2035

UCHWAŁA RADY GMINY OSIECZNICA

z dnia 25 kwietnia 2002 r.

w sprawie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2001–2006 oraz trybu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Osiecznica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a i pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt 3, art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543) oraz art. 21 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 z 2001 r. poz. 733) Rada Gminy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwała ma na celu racjonalne gospodarowanie komunalnymi lokalami mieszkalnymi, stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy, oraz lokalami socjalnymi.

§ 2

1. Gospodarowanie lokalami mieszkalnymi, wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy i lokalami socjalnymi polega w szczególności na sprzedaży lub wynajmie lokali mieszkalnych oraz wynajmie lokali socjalnych.

2. Do sprzedaży przeznacza się samodzielne lokale mieszkalne zwane w dalszej treści lokalami mieszkalnymi, znajdujące się w budynkach położonych na terenach, które zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Osiecznica oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Osiecznica mają stałą lokalizację na cele mieszkalne lub mieszkalno- -usługowe.

3. Przedmiotem sprzedaży nie mogą być lokale przeznaczone do wynajmowania na czas trwania stosunku pracy osób niezbędnych dla właściwego wykonywania zadań gminy.

§ 3

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

a) ustawie o nieruchomościach – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;

b) ustawa o ochronie lokatorów – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego;

c) gminie – należy przez to rozumieć gminę Osiecznica;

d) zarządzie gminy – należy przez to rozumieć Zarząd Gminy Osiecznica;

e) dochodzie – należy rozumieć dochód określony w art. 3 ustawy 3 i 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71 z 2001 r., poz. 734);

f) osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych – należy rozumieć osoby nieposiadające żadnego tytułu prawnego do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi, lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane;

g) adaptacji – należy przez to rozumieć przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane;

h) modernizacji – należy przez to rozumieć ulepszenie lokalu mieszkalnego w celu utworzenia lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy – Prawo budowlane.

§ 4

1. Mieszkaniowy zasób gminy Osiecznica tworzą lokale mieszkalne oraz lokale socjalne, będące własnością gminy Osiecznica.

2. Mieszkaniowy zasób gminy nie obejmuje lokali, których własność została wyodrębniona na rzecz osób trzecich.

R o z d z i a ł II

Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w latach 2002–2006

§ 5

1. Przyjmuje się program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy w stosunku do stanu na 31 grudnia 2001 r., który obejmuje 132 lokale mieszkalne, w tym 2 lokale z przeznaczeniem na wynajem na czas trwania stosunku pracy oraz 2 lokale socjalne.

2. Wykaz lokali socjalnych zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 6

1. W roku 2002 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 132–120, w tym 2 lokale socjalne. Zakłada się pozyskanie 5 lokali mieszkalnych w wyniku adaptacji.

2. W roku 2003 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 120–110, w tym 4 lokale socjalne.

3. W roku 2004 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 110–95, w tym 5 lokali socjalnych. Zakłada się pozyskanie 2 lokali mieszkalnych w wyniku adaptacji.

4. W roku 2005 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 95–80, w tym 7 lokali socjalnych.

5. W roku 2006 prognozuje się utrzymanie stanu liczbowego lokali mieszkalnych na poziomie 80–75, liczba lokali socjalnych na poziomie roku 2005. Zakłada się pozyskanie 4 lokali mieszkalnych w wyniku adaptacji.

§ 7

1. W celu utrzymania należytego stanu technicznego ustala się priorytety działań remontowych wynikające z analizy potrzeb budynków, które obejmują w szczególności:

– termomodernizację budynków, z zastosowaniem docieplenia ścian i dachów,
– wymiana źródeł ciepła na ekologiczne,
– wymiana okien i drzwi,
– modernizację wentylacji,
– wymiana i modernizacja instalacji: grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych,
– rewitalizacja zabytkowych elewacji.

2. Zarząd Gminy ustali corocznie szczegółowy plan koniecznych remontów, z uwzględnieniem określonych powyżej priorytetowych działań na wniosek kierownika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Osiecznicy.

§ 8

Prognozowana liczba lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami na rzecz dotychczasowych najemców lub w trybie przetargu w kolejnych latach wynosi:

Rok Liczba lokali przeznaczonych do sprzedaży

2002 do 15
2003 do 20
2004 do 15
2005 do 15
2006 do 20

§ 9

Zarząd Gminy ustali w terminie do 15 listopada każdego roku poprzedzającego rok budżetowy szczegółowy harmonogram sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz dotychczasowych najemców.

