2234

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W KŁODZKU

z dnia 13 czerwca 2002 r.

w sprawie zasobu mieszkaniowego oraz zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kłodzko

Na podstawie art. 4 oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 i art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z 2001 r.) oraz art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.) Rada Miejska w Kłodzku uchwala, co następuje:

§ 1

Zgodnie z art. 4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego określa się zasób mieszkaniowy gminy oraz zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, a także kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

§ 2

W skład mieszkaniowego zasobu gminy wchodzą:

1. Lokale mieszkalne stanowiące własność gminy albo komunalnych osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego.

2. Lokale mieszkalne pozostające w samoistnym posiadaniu podmiotów wyszczególnionych w § 2 ust. 1 pkt a.

§ 3

1. Zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy oraz lokalu użytkowego na mieszkalny wymaga zezwolenia organu samorządowego.

Jeżeli lokal znajduje się w budynku zabytkowym, wydanie zezwolenia na zmianę jego przeznaczenia może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego konserwatora zabytków.

2. Najemca lokalu mieszkalnego może dokonać, za zgodą właściciela, podziału zajmowanego mieszkania pomiędzy sobą a osobą bliską stale z nim zamieszkującą, jeżeli istnieje techniczna możliwość dokonania takiego podziału.

§ 4

1. Najemcy lokali mieszkalnych mogą dokonywać, za zgodą właściciela, zamian zajmowanych przez siebie lokali, jak również zamian tych lokali na lokale spółdzielcze, lokale w domach jednorodzinnych, a także lokale stanowiące odrębne nieruchomości, pod warunkiem uregulowania opłat z tytułu najmu gminnego lokalu mieszkalnego.

2. Zamiana może polegać również na dostarczeniu z mieszkaniowego zasobu gminy lokalu wolnego, w zamian za lokal dotychczas zajmowany przez najemcę, jeżeli powierzchnia pokoi i stan techniczny lokalu dotychczas zajmowanego odpowiada powierzchni pokoi i stanowi technicznemu lokalu zamiennego, a zamiana uzasadniona jest względami zdrowotnymi.

3. Pierwszeństwo w zamianie przysługuje osobom samotnym, które ze względu na wiek i stan zdrowia ubiegają się o zmianę na lokal znajdujący się na niższej kondygnacji.

4. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub gdy zamiana może zagrozić interesowi miasta.

§ 5

1. Do remontu kapitalnego przed oddaniem w najem przeznacza się lokale zniszczone, których koszt remontu liczony w stosunku do 1 m2 powierzchni użytkowej nie jest mniejszy niż 200 zł.

2. Koszt remontu lokalu ustala się na podstawie protokołu typowania robót.

3. Remontu lokalu określonego w § 4 ust. 1 dokonuje przyszły najemca na koszt własny.

4. W pozostałych przypadkach remont dokonywany jest na koszt gminy.

5. Do wykonania remontu kapitalnego we własnym zakresie mogą być zakwalifikowane osoby, których dochody w gospodarstwach wieloosobowych w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego mieszczą się w granicach 100%–300% najniższej emerytury.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochód powinien mieścić się w granicach 150%– - 450% najniższej emerytury.

6. Przy wyborze osoby uprawnionej do wykonania remontu kapitalnego we własnym zakresie Zarząd Miasta weźmie pod uwagę oprócz sytuacji finansowej i okresu oczekiwania – aktualną sytuację mieszkaniową i rodzinną ubiegających się osób.

§ 6

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej do 80 m2 oddawane są w najem ze stawką czynszu regulowanego ustaloną przez Zarząd Miasta.

2. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 – oddawane są w najem na zasadzie czynszu wolnego osobom nieposiadającym tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, które zaoferują najwyższą stawkę czynszu – w trybie publicznego przetargu licytacyjnego.

3. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą być wynajmowane jako lokale socjalne, w trybie określonym w § 6 ust. 1.

§ 7

1. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane tylko na czas nieoznaczony, z wyjątkiem:

1) lokali socjalnych,

2) lokali w budynkach przeznaczonych do rozbiórki lub remontu kapitalnego,

3) lokali przeznaczonych do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy.

§ 8

1. Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego o po-wierzchni użytkowej do 80 m2, niebędącego lokalem socjalnym, przysługuje osobom:

1) umieszczonym na liście przydziału zgodnie z zasadami określonymi w § 9 ust. 1, 2 i 3 uchwały,

2) uprawnionym do lokalu zamiennego na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,

3) opuszczającym dom dziecka na terenie miasta Kłodzka w związku z uzyskaniem pełnoletności, posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy miejskiej Kłodzko przed przyjęciem do domu dziecka lub przebywającym w nim minimum 10 lat,

4) zamieszkującym w lokalach niemieszkalnych,

5) które utraciły lokal mieszkalny w wyniku klęski żywiołowej, pożaru lub katastrofy budowlanej,

6) rodzicom, dzieciom oraz dorosłemu rodzeństwu, pozostającym w lokalu mieszkalnym opuszczonym przez najemcę, zamieszkującym dotychczas wspólnie z najemcą przez okres co najmniej 2 lat, chyba że najemca zamieszkał w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a powierzchnia nowego lokalu zapewnia pozostawionym osobom normy im przysługujące,

7) zamieszkującym dotychczasowy lokal mieszkalny, w którym występuje nadwyżka powierzchni stanowiąca co najmniej 1 pokój o powierzchni 10 m2 – na lokal mniejszy.

