2021

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 26 kwietnia 2002 r.

w sprawie zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Oleśnica, obejmujących obszar ograniczony ulicami: Ludwikowską, Południową oraz Osada Bystre

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.), w związku z uchwałą nr XXVI/173/2000 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 21 października 2000 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Oleśnica, Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się zmiany:

obejmujące teren ograniczony ulicami: Ludwikowską, Południową i Osada Bystre.

2. Integralną częścią zmian planów jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku oznaczono granice obszaru objętego zmianą planów oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

1. Przedmiotem ustaleń zmiany planów jest określenie:

– przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
– zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
– warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, a także maksymalnych lub minimalnych intensywności zabudowy,
– zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane,
– szczególnych warunków zagospodarowania wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,
– tymczasowych sposobów zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

2. Realizacja niniejszych zmian planów, poprzez wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymaga uwzględniania ustaleń zawartych w:

1) rozdziale II: “Ustalenia ogólne”,
2) rozdziale III: “Ustalenia szczegółowe”,
3) rysunku planu, określonych jako “Ustalenia zmian planów”.

§ 3

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianach planów – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica oraz miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla Ludwikowska – Południowa, obejmujących teren o którym mowa w § 1 uchwały;

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy;

3) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek zmian planów na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica oraz miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego, w granicach określonych w § 1 uchwały;

5) jednostce funkcjonalnej – należy przez to rozumieć teren oznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi, o podstawowej funkcji określonej symbolem literowym.

R o z d z i a ł II

Ustalenia ogólne, obowiązujące dla całego obszaru objętego zmianą planów

§ 4

1. Za podstawowe funkcje wprowadzane na teren objęty zmianą planów uznaje się:

MN – mieszkalnictwo jednorodzinne
UK – usługi kultu religijnego
US – usługi sportu i rekreacji
IT – urządzenia infrastruktury technicznej
P – przemysł
S – składy
B – obsługa budownictwa,
KS – obsługi transportu i komunikacji
ZP – zieleń parkową
ZI – zieleń izolacyjną

2. Jako funkcje uzupełniające na tym obszarze dopuszcza się:

– administrację dla obsługi obiektów funkcji podstawowej,
– obsługę techniczną terenu,
– układ komunikacji wewnętrznej oraz parkingi,
– zieleń towarzyszącą o różnorakim charakterze,
– usługi bytowe, tj. w zakresie handlu detalicznego, rzemiosła usługowego i małej gastronomii, wbudowane w obiektach mieszkaniowych i usługowych, pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich właścicieli danej nieruchomości.

3. Dopuszcza się wprowadzenie funkcji dodatkowych, poza wymienionymi w ust. 1 i 2, pod warunkiem:

– nieprzekroczenia 20% powierzchni przeznaczonej pod funkcję podstawową, na działkach poszczególnych podmiotów inwestycji,
– niepowodowanie ograniczania działalności funkcji podstawowej,
– niespowodowania uciążliwości, przekraczającej dopuszczalne wielkości, poza granice własności danej nieruchomości.

§ 5

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Obszar planu połączony jest z zewnętrznym układem komunikacji miejskiej przez przyległe ulice:

1) ul. Południową, o ustalonej w planie ogólnym miasta klasie technicznej KZo (zbiorczej – obszarowej),
2) ul. Ludwikowską, o ustalonej w planie ogólnym miasta klasie technicznej KZo (zbiorczej – obszarowej),
3) ul. Osada Bystre, położoną w gminie Oleśnica, obręb Bystre, o nr ewid. 279, posiadającą warunki klasy lokalnej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430), założono nową klasyfikację ulic, przewidując:

– dla ulicy Południowej i ulicy Ludwikowskiej klasę zbiorczą KZ, o szerokości w liniach rozgraniczających = 20 m,
– dla ulicy Osada Bystre, klasę lokalną KL, o szerokości w liniach rozgraniczających = 15 m.

2. Uwzględniając wytyczne studium uwarunkowań i kierunków rozwoju przestrzennego miasta Oleśnica, nie przewiduje się określonego w planie ogólnym miasta węzła komunikacyjnego, obejmującego ulice Ludwikowską i Południową oraz wiadukt nad torami kolejowymi. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia układu dróg wylotowych z miasta, w zmianie planu wprowadza się zakaz inwestowania na części jednostki funkcjonalnej oznaczonej symbolem 6 MN (patrz rysunek planu).

3. Układ ulic wewnętrznych, w obrębie obszaru planu.

Sieć układu komunikacji wewnętrznej stanowić będą ulice klasy dojazdowej oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem KD, o szerokości w liniach rozgraniczających: 12 m.

