2328

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ LEGNICY

z dnia 24 czerwca 2002 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Gliwickiej i Kobylińskiej w Legnicy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. 2001 r. Nr 142, poz. 1591 i z 2002 r. Nr 23, poz. 220) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157, Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229, Nr 154, poz. 1804 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) oraz w związku z uchwałą nr XLI/388/01 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 29 października 2001 r. o przystąpieniu do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Gliwickiej i Kobylińskiej uchwala się, co następuje:

§ 1

Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Gliwickiej i Kobylińskiej w Legnicy w granicach jak w załączniku graficznym w skali 1:1000, stanowiącym integralną część niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł 1

Przedmiot i zakres ustaleń planu

§ 2

1. Zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmuje się tereny ograniczone ulicami: Wałbrzyską, Kobylińską, Ścinawską i Wały Rzeczne oraz – od północy – ogrodami działkowymi “Szarotka”.

2. W planie ustalono:

a) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania, w tym linie rozgraniczające tereny dla realizacji celów publicznych;
b) zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej;
c) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu;
d) szczególne warunki zagospodarowania terenu, w tym wynikające z potrzeb ochrony środowiska i zdrowia ludzi;
e) zasady parcelacji oraz przekształceń istniejącego zainwestowania i zagospodarowania;
f) tymczasowe sposoby zagospodarowania oraz użytkowania terenów.

3. Obowiązujące ustalenia w rysunku planu to: przebiegi linii rozgraniczających, ustalenia dotyczące istniejącej zabudowy, przebiegi nieprzekraczalnych linii zabudowy, lokalizacje zespołów zieleni wysokiej, przebiegi: granicy strefy ograniczonych robót ziemnych, muru przeciwpowodziowego oraz ścieżki rowerowej.

§ 3

1. Dla całego obszaru objętego planem obowiązują ogólne ustalenia funkcjonalno-przestrzenne, zasady obsługi w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej, zasady ochrony środowiska i reguły realizacji zagospodarowania, zawarte w ustaleniach tekstowych w rozdziałach 2 i 4 niniejszej uchwały.

2. Obszar objęty planem podzielono liniami rozgraniczającymi na tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania. Terenom, którym nadano numery od 1 do 15, odpowiadają ustalenia szczegółowe zawarte w rozdziale 3 niniejszej uchwały.

3. W planie ustalono funkcje terenów wydzielanych liniami rozgraniczającymi. Wyznaczono tereny o jednej, przesądzonej funkcji oraz tereny, które mogą być wykorzystywane pod dwie lub więcej funkcji (alternatywnie lub łącznie, wg ustaleń szczegółowych). Symbolami literowymi określono w rysunku planu funkcje podstawowe. Funkcje dopuszczalne oraz warunki ich dopuszczenia określają szczegółowe ustalenia tekstowe.

4. Przebiegi linii rozgraniczających określa rysunek planu. Ustalone linie rozgraniczające są przesądzonymi, obowiązującymi granicami przestrzeni publicznych lub działek. Orientacyjne linie rozgraniczające mogą być w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz w projektach podziału terenu korygowane na podstawie opracowań o większym stopniu szczegółowości niż rysunek planu, jeżeli wymaga tego np. program sytuowanej inwestycji, pod warunkiem zachowania możliwości realizacji funkcji i spełnienia zasad zagospodarowania ustalonych planem dla wszystkich terenów.

5. W rysunku planu przedstawiono przebiegi nieprzekraczalnych linii zabudowy. Na całym obszarze objętym planem dla działek przeznaczanych pod zainwestowanie kubaturowe, dla których nie ustalono linii zabudowy w rysunku planu – ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy od strony ulic lokalnych i dojazdowych w odległości 8 m od krawędzi projektowanych jezdni. Regulacjom liniami zabudowy nie podlegają wykusze, zadaszenia przedwejściowe, podesty i schody, okapy itp.

