2036 UCHWAŁA RADY GMINY OLEŚNICA z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsiach Brzezinka (działka nr 124/1) oraz Ostrowina (działki nr 25/4 i 26) Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, zm.: Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220), art. 4 ust 1, art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały nr 137/XXXI/00 Rady Gminy Oleśnica z dnia 21 października 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsiach Brzezinka i Ostrowina, Rada Gminy Oleśnica uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsiach Brzezinka (działka nr 124/1) oraz Ostrowina (działki nr 25/4 i 26) w gminie Oleśnica – zwany dalej w skrócie MPZP BRZEZINKA-OSTROWINA, którego obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu, warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zostają wyrażone w postaci:
1) rysunku MPZP BRZEZINKA-OSTROWINA w skali 1:2000, stanowiącego załącznik graficzny do niniejszej uchwały, obowiązującego w zakresie: granicy obszaru objętego planem, funkcji terenów, linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach, nieprzekraczalnych linii zabudowy, granicy strefy uciążliwości od drogi krajowej oraz granicy strefy ochrony biologicznej cieku wodnego;
2) zasad zagospodarowania terenu określonych w rozdziale II niniejszej uchwały;
3) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej określonych w rozdziale III niniejszej uchwały;
4) zasad ochrony środowiska określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały;
5) zasad ochrony dóbr kultury określonych w rozdziale V niniejszej uchwały.
§ 2
Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:
1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały;
2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:2000 z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały;
3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, oznaczony numerem kolejnym i symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.
R o z d z i a ł II
ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENU
§ 3
Zasady ogólne
1. Obszar objęty planem podzielono na tereny o różnych funkcjach lub różnym sposobie zagospodarowania oraz oznaczono na rysunku planu symbolami i numerami.
2. Wskazane w planie funkcje terenu są obowiązujące, funkcje te można uzupełnić o dodatkowe pod warunkiem, że nie będą kolidowały z podstawową funkcją terenu.
3. Stosuje się następujące symbole identyfikacyjne terenów:
5) KG, KL, KD, KPJ – Tereny komunikacji.
§ 4
Przeznaczenie terenów, lokalne warunki, zasady i stan-dardy kształtowania zabudowy i urządzania terenu oraz zasady i warunki podziału terenu na działki
1. Ustala się następujące przeznaczenie oraz lokalne warunki i zasady urządzania terenów, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1–4:
1) Dla terenu: 1 U;
2) Dla terenów: 2 LS/MN, 3 LS/MN, 4 LS/MN;
3) Dla terenu: 5 EE, 8 EE;
4) Dla terenu: 6 NO;
5) Dla terenu: 7 W;
§ 5
Zasady zagospodarowania terenów komunikacji
1. Ustala się następujące ogólne zasady zagospodarowania terenów komunikacji:
1) W liniach rozgraniczających terenów komunikacji przewiduje się lokalizację sieci uzbrojenia podziemnego;
2) W obrębie skrzyżowań ciągów komunikacyjnych niezbędne narożne ścięcia linii rozgraniczających (trójkąty widoczności) o wymiarach:
3) Poszerzanie terenów komunikacji oraz przekształcanie ciągów pieszo-jezdnych w ulice uznaje się za zgodne z planem;
4) Dopuszcza się nieznaczne korekty parametrów technicznych ulic na etapie projektów budowlanych.
2. Ustala się następujące zasady zagospodarowania terenów komunikacji:
1) Dla terenu: 1 KG;
2) Dla terenu: 2 KL;
3) Dla terenu: 3 KD;
4) Dla terenu: 4 KD;
5) Dla terenu: 5 KD;
6) Dla terenu: 6 KD;
7) Dla terenu: 7 KPJ;
8) Dla terenu 8 KPJ;
§ 6
Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane
1. Na rysunku planu wskazano orientacyjne linie podziałów wewnętrznych terenów, które należy traktować jako zalecany sposób podziału terenów na działki budowlane.
2. Dopuszcza się podział inny niż wskazany na rysunku planu, pod warunkiem, że zostaną zachowane następujące zasady:
1) linie podziałów poprzecznych będą prostopadłe do osi dróg lub zbliżone do prostopadłych (nie dotyczy działek narożnych);
2) każda działka będzie posiadała zapewniony dojazd do drogi publicznej;
3) fronty działek nie będą mniejsze niż 25 m (nie dotyczy działek narożnych, gdzie ze względu na nieregularny kształt dopuszcza się zmniejszenie tej szerokości do nie mniej niż 6 m;
4) powierzchnie działek nie bźdą mniejsze nić: 2500 m˛ w terenach LS/MN oraz 4500 m˛ w terenie U;
3. Dopuszcza się realizację zabudowy na działkach łączonych.
§ 7
Tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych
Na rysunku planu wskazano tereny służące realizacji celów publicznych w zakresie komunikacji (§ 5 ust. 2 pkt. 1–4).
