2332

UCHWAŁA RADY GMINY KOBIERZYCE

z dnia 27 czerwca 2002 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części południowej parku w Kobierzycach

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianami), art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz w związku z uchwałą nr L/413/01 z dnia Rady Gminy Kobierzyce z dnia 27 września 2001 r. w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części południowej parku w Kobierzycach, Rada Gminy Kobierzyce uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części południowej parku w Kobierzycach w granicach przedstawionych na rysunku planu, których ustalenia wyrażone są w postaci:

1) rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały,

2) niniejszej uchwały.

D Z I A Ł I

PRZEPISY OGÓLNE

§ 2

1. Zmiana miejscowego planu obejmuje obszar działki nr 384/9.

2. W zmianie planu ustalono:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach,
2) linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,
3) tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,
4) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
5) zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, linie zabudowy i gabaryty obiektów,
6) szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego,
7) tymczasowe sposoby zagospodarowania terenu.

§ 3

1. Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,
2) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany w miejscowym planie, o którym mowa w § 1 uchwały,
3) przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem, wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,
4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
5) terenie – należy przez to rozumieć obszar, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony numerem i symbolem funkcji,
6) przeznaczeniu podstawowym terenu – należy przez to rozumieć działalność dopuszczoną do lokalizacji w danym terenie bez żadnych warunków dodatkowych,
7) przeznaczeniu uzupełniającym terenu – należy przez to rozumieć działalność inną niż podstawowa, uzupełniającą lub wzbogacającą przeznaczenie, dopuszczoną do lokalizacji w danym obszarze przy spełnieniu dodatkowych warunków.

2. Niezdefiniowane pojęcia należy rozumieć zgodnie z przepisami ustaw wraz z aktami wykonawczymi.

§ 4

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o przeznaczeniu terenu określonym jako:

1) kultura – należy przez to rozumieć działalność teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki, klubów profesjonalnych, kabaretów, bibliotek,

2) administracja – należy przez to rozumieć działalność administracji publicznej.

§ 5

1. Następujące oznaczenia graficzne na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu:

1) granica zmiany miejscowego planu,
2) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu,
3) symbole określające przeznaczenie podstawowe terenu,
4) granice stref konserwatorskich.

2. Pozostałe elementy rysunku mają charakter informacyjny bądź postulatywny.

USTALENIA OGÓLNE

R o z d z i a ł 1

Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska

§ 6

1. Przed podjęciem działalności inwestycyjnej na terenach wyznaczonych w planie ustala się obowiązek zdjęcia warstwy próchniczej z części terenów przeznaczonych pod obiekty budowlane oraz powierzchnie utwardzone, a następnie odpowiednie jej zagospodarowanie.

2. Istniejący drzewostan należy przewidzieć w miarę możliwości do zachowania, poza drzewami owocowymi. Drzewostan przewidziany do zachowania należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami w trakcie robót budowlanych.

3. Ustala się obowiązek zachowania 3 m pasa eksploa- tacyjnego wzdłuż otwartych rowów melioracyjnych.

R o z d z i a ł 2

Szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego

§ 7

1. Prace inwestycyjno-budowlane w obszarze istniejących stanowisk archeologicznych na rysunku planu musi wyprzedzać proces badań archeologicznych prowadzonych metodą wykopaliskową. Badania mogą być podjęte po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w myśl rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 18 października 2000 r. (Dz. U. z 3 listopada 2000 r., Nr 93, poz. 1033). Dodatkowo warunkuje się stały nadzór archeologiczny w trakcie odhumusowania terenu między stanowiskami archeologicznymi. Ratownicze badania archeologiczne i stały nadzór konserwatorski finansuje inwestor. Wszystkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. Nr 98, poz. 1150). Projekt inwestycji zlokalizowanej w obrębie stanowiska archeologicznego należy uzgodnić z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.

2. Wyznacza się strefę “OW" obserwacji archeologicznej, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. W obrębie tej strefy ustala się obowiązek uzgodnienia inwestycji przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Ochrony Zabytków w zakresie ochrony zabytków archeologicznych.

3. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej krajobrazu kulturowego, zgodnie z oznaczeniem na rysunku planu. Wszelkie inwestycje w obrębie tej strefy należy uzgodnić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków.

