków przyjęcia lokalu zamiennego w przypadkach określonych pkt 1 Wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia pod warunkiem jednoczesnego zaoferowania lokalu zamiennego.
R o z d z i a ł III
Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy
§ 25
1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznacza się w pierwszej kolejności dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej Gminy Święta Katarzyna posiadających stałe zameldowanie w gminie Święta Katarzyna przynajmniej przez okres 3 lat przed datą złożenia wniosku, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, Zarząd Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1.
§ 26
1. Załatwienie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego. Tryb składania wniosku oraz miejsce, gdzie wnioski mogą być składane, określa Zarząd Gminy.
2. Wyboru osób, z którymi zawarta zostaje umowa najmu, dokonuje Zarząd Gminy na podstawie opinii Komisji Mieszkaniowej, w skład której wchodzą przedstawiciele Rady Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
3. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zarząd Gminy. Zarząd Gminy może ustanowić odpowiedniego pełnomocnika.
§ 27
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
§ 28
Traci moc uchwała nr XIV/77/95 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 26 maja 1995 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Święta Katarzyna oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.
§ 29
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.