Wprowadza się zakaz dojazdu transportu ciężarowego do jednostki funkcjonalnej 20PBS z ulicy Osada Bystre.

§ 6

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska.

1. Na terenach produkcyjno-usługowych projektowana zabudowa i urządzenia technologiczne nie mogą ujemnie, poza dopuszczalne normy, oddziaływać na środowisko przyrodnicze, a ich uciążliwość powinna być ograniczona w obrębie granic poszczególnych zakładów.

2. Na terenach przeznaczonych pod lokalizację przedsięwzięć produkcyjnych, baz budownictwa i składów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko, wymagane jest przeprowadzanie postępowania w sprawie oceny oddziaływania ich na środowisko. Wszystkie projektowane obiekty muszą zapewniać bezpieczeństwo stanu sanitarnego środowiska.

3. W przypadku występowania ścieków technologicznych, przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej, winny być podczyszczone na terenie zakładu do stanu który kwalifikować je będzie do odbioru przez oczyszczalnię komunalną.

4. Na terenach produkcyjno-usługowych, wielkość emisji hałasu na granicy zakładów nie może przekraczać:

– 50 dB(A) w godzinach od 6oo do 22oo
– 45 dB(A) w godzinach od 22oo do 6oo

Dopuszczalny poziom hałasu na terenach przeznaczonych pod mieszkalnictwo nie może przekraczać:

– 45 dB(A) w godzinach od 6oo do 22oo
– 40 dB(A) w godzinach od 22oo do 6oo

5. Przewidzieć usuwanie stałych odpadów bytowych do pojemników ustawionych na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach osłoniętych, usytuowanych na poszczególnych nieruchomościach, z wcześniejszym uzyskaniem zapewnienia ich wywozu na wysypisko komunalne.

6. Zachować w stanie nienaruszonym istniejący starodrzew. Zwiększyć zadrzewienie terenów wzdłuż ul. Południowej i na skarpach wyrobiska kruszywa. W planach zagospodarowania terenu inwestycji będących integralną częścią projektów budowlanych, należy wymagać ustaleń projektowych w zakresie zadrzewienia, uwzględniających mikroklimat, warunki środowiskowe i charakter obecnego krajobrazu.

7. W projektach inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie gruntów przed zanieczyszczeniami, z uwagi na położenie obszaru objętego zmianami planów w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 322 “Oleśnica”.

§ 7

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie architektury:

1. Wzdłuż ulic wylotowych z miasta: Ludwikowskiej i Południowej, zabudowa winna cechować się wysokimi walorami estetycznymi oraz wkomponowaniem w istniejące elementy krajobrazu naturalnego i zurbanizowanego.

2. Dla inwestycji niemieszkalnych nie określa się jednorodnych zasad kształtowania zabudowy. Forma i charakter architektoniczny projektowanych obiektów winny odpowiadać ich funkcjom, bez ograniczeń w zakresie rodzaju konstrukcji i stosowanych materiałów. Obiekty stanowiące uzupełnienie istniejącej zabudowy, powinny nawiązywać do architektury budynków przyległych.

3. Dla zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej obowiązują następujące ustalenia:

– wysokość zabudowy nie może przekraczać:

1) II kondygnacji w obiektach z niewykorzystanym poddaszem,

2) III kondygnacji dla obiektów z wykorzystanym poddaszem.

Dopuszcza się zastosowanie ścianek kolankowych o wysokości do 60 cm. W wypadku podpiwniczenia domu, poziom posadzki parteru nie może przekraczać 80 cm, w stosunku do przyległego terenu.

– formą i detalem projektowana zabudowa powinna nawiązywać do architektury tego regionu, bez ograniczeń w zakresie stosowania materiałów. Dachy wysokie, o symetrycznych połaciach, nachyleniu połaci od 70% do 100%, kryte dachówkami ceramicznymi lub innymi materiałami w kolorze ceramiki naturalnej,

– bryły projektowanych budynków winny posiadać cechy kompozycji horyzontalnej, z mocno wysuniętymi okapami.

4. Elementy małej architektury należy projektować wg jednorodnej koncepcji z dominacją materiałów ceramicznych. Ogrodzenia wysokością, konstrukcją i materiałami nawiązywać do istniejących, przyległych. Wprowadza się zakaz ustawiania wolno stojących reklam. Tablice informacyjne ograniczyć do wymiarów 1,0 ´ 1,0 m, a szyldy do 0,6 ´ 2,0 m.

