2059

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W STRONIU ŚLĄSKIM

z dnia 29 kwietnia 2002 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie w granicach działek nr: 99, 118/9, 118/10, 122/2, 124/2 oraz część działek 101/1 i 104

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r. ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) oraz w związku z uchwałą nr XXV/175/2000 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 14 grudnia 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie, Rada Miejska w Stroniu Śląskim uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie.

2. Ustalenia planu stanowią:

1) niniejsza uchwała,

2) rysunek planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Oznaczenia graficzne rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 2

1. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie jest obowiązującym przepisem gminnym w zakresie gospodarki przestrzennej i stanowi podstawę do ustalenia dla tego terenu warunków zabudowy i zagospodarowania. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu sprzeczne z ustaleniami planu są nieważne.

2. Dla terenu objętego uchwalonym miejscowym planem tracą moc ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Stronie Śląskie zatwierdzonego uchwałą nr 95/XXII/92 Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 24 września 1992 r.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:

1) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę,

2) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy mieszkalno-pensjonatowej z usługami nieuciążliwymi związanymi z funkcją turystyczno--rekreacyjną, położonej we wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie,

3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie realizacji niniejszej uchwały przepisy prawne: ustawy wraz z aktami wykonawczymi, normy branżowe oraz ograniczenia w dysponowaniu terenami wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych,

4) rysunku planu – należy przez to rozumieć graficzny zapis planu przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000, stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały,

5) terenie – należy przez to rozumieć teren w granicach planu, ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednimi symbolami, tak jak na rysunku planu,

6) przeznaczeniem podstawowym terenu – należy przez to rozumieć podstawowe funkcje, pod które przeznacza się ograniczony liniami rozgraniczającymi i oznaczony odpowiednim symbolem teren na rysunku planu,

7) przeznaczeniu dopuszczalnym terenu – należy przez to rozumieć przeznaczenie inne niż podstawowe, które uzupełnia lub wzbogaca funkcję podstawową, bądź stanowi przeznaczenie alternatywne, jeżeli takie jest zapotrzebowanie rynkowe lub społeczne,

8) walorach krajobrazowych terenu – rozumie się przez to wartości ekologiczne, estetyczne, widokowe lub kulturowe i związane z nim elementy przyrodnicze,

9) usługi komercyjne – należy przez to rozumieć usługową działalność dochodową przedsiębiorców, przedsiębiorstw lub innych podmiotów gospodarczych w zakresie świadczenia usług handlu, nieuciążliwego rzemiosła, gastronomii, obsługi komunikacyjnej związanych z funkcją terenu,

10) uciążliwości dla środowiska – rozumie się przez to zjawiska fizyczne lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza: hałas, wibracje, zanieczyszczenie powietrza i zanieczyszczenie powierzchni ziemi oraz wód odpadami i ściekami.

§ 4

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto teren położony we wsi Stronie Śląskie – Gmina Stronie Śląskie w granicach działek nr: 99, 118/9, 118/10, 122/2, 124/2 oraz część działek nr 101 i 104 określonych w załączniku graficznym do uchwały nr XXV/175/2000 Rady Miejskiej z dnia 14 grudnia 2000 r. Teren ten określa rysunek planu.

§ 5

1. Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące funkcje zagospodarowania dla poszczególnych terenów:

1.1. Tereny zabudowy jednorodzinnej, oznaczone na rysunku planu symbolem MN.

1.2. Tereny zabudowy mieszkalno-pensjonatowej, oznaczone na rysunku planu symbolem MNP.

1.3. Tereny usług komercyjnych, oznaczonych na rysunku planu symbolem UKT/H/G.

1.4. Tereny usług komunikacji, oznaczonych na rysunku planu symbolem UKS.

1.5. Tereny zieleni nieurządzonej, oznaczone na rysunku planu symbolem ZN.

1.6. Tereny urządzeń wodnych WZ.

1.7. Tereny komunikacji, oznaczone na rysunku planu symbolem KG, KD, KX.

§ 6

Przedmiot ustaleń planu obejmuje:

