2252

UCHWAŁA RADY GMINY SULIKÓW

z dnia 27 kwietnia 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sulików

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.), Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 469, Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 9, poz. 43 oraz art. 6 i art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) Rada Gminy Sulików uchwala, co następuje:

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sulików.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) gminie – rozumie się przez to Gminę Sulików,

2) zarządzie – rozumie się przez to Zarząd Gminy Sulików,

3) najemcy – należy przez to rozumieć osobę używającą lokal na podstawie umowy najmu,

4) lokalu – należy przez to rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokal będący pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, nie jest w rozumieniu uchwały pomieszczenie przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych lub innych służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych,

5) lokalu socjalnym – należy rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie,

6) lokalu zamiennym – należy przez to rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym, warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni,

7) powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom najemcy, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, logii, antresoli, szaf i schowków, w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału,

8) gospodarstwie domowym – należy przez to rozumieć gospodarstwo domowe, o którym mowa w przepisach o dodatkach mieszkaniowych.

§ 3

1. W celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gmina wynajmuje na warunkach określonych w niniejszej uchwale lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sulików, to jest:

a) lokale mieszkalne,
b) lokale mieszkalne po uprzednim remoncie lub adaptacji przeprowadzonych staraniem i na koszt przyszłego najemcy,
c) lokale socjalne,
d) lokale zamienne,
e) lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

2. Wydzielenia poszczególnych lokali w mieszkaniowym zasobie gminy dokonuje wynajmujący z zastrzeżeniem § 5.

II. ZASADY GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY

§ 4

1. W pierwszej kolejności umowy najmu z zastrzeżeniem § 5 zawierane są z osobami stale zamieszkałymi na terenie gminy Sulików przynajmniej przez okres ostatnich 5 lat:

1) zakwalifikowanymi do otrzymania lokali z zasobów gminy ze względu na złe warunki mieszkaniowe i trudną sytuację materialną, o której mowa w § 6 i § 7,

2) ubiegającymi się o zamianę lokali z powodu złych warunków mieszkaniowych, ze względów zdrowotnych potwierdzonych zaświadczeniem lekarskim szczegółowo uzasadniającym konieczność poprawy warunków mieszkaniowych, z bardzo ważnych powodów rodzinnych i społecznych,

3) zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu wytypowanego do remontu staraniem i na koszt przyszłego najemcy,

4) uprawnionymi do otrzymania lokalu socjalnego na podstawie wyroku sądowego.

2. Kryteria wymienione w ust. 1 nie są uszeregowane hierarchicznie i kolejność przepisów ust. 1 nie ma wpływu na kolejność zawierania umów najmu.

§ 5

1. Gmina może wynajmować lokale na czas trwania stosunku pracy.

2. Wydzielenia lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy dokonuje Rada Gminy w Sulikowie.

3. W szczególnych przypadkach podyktowanymi potrzebami gminy, wysoko kwalifikowanym specjalistom, gmina może wynająć lokale również osobom niebędącymi mieszkańcami gminy.

4. O wynajęciu lokalu na czas trwania stosunku pracy decyduje Zarząd.

III. KRYTERIA WYBORU OSÓB, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE PIERWSZEŃSTWO ZAWARCIA UMOWY NAJMU LOKALU MIESZKALNEGO I LOKALU SO- CJALNEGO

§ 6

1. Za osoby spełniające warunki otrzymania lokalu mieszkalnego z zasobu Gminy Sulików uważa się:

1) osoby zamieszkujące na terenie gminy Sulików w pomieszczeniach nienadających się na stały pobyt ludzi lub w lokalach, gdzie na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej,

2) osoby, których średni dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 30% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Warunki wymienione w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.

§ 7

1. Za osoby, z którymi umowy najmu na lokale socjalne powinny być zawierane w pierwszej kolejności, uważa się osoby stale zamieszkujące na terenie gminy Sulików:

1) wobec których sąd orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego,
2) utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy,
3) opuściły dom dziecka, ośrodek szkolno-wycho-wawczy lub ośrodek opiekuńczo-wychowawczy w związku z uzyskaniem pełnoletności,
4) opuściły zakład karny, a nie posiadają powrotu do poprzedniego miejsca zamieszkania,
5) nieposiadające tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego ani możliwości zamieszkania w innym lokalu,
6) których średni dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie ostatniego roku poprzedzającego datę złożenia wniosku o otrzymanie lokalu nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 30% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.