4. Ustala się strefę ochrony konserwatorskiej zespołu zabytkowego, w granicach zaznaczonych na rysunku planu.

5. Działania inwestycyjne podlegające ograniczeniom na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity: Dz. U. Nr 98, poz. 1150 z 1999 r.) na terenie, o którym mowa w ust. 4, dotyczą:

1) obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków – pałacu (nr w rejestrze 367/W/78 z dnia 15 kwietnia 1977 r.) i założenia parkowego (nr w rejestrze 427/W/78 z dnia 19 października 1978 r.),

2) kompozycji wnętrz urbanistycznych i kompozycji zieleni.

6. Na terenie strefy, o której mowa w ust. 4, ustala się następujące zasady zabudowy i zagospodarowania:

1) zamierzenia inwestycyjne w zakresie zabudowy i zagospodarowania terenu należy uzgodnić z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków,

2) zaleca się rekonstrukcję historycznych założeń i zachowanie historycznego układu przestrzennego,

3) należy dążyć do usunięcia dysharmonizujących obiektów architektonicznych i nieodpowiedniej zieleni,

4) obowiązuje zachowanie właściwej skali gabarytów odtwarzanej oraz uzupełniającej zabudowy.

R o z d z i a ł 3

Ogólne zasady zabudowy i zagospodarowania terenów

§ 8

Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów na warunkach określonych przez zarządców sieci.

D Z I A Ł II

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE

R o z d z i a ł 1

Przeznaczenie obszarów i zasady kształtowania

zabudowy oraz zagospodarowania terenu

§ 9

1. Wyznacza się teren usług oznaczony na rysunku planu symbolem 1U.

2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się jako przeznaczenie podstawowe publiczną administrację samorządową – Urząd Gminy Kobierzyce, wraz z niezbędną komunikacją oraz parkingiem.

3. Jako przeznaczenie uzupełniające w formie użytkowania części obiektu dopuszcza się, rozumianą zgodnie z ustaleniami § 4 kulturę.

4. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się zasady zabudowy i zagospodarowania, zgodnie z ustaleniami § 7.

§ 10

1. Wyznacza się tereny publicznych usług sportu oznaczonych na rysunku planu symbolem 2US.

2. Na terenach, o których mowa w ust. 1, ustala się jako przeznaczenie podstawowe urządzenia sportowe i rekreacyjne, różnorodne formy zieleni przeznaczone na cele rekreacyjne.

3. Jako przeznaczenie tymczasowe ustala się obecne wykorzystanie terenu na uprawy rolne.

4. Na terenach, o których mowa w ust. 1, nie dopuszcza się lokalizacji obiektów kubaturowych.

5. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, położonym po zachodniej stronie drogi pieszo-rowerowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 1KP, ustala się obowiązek zrewaloryzowania w oparciu o projekt rewaloryzacji, uwzględniający charakter całości historycznego założenia. Realizacja projektu wymaga uzyskania zezwolenia konserwatorskiego.

6. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, położonym po wschodniej stronie drogi pieszo-rowerowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 1KP, ustala się obowiązek zorganizowania polany widokowej o nawierzchni trawiastej, stanowiącej ekspozycję dla masywu zieleni wysokiej.

§ 11

1. Wyznacza się tereny publicznych lasów i parków leśnych wraz z ciekami oraz zbiornikami wodnymi, oznaczonych na rysunku planu symbolem 3LZ.

2. Na terenach, o którym mowa w ust. 1, ustala się zachowanie istniejącego drzewostanu oraz zbiorników wodnych.

3. Na terenach, o których mowa w ust. 1, ustala się obowiązek uzgodnienia z Wojewódzkim Oddziałem Służby Ochrony Zabytków zagospodarowania terenu.

4. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, położonym po zachodniej stronie drogi pieszo-rowerowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 1KP, ustala się obowiązek zrewaloryzowania w oparciu o projekt rewaloryzacji, uwzględniający charakter całości historycznego założenia. Realizacja projektu wymaga uzyskania zezwolenia konserwatorskiego.

§ 12

1. Wyznacza się teren przepompowni ścieków, oznaczony symbolem 4NOp.

2. Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się lokalizację podziemnej przepompowni ścieków.