R o z d z i a ł 2

Przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenów

§ 4

Podstawowe ustalenia funkcjonalne

1. Obszar objęty planem jest częścią wyznaczonej w “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy” strefy gospodarczej, gdzie sytuuje się nieuciążliwą produkcję, magazyny, handel hurtowy, bazy transportowe, składy, obiekty rzemiosła i innej działalności gospodarczej z możliwością zamieszkania, biura, handel detaliczny i usługi komercyjne.

2. Zachodnią część terenu objętego planem, położoną pomiędzy ulicami Wałbrzyską i Gliwicką przeznacza się pod zespół baz, składów, magazynów, hurtowni, nieuciążliwych obiektów produkcyjnych, obiektów handlowych i biur, zainwestowanie usługowe, obiekty obsługi komunikacji samochodowej, obiekty gospodarki komunalnej oraz parkingi obsługujące projektowane zainwestowanie, zalecając zachowanie istniejącej na tym terenie zieleni wysokiej. Istniejący budynek dawnej poczty na działce nr 95/37 – do adaptacji na cele mieszkaniowo-usługowe.

3. Na terenach na wschód od ul. Gliwickiej zachowuje się istniejące sposoby użytkowania terenu, dopuszczając realizację nowych obiektów nieuciążliwej produkcji, magazynów, baz i usług na obecnie niezainwestowanych działkach, na terenach po wyburzonych istniejących magazynach w złych stanach technicznych lub w adaptowanych obiektach istniejących.

4. Na wszystkich terenach oznaczonych symbolem U/P dopuszcza się lokalizowanie niewielkich, nieuciążliwych urządzeń i obiektów gospodarki komunalnej (trafostacje, pompownie wody, komory ciepłownicze itp.) na ewentualnie wydzielonych działkach o powierzchni do 100 m2.

§ 5

Zasady kształtowania zainwestowania

1. W rozdziale 3 niniejszej uchwały w ustaleniach dotyczących poszczególnych terenów wydzielanych liniami rozgraniczającymi ustala się gabaryty projektowanych obiektów kubaturowych oraz określa zasady przekształcania istniejącego zainwestowania.

2. Wymaga się, aby, sytuując projektowane obiekty, respektować ustalone planem nieprzekraczalne linie zabudowy. W liniach rozgraniczających ulic określonych w rysunku planu nie dopuszcza się sytuowania obiektów kubaturowych.

3. Wzdłuż ulic nie dopuszcza się realizacji nowych ogrodzeń pełnych. Dopuszcza się ogradzanie posesji ogrodzeniami metalowymi, ażurowymi, na podmurówce.

4. W rysunku planu wskazano zieleń wysoką przewidywaną do zachowania. Dopuszcza się wycinanie pojedynczych drzew dla realizowania wjazdów na poszczególne posesje.

5. W rysunku planu ustalono lokalizacje zespołów projektowanej zieleni wysokiej, której nasadzenia muszą być realizowane w trakcie zagospodarowywania poszczególnych działek.

6. W północno-wschodniej części terenu objętego planem na działkach nr 92 i 93 określono w rysunku planu granicę strefy ograniczonych robót ziemnych w odległości 50 m od stopy wału. Zamierzenia inwestycyjne na tym terenie wymagają szczegółowych uzgodnień z administratorem wałów przeciwpowodziowych.

§ 6

Ochrona środowiska kulturowego

1. Na całym obszarze objętym planem:

a) w przypadku natrafienia podczas robót ziemnych na obiekty mające charakter zabytku archeologicznego – o odkryciu należy niezwłocznie powiadomić Państwową Służbę Ochrony Zabytków;

b) należy zapewnić nadzór archeologiczny nad większymi robotami ziemnymi, licząc się z koniecznością przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych na koszt inwestora.

2. Obejmuje się ochroną konserwatorską historycznie wartościowy budynek mieszkalny na posesji przy ul. Wały Rzeczne 5. Planowane prace budowlane w tym obiekcie wymagają uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków.

§ 7

Podstawowe ustalenia dotyczące komunikacji

1. Ustala się obsługę komunikacyjną terenów zainwestowywanych poprzez sieć ulic lokalnych i dojazdowych określonych w rysunku planu.