5. Uzupełnieniem ustaleń ogólnych w zakresie architektury, dla terenów o szczególnych wymogach kształtowania przestrzeni, są uwarunkowania określone w ustaleniach szczegółowych dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych, zawartych w rozdziale III uchwały.

§ 8

Zasady zagospodarowania terenów.

1. Linie zabudowy od przyległych ulic określone są na rysunku planu. Sytuowanie budynków mieszkalnych w stosunku do pozostałych granic działki powinno być zgodne z przepisami prawa budowlanego.

2. Zakłady produkcyjno-usługowe, usługowe, produkcyjne mają obowiązek zapewnienia na terenie własnym odpowiedniej wielkości parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych.

3. Pasy terenu pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulic a liniami zabudowy, należy zagospodarować zielenią. Celem zapewniania ekspozycji obiektów od strony ulic drzewa i krzewy formować w różnogatunkowe kępy, na przemian z partiami zieleni niskiej. W pasach tych mogą znajdować się place przedwejściowe i parkingi, pod warunkiem nieprzekroczenia na te cele 20% ich powierzchni.

4. Do czasu skablowania napowietrznych linii elektrycznych SN, należy wstrzymać realizację obiektów na działkach, gdzie natężenie pola elektromagnetycznego przekracza dopuszczalne normy.

§ 9

Ustala się następujące uwarunkowania w zakresie ochrony dóbr kultury.

Na terenie objętym planem, znajdują się zabytkowe stanowiska archeologiczne wpisane do ewidencji zabytków archeologicznych. Podlegają one ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150 ze zm.). W związku z powyższym w czasie jakichkolwiek robót ziemnych prowadzonych na tym obszarze może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Inspekcji Zabytków Archeologicznych we Wrocławiu z 7-dnio-wym wyprzedzeniem o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych.

§ 10

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

1. Zaopatrzenie w wodę dla celów bytowych z ujęć komunalnych, poprzez rurociągi magistralne znajdujące się w ulicy Ludwikowskiej oraz w ulicy Południowej. Zabrania się używania dla celów technologicznych wody z ujęć komunalnych.

2. Nieruchomości położone na obszarze planu, docelowo należy podłączyć do komunalnej sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Ludwikowskiej oraz kolektora ułożonego wzdłuż ul. Południowej.

Do czasu rozbudowy sieci rozdzielczej na obszarze planu, dopuszcza się:

– odprowadzanie ścieków do szczelnych zbiorników sytuowanych na działkach, opróżnianych przez specjalistyczne przedsiębiorstwo do zlewni miejskiej,

– asenizacje ścieków poprzez indywidualne rozwiązania, uzgodnione z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Oleśnicy.

Wybór systemu oczyszczania ścieków nastąpi na etapie opracowania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

3. Odprowadzanie wód opadowych na własny teren. Wody deszczowe z ulic odprowadzać kanalizacją deszczową do systemu miejskiego.

4. Zapatrzenie w energię elektryczną z sieci SN wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Oleśnicy. W wypadku konieczności budowy stacji transformatorowej lokalizację jej dopuszcza się jako dobudowę do jednego z projektowanych obiektów produkcyjno-usługowych lub jako obiekt wolno stojący, na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem IT.

5. Zaopatrzenie w ciepło.

Użytkownicy zabudowy na obszarze planu do wyboru mają, wg kryteriów ekonomicznych, dwa warianty uzyskiwania ciepła:

1) z kotłowni komunalnej,

2) z kotłowni indywidualnych, wg rozwiązań z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza.

6. Zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci niskiego ciśnienia. Rozbudowa sieci gazowej i przyłączenie do niej obiektów przez przedsiębiorstwo energetyczne może się odbywać wyłącznie w oparciu o obowiązujące prawo energetyczne, na wniosek podmiotu posiadającego tytuł prawny do terenu inwestycji.

§ 11

Do czasu zagospodarowania obszaru planu zgodnie z ustaleniami planu wprowadza się zakaz wykorzystywania go na inne cele niż dotychczasowe.

R o z d z i a ł III

Ustalenia szczegółowe

dla poszczególnych jednostek funkcjonalnych

§ 12

Ustalenia szczegółowe dla terenów w obrębie linii rozgraniczających jednostek funkcjonalnych na rysunku planu oznaczonych symbolami:

1 MN Teren istniejącej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, z dopuszczeniem lokalizacji zabudowy uzupełniającej mieszkaniowej i usługowej. Uwzględnić § 8 ust. 4.

2 UK Teren przeznaczony pod lokalizację kościoła oraz obiektów towarzyszących. Bryłę kościoła należy wyeksponować od ulicy Ludwikowskiej, zakładając jej dominacje w krajobrazie tego fragmentu miasta.