R o z d z i a ł 2

Komunikacja

§ 13

Wyznacza się teren publicznej drogi pieszo-rowerowej oznaczonej na rysunku planu symbolem 1KP, o szerokości w liniach rozgraniczających 4–8 m.

R o z d z i a ł 3

Uzbrojenie terenu

§ 14

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Linie rozgraniczające drogi pieszo-rowerowej oznaczonej na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających drogi.

2. Dopuszcza się możliwość prowadzenia sieci uzbrojenia podziemnego na terenach własnych inwestorów w przypadku niemożności zlokalizowania ich w liniach rozgraniczających ulic.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.

4. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w ciepło, wodę, gaz, energię elektryczną, odprowadzania ścieków oraz lokalizacji innych urządzeń technicznych na terenach określonych w § 1 niniejszej uchwały wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

§ 15

Zaopatrzenie w wodę

W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej wsi Kobierzyce, na warunkach określonych przez użytkownika sieci.

§ 16

Odprowadzanie ścieków sanitarnych

W zakresie unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się:

1) odprowadzenie ścieków sanitarnych do kanalizacji sanitarnej wsi Kobierzyce, na warunkach określonych przez użytkownika oczyszczalni,

2) utrzymanie lokalizacji istniejącej przepompowni ścieków sanitarnych, oznaczonej na rysunku planu symbolem 4NOp,

3) do czasu realizacji komunalnej kanalizacji sanitarnej dopuszcza się budowę szczelnych zbiorników na nieczystości płynne i ich wywóz do punktu zlewnego na oczyszczalni ścieków.

§ 17

Odprowadzanie ścieków deszczowych

W zakresie odprowadzania wód deszczowych ustala się:

1) wyposażenie w sieć kanalizacji deszczowej obszarów zainwestowania,

2) odprowadzenie wód deszczowych do rowu melioracyjnego znajdującego się w obrębie obszaru objętego planem, na warunkach określonych przez administratora rowów,

3) obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych, jeśli takie wystąpią, na terenie własnym inwestora,

4) utwardzenie i skanalizowanie terenów, na których może dojść do zanieczyszczenia substancjami, o których mowa w pkt 3.

§ 18

Zaopatrzenie w energię elektryczną

W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

1) zasilanie terenów objętych planem z istniejącego układu elektroenergetycznego średnich i niskich napięć, na warunkach określonych przez właściciela sieci,

2) budowę stacji transformatorowej, stosownie do potrzeb na terenie własnym inwestora.

§ 19

Zaopatrzenie w gaz

W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się:

1) dostawę gazu z projektowanej na terenie wsi Kobierzyce sieci gazowej średniego ciśnienia, na warunkach określonych przez właściciela sieci,

2) wykorzystanie gazu również do celów grzewczych.

§ 20

Zaopatrzenie w energię cieplną

W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną ustala się:

1) realizację lokalnych źródeł ciepła na paliwo gazowe lub płynne oraz wykorzystanie energii elektrycznej do celów grzewczych,

2) stosowanie urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

§ 21

Gromadzenie i usuwanie odpadów

W zakresie gromadzenia i usuwania odpadów obowiązują zasady określone w odrębnych przepisach szczególnych i gminnych.

§ 22

Wyznacza się tereny do realizacji lokalnych celów publicznych, oznaczone symbolami 1U, 2US, 3LZ, 4NOp, 1KP.

D Z I A Ł III

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 23

Tracą moc obowiązującą ustalenia: zmiany w miejscowym planie szczegółowego zagospodarowania przestrzennego wsi Kobierzyce (teren ograniczony od zachodu linią kolejową Wrocław- Dzierżoniów; od południa i wschodu drogą krajową nr 8; od północy – drogą Magnice- Chrzanów) zatwierdzonej uchwałą nr XLVII/376/01 Rady Gminy Kobierzyce z 30 czerwca 2001 r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego Nr 91 z dnia 7 sierpnia 2001 r., poz. 1203), w części dotyczącej obszaru objętego niniejszą uchwałą.

§ 24

Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym odstępuje się od pobierania jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości.

§ 25

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Kobierzyce.

§ 26

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
JANUSZ GARGAŁA

Załącznik do uchwały Rady Gminy Kobierzyce z dnia 27 czerwca 2002 r. (poz. 2332)