§ 10

Stawki czynszu za najem lokali mieszkalnych i socjalnych ustala Zarząd Gminy w oparciu o zasady polityki czynszowej określone w paragrafach 11–17.

§ 11

1. Stawka czynszu za najem 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy stanowi iloczyn stawki bazowej i stawki jakościowej.

2. Stawka bazowa ustalana jest w oparciu o zasady określone w art. 9 ustawy o ochronie lokatora.

§ 12

Ustala się stawkę bazową czynszu w wysokości 1,40 zł/m2 powierzchni użytkowej.

§ 13

1. Stawka jakościowa dla każdego lokalu obliczana jest indywidualnie wg tzw. karty lokalu, która uwzględnia następujące składniki podwyższające lub obniżające:

1) położenie budynku, w którym znajduje się lokal:

a) centrum + 10%
b) poza centrum – 5%

2) położenie lokalu w budynku:

a) pierwsze i drugie piętro z wyjątkiem poddaszy + 10%
b) parter i inne kondygnacje 0%
c) lokal w suterenie lub na poddaszu – 10%

3) kanalizacja:

a) łazienka z w.c. w mieszkaniu + 15%
b) łazienka z w.c. poza mieszkaniem + 10%
c) w.c. w mieszkaniu + 10%
d) w.c. poza mieszkaniem + 5%
e) brak – 10%

4) stan techniczny budynku i lokalu:

a) dobry + 10%
b) zły – 10%

2. Dla potrzeb niniejszej uchwały ustala się obszary:

1) centrum: miejscowości Osiecznica, Kliczków,
2) poza centrum: wszystkie inne miejscowości niewymienione w pkt 1.

§ 14

Stawka czynszu za najem lokalu socjalnego stanowi 60% stawki bazowej czynszu ustalonej zgodnie z paragrafem 11.

§ 15

W razie najmu poszczególnych pomieszczeń w jednym lokalu mieszkalnym przez dwóch lub więcej lokatorów za pomieszczenia używane wspólnie najemcy opłacają czynsz proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej oddzielnie przez każdego z nich.

§ 16

1. Za najem jednego pomieszczenia gospodarczego przynależnego do lokalu mieszkalnego nie pobiera się opłaty.

2. Opłatę pobiera się jednak w wypadku zajmowania przez lokatora więcej niż jednego pomieszczenia gospodarczego w wysokości 30% stawki bazowej określonej w § 12 niniejszej uchwały.

§ 17

Podwyższanie czynszu i innych opłat za używanie lokalu mieszkalnego następować będzie z dniem 1 lipca każdego roku.

§ 18

1. Zarządzanie lokalami i budynkami wchodzącymi w skład mieszkaniowego zasobu gminy wykonywane jest przez jednostkę organizacyjną gminy – zakład budżetowy, tj. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Osiecznicy.

2. Wynajmującym lokale mieszkalne oraz lokale socjalne jest gmina Osiecznica, w imieniu której działa Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Osiecznicy.

§ 19

Wolne lokale o obniżonym standardzie z przeznaczeniem na lokale socjalne wydziela Zarząd Gminy z mieszkaniowego zasobu gminy na wniosek kierownika Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej.

§ 20

Lokale przeznaczone na wynajem na czas trwania stosunku pracy wydziela Rada Gminy na wniosek Zarządu Gminy, po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej komisji Rady Gminy.

§ 21

Lokale socjalne i lokale przeznaczone na wynajem na czas trwania stosunku pracy nie podlegają zamianie i sprzedaży.

§ 22

Tworzenie nowych lokali mieszkalnych w ramach adaptacji i modernizacji oraz zasady rozliczania poniesionych nakładów odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.

§ 23

Podstawowym źródłem finansowania gospodarki mieszkaniowej z przeznaczeniem na bieżącą modernizację i remonty są wpływy z czynszu za wynajem lokali z mieszkaniowego zasobu gminy, wspierane przychodami z czynszu za lokale użytkowe.