1) granice opracowania planu,

2) przeznaczenie terenów,

3) linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

4) linie rozgraniczające ulice oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,

5) zasady obsługi komunikacji terenu i powiązań z zewnętrznym układem komunikacyjnym,

6) zasady obsługi terenu w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury i strefy ochronne,

7) lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy, w tym również linie zabudowy i gabarytów obiektów,

8) zasady zagospodarowania terenu,

9) zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane,

10) szczegółowe warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego i zdrowia ludzi.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 7

Dla obszaru objętego miejscowym planem ustala się następujące przeznaczenie podstawowe i dopuszczalne dla poszczególnych terenów i działek:

1 MN, 2 MN, 4 MN, 5 MN, 12 MN, 13 MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,

6 MNP, 7 MNP, 8 MNP – tereny zabudowy mieszkalno-pensjonatowej,

10 UKT/H/G – tereny usług komercyjnych turystyki, handlu i gastronomii,

11 UKS – tereny usług komunikacji,

9 ZN – tereny zieleni nieurządzonej,

3 WZ, 14 WZ – tereny ujęć i urządzeń wodnych,

KG, 01 KD, 02 KD, 03 KD, 04 KD, 05 KD, KX – tereny komunikacji.

§ 8

Zasady zagospodarowania terenu i kształtowania zabudowy

1. Tereny 1 MN, 2 MN, 4 MN, 5 MN, 12 MN, 13 MN:

1.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – budynki wolno stojące. Jako funkcję uzupełniającą ustala się mieszkalne usługi w zakresie turystyki, rekreacji i wypoczynku oraz pokoje gościnne. Funkcje te winny się mieścić w kubaturze budynków.

1.2. Granice projektowanych działek określa rysunek planu.

1.3. Obowiązujące linie zabudowy – 5 m od granicy działek, 8 m dla działek leżących wzdłuż drogi 01 KD. Nieprzekraczalne linie zabudowy określa rysunek planu. Orientacyjne usytuo-wanie budynków określa rysunek planu.

1.4. Ustala się budynki o wysokości do 2 pełnych kondygnacji nadziemnych z poddaszem użytkowym. (Wysokość zabudowy do kalenicy nie powinna przekraczać 12 m).

1.5. Dachy strome dwu- i wielospadowe o nachyleniu połaci pod takim samym kątem 35o––45o. Pokrycie dachów dachówką ceramiczną. Podstawowy układ kalenicowy określa rysunek planu.

1.6. Architektura obiektów winna być inspirowana zabudową charakterystyczną dla budownictwa Kotliny Kłodzkiej lub dobrą architektura współczesną wkomponowaną w otaczający ją krajobraz. Projektowane obiekty gabarytami, charakterem i detalem architektury winny nawiązywać do architektury regionalnej. Wskazanym byłoby używanie kamienia naturalnego do podmurówek, a także deskowania ścian zabarwionego na ciemny kolor.

1.7. Garaże należy projektować jako wbudowane w budynkach lub powiązane z nimi kubaturowo.

1.8. Maksymalny wskaźnik zabudowy działki do 30%.

1.9. Dojazd i dojście do działek od istniejących i projektowanych dróg dojazdowych.

1.10. Działki zagospodarować zielenią ozdobna niską i średniowysoką.

1.11. Na działkach przewidzieć pojemniki na odpady bytowe

1.12. Zachować w nienaruszonym stanie występujący starodrzew i drzewa o wymiarach pomnikowych. Wzdłuż działek graniczących z terenem ujęć wodnych nasadzić zieleń izolacyjną zgodnie z rysunkiem planu. Dla terenu 2 MN przyjęto podział działek zgodnie z dokonanym wcześniej podziałem geodezyjnym dostarczonym przez Inwestora. Nieprzekraczalne linie zabudowy dla terenu 12 MN przyjęto 20 m od potoku Pogonna zgodnie z zaleceniami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

2. Tereny 6 MNP, 7 MNP, 8 MNP.

2.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe zabudowę mieszkalno-pensjonatową.

2.2. Jako przeznaczenie dopuszczalne ustala się usługi nieuciążliwe związane z funkcją turystyczno-rekreacyjną zlokalizowane w budynkach.