2. Warunki wymienione w ust. 1 pkt 5 i 6 muszą być spełnione łącznie.

3. W przypadkach orzeczenia przez sąd o uprawnieniach do lokalu socjalnego, umowę na lokal socjalny zawiera się w pierwszej kolejności.

4. Zarząd może wyrazić zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego z osobą posiadającą tytuł prawny do lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sulików, jeżeli najemca ten spełnia kryterium dochodów określone w ust. 1 pkt 6 i nie jest w stanie opłacać za zajmowany lokal czynszu oraz opłat za ciepło, zimną wodę, kanalizację, wywóz nieczystości stałych.

5. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na dwa lata.

6. Lokale socjalne nie podlegają zamianie. Zarząd w wyjątkowych przypadkach może postanowić inaczej, jeżeli wymaga tego interes społeczności lokalnej.

§ 8

Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego osiągniętych w trzech kolejnych miesiącach poprzedzających miesiąc, w którym jest rozpatrywany wniosek.

IV. TRYB ROZPATRYWANIA I ZAŁATWIANIA WNIOSKÓW O NAJEM LOKALI MIESZKALNYCH.

§ 9

1. Załatwianie spraw najmu lokalu rozpoczyna się złożeniem wniosku o najem lokalu.

2. Dokumentację związaną z wnioskiem prowadzi odpowiedni wydział Urzędu Gminy w Sulikowie.

§ 10

1. Listy osób spełniających kryteria do zawarcia umowy o najem lokali mieszkalnych przygotowywane są na podstawie złożonych wniosków o zawarcie umów najmu lokalu wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Ustalenie list osób spełniających kryteria do zawarcia o najem lokali mieszkaniowych następujące w formie rocznych list osób spełniających kryteria do otrzymania lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy.

3. Projekty rocznych list na rok następny przygotowuje odpowiedni wydział Urzędu Gminy Sulików w terminie do 30 września każdego roku, biorąc pod uwagę prawidłowo przygotowane wnioski wraz z kompletem załączników. Projekty te następnie przekazywane są Zarządowi Gminy.

4. Osoby ubiegające się o najem lokalu powiadamiane są o sposobie załatwienia wniosku.

5. Osoby, których nie umieszczono na liście, składają odwołanie do Zarządu Gminy.

6. Ostateczne listy zatwierdza Zarząd Gminy do 15 grudnia każdego roku.

§ 11

1. Wielkość rocznych list powinna być dostosowana do możliwości lokalowych gminy.

2. Osobie umieszczonej na liście, której nie wynajęto lokalu, przysługuje pierwszeństwo w roku następnym, chyba że utraciła prawo do zawarcia umowy najmu.

§ 12

1. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

2. Zawarcie umowy następuje na zasadach określonych niniejszą uchwałą i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

3. Umowę najmu zawiera Gminny Zakład Komunalny w Sulikowie po uprzednim wyrażeniu zgody Zarządu Gminy.

§ 13

1. Realizacja list, o których mowa w § 10, polega na złożeniu propozycji zawarcia umowy na lokale mieszkaniowe.

2. W przypadku odmowy przyjęcia propozycji przez osobę umieszczoną na liście, osobę taką skreśla się z listy.

3. Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego jest równoznaczna ze skreśleniem z listy.

V. ZAMIANY MIESZKAŃ

§ 14

1. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Na wniosek najemcy wynajmujący może dokonać zmiany lokalu, jeżeli w wyniku takiej zamiany wynajmujący uzyskuje samodzielny lokal mieszkalny, o wyższym standardzie i większej powierzchni mieszkalnej.

3. Wynajmujący może wyrazić zgodę na zamianę lokalu i zawrzeć umowę z osobą ubiegającą się o inny lokal mieszkalny, ze względu na stan zdrowia potwierdzony odpowiednim orzeczeniem lekar- skim.