§ 24

Wydatki inwestycyjne z przeznaczeniem na adaptację, modernizację remonty lub odtwarzanie zasobu mieszkaniowego finansowane są z tzw. gminnego funduszu mieszkaniowego, utworzonego w sposób określony w paragrafie 25.

§ 25

1. Tworzy się tzw. gminny fundusz mieszkaniowy, z przeznaczeniem na odtworzenie zasobu mieszkaniowego gminy.

2. Dochodami funduszu są:

– 30% dochodu ze sprzedaży lokali mieszkaniowych będących wcześniej w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej,
– 10% dochodów z opłat czynszowych,
– środki z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska,
– dotacje celowe,
– darowizny,
– dobrowolne wpłaty z Gminnego Komitetu Inicjatyw Społecznych i Gospodarczych.

3. Środki gminnego funduszu mieszkaniowego gromadzone są na wyodrębnionym rachunku prowadzonym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej.

4. Plan finansowy funduszu podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Gminy.

§ 26

1. Koszty zarządu nieruchomości wspólnymi, w których gmina jest jednym ze współwłaścicieli, ustalane są corocznie przez wspólnoty mieszkaniowe na podstawie ich uchwał i nie powinny przekraczać stawki czynszu ustalonej dla danego lokalu.

2. W przypadku podjęcia przez wspólnoty mieszkaniowe uchwały o kosztach zarządu nieruchomością wspólną w wysokości wyższej niż określona w pkt 1 Zarząd Gminy podejmie decyzję o źródłach ich finansowania.

§ 27

Wysokość wydatków na bieżącą eksploatację, remonty oraz inwestycje ustala corocznie Zarząd Gminy w terminie do 30 września.

§ 28

1. W przypadku konieczności wykonania niezbędnych remontów najemcy proponuje się lokal zamienny na czas wykonania remontu.

2. Zakres niezbędnych zamian ustali corocznie Zarząd Gminy przy zatwierdzeniu planu remontów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej.

§ 29

1. W przypadku przeznaczenia przez Zarząd Gminy budynku z mieszkaniowego zasobu gminy do sprzedaży, w którym nie wszystkie lokale spełniają wymogi samodzielności lokalowej, proponuje się lokatorowi lokal zamienny.

2. W razie braku porozumienia co do warunków przyjęcia lokalu zamiennego, w przypadkach określonych pkt 1 wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia pod warunkiem jednoczesnego zaoferowania lokalu zamiennego.

3. Jeżeli najemcy przysługuje pierwszeństwo w nabyciu zajmowanego lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy, przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem, że najemcy temu zaoferowano wcześniej nabycie tego lokalu, a najemca nie skorzystał z przysługującego mu pierwszeństwa w jego nabyciu.

4. Zakres niezbędnych zamian, o których mowa w pkt 1, określi Zarząd Gminy przy sporządzaniu szczegółowego harmonogramu sprzedaży.

R o z d z i a ł III

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 30

1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznacza się w pierwszej kolejności dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty mieszkaniowej gminy Osiecznica, posiadających stałe zameldowanie w gminie Osiecznica przynajmniej przez okres 3 lat przed datą złożenia wniosku, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, Zarząd Gminy może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1.

§ 31

Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy przysługuje osobom, które:

a) uprawnione są do lokalu zamiennego na podstawie ustawy lub orzeczenia sądowego;

b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy. Zawarcie umowy najmu z wymienionymi wyżej osobami następuje po uzyskaniu potwierdzenia zgłoszenia do użytkowania przedmiotowego lokalu przez właściwy organ, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, i po stwierdzeniu wykonania warunków umowy o adaptację przez zarządcę budynku;

c) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z osiągnięciem pełnoletności;

d) zostały pozbawione mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru;

e) przekażą dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Zarządu Gminy w zamian za lokal o mniejszej pow. użytkowej, przynajmniej o jedną izbę;

f) będąc niepełnosprawnymi ruchowo, przekażą dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji Zarządu Gminy w zamian za lokal lepiej dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej ze względu na jego położenie (w budynkach, w terenie) lub wyposażenie.

§ 32

1. O najmie lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy, może ubiegać się osoba, której warunki zamieszkiwania odpowiadają wymogom określonym w § 3 pkt 6 i § 30 pkt 1 niniejszej uchwały oraz znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

2. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się:

a) osoby samotne, których dochód nie przekracza 140% najniższej emerytury obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku,

b) rodziny, których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza najniższej emerytury w chwili rozpatrywania wniosku.