2.3. Granice projektowanych działek określa rysunek planu. Dopuszcza się możliwość łączenia działek zgodnie z rysunkiem planu.

2.4. Obowiązujące linie zabudowy określa rysunek planu – 5 m od granicy działki, 8 m – od granicy działki dla terenów położonych po południowej stronie drogi 01 KD. Nieprzekraczalne linie zabudowy określa rysunek planu.

2.5. Orientacyjne usytuowanie zabudowy określa rysunek planu.

2.6. Ustala się wysokość zabudowy do 2. pełnych kondygnacji nadziemnych z poddaszem użytkowym. (Wysokość zabudowy do kalenicy nie powinna przekraczać 12 m).

2.7. Dachy strome dwu- i wielospadowe symetryczne o nachyleniu połaci pod kątem 35o––45o. Pokrycie dachów dachówką ceramiczną. Podstawowy układ kalenicowy określa rysunek planu.

2.8. Architektura obiektów winna być inspirowana zabudową charakterystyczną dla budownictwa Kotliny Kłodzkiej lub dobrą architekturą współczesną wkomponowaną w otaczający ją krajobraz. Projektowane obiekty gabarytami, charakterem i detalem architektury winny nawiązywać do architektury regionalnej. Wskazanym byłoby używanie kamienia naturalnego do podmurówek, a także deskowania ścian zabarwionego na ciemny kolor.

2.9. Garaże należy projektować jako wbudowane w budynkach lub powiązane kubaturą z architekturą budynku.

2.10. Maksymalny wskaźnik zabudowy działki do 30%.

2.11. Teren działek urozmaicić elementami małej architektury w formie urządzeń wypoczynkowych i rekreacyjnych.

2.12. W obrębie działek urządzić miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

2.13. Postuluje się ogrodzenie działek w postaci żywopłotu lub innych form zieleni średniowysokiej.

2.14. Dojazdy i dojścia do działek od istniejących i projektowanych dróg dojazdowych.

2.15. Należy wyłączyć z zainwestowania tereny leżące w strefie ochrony linii 20 kV zgodnie z oznaczeniem planu.

2.16. Przez teren 7 MNP przebiega ciąg pieszo--jezdny droga dojazdowa do gruntów i leśnych KX na bazie istniejącej gminnej drogi gospodarczej stanowiącej naturalny skrót i ciąg spacerowy od drogi 01 KD do terenów leżących poza granicami opracowania.

2.17. Część drogi gospodarczej – droga dojazdowa do gruntów rolnych i leśnych w jednostce 6 MNP włączono w działkę nr 37 a jej funkcję przejęły nowo projektowane drogi 03 KD i 05 KD. Warunkiem likwidacji tej części drogi gruntowej jest wykonanie projektowanej komunikacji 03 KD i 05 KD zgodnie z rysunkiem planu.

3. Teren 10 UKT/H/G:

3.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe usługi komercyjne turystyki, handlu i gastronomii.

3.2. Projektowana na działce zabudowa może mieć charakter obiektów wolno stojących lub zespołu zabudowy wkomponowanej w ukształtowanie terenu.

3.3. Wysokość zabudowy 1 kondygnacja nadziemna z poddaszem użytkowym.

3.4. Projektowane obiekty gabarytami, charakterem i detalem architektonicznym winny nawiązywać do architektury regionalnej (styl sudecki).

3.5. W obrębie działki należy przewidzieć parkingi na samochody osobowe.

3.6. Dojazd do działki od projektowanej drogi 05 KD.

3.7. Linię zabudowy dla obiektów podstawowego przeznaczenia terenu ustala się poza liniami rozgraniczającymi drogi KG ustalonymi w § 9 ust. 1 pkt 1.1. Dla obiektów przeznaczonych na pobyt ludzi min. 40 m od krawędzi jezdni.

4. Teren 1 UKS:

4.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe teren usług komunikacji – miejsce obsługi podróżnych.

4.2. Na działce należy przewidzieć parking na samochody osobowe, miejsce do wypoczynku z obiektem sanitarnym oraz obiekt związany z małą gastronomią i usługami komunikacji.