2. Krawężniki jezdni przedstawione na rysunku nie są przesądzeniem planu i mogą być w projektach zagospodarowania korygowane, stosownie do lokalizacji wjazdów na poszczególne posesje i w zależności od usytuowania miejsc postojowych parkowania przyulicznego. W liniach rozgraniczających ulic dopuszcza się sytuowanie zatok postojowych dla samochodów osobowych.

3. W obrębie zainwestowywanych terenów wymaga się lokalizowania miejsc postojowych dla samochodów osobowych na poszczególnych działkach w ilości zapewniającej właściwą obsługę użytkowników i zatrudnionych. Zaleca się:

a) dla administracji i handlu – 1 mp na 40 m2 powierzchni użytkowej,
b) dla gastronomii – 1 mp na 4–8 m2 powierzchni części konsumpcyjnej,
c) dla hoteli – 1 mp na 2 łóżka,
d) dla innych obiektów zamieszkania zbiorowego – 1 mp na 6 łóżek,
e) dla hurtowni i przedsiębiorstw – 1 mp na 50–70 m2 powierzchni użytkowej lub na 3 zatrudnionych.

4. Wzdłuż ul. Wały Rzeczne ustala się przebieg ścieżki rowerowej – zgodnie z przesądzeniami “Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Legnicy”.

5. Ustala się likwidację pozostałości po dawnej bocznicy kolejowej – działki nr 95/7, 95/33, 95/36 i 95/38.

§ 8

Ustalenia dotyczące infrastruktury technicznej

1. Istniejące na terenie objętym planem sieci przesyłowe – gazociąg sc i kolektory kanalizacyjne w części południowej oraz kablowe linie 20 kV i skanalizowaną Młynówkę – przeznacza się do trwałej adaptacji. Dla zapewnienia prawidłowej eksploatacji sieci kanalizacyjnej ustalono warunek likwidacji garaży boksowych posadowionych na działkach nr 95/14 i 95/15 (por. ustalenia § 19 niniejszej uchwały). W okresie perspektywy nie przewiduje się prowadzenia przez teren objęty planem nowych sieci magistralnych.

2. Projektowane zainwestowanie będzie obsługiwane z istniejących sieci infrastruktury technicznej biegnących w ulicach Ścinawskiej, Wały Rzeczne, Gliwickiej, Kobylińskiej i Wałbrzyskiej. Nowe odcinki sieci sanitarnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych oraz ewentualnie ciepłowniczych należy prowadzić w liniach rozgraniczających ulic lokalnych i dojazdowych, jako sieci podziemne. Dopuszcza się prowadzenie sieci po trasie dawnej bocznicy na działce nr 95/7.

3. Dopuszcza się trwałą adaptację wszystkich istniejących sieci uzbrojenia podziemnego niekolidujących z zainwestowaniem przesądzonym w niniejszym planie.

4. Nowe zainwestowanie należy zaopatrywać w wodę z istniejących wodociągów. Dopuszcza się wymianę istniejącej sieci wodociągowej na sieć o większych średnicach lub realizację nowego systemu zaopatrzenia w wodę dla zapewnienia właściwych warunków ochrony przeciwpożarowej.

5. Ścieki bytowo-gospodarcze należy odprowadzać do istniejących kanałów sanitarnych i ogólnospławnych, które po zrealizowaniu systemu kanalizacji deszczowej przejmą funkcje kanalizacji sanitarnej. Ścieki wytwarzane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej podczyszczone w stopniu określonym w stosownych decyzjach.

6. Wody opadowe – zgodnie z przyjętym w 1997 roku “Programem rozbudowy kanalizacji deszczowej” – odprowadzane będą do 2 projektowanych kanałów deszczowych: kanału ř 300 biegnącego wzdłuć północnej granicy planu oraz ř 400 i ř 500 projektowanego po śladzie dawnej bocznicy kolejowej. Nowe kanały deszczowe przewidziano do realizacji w III etapie.

7. Wody deszczowe, które mogą być zanieczyszczane substancjami ropopochodnymi – z terenów większych placów parkingowych, placów manewrowych i z rejonu dystrybutorów stacji paliw – winny być przed odprowadzeniem do kanalizacji komunalnej oczyszczone w stosownych separatorach.