§ 33

Do wynajmu lokalu socjalnego mogą być kwalifikowane osoby, których średni miesięczny dochód na 1 członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie przekracza:

a) w gospodarstwie jednoosobowym – 75% najniższej emerytury, obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku,

b) w gospodarstwie wieloosobowym – 50% najniższej emerytury, obowiązującej w chwili rozpatrywania wniosku.

§ 34

1. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej.

2. Kontrolę społeczną trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali sprawuje właściwa komisja Rady Gminy Osiecznicy jako organ doradczy i opiniodawczy.

§ 35

1. Umowy najmu samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali socjalnych są zawierane z osobami umieszczonymi na listach ustalonych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej.

2. Najem lokali mieszkalnych i socjalnych jest zawierany z osobami, o których mowa w pkt 1, z uwzględnieniem ich potrzeb mieszkaniowych i możliwości lokalowych gminy.

3. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej sporządza i podaje do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy i Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej oraz w sołectwach, wykaz osób przewidzianych do najmu lokali mieszkalnych i socjalnych.

Ustalenie wykazu następuje po zasięgnięciu opinii właściwej komisji Rady Gminy.

Opinia jest wiążąca dla administratora zasobów.

4. Właściwa komisja wydaje opinię w oparciu o zgromadzone przez administratora zasobów mieszkaniowych dokumenty po zapoznaniu się z warunkami mieszkaniowymi osób ubiegających się o najem, oraz inne uznane za niezbędne wyjaśnienia w sprawie.

5. Umowy najmu lokali z osobami objętymi wykazem sporządza się po upływie 14 dniowego terminu od dnia opublikowania wykazu pod warunkiem braku uwag i zastrzeżeń.

Wykaz, o którym mowa w pkt 3 tego paragrafu, powinien zawierać pouczenie w tej sprawie.

6. Zgłaszane przez osoby zainteresowane uwagi i zastrzeżenia rozpatruje właściwa komisja przy udziale przedstawiciela administratora zasobów mieszkaniowych.

§ 36

1. Na samodzielny lokal mieszkalny nie może być zawarta umowa najmu z więcej niż jednym najemcą, chyba że najem nastąpi na zgodny wniosek osób zainteresowanych.

2. Pokój przechodni nie może być przedmiotem odrębnego najmu.

§ 37

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, Zarząd Gminy może wynająć im lokal socjalny, o ile osoby te spełniają wymogi określone w § 32 ust. 1 i ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 3 lata.

2. W przypadku niewyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego osoby te winny niezwłocznie opuścić i opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego.

3. Dalsze pozostanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania, przysługującego właścicielowi.

§ 38

Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostał współmałżonek, dzieci, osoby przysposobione, rodzice, którzy faktycznie pozostawali we wspólnym gospodarstwie domowym z najemcą, Zarząd Gminy może zezwolić na zawarcie umowy najmu lokalu z tymi osobami, chyba że najemca zamieszkuje w lokalu lub budynku, stanowiącym jego własność bądź zawarł umowę najmu na inny lokal mieszkalny.

§ 39

1. Wzajemna zamiana lokali mieszkalnych pomiędzy najemcami wymaga ich porozumienia i uzyskania zgody na zawarcie umów najmu z administratorem zasobów mieszkaniowych.

2. Najemca lokalu może ubiegać się o jego zmianę na inny, wolny lokal, pozostający w dyspozycji tego samego wynajmującego, poprzez zawarcie z nim nowej umowy najmu.

3. W przypadku zamiany określonej w pkt 2 mają zastosowanie zapisy § 32.

§ 40

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 wynajmowane są za zapłatą czynszu wolnego, ustalonego w trybie przetargu. Czynsz wolny nie może być niższy niż 200% czynszu obowiązującego za ten lokal, z zastrzeżeniem pkt 2.

2. Wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2, może nastąpić na rzecz rodziny, która spełnia wymogi § 32 oraz składa się z co najmniej 5 osób.

3. Jeżeli w wyniku powiększenia lokalu poprzez przyłączenie dodatkowego pokoju lub adaptację części budynku wcześniej niebędących powierzchnią mieszkalną powstaje lokal o powierzchni powyżej 80 m2, czynsz za ten lokal nie może być mniejszy niż 200% stawki ustalonej dla tego lokalu.