R o z d z i a ł III
ZASADY OBSŁUGI W ZAKRESIE INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ
§ 8
1. W terenach przeznaczonych pod zabudowę zaleca się kompleksowe uzbrojenie poprzedzające realizację zabudowy.
2. Sieci uzbrojenia podziemnego będą przebiegały w liniach rozgraniczających ulic.
3. Urządzenia techniczne, tj. trafostacje itp., dla których nie przewidziano wydzielonych terenów i które nie będą mogły być realizowane w liniach rozgraniczających ulic mogą być realizowane w wyjątkowych uzasadnionych wypadkach w terenach usługowych i mieszkaniowych przed wydzieleniem i sprzedażą działek za zgodą właścicieli.
4. Dopuszcza się uzbrojenie terenu przez inwestorów we własnym zakresie.
5. Energia elektryczna zgodnie z warunkami określonymi przez Zakład Energetyczny. Lokalizacja trafostacji dla potrzeb osiedla mieszkaniowego i zespołu usług zgodnie z rysunkiem planu. W razie potrzeby dopuszcza się inne stacje na terenach inwestorów.
6. Ogrzewanie paliwem ekologicznym.
7. Woda dla zabudowy mieszkaniowej i usługowej z wodociągu wiejskiego po jego rozbudowie. Dopuszcza się ujęcia własne.
8. Unieszkodliwienie odpadów poprzez zorganizowany wywóz poprzedzony segregacją odpadów.
9. Odprowadzanie wód opadowych kanalizacją deszczową z zastosowaniem urządzeń oczyszczających wody pochodzące z nawierzchni utwardzonych w terenie 1 U.
§ 9
Tereny, dla których przewiduje się stosowanie indywidualnych lub grupowych systemów oczyszczania ścieków
1. Dla całego terenu w granicach opracowania zaleca się docelowo system grupowego odprowadzenia ścieków bytowych do wspólnej oczyszczalni w terenie 6 NO. Dopuszcza się inne rozwiązania, w tym indywidualne rozsączkowanie ścieków na działce.
2. Do czasu realizacji oczyszczalni ścieków lub przyłączenia się do wiejskiej oczyszczalni dopuszcza się szczelne zbiorniki bezodpływowe o pojemności do 10 m3, traktowane jako tymczasowe oraz wywóz nieczystości do gminnej oczyszczalni.
R o z d z i a ł IV
ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA
§ 10
Szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych
1. Z uwagi na położenie obszaru objętego planem w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP 322 – Oleśnica) wszelkie działania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej muszą gwarantować ochronę wód podziemnych m.in. poprzez zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód podziemnych i gruntu.
2. Odprowadzane wody opadowe nie mogą powodować ujemnych zmian w ekosystemie pobliskiego zbiornika wodnego oraz rzeki Oleśnicy.
3. Na terenie osiedla zaleca się maksymalną ilość zieleni wysokiej.
4. Dopuszcza się przekrycie rowu przebiegającego w liniach rozgraniczających ulicy 3 KD na zasadach określonych przez Zarządcę cieku.
5. W granicach planu nie występują grunty rolne objęte ochroną oraz grunty leśne, w związku z czym nie ustala się szczególnych zasad zagospodarowania terenu wynikających z potrzeb ochrony gruntów rolnych.
6. Granicę strefy uciążliwości drogi (w odległości 50 m od linii rozgraniczającej drogi 1 KG) należy traktować jako nieprzekraczalną linię zabudowy dla obiektów mieszkaniowych.
R o z d z i a ł V
ZASADY OCHRONY DÓBR KULTURY
§ 11
Szczególne zasady zagospodarowania terenu
wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego
Z uwagi na występowanie w rejonie obszaru objętego planem stanowisk archeologicznych oraz związanej z tym ewentualnej możliwości dokonania w czasie robót ziemnych odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych należy przestrzegać następujących zasad:
1) Prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Wydziału Zabytków Archeologicznych Wojew. Oddziału Służby Ochrony Zabytków.
2) W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe.
3) Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy o ochronie dóbr kultury.
4) Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia WO SOZ – Wydział Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.
R o z d z i a ł VI
PRZEPISY KOŃCOWE
§ 12
Dla obszaru objętego planem ustala się stawkę, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.) w wysokości 0%.
§ 13
Ustalenia Planu Ogólnego Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Oleśnica uchwalonego uchwałą nr III/10/84 Gminnej Rady Narodowej w Oleśnicy z dnia 23 października 1984 r. w sprawie zatwierdzenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oleśnica z wyjątkiem obszaru w opracowanym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. Oleśnicy obejmującego wsie Dąbrowa, Spalice oraz północną część obrębu geodezyjnego wsi Bystre (ogłoszony w Dz. Urz. Woj. Wrocławskiego z 1984 r. Nr 6, poz. 74) w obszarze objętym niniejszym planem tracą swą ważność.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Oleśnica.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik graficzny do uchwały Rady Gminy Oleśnica z dnia 30 kwietnia 2002 r. (poz. 2036)