8. Do rejonu objętego planem w okresie perspektywy może być doprowadzona sieć ciepłownicza – obszar leży w przewidywanym do uciepłownienia rejonie 4. Ciepłociągi nalećy prowadzię ulicą Ścinawską od strony ul. Leszczyńskiej, którą biegnie ciepłociąg ř 500. Nowe obiekty kubaturowe mogą być również ogrzewane przez indywidualne kotłownie. Ustala się zakaz opalania kotłowni nieekologicznymi paliwami stałymi.

9. Średnioprźćny gazociąg ř 200 biegnący wzdłuć południowej granicy obszaru objętego planem – do zachowania. Nie przewiduje się rozbudowy sieci gazowej ani realizacji nowych stacji redukcyjno-
-pomiarowych w rejonie objętym planem.

10. Na terenie objętym planem wyklucza się możliwość lokalizowania naziemnych zbiorników propanu-butanu.

11. Zasilanie projektowanego zainwestowania w energię elektryczną – z istniejących sieci nn lub stacji transformatorowych R-201-1, R-203-10 i R-202-2. W wypadku konieczności realizowania nowych stacji transformatorowych – nie ogranicza się możliwości ich lokalizowania na wszystkich terenach oznaczonych w rysunku planu symbolem U/P oraz dopuszcza się rozbudowę systemu sieci nn i SN wg ustaleń określonych w ust. 2.

12. Istniejące telekomunikacyjne kable ziemne – do zachowania. Nie ogranicza się możliwości rozbudowy kablowej sieci telekomunikacyjnej na obszarze objętym planem.

13. Odpady niebezpieczne (np. szlamy z separatorów, odpadowe oleje hydrauliczne, płyny hamulcowe) winny być gromadzone w szczelnych pojemnikach i przekazywane do wykorzystania lub unieszkodliwiania w instalacjach specjalistycznych. Pozostałe odpady mogą być składowane na wysypisku komunalnym.

§ 9

Ustalenia dotyczące ochrony przeciwpowodziowej

1. Tereny zainwestowane objęte planem leżą poza zasięgiem strefy zagrożenia powodziowego Q = 1%. Wg opracowanego dla Legnicy studium ochrony przeciwpowodziowej strefa zagrożona zalaniem wodami stuletnimi obejmuje jedynie północno-
-zachodnie naroże terenu – nieruchomości należące obecnie do Zakładu Energetycznego. W czasie powodzi podmoknięcia mogą występować na terenie 8 U/P i w północnej części terenu 6 U/P, M/U, gdzie ustala się zakaz podpiwniczania nowej zabudowy.

2. Na obszarze pomiędzy wałem przeciwpowodziowym a przedstawioną w rysunku planu granicą strefy ograniczonych robót ziemnych na terenie 5 U/P wyklucza się sytuowanie inwestycji wymagających realizowania obiektów podziemnych bądź prowadzenia w trakcie budowy prac ziemnych mogących naruszyć stabilność wałów. Zakres planowanych robót ziemnych wymaga szczegółowego uzgodnienia z administratorem wałów.

3. Biegnący wzdłuż ul. Wały Rzeczne mur przeciwpowodziowy – do trwałej adaptacji. Ustala się lokalizację nowego odcinka muru wzdłuż ulicy, na północ od istniejącego - jak na rysunku planu.

4. Na całym obszarze objętym planem zaleca się – przy wykonywaniu geotechnicznych badań warunków posadawiania obiektów budowlanych – analizowanie wpływu wód powodziowych Kaczawy i Czarnej Wody na poziom wód gruntowych.

§ 10

Podstawowe ustalenia dotyczące ochrony środowiska

1. Wszystkie przeznaczane do zabudowy tereny winny być podłączone do istniejącej kanalizacji ogólnospławnej – w stanie istniejącym oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej – w okresie perspektywy. System projektowanej kanalizacji deszczowej na etapie projektowania wymaga uzgodnienia z Inspektoratem RZGW w Legnicy.