4.3. Obiekt należy zlokalizować poza liniami rozgraniczającymi drogi, ustalonymi w § 9 ust. 1 pkt 1.1.

4.4. Wysokość obiektu 1 kondygnacja nadziemna. Dach stromy kryty dachówką ceramiczną. Architekturą należy nawiązać do architektury regionalnej (styl sudecki).

4.5. Bezwzględnie zachować na działce istniejący starodrzew.

4.6. Wszelkie poczynania inwestycyjne na tym terenie należy uzgodnić z Zarządem i właścicielem drogi.

5. Teren 9 ZN:

5.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe teren zieleni nieurządzonej.

5.2. Istniejący starodrzew do utrzymania i pielęgnacji.

6. Tereny 3 WZ, 14 WZ:

6.1. Ustala się jako przeznaczenie podstawowe teren urządzeń wodnych.

6.2. Teren 3 WZ – teren ujęć wodnych. Teren ten należy użytkować na dotychczasowych zasadach przez aktualnych użytkowników do czasu rozwiązania gospodarki wodnej na terenie wsi (wodociąg wiejski).

6.3. Wzdłuż granic działki nasadzić zieleń izolacyjną.

6.4. Docelowo po rozwiązaniu gospodarki wodnej na terenie wsi działkę przeznaczyć na cele budowlane z warunkami określonymi w § 8 pkt 1.

6.5. Teren 14 WZ – teren zbiornika retencyjnego na bazie potoku Pogonna.

6.6. Obiekt i urządzenia z nim związane wymagają pozwolenia wodno-prawnego z właściwymi organami.

6.7. Dojazd do działki ciągiem pieszo-jezdnym KX1 od ulicy dojazdowej 01 KD.

6.8. Wzdłuż granic działki należy przewidzieć zieleń izolacyjną zgodnie z rysunkiem planu.

§ 9

Zasady obsługi komunikacyjnej terenu

1. Projektowany zespół zabudowy obsługiwać będą drogi istniejące i projektowane dojazdowe 01 KD, 02 KD, 03 KD, 04 KD i 05 KD. Podstawowy układ komunikacyjny 01 KD oraz 05 KD zaprojektowano w ciągu istniejącej drogi wiejskiej oraz na bazie istniejącej drogi leśnej utrzymując miejsca włączenia tych dróg (wjazdy istniejące) do drogi wojewódzkiej KG 392 z zapewnieniem pola widoczności na skrzyżowaniach i przebudowy do warunków uzgodnionych z zarządzającym drogą wojewódzką.

Wyjazdu dróg 05 KD, 01 KD oraz wyjazd z 11 UKS zaprojektować kompleksowo z uwzględnieniem wzajemnych uwarunkowań ruchowych. Ciągami KX zapewniono dojazd i dojście do działki 14 WZ (KX1) i terenów na styku z granica osiedla (KX2 i KX3 – ciągi spacerowe).

1.1. Droga wojewódzjka KG 392:

– linie rozgraniczające drogi – min. 10 m od krawędzi jezdni.

1.2 Droga dojazdowa 01 KD

– linie rozgraniczające drogi – 15 m,

– szerokość jezdni – 6 m.

Na odcinku drogi od terenu 1 MN do 13 MN linia rozgraniczająca drogi wynosi 10,5 m i przebiega od strony północno-zachodniej wzdłuż drogi po granicach własności działek zgodnie z rysunkiem planu. Na odcinku drogi 01 KD wzdłuż granicy działki nr ew. 101/2 linia rozgraniczająca drogi wynosi 10,5 m i przebiega wzdłuż granicy działki zgodnie z rysunkiem planu. Ewentualna korekta łuku drogi na odcinku wzdłuż działki nr 101/2 winna być prowadzona na północno-zachodniej części drogi wzdłuż terenu 12 MN nienaruszając granic działki nr 101/2. Przebudowa drogi 01 KD i ewentualne jej poszerzenie winno się odbywać kosztem terenów Inwestora.

