2232

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W LĄDKU ZDROJU

z dnia 6 czerwca 2002 r.

w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 oraz art. 40 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 z 2001 r.), art. 21 ust. 1 pkt 2, ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 773) uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała niniejsza reguluje zasady wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój.

§ 2

Artykuły powołane w uchwale zgodnie z ustawą oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733).

§ 3

1. W celu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gmina wynajmuje na zasadach określonych w niniejszej uchwale lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

2. Mieszkaniowy zasób Gminy Lądek Zdrój tworzą lokale określone w art. 20 ust. 1 ustawy.

3. W skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój wchodzą następujące rodzaje lokali: mieszkalne, zamienne, socjalne – określone w art. 2 ust. 1 pkt 4, 5 ustawy.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne, zamienne i socjalne jest Gmina Lądek Zdrój reprezentowana przez Zarząd Miasta Lądek Zdrój lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 5

Postanowienia niniejszej uchwały dotyczą nowo zawieranych umów najmu lokali mieszkalnych, o ile z treści uchwały nie wynika inaczej.

§ 6

Zasady, o których mowa w § 1, mają zastosowanie również do lokali mieszkalnych znajdujących się w zarządzie Gminy Lądek Zdrój, chyba że umowa o sprawowanie zarządu stanowi inaczej.

R o z d z i a ł II

Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Lądek Zdrój

§ 7

1. Gmina Lądek Zdrój, gospodarując swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom stale zamieszkującym na terenie gminy Lądek Zdrój przynajmniej przez ostatnich 5 lat.

2. W wyjątkowych przypadkach Zarząd Miasta Lądek Zdrój może zawrzeć umowę najmu z uprzednią zgodą Rady Miejskiej z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 8

1. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób Gminy Lądek Zdrój z wyjątkiem lokali socjalnych i lokali wynajmowanych na czas trwania stosunku pracy mogą być wynajmowane tylko na czas nieozna- czony.

2. Zarząd Miasta lub podmiot przez niego upoważniony zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji komunalnych lokali mieszkaniowych oraz ewidencji lokali socjalnych.

§ 9

W pierwszej kolejności umowy najmu zawierane są:

1. Z osobami posiadającymi tytuł prawny do zamieszkiwania w budynkach podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami gminy.

2. Z osobami posiadającymi tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, zamieszkujących w budynkach, w których zachodzi konieczność opróżnienia lokalu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, mienia lub przeprowadzenia remontu.

3. W razie konieczności wykonania naprawy wymagającej opróżnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia się najemcy do lokalu zamiennego.

4. Z osobami zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu z zasobów gminy ze względu na złe warunki mieszkaniowe i trudną sytuację mieszkaniową, o której mowa w § 20.

5. Z osobami uprawnionymi do otrzymania lokalu zamiennego, które zrezygnują z prawa wykupu wynajmowanego lokalu mieszkalnego w budynku przeznaczonym przez gminę, do sprzedaży na rzecz dotychczasowych najemców w trybie bezprzetargowym, bądź w budynkach utworzonych wspólnot mieszkaniowych.

6. Z osobami ubiegającymi się o zmianę lokali mieszkalnych z powodu złych warunków mieszkaniowych i ważnych powodów rodzinnych lub społecznych.

7. Z pozostawionymi przez dotychczasowego najemcę w lokalu jego dziećmi, osobami przysposobionymi, rodzicami lub rodzeństwem, chyba że najemca zamieszkał w znajdującym się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, lokalu stanowiącym jego własność bądź posiadającym do niego tytuł prawny, a powierzchnia tego lokalu zapewni pozostawionym osobom normy powierzchni pokoi; normy te uznaje się za spełnione, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 20 m2 tej powierzchni.

8. Osobami dokonującymi zamiany lokali komunalnych na inne lokale, gdy jest to podyktowane słusznym interesem stron.

9. Z osobami zakwalifikowanymi do otrzymania lokalu wytypowanego do remontu na koszt przyszłego najemcy.

10. Z osobami, które podjęły się dokonania nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych, stanowiących własność gminy.

R o z d z i a ł III

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych

§ 10

1. Załatwienie spraw najmu lokalu mieszkalnego rozpoczyna się od złożenia wniosku o najem lokalu mieszkalnego. Tryb składowania wniosku oraz miejsce jego złożenia określa Zarząd Miasta Lądek Zdrój.

2. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego zobowiązany jest Zarząd Miasta Lądek Zdrój lub podmiot przez niego upoważniony.

§ 11

1. Sposób przyjmowania i rozpatrywania wniosków o zawarcie umów najmu lokalu mieszkalnego jest jawny. Jawny jest też sposób wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności. Jawność postępowania ma na celu realizację kontroli społecznej.

2. Zarząd Miasta powołuje w formie uchwały Społeczną Komisję Mieszkaniową spośród przedstawicieli wytypowanych przez organizacje społeczne, związki i inne instytucje reprezentatywne dla Gminy Lądek Zdrój.