2. Dla ochrony gruntów i wód podziemnych place manewrowe i parkingi powinny być wyposażone w separatory substancji ropopochodnych, w których winny być oczyszczane wody opadowe przed ich odprowadzeniem do kanalizacji deszczowej. W sąsiedztwie zbiorników na istniejącej stacji paliw winien być prowadzony monitoring – okresowo należy analizować stan gruntu, powietrza glebowego i wód gruntowych.

3. W nowo realizowanych kotłowniach lokalnych ustala się zakaz stosowania paliw stałych, zalecając stosowanie gazu przewodowego.

4. Istniejąca zieleń przyuliczna – do zachowania. Wymaga się realizacji nasadzeń zieleni wysokiej w zakresie ustalonym w rysunku planu. Nie ogranicza się możliwości wprowadzania innych, nieokreślonych w rysunku planu nasadzeń, o ile nie stoi to w sprzeczności z innymi ustaleniami i nie ogranicza możliwości realizowania ustalonego planem zainwestowania.

5. Dla terenów zabudowy mieszkaniowej oznaczonych MW lub M/U ustala się maksymalny dopuszczalny poziom hałasu ze źródeł innych niż komunikacja: 67 dB(A) – dzień i 57 dB(A) – noc.

R o z d z i a ł 3

Ustalenia szczegółowe dla terenów wydzielonych

liniami rozgraniczającymi

§ 11

1 MW,U

1. Zespół istniejącej zabudowy mieszkalno-usługowej – do zachowania.

2. Ustala się powiększenie posesji mieszkaniowych poprzez przesunięcie granicy nieruchomości w kierunku wschodnim, jak w rysunku planu.

3. Wzdłuż północnej linii rozgraniczającej teren 1 MW,U (działka nr 95/10) ustala się przejazd obsługujący teren 2 U/P i zapewniający wjazd na posesje mieszkaniowe.

4. Od strony terenu 2 U/P – zespół istniejącej i projektowanej zieleni wysokiej o charakterze izolacyjnym.

§ 12

2 U/P

1. Zespół istniejącego i projektowanego zainwestowania o charakterze usługowo-produkcyjno-magazy-nowym. Zakres adaptacji istniejącej zabudowy określono w rysunku planu.

2. Dopuszcza się adaptację istniejącego budynku przy ul. Gliwickiej 15 na cele mieszkaniowo-usługowe. Dopuszcza się wyburzenie istniejącej zabudowy zlokalizowanej na działkach nr 95/11, 95/13, 95/14 i 95/15. Pozostałości dawnej bocznicy kolejowej – do likwidacji. Obsługa komunikacyjna od strony ul. Gliwickiej.

3. Ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość nowej zabudowy na 9 m do kalenicy lub najwyższego punktu dachu. Nie ogranicza się intensywności zabudowy.

4. Dopuszcza się scalenie działek nr 95/11, 95/12, i części działek nr 95/10, 95/13, 95/14 i 95/15 w jedną nieruchomość – jak w rysunku planu.

5. Ewentualne uciążliwości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie mogą wykraczać poza linie rozgraniczające teren 2 U/P.

6. Wzdłuż północnej linii rozgraniczającej teren przewiduje się prowadzenie kanalizacji deszczowej – jak w rysunku planu.

7. Wymaga się realizacji nasadzeń o charakterze zieleni izolacyjnej określonych w rysunku planu.

§ 13

3 MW

1. Zespół istniejącej zabudowy mieszkaniowej – do zachowania.

2. Obejmuje się ochroną konserwatorską pochodzący z II połowy XIX wieku budynek przy ul. Wały Rzeczne usytuowany na działce nr 95/2. Planowane remonty i prace adaptacyjne wymagają szczegółowych uzgodnień ze służbami ochrony zabytków.

3. Nie ogranicza się możliwości realizacji garaży boksowych dla mieszkańców poszczególnych posesji. Wyklucza się sytuowanie obiektów gospodarczych – komórek, składzików, warsztatów itp.