1.3. Drogi dojazdowe 03 KD i 05 KD

– linie rozgraniczające – 12 m,

– szerokość jezdni – 5 m.

1.4. Drogi dojazdowe 02 KD i 04 KD:

– linie rozgraniczające – 12 m,

– szerokość jezdni – 5 m,

– obustronne chodniki o szerokości 2 m.

1.5. Ciągi pieszo-jezdne KX1, KX2 i KX3 o szerokości 3,5 m.

§ 10

Ustalenia w zakresie uzbrojenia terenu

1. W zakresie zaopatrzenia w wodę z ujęć własnych (studnie głębinowe wody podziemnej po uzyskaniu stosownych zezwoleń wynikających z przepisów szczególnych.

2. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się odprowadzanie ścieków z wszystkich obszarów zainwestowanych do kolektora Ř 200 PCV biegnącego w ciągu drogi wojewódzkiej KG 392 na warunkach określonych przez właściciela sieci.

3. W zakresie odprowadzania wód deszczowych do projektowanych rowów melioracyjnych. Na odcinku drogi gminnej 01 KD do projektowanego rowu melioracyjnego w liniach rozgraniczających drogi po jej południowo-wschodniej stronie.

4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną z istniejącej sieci na warunkach określonych przez właściciela sieci.

5. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną z lokalnych kotłowni przy wykorzystaniu ekologicznych czynników grzewczych takich jak: paliwa płynne lub elektryczne o niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

6. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, energię elektryczną, odprowadzanie ścieków oraz lokalizację innych urządzeń technicznych wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

7. Przebieg projektowanych sieci uzbrojenia należy prowadzić w liniach rozgraniczających dróg.

8. Wody opadowe z dróg utwardzonych, placów, parkingów prywatnych i publicznych odprowadzić do odbiornika poprzez separatory olejów, smarów i benzyn.

9. Przez teren przebiega linia średniego napięcia 20 kV – strefa ochronna od linii 20 m (naniesiona na rysunku planu).

§ 11

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego i kulturowego

1. Teren objęty miejscowym planem leży w zasięgu następujących obszarów chronionych:

– otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego,

– zlewni chronionej rzeki Nysy Kłodzkiej,

– w strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego w granicach historycznego zasięgu wsi i w strefie “OW” obserwacji archeologicznej.

1.1. Realizacja projektowanego zespołu nie może naruszać zasady ochrony środowiska naturalnego obowiązujących dla tych chronionych obszarów, ani pogorszyć stanu lub uszczuplić jego zasobów i walorów.

1.2. Celem ochrony środowiska, gleby, wód powierzchniowych i wgłębnych przed zanieczyszczeniem należy:

– drogi dojazdowe, chodniki, parkingi i place wykonać jako utwardzone,

– gospodarkę ściekową oraz odprowadzenie wód opadowych rozwiązać w sposób określony w § 10,

– gospodarkę cieplną rozwiązać w sposób określony w § 10,

– bezwzględnie zachować w nienaruszonym stanie występujący na działkach starodrzew i drzewa o charakterze pomnikowym,

– na odpady stałe przewidzieć kontenerowe zbiorniki odpadów, wywóz odpadów na zasadach umowy ze służbą komunalną.

1.3. Bezwzględnie zachować istniejący starodrzew, a w szczególności istniejące szpalery drzew jako naturalne pasy ochronne.

1.4. Z uwagi na położenie terenu w strefie “K” ochrony krajobrazu kulturowego i “OW” obserwacji archeologicznej wszelkie poczynania inwestycyjne oraz projekty należy uzgodnić ze Służbami Konserwatorskimi wg właściwości.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 12

Ustalenia dotyczące wartości nieruchomości

Konsekwencją uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wzrost wartości nieruchomości w granicach opracowania planu.

Ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 8% zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym.

Jednorazowa opłata pobierana będzie w przypadku zbywania nieruchomości przez właściciela.

§ 13

Ustalenia końcowe

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Stroniu Śląskim.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i na tablicach ogłoszeń Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

MACIEJ AUGUSTYNIK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim z dnia 29 kwietnia 2002 r. (poz. 2059)

Powiększenie