3. Społeczna Komisja Mieszkaniowa wybiera spośród swojego grona przewodniczącego i działa na podstawie uchwalonego przez Zarząd Miasta regula- minu.

4. Do zadań Społecznej Komisji Mieszkaniowej należy m.in.:

a) uczestniczenie w oględzinach pomieszczeń zajętych przez osoby ubiegające się o wynajęcie lokalu,

b) opiniowanie wniosków osób ubiegających się o wynajęcie lokalu,

c) rozpatrywane uwag i zastrzeżeń do projektów wykazów osób, z którymi należy umowy najmu zawrzeć w pierwszej kolejności,

d) Społeczna Komisja Mieszkaniowa obraduje na posiedzeniach zwołanych przez Burmistrza Miasta i Gminy w zależności od potrzeb.

§ 12

1. Podstawą zawarcie umowy najmu lokalu jest umieszczenie osoby ubiegającej się w rocznym wykazie lub dodatkowym obejmującym osoby zakwalifikowane do przeprowadzenia remontu, rozbudowy lub nadbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność gminy.

2. Roczne wykazy osób uprawnionych do zawarcia umów najmu w pierwszej kolejności lub aktualizację niezrealizowanych wykazów sporządza się w terminie do 31 marca każdego roku w oparciu o projekty wykazów. Warunek ten nie obowiązuje w roku wejścia w życie niniejszej uchwały.

3. W przypadku braku realizacji rocznych wykazów obowiązuje on w roku następnym.

4. Projekt rocznych wykazów podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie na okres 1 miesiąca w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy.

5. Projekty rocznych wykazów winny zawierać informację o możliwości wniesienia uwag i zastrzeżeń.

6. Oprócz rocznych wykazów osób, z którymi umowy najmu należy zawrzeć w pierwszej kolejności, mogą być w ciągu roku sporządzane wykazy dodatkowe.

7. Wykazy dodatkowe obejmują osoby zakwalifikowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową do przeprowadzenia remontu obiektów budowlanych stanowiących własność gminy.

§ 13

1. Realizacja wykazów, o której mowa w § 12 ust. 1, polega na złożeniu dwóch propozycji do zawarcia umowy najmu.

2. W przypadku nieprzyjęcia przez osobę żadnej z dwóch propozycji ofert zawarcia umowy najmu osobę taką skreśla się z listy.

§ 14

Przepisy § 11- 13, § 20 nie stosuje się do osób wymienionych w § 9 ust. 3, 7 i ust. 8.

§ 15

Zarząd Miasta i Gminy sporządza i podaje do publicznej wiadomości na okres 1 miesiąca poprzez wywieszenie w swej siedzibie wykazu lokali i obiektów budowlanych wytypowanych do remontu, nadbudowy i rozbudowy na koszt przyszłego najemcy. Wykaz winien zawierać informacje o terminie składania wniosków przez osoby zainteresowane wykonywaniem prac remontowych.

R o z d z i a ł IV

Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umów najmu lokalu socjalnego

§ 16

Pierwszeństwo do wynajęcia lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1. Nabyły prawo do takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądowego.

2. Nie posiadają tytułu prawnego do lokalu, których średni miesięczny dochód brutto z gospodarstwa domowego na jednego członka rodziny w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku otrzymania lokalu nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 50% w gospodarstwie wieloosobowym, a zamieszkiwanie na terenie gminy trwa nieprzerwanie przez okres 5 lat przed złożeniem wniosku.

3. Poświadczenia o wysokości dochodu aktualizowane będą w trakcie rozpatrywania wniosku oraz przed wskazaniem do zawarcia umowy najmu.

§ 17

1. Ustalenie osób spełniających kryteria zawarte w § 16 następuje w formie wykazów, które po zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową zatwierdza Zarząd Miasta.

2. Wykazy, o których mowa w punkcie 1, podaje się do publicznej wiadomości poprzez ich wywieszenie na okres 1 miesiąca w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy.

§ 18

1. Realizacja wykazów, o których mowa w § 17, polega na złożeniu dwóch propozycji zawarcia umowy najmu.

2. W przypadku nieprzyjęcia przez osobę żadnej z dwóch propozycji ofert, osobę taką skreśla się z wykazu.

3. W przypadku nieprzyjęcia żadnej z dwóch propozycji przez osobę, która nabyła prawo do lokalu socjalnego na mocy orzeczenia sądowego, Zarząd Miasta lub pełnomocnik może wystąpić do sądu o pozbawienie takiej osoby nabytych praw.

§ 19

1. Umowę o najem lokalu socjalnego zawiera się na okres nie dłuższy niż 3 lata.

2. Umowę można przedłużyć na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie umowy.

R o z d z i a ł V

Kryteria wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności

§ 20

1. Za osobę spełniającą warunki do otrzymania lokalu mieszkalnego z zasobów gminy uznaje się:

a) osoby nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, zamieszkujące w pomieszczeniach nie nadających się na pobyt stały ludzi lub w lokalach gdzie na 1 osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej,

b) osoby, których miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym,

c) których zamieszkiwanie na terenie gminy trwa nieprzerwanie przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku,

d) warunki określone w ust. 1 muszą być spełnione łącznie, a warunek określony w ust. 1 pkt a, pkt b zaktualizowany przed wydaniem skierowania do zawarcia umowy najmu,

e) za osobę spełniającą kryterium tych warunków mieszkaniowych uważa się osoby opuszczające dom dziecka, a Zarząd Miasta może odstąpić od wyżej określonych kryteriów i procedury.