4. Zaleca się zachowanie istniejącej zieleni wysokiej.

§ 14

4 U/P

1. Zespół projektowanego zainwestowania usługowo-produkcyjno-magazynowego lub/i obiektów administracyjnych wraz z obsługującymi parkingami. Dopuszcza się lokalizowanie hurtowni niewymagających ciężkich dojazdów. Istniejąca trafostacja – do zachowania.

2. Istniejąca zabudowa magazynowa – do wyburzenia. Ustala się likwidację pozostałości dawnej bocznicy kolejowej.

3. W rysunku planu ustalono nieprzekraczalne linie zabudowy. Ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość nowej zabudowy na 9 m do kalenicy lub najwyższego punktu dachu. Nie ogranicza się intensywności zabudowy.

4. Ewentualne uciążliwości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie mogą wykraczać poza linie rozgraniczające teren 4 U/P.

5. Wymaga się realizacji nasadzeń o charakterze zieleni izolacyjnej określonych w rysunku planu.

§ 15

5 U/P

1. Projektowany zespół zainwestowania kubaturowego: nieuciążliwe obiekty gospodarki komunalnej o nieprzesądzonym charakterze, obiekty obsługi komunikacji samochodowej – zespół garaży boksowych, myjnia samochodowa, baza transportowa, nieuciążliwe obiekty produkcyjne lub/i magazynowe, warsztaty, hurtownie i/lub obiekty usługowe wraz z obsługującymi je parkingami i zielenią urządzoną.

2. Zainwestowanie kubaturowe winno respektować nieprzekraczalne linie zabudowy wyznaczone w rysunku planu. Ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość nowej zabudowy na 9 m do kalenicy lub najwyższego punktu dachu. Nie ogranicza się intensywności zabudowy.

3. Obsługa komunikacyjna – od strony ul. Gliwickiej.

4. Wzdłuż północnej linii rozgraniczającej teren przewiduje się prowadzenie kanalizacji deszczowej – jak w rysunku planu. Istniejące kable EE SN – do zachowania.

5. Wschodnia część terenu leży w obrębie strefy ograniczonych robót ziemnych ze względu na sąsiedztwo lewostronnego wału przeciwpowodziowego Kaczawy – wszelkie zamierzenia inwestycyjne związane z pracami ziemnymi na tym terenie winny być uzgadniane z administratorem wału.

6. Zieleń istniejąca wzdłuż ul. Bytomskiej – do zachowania. Wymaga się realizacji nasadzeń o charakterze zieleni izolacyjnej określonych w rysunku planu.

7. Utwardzone nawierzchnie narażone na kontakt z substancjami ropopochodnymi winny być równe, szczelne i zmywalne oraz odporne na działanie olejów i smarów.

§ 16

6 U/P,M/U

1. Zespół istniejącego i projektowanego zainwestowania o charakterze usługowo-produkcyjno-magazy-nowym. Dopuszcza się adaptację budynku dawnej poczty na obiekt mieszkalnictwa, w tym zbiorowego lub/i cele usługowe. Zakres adaptacji istniejącej zabudowy określono w rysunku planu.

2. Obsługa komunikacyjna od strony ul. Gliwickiej z wykorzystaniem istniejącego przejazdu (droga wewnętrzna) na działce nr 95/28 – jak w rysunku planu i po trasie dawnej bocznicy. Dojazd od zachodu – jak w rysunku planu. Pozostałości dawnej bocznicy kolejowej – do likwidacji.

3. W rysunku planu ustalono przebiegi nieprzekraczalnych linii zabudowy. Ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość nowej zabudowy na 9 m do kalenicy lub najwyższego punktu dachu. Nie ogranicza się intensywności zabudowy. Na działce nr 95/24 w strefie narażonej na podmakanie w czasie stanów powodziowych wyklucza się podpiwniczanie nowej zabudowy.

4. Zaleca się scalenie działek nr 95/33 i 95/34 oraz 95/36, 95/7 i 95/37 – jak w rysunku planu.

5. Ewentualne uciążliwości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie mogą wykraczać poza linie rozgraniczające teren 6 U/P i ograniczać możliwości wykorzystywania budynku przy ul. Gliwickiej na cele mieszkaniowe.

