2020

UCHWAŁA RADY MIASTA OLEŚNICY

z dnia 26 kwietnia 2002 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującej obszar położony przy ul. Spacerowej

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.), w związku z uchwałą nr XXXIV/244/2001 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 26 stycznia 2001 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującej obszar położony przy ul. Spacerowej, Rada Miasta Oleśnicy uchwala, co następuje:

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r., obejmującą obszar położony przy ul. Spacerowej, działki nr 60/1 i 60/2.

2. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Na rysunku oznaczono granice obszaru objętego zmianą planu oraz określono ustalenia przedstawione w formie graficznej.

§ 2

Przedmiotem ustaleń zmiany planu jest określenie:

– przeznaczenia terenów oraz linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,

– zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

– warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenów, w tym linii zabudowy i gabarytów obiektów, a także maksymalnych lub minimalnych intensywności zabudowy,

– zasad i warunków podziału terenu na działki budowlane,

– szczególnych warunków zagospodarowania wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych,

– tymczasowych sposobów zagospodarowania oraz użytkowania terenu.

§ 3

W granicach terenu objętego niniejszą zmianą planu tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, zatwierdzonego uchwałą nr XLII/251/93 Rady Miejskiej Oleśnicy z dnia 19 listopada 1993 r.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, obejmującego teren określony na rysunku zmiany planu,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta Oleśnicy,

3) rysunku zmiany planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

4) obszarze planu – należy przez to rozumieć obszar objęty zmianą miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Oleśnica, w granicach określonych na rysunku zmiany planu.

§ 5

Przeznaczenie terenu:

Podstawowe funkcje na obszarze planu, oznaczono na rysunku planu symbolami:

U – usługi nieuciążliwe ze wskazaniem na usługi administracyjno-biurowe, usytuowane w zieleni,

M – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.

Ze względu na bliskie usytuowanie obiektów przy drodze krajowej nr 8 preferować należy funkcje usługowe do czasu budowy obwodnicy.

§ 6

Zasady i standardy kształtowania zabudowy terenu oznaczonego symbolem U, M.

Teren oznaczony na rysunku symbolem U, M przeznaczony jest pod zabudowę usługową nieuciążliwą lub mieszkaniową wielorodzinną. Dopuszcza się budowę nowego i rozbudowę istniejącego obiektu, pod warunkiem zachowania linii zabudowy określonej na rysunku planu i nieprzekroczenia odległości od budynków sąsiednich i granic nieruchomości, określonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 140 ze zm.). Nową zabudowę można wprowadzać jedynie jako uzupełnienie istniejącego układu przestrzennego w sposób niepowodujący jego deformacji. Architekturę nowego obiektu należy zharmonizować z otoczeniem poprzez nawiązanie do lokalnych wzorów historycznych a dobór materiałów i kolorystykę dostosować do zabudowy istniejącej na działce nr 60/1.

§ 7

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego.

1. Obszar planu położony jest na Głównym Zbiorniku Wód Podziemnych nr 322, wymagającym wysokiej ochrony. Wszelkie inwestycje na terenie objętym zmianą planu muszą być zabezpieczone przed awarią, w sposób gwarantujący ochronę wód podziemnych.

2. Na obszarze planu wprowadza się:

– zakaz wycinki drzew, za wyjątkiem egzemplarzy będących w stanie zagrażającym bezpieczeństwu ludzi oraz drzew owocowych,
– obowiązek, przy wszelkich zmianach w zagospodarowaniu terenu oraz przy robotach ziemnych, zagwarantowania warunków zapewniających ochronę drzewostanu przed niszczeniem,
– obowiązek zaopatrzenia obiektów w energię cieplną z sieci miejskiej lub systemami indywidualnymi, z wymogiem zastosowania urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń powietrza,
– obowiązek usuwania odpadów stałych z nieruchomości, do pojemników ustawionych na osłoniętych, utwardzonych nawierzchniach z wcześniejszym uzyskaniem zapewniania ich wywozu na wysypisko komunalne.

§ 8

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury.

1. Obszar planu położony jest w granicach strefy “B” ochrony konserwatorskiej, w którym wszelkie inwestycje należy uzgadniać z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przed wydaniem pozwolenia na budowę należy uzyskać opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

2. Na terenie objętym zmianą planu znajduje się wpisane do ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przedszkole wybudowane ok. 1890 r.

Dla obiektów wpisanych do wykazu dóbr kultury należy zachować ich charakter, formę i detal zewnętrzny a wszelkie prace uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na etapie koncepcji.

3. Obszar planu położony jest w strefie ochrony konserwatorskiej “OW” obserwacji archeologicznej. W związku z powyższym w czasie jakichkolwiek robót ziemnych prowadzonych na tym obszarze może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1999 r. Nr 98, poz. 1150). Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Służby Ochrony Zabytków – Inspekcji Zbytków Archeologicznych we Wrocławiu o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Ustalenia powyższe należy włączać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanych dla terenu objętego niniejszą zmianą planu.

§ 9

Ustalenia w zakresie komunikacji.

1. Powiązanie terenu objętego zmianą planu z zewnętrznym układem komunikacyjnym.

Przebiegająca wzdłuż południowej granicy obszaru planu ulica Wojska Polskiego stanowi drogę krajową nr 8 relacji Wrocław - Warszawa, o klasie technicznej G 1/2 i szerokości w liniach rozgraniczających min. 25 m. Wprowadza się zakaz bezpośrednich włączeń z obszaru planu na drogę krajową nr 8.

2. Podstawową obsługę komunikacyjną obszaru planu należy przewidzieć z ulicy Spacerowej o klasie technicznej określonej w planie ogólnym miasta Oleśnica jako D 1/2.

3. Na obszarze planu należy zapewnić bezpieczny dostęp do usług oraz miejsca parkingowe.

§ 10

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

Wszystkie nieruchomości położone na obszarze planu, podłączone są do sieci komunalnych infrastruktury technicznej, znajdujących się w przyległych ulicach. Zmiany warunków przyłączenia do sieci komunalnych wymagają zgody zarządców poszczególnych zakładów.

§ 11

Na obszarze planu nie przewiduje się nowego podziału na działki budowlane.

§ 12

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu przez Burmistrza Miasta Oleśnicy opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – w wysokości 0%, do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem.

§ 13

Do czasu zagospodarowania obszaru planu zgodnie z ustaleniami planu wprowadza się zakaz wykorzystywania go na inne cele.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Oleśnicy.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCA
RADY MIASTA
ZDZISŁAWA MARIA JAKIMIEC

Załącznik do uchwały Rady Miasta Oleśnicy z dnia 26 kwietnia 2002 r. (poz. 2020)