§ 21

Zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny następuje w trybie § 11- 13 i § 20.

R o z d z i a ł IV

Zamiany mieszkań

§ 22

1. Lokator może dokonać zamiany na inny lokal za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na zamianę mieszkań, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana może zagrozić interesowi gminy.

3. Odmowa zamiany wymaga uzasadnienia.

R o z d z i a ł VII

Lokale zamienne

§ 23

1. Gmina zawiera umowy najmu lokali zamiennych w przypadkach przewidzianych w ustawie bądź niniejszej uchwale określonymi w § 9 ust. 1, 2, 3 i 5.

2. Lokatorzy, którzy posiadają utrudniony dostęp do swoich lokali z powodu warunków zdrowotnych posiadających orzeczenie lekarskie mogą ubiegać się o wymianę obecnego lokalu na lokal, w którym utrudnienie nie będzie występowało.

3. Tryb rozpatrzenia wniosków i zawarcia umów najmu na lokale mieszkalne następuje w drodze określonej w niniejszej uchwale.

R o z d z i a ł VIII

Zasady wynajmu lokali mieszkalnych o czynszu wolnym

§ 24

1. Lokal mieszkalny o powierzchni 80 m2 i powyżej może zostać oddany w najem za zapłatą czynszu wolnego.

2. Lokator, o którym mowa w ust. 1, wyłoniony w drodze przetargu ustnego, w którym kwotą wywoławczą jest 3% wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni w budynkach mieszkalnych.

3. Lokator przeprowadza we własnym zakresie remont lokalu bez prawa dochodzenia zwrotu poniesionych nakładów.

4. Stawka czynszu wolnego winna być waloryzowana o przyrost kwoty stawki czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym w terminach obowiązujących zmianom tego czynszu.

R o z d z i a ł IX

Zwiększenie mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój poprzez adaptację lokali niemieszkalnych na lokale mieszkalne

§ 25

1. Mieszkaniowy zasób Gminy Lądek Zdrój można zwiększyć poprzez dokonywanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, suszarni, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych w obiektach stanowiących własność Gminy Lądek Zdrój, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego lokalu.

2. Adaptacja, o której mowa w ust. 1, polega na rozbudowie, nadbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych lub kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.

§ 26

1. Obiekty budowlane i lokale przewidziane do wymienionych w § 25 robót budowlanych typują zarządcy budynków, którzy winni uzyskać pozytywną opinię urbanistyczno-architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia inwestycji budowlanej.

§ 27

Tryb weryfikowania wniosków i opracowania wykazów lokali i obiektów budowlanych, o których mowa w § 25, następuje zgodnie z § 15 i § 12 niniejszej uchwały.

§ 28

1. Osoby zakwalifikowane zgodnie z § 12 pkt 7 uzyskują skierowanie do zawarcia umowy o udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu przeznaczonego do adaptacji.

2. W zawartej umowie powinny być określone warunki udostępniania obiektu budowlanego lub lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenia z tym zwią- zane.

3. Po zakończeniu robót adaptacyjnych i oddaniu lokalu do użytkowania inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu budowlanego lub lokalu, otrzymuje skierowanie do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł X

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 29

1. Lokator nie może posiadać równocześnie prawa do więcej niż jednego lokalu mieszkalnego, jeżeli jednym z tych lokali jest lokal z mieszkaniowego zasobu gminy.

2. W przypadkach określonych w ust. 1 lokator jest zobowiązany w terminie 3 miesięcy od wezwania przez wynajmującego do określenia się, w którym lokalu będzie mieszkał.

§ 30

Prawo ubiegania się o lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Lądek Zdrój nie przysługuje osobie, która była właścicielem lokalu mieszkalnego i przeniosła prawo własności na inną osobę.

§ 31

1. Uzależnia się zawarcie umów najmu z wyjątkiem umowy najmu lokalu socjalnego i zamiennego oraz umów zawieranych w wyniku wzajemnej zamiany – od wpłacenia przez osobę ujętą w wykazie kaucji mieszkaniowej zabezpieczającej pokrycie kosztów z tytułu najmu lokalu przysługującego wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

2. Zasady dotyczące ustalenia wysokości kaucji, odstąpienia od jej pobierania, rozłożenia jej na raty określa Zarząd Miasta Lądek Zdrój.

§ 33

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z 2001 r.) oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 34

Traci moc uchwała nr XXVI/159/96 Rady Miejskiej w Lądku Zdroju z dnia 17 czerwca 1996 r. w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz określenia zasad i trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej.

§ 35

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Lądek Zdrój.

§ 36

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
LESŁAW BŁAŻEJ