6. Na północ od północnej linii rozgraniczającej teren oraz po trasie dawnej bocznicy przewiduje się prowadzenie kanalizacji deszczowej – jak w rysunku planu.

7. Wymaga się realizacji nasadzeń o charakterze zieleni izolacyjnej określonych w rysunku planu.

§ 17

7 U/P

1. Zespół istniejącego i projektowanego zainwestowania o charakterze usługowo-produkcyjno-magazy-nowym. Zakres adaptacji istniejącej zabudowy określono w rysunku planu.

2. Dopuszcza się wyburzenie istniejącej zabudowy zlokalizowanej na działkach nr 95/23, 95/43 i 95/44.

3. W rysunku planu określono nieprzekraczalną linię zabudowy od strony ul. Gliwickiej. Ustala się maksymalną dopuszczalną wysokość nowej zabudowy na 9 m do kalenicy lub najwyższego punktu dachu. Nie ogranicza się intensywności zabudowy.

4. Zaleca się korektę przebiegu linii rozgraniczającej w północno-zachodnim narożu terenu. Zaleca się przyłączenie części działki nr 95/21 do działek nr 95/23 i 95/22 – jak w rysunku planu.

5. Ewentualne uciążliwości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie mogą wykraczać poza linie rozgraniczające teren 7 U/P.

6. Obsługa komunikacyjna od ul. Gliwickiej i Kobylińskiej.

§ 18

8 U/P

1. Zespół istniejącego zainwestowania – baza Zakładu Energetycznego (składy, magazyny, warsztaty, stacja paliw, obiekty usługowe, biurowe i socjalne) – do zachowania.

2. Wymaga się uporządkowania przebiegu granic nieruchomości użytkowanych przez Zakład Energetyczny – jak w rysunku planu.

3. Nie ogranicza się możliwości zastępowania istniejącej zabudowy nowymi niepodpiwniczonymi obiektami o maksymalnej dopuszczanej wysokości 9 m.

4. Obsługa komunikacyjna – jak w stanie istniejącym.

5. Ustalenia dot. ochrony gruntów i wód podziemnych ustalono w § 10 ust. 2 nin. uchwały. Zaleca się nasadzenie szpaleru zieleni wysokiej wzdłuż północnej linii rozgraniczającej.

§ 19

9 KL

1. Ulica Ścinawska – lokalna, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu. Przebieg linii rozgraniczających ustalono w rysunku planu.

2. Dla zapewnienia prawidłowej eksploatacji istniejącego uzbrojenia podziemnego ustala się warunek likwidacji istniejącego zespołu garaży boksowych usytuowanych obecnie w pasie drogowym.

3. Dopuszcza się sytuowanie zatok postojowych dla samochodów osobowych przy ulicy.

4. Ustala się zachowanie zieleni wysokiej, rosnącej wzdłuż jezdni. Ewentualne nowe nasadzenia w sąsiedztwie obszaru kolejowego – zgodnie z przepisami szczególnymi.

5. W obrębie linii rozgraniczających ulicy Ścinawskiej dopuszcza się ewentualną realizację komory ciepłowniczej.

§ 20

10 KD

1. Ulica Wały Rzeczne – dojazdowa, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu, obsługująca istn. zainwestowanie mieszkaniowe. Linie rozgraniczające – jak w stanie istniejącym.

2. Na północnym odcinku ulicy oraz pomiędzy istniejącą jezdnią a przewidywanym do trwałej adaptacji murem przeciwpowodziowym, ustala się lokalizację ścieżki rowerowej, jak w rysunku planu.

3. W obrębie linii rozgraniczających ulicę ustala się lokalizację nowego odcinka muru podnoszącego wysokość wału przeciwpowodziowego – jak w rysunku planu.

§ 21

11 KD

1. Ulica Bytomska – dojazdowa, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu. Zaleca się – po wyburzeniu budynku na działce nr 95/4 – poszerzenie linii rozgraniczających do 12 m, jak w rysunku planu.