4. Zamiana lokali, z których jeden wchodzi w skład mieszkaniowego zasobu gminy Sulików, a drugi jest własnością innego dysponenta, może odbyć się tylko za zgodą Zarządu Gminy oraz drugiego dysponenta.

VI. ZWIĘKSZENIE MIESZKANIOWEGO ZASOBU GMINY SULIKÓW POPRZEZ ADAPTACJĘ LOKALI NIE- MIESZKALNYCH NA LOKALE MIESZKALNE

§ 15

Mieszkaniowy zasób Gminy Sulików można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów lub innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych w obiektach stanowiących własność gminy.

§ 16

Adaptacja, o której mowa w § 15, polega na przebudowie, rozbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.

§ 17

1. Zarząd sporządza i podaje do wiadomości publicznej wykaz lokali wytypowanych do remontu lub adaptacji na lokal mieszkalny na koszt najemcy.

2. Wykaz wytypowanych lokali do remontu lub adaptacji na lokal mieszkalny są wywieszane na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Sulików przez okres jednego miesiąca.

3. W przypadku udostępnienia na remont własny lub adaptację na lokal mieszkalny lokalu o powierzchni przekraczającej 80 m2 czynsz najmu za ten lokal będzie czynszem określonym jako 3% wartości odtworzeniowej lokalu w stosunku rocznym.

4. Określenie warunków wykonywania remontu następuje w drodze pisemnej umowy zawartej z wynajmującym.

5. Obiekty budowlane i lokale do remontu i adaptacji typuje komisja każdorazowo powoływana przez Wójta Gminy.

6. Wybór osób, które otrzymają akceptację komisji na remont lub adaptację lokalu, zatwierdza Zarząd.

7. Po wytypowaniu obiektów budowlanych i lokali wynajmujący musi uzyskać pozytywną opinię urbanistyczno-architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia inwestycji budowlanej.

8. W zawieranej umowie na remont lub adaptację lokalu muszą być określone warunki udostępniania obiektu budowlanego oraz obowiązki inwestora i wynajmującego. Umowa musi zawierać też zasady rozliczenia w tym zawarte.

9. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu inwestor, z którym zawierano umowę na udostępnienie obiektu budowlanego zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego.

VII. ZASADY POSTĘPOWANIA W STOSUNKU DO OSÓB, KTÓRE POZOSTAŁY W LOKALU PO ŚMIERCI LUB WYPROWADZENIU SIĘ NAJEMCY

1. W przypadku zgonu najemcy w stosunek najmu lokalu wstępują małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka - oraz inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą - jeżeli osoby te stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu.

2. Pkt 1 nie ma zastosowania w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu.

3. Wynajmujący powinien zawrzeć umowę najmu lokalu z osobami wymienionymi w § 18 pkt 1, które pozostawały w lokalu po wypowiedzeniu głównego najemcy, jeżeli dotychczasowy najemca:

a) przeprowadził się do lokalu, do którego nie uzyskał tytułu prawnego gminy,
b) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu w wyniku zawarcie związku małżeńskiego,
c) uzyskał tytuł prawny do innego lokalu, w którym - w przypadku przekwaterowania wszystkich osób uprawnionych - nastąpiłoby przegęszczenie (poniżej 5 m2 powierzchni na osobę).

4. Jeżeli w ww. lokalach pozostają inne osoby niż wymienione w pkt 1 i dobrowolnie nie opuszczają lokalu, Zarząd Gminy przeprowadza postępowanie zmierzające do ich eksmisji z przedmiotowego lokalu.

VIII. KRYTERIA ODDAWANIA W NAJEM LOKALI O POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ PRZEKRACZA- JĄCEJ 80 m2

§ 19

1. Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddane w drodze przetargu.

2. Przetarg ogłasza, organizuje, przeprowadza Zarząd zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Protokół z przetargu stanowi podstawę do zawarcia umowy najmu.

4. W przypadku nierozstrzygnięcia przetargu lokal może być oddany w najem w drodze rokowań.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 20

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Sulików.

§ 21

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
MICHAŁ ILNICKI