2. Pierwszeństwo najmu lokalu przeznaczonego do remontu kapitalnego ma osoba, która ten remont wykonała, pod warunkiem, że remont kapitalny został wykonany w ustalonym terminie i w pełnym zakresie.

3. Prawo do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego w pierwszej kolejności ma także osoba, która uzyskała w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne, pod warunkiem, że roboty adaptacyjne zostały wykonane w pełnym zakresie i w ustalonym terminie.

§ 9

1. Przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie lokali mieszkalnych prawo pierwszeństwa umieszczenia na liście przysługuje osobom zamieszkującym w lokalach, w których na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub w lokalach niespełniających wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi i osiągających dochód nie wyższy niż dochód przeliczony na członka rodziny według obowiązujących przepisów o dodatkach mieszkaniowych.

2. W przypadku braku kuchni w dotychczas zajmowanym lokalu powierzchnię mieszkalną pomniejsza się o 4 m2.

3. Normy powierzchni mieszkalnej podwyższa się o 10 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

4. Opiniowania wniosków o przydział mieszkań i zamianę lokali z urzędu dokonuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa.

5. Tryb postępowania przy rozpatrywaniu wniosków określa załącznik nr 1 do uchwały.

§ 10

1. Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1) nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego,

2) utraciły tytuł prawny do zajmowania lokalu,

3) opuściły dom dziecka na terenie miasta Kłodzka w związku z uzyskaniem pełnoletności, posiadającym stałe zameldowanie na terenie gminy miejskiej Kłodzko przed przyjęciem do domu dziecka lub przebywającym w nim minimum 10 lat, a brak jest możliwości przyznania lokalu mieszkalnego,

4) utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej, pożaru lub katastrofy budowlanej, a brak jest możliwości przyznania lokalu mieszkalnego.

2. Do wynajęcia lokalu socjalnego kwalifikuje się osoby, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających nie przekracza 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.

§ 11

Do wynajęcia dodatkowej izby opróżnionej przez dotychczasowego najemcę uprawniony jest inny najemca zamieszkujący w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 7 m2 powierzchni mieszkalnej, a zwolniona izba może stanowić konstrukcyjną całość z lokalem przez niego zajmowanym, bądź bez względu na powierzchnię, jeżeli zwolniona izba nie może spełnić roli samodzielnej jednostki mieszkaniowej.

§ 12

Uchwała ma zastosowanie do osób:

1. Posiadających stałe zameldowanie na terenie gminy miejskiej Kłodzko.

2. Mieszkających na terenie gminy miejskiej Kłodzko, nieposiadających stałego zameldowania – o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Kłodzka.

§ 14

Traci moc uchwała Rady Miejskiej z dnia 21 stycznia 1999 r. nr V/34/99 z późn. zm. w sprawie zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnoślą- skiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
STEFAN MRÓZ

 Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Kłodzku z dnia 13 czerwca 2002 r. (poz. 2234)

Dotyczy trybu postępowania przy rozpatrywaniu i załatwianiu wniosków o najem lokali mieszkalnych, lokali socjalnych oraz wniosków w sprawie zamian lokali mieszkalnych z urzędu

1. Wnioski o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych, lokali socjalnych i zamian lokali z urzędu rozpatruje Społeczna Komisja Mieszkaniowa.

2. Społeczną Komisję Mieszkaniową powołuje Rada Miejska na wniosek Zarządu Miasta w liczbie od 6–10 osób na okres kadencji Rady Miejskiej.

3. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, który kieruje pracą komisji.

4. Komisja pracuje w zespołach dwuoosobowych w oparciu o dokumentację przygotowaną przez Referat Mieszkaniowy.

5. Techniczną obsługę Społecznej Komisji Mieszkaniowej zapewnia Referat Mieszkaniowy.

6. Zespół rozpatruje wnioski w terminie nie dłuższym niż 30 dni, na podstawie zbadania aktualnych warunków lokalowych i materialnych wnioskodawców i ich rodzin.

7. Społeczna Komisja Mieszkaniowa rozpatruje materiały zespołu na posiedzeniu zwoływanym przez jej przewodniczącego i wydaje opinie w sprawie wniosków.

8. W przypadku braku zgodnej opinii decyduje większość głosów, w przypadku równej ilości głosów – decyduje głos przewodniczącego.

9. Listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych, lokali socjalnych i zamian z urzędu sporządza Referat Mieszkaniowy po uzyskaniu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

10. Listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych, lokali socjalnych i zamian z urzędu zatwierdza Zarząd Miasta.

11. Listy podawane są do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń przez okres 14 dni.