2. Istniejący szpaler drzew – do zachowania.

§ 22

12 KL

1. Ulica Gliwicka – lokalna, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu. Linie rozgraniczające – jak w stanie istniejącym.

2. Dopuszcza się sytuowanie zatok postojowych dla samochodów osobowych przy ulicy.

3. Wymaga się zachowania istniejącej zieleni wysokiej oraz nasadzenia szpaleru drzew wzdłuż wschodniej linii rozgraniczającej.

§ 23

13 KL

1. Ulica Kobylińska – lokalna, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu. Przebieg linii rozgraniczających ustalono w rysunku planu.

2. Wymaga się nasadzenia szpaleru intensywnej zieleni o charakterze izolacyjnym od strony terenów kolejowych, zgodnie z przepisami szczególnymi.

§ 24

14 KD

1. Projektowana wewnętrzna ulica dojazdowa, jednojezdniowa, o 2 pasach ruchu, prowadzona po śladzie dawnej bocznicy kolejowej.

2. Przebieg linii rozgraniczających określono w rysunku planu.

§ 25

15 KL

1. Ulica Wałbrzyska – lokalna, o jezdniach jak w stanie istniejącym. Przebieg linii rozgraniczających określono w rysunku planu.

2. Uzbrojenie przebiegające w liniach rozgraniczających ulicy, a w szczególności dwa kanały Młynówki – do zachowania. W ulicy przewiduje się realizację nowej kanalizacji deszczowej.

3. Istniejąca wartościowa zieleń wysoka – do zachowania. Prace ziemne prowadzone w liniach rozgraniczających ulicę Wałbrzyską nie mogą naruszać systemu korzeniowego rosnących tu drzew.

R o z d z i a ł 4

Ustalenia dotyczące zasad realizacji planu

§ 26

Zasady parcelacji terenów

1. Dla stwierdzenia zgodności podziału nieruchomości z ustaleniami planu należy ustalić, czy przewidywane przeznaczenie terenu jest zgodne z planem oraz czy istnieje możliwość zgodnego z planem zagospodarowania działek gruntu. Wydzielane działki winny posiadać dostęp do ustalonych w planie ulic lokalnych i dojazdowych.

2. Nie ogranicza się możliwości dokonywania wtórnych podziałów parcelacyjnych związanych z porządkowaniem granic użytkowanych nieruchomości oraz sprzedażami gruntów z zasobu komunalnego. Zasady zmiany granic istniejących nieruchomości i korekty przebiegów granic podziałów parcelacyjnych określono poprzez przedstawione w rysunku planu przebiegi ustalonych i orientacyjnych linii rozgraniczających oraz zalecenia dotyczące scaleń działek.

§ 27

Tymczasowe sposoby zagospodarowania
oraz użytkowania terenów

1. Dopuszcza się tymczasowe użytkowanie nieruchomości jak w stanie istniejącym. W szczególności teren oznaczony 5 U/P może być wykorzystywany jako boisko.

2. Na niezabudowanych posesjach mogą być lokalizowane – jako czasowe – nieuciążliwe obiekty gospodarcze, obiekty i urządzenia gospodarki komunalnej, składy materiałów budowlanych, zaplecza budów itp.

§ 28

Stawkę procentową służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się w wysokości 30%.

R o z d z i a ł 5

Ustalenia końcowe

§ 29

W zakresie objętym niniejszą uchwałą tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Legnicy zatwierdzonego uchwałą nr LIX/422/94 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 23 maja 1994 r. (Dz. Urz. Woj. Legnickiego z 1994 r. Nr 15, poz. 113) oraz ustalenia planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego i rewaloryzacji Centrum Legnicy uchwalonego 23 maja 1994 r. uchwałą Rady Miejskiej Legnicy nr LIX/423/94 (Dz. Urz. Woj. Legnickiego z 1994 r. Nr 11, poz. 96).

§ 30

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 31

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY
ZBIGNIEW DOROSZ

Załącznik graficzny do uchwały Rady Miejskiej Legnicy z dnia 24 czerwca 2002 r. (poz. 2328)