R o z d z i a ł IV

Zasady sprzedaży lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 41

1. Wyłącza się ze sprzedaży na rzecz najemców lokale znajdujące się w budynkach komunalnych:

a) przeznaczonych do wykwaterowania na podstawie decyzji organów nadzoru budowlanego,

b) przeznaczonych do remontu kapitalnego uchwałą Zarządu Gminy z zastrzeżeniem, iż lokale w tych budynkach mogą być za zgodą Zarządu Gminy przeznaczone do sprzedaży, pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców,

c) dla których przewidziane jest zmiana funkcji,

d) w których lokale przeznaczone zostały wyłącznie do wynajmu jako lokale socjalne,

e) co do których zostały zgłoszone na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami roszczenia osób fizycznych lub prawnych o przeniesienie prawa własności – do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia,

f) w których prowadzona jest regulacja stanu prawnego – do czasu postępowania w tej sprawie,

g) w których lokale mieszkalne wynajęto na czas trwania stosunku pracy.

2. Wyłączania dotyczą również poszczególnych lokali, jeżeli odnoszą się do okoliczności przedstawionych w pkt 1 litera e, f oraz g.

3. Zarząd Gminy może odmówić sprzedaży lokalu mieszkalnego w innych uzasadnionych przypadkach, a w szczególności:

a) w budynkach wpisanych do rejestru zabytków,

b) w budynkach, w których powierzchnia lokali przeznaczonych na cele inne niż mieszkalne przewyższa powierzchnię lokali mieszkalnych,

c) wykorzystywanych do realizacji zadań gminy, a w szczególności przeznaczonych na cele kultury, oświaty, ochrony zdrowia oraz siedziby gminnych jednostek organizacyjnych.

§ 42

1. Wolne samodzielne lokale mieszkalne, które decyzją Zarządu Gminy nie podlegają oddaniu w najem są przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu.

2. Formę i zakres ograniczeń przetargu określa Zarząd Gminy, biorąc pod uwagę potrzeby zabezpieczania lokali dla mieszkańców oraz cele prywatyzacji zasobów mieszkaniowych,

3. Wolne lokale, nieposiadające samodzielności lokalowej w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali, potwierdzonej zaświadczeniem właściwego organu, przeznacza się na poprawienie warunków zamieszkiwania najemcom sąsiednich lokali mieszkalnych w budynku, przy czym wynajęcie lokalu może nastąpić na rzecz rodziny, która spełnia wymogi określone w § 32. W przypadku braku takiej możliwości lokal wyznacza się do sprzedaży w drodze przetargu ograniczonego do właścicieli lokali, znajdujących się w budynku, w którym znajduje się wolny lokal.

§ 43

1. Zarząd Gminy sporządza wykaz budynków i lokali wytypowanych do sprzedaży.

2. Zarząd Gminy opracuje wzór obowiązującego wniosku o sprzedaż lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy.

§ 44

1. Sprzedaż lokalu następuje łącznie ze sprzedażą albo oddaniem w wieczyste użytkowanie ułamkowe części gruntu, niezbędnej do racjonalnego korzystania z budynku.

2. Oprócz ceny zbycia nabywca ponosi koszty przygotowania nieruchomości do zbycia.

§ 45

1. Najemcom lub dzierżawcom lokali stanowiących własność gminy przyznaje się pierwszeństwo w nabyciu najmowanych lub dzierżawionych lokali, bez względu na podstawę prawną i datę nawiązania najmu lub dzierżawy.

2. Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży podaje się do publicznej wiadomości w Urzędzie Gminy i sołectwach w sposób zwyczajowo przyjęty po uprzednim zawiadomieniu najemców i dzierżawców o przeznaczeniu lokali do sprzedaży i upływie zakreślonego terminu dla złożenia oświadczenia przez najemcę lub dzierżawcę co do skorzystania z prawa pierwszeństwa.

Złożenie oświadczenia oznacza sprzedaż lokalu w drodze bezprzetargowej.

Po upływie wyżej wymienionego terminu prawo pierwszeństwa wygasa.