3 KS Parking ogólnodostępny. Wjazd na parking tylko z drogi dojazdowej.

4 MN Teren zabudowy mieszkaniowej, o niskiej intensywności. Dopuszcza się zwiększenie intensywności zabudowy do wielkości = 0,35. Ustala się zakaz budowy wolno stojących budynków gospodarczych.

5 ZP Zieleń parkowa stanowiąca zieleń towarzyszącą przyległej zabudowie.

6 MN Teren zabudowy mieszkaniowej, o niskiej intensywności. Do czasu rozstrzygnięć dotyczących węzła komunikacyjnego określonego w planie ogólnym miasta, wprowadza się zakaz budowy wszelkich obiektów.

7 PSB Teren lokalizacji inwestycji o funkcji przemysłowej, składowej i baz budownictwa. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 2 oraz § 8.

8 US Teren dawnego wyrobiska kruszywa naturalnego, przeznaczony pod zieleń z urządzeniami sportowymi i rekreacyjnymi. Ustala się rekultywację wyrobiska, poprzez jego przykrycie ziemią, wymodelowanie skarpy i nasadzenie zieleni ozdobnej. Skarpy można w części wykorzystać na widownie przy boiskach i placach imprez.

9 ZP Teren zieleni parkowej w której należy wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową, wzdłuż osi podłużnej.

10 MN Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przeznaczony do zorganizowanej działalności inwestycyjnej. Nie należy zabudowywać terenów przez które przebiegają linie energetyczne do czasu ich skablowania. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 3 i 4 oraz § 8.

11 MN Teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Nie należy zabudowywać działek przez które przebiegają linie energetyczne, do czasu ich skablowania. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 3 i 4 oraz § 8.

12 MN Teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 3 i 4 oraz § 8.

13 KS Teren bazy obsługi transportu. Dopuszcza się likwidację bazy i zlokalizowanie na tym terenie budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego.

14 MS Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 3 i 4 oraz § 8.

15 ZI Tereny zieleni izolacyjnej, pomiędzy zabudową mieszkaniową i zakładami produkcyjnymi. Należy wyznaczyć ciąg pieszy i ścieżkę rowerową, wzdłuż granic przyległych terenów i połączyć je z ciągami prowadzonymi na terenie oznaczonym 9 ZP.

16 IT Teren przeznaczony pod urządzenia infrastruktury technicznej, w tym stacji transformatorowej. Architektura obiektów musi zapewniać zachowanie ładu przestrzennego i harmonii zabudowy usytuowanej w sąsiedztwie.

17 PSB Teren lokalizacji inwestycji o funkcji przemysłowej, składowej i baz budownictwa. Wzdłuż granicy z jednostką funkcjonalną 15 ZI 16 IT oraz ulicy Osada Bystre, posadzić drzewa i krzewy w pasie o szerokości co najmniej 10 m, które stanowić będą izolację zabudowy mieszkaniowej. Uwarunkowania zabudowy i zagospodarowania terenu wg § 7 ust. 2 oraz § 8.

01 KD – 05 KG Drogi dojazdowe o szerokości w liniach rozgraniczających = 12 m.

KLr Rezerwa terenu pod modernizacje ulicy Osada Bystre, dostosowującą do warunków technicznych ulicy klasy lokalnej (KL), o szerokości w liniach rozgraniczających – 15 m.

R o z d z i a ł IV

Ustalenia końcowe

§ 13

W granicach terenu objętego niniejszymi zmianami planów tracą moc ustalenia:

– miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica zatwierdzonego uchwalą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r.,

– miejscowego planu szczegółowego zagospoda- rowania przestrzennego osiedla Ludwikowska – Południowa w Oleśnicy, zatwierdzonego uchwa- łą nr X/43/91 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 24 stycznia 1991 r.

§ 14

Ustalenia planu uwzględniają przepisy szczególne, aktualne w dniu jego zatwierdzenia. Jeżeli w wyniku zmian ustaw szczególnych zdezaktualizują się ustalenia określone w planie, zajdzie wówczas konieczność dokonania ich zmiany w niezbędnym zakresie, w trybie art. 18 ust. 2 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 15

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – w wysokości 20%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w okresie 5 lat od dnia jego obowiązywania.

§ 16

Tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową oraz pod inwestycje produkcyjne, bazy budowlane, składy i komunikacje, do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem, należy wykorzystywać w sposób dotychczasowy.

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 18

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 26 kwietnia 2002 r. (poz. 2021)