3. Pisemne oświadczenie najemcy lub dzierżawcy winno:

a) być złożone w Urzędzie Gminy w Osiecznicy w terminie określonym w oświadczeniu,

b) zawierać oświadczenie woli co do zgody na zapłatę ceny nabycia ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego,

c) zawierać oświadczenie co do pokrycia kosztów sporządzania dokumentacji niezbędnej do sprzedaży lokalu, tj. sporządzenie operatu szacunkowego i dokumentacji geodezyjnej,

d) zawierać informację co do skutków braku złożenia oświadczenia w zakreślonym terminie.

§ 46

1. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowej i jednorazowej zapłacie należności udziela się bonifikaty do ceny ustalonej przez rzeczoznawcę w następujących wysokościach:

a) 90% dla lokali położonych w budynkach powyżej jednego lokalu gdy następuje równoczesny wykup lokali, w wyniku którego wszystkie lokale mieszkalne w danym domu przestają być własnością gminy,

b) 85% we wszystkich pozostałych przypadkach (pojedyncze lokale, lokale w budynkach jednorodzinnych i segmentowych).

2. W przypadku sprzedaży lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym i rozłożenia należności na raty udziela się bonifikaty do ceny ustalonej przez rzeczoznawcę w następujących wysokościach:

a) 50% przy rozłożeniu spłaty należności na 3 (trzy) lata,

b) 25% przy rozłożeniu spłaty należności na 6 (sześć) lat,

c) 15% przy rozłożeniu spłaty należności na 10 (dziesięć) lat.

3. W przypadkach zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w trybie bezprzetargowym przed upływem 5 lat licząc od dnia nabycia, nabywca obowiązany jest zwrócić równowartość udzielonej bonifikaty określonej w punkcie 1 i 2 tego paragrafu, a także wpłacić w całości rozłożoną na raty niespłaconą część należności.

Warunek powyższy nie dotyczy zamiany lokali mieszkalnych oraz zbycia lokalu mieszkalnego na rzecz osoby bliskiej.

§ 47

W przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej na wniosek nabywcy cena nabycia zostanie rozłożona na raty nie dłuższe niż 10 lat z zastosowaniem oprocentowania na niespłaconej części ceny w wysokości 3% w stosunku rocznym.

R o z d z i a ł V

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 48

Zachowują moc wydane przed wejściem w życie niniejszej uchwały pozytywne kwalifikacje wniosków o przydział mieszkania komunalnego.

§ 49

Tracą moc:

a) uchwała nr XXXVI/218/98 Rady Gminy w Osiecznicy z dnia 29 kwietnia 1998 r. w sprawie ustalenia zasad pierwszeństwa w nabywaniu lokali, upoważnienia Zarządu do udzielania bonifikat cenowych oraz określenie wysokości umownej stawki procentowej,

b) uchwała nr XXXVII/234/98 Rady Gminy w Osiecznicy z dnia 10 czerwca 1998 r. w sprawie zmiany uchwały nr XXXVI/218/98 Rady Gminy w Osiecznicy w sprawie ustalenia zasad pierwszeństwa w nabywaniu lokali, upoważnienia Zarządu do udzielania bonifikat cenowych oraz określenie wysokości umownej stawki procentowej,

c) uchwała nr XXV/141/2001 Rady Gminy w Osiecznicy z dnia 20 marca 2001 r. w sprawie zmiany uchwały nr XIII/86/99 z dnia 30 grudnia 1999 r. Rady Gminy w Osiecznicy w sprawie określenia stawek czynszu za lokale mieszkalne, z późniejszymi zmianami,

d) uchwała nr XVIII/107/2000 Rady Gminy w Osiecznicy z dnia 31 maja 2000 r. w sprawie zmiany uchwały nr XXXVI/218/98 Rady Gminy w Osiecznicy w sprawie ustalenia zasad pierwszeństwa nabywaniu lokali, upoważnienia Zarządu do udzielania bonifikat cenowych oraz określenie wysokości umownej stawki procentowej z późniejszymi zmianami.

§ 50

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i podlega podaniu do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Osiecznicy.

PRZEWODNICZĄCA
RADY GMINY
WANDA ABRAM

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy Osiecznica z dnia 25 kwietnia 2002 r. (poz. 2035)

WYKAZ LOKALI SOCJALNYCH

1. Parowa nr 21 – 2 lokale