1946

UCHWAŁA RADY GMINY ZGORZELEC

z dnia 29 kwietnia 2002 r.

w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Rada Gminy Zgorzelec uchwala:

§ 1

Zasady udzielania stypendiów dla uczniów i studentów określone w stanowiącym załącznik do uchwały “Regulaminie przyznawania stypendiów dla uczniów i studentów w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Zgorzelec.

§ 3

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
LISOWSKI EDWARD

 Załącznik do uchwały Rady Gminy Zgorzelec z dnia 29 kwietnia 2002 r. (poz. 1946)

  REGULAMIN PRZYZNAWANIA STYPENDIÓW DLA UCZNIÓW I STUDENTÓW

W RAMACH GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

 Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o komisji, rozumie się przez to Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą w gminie Zgorzelec.

I. Podstawy

Jednym z zadań przyjętych do realizacji uchwałą Rady Gminy Zgorzelec nr 290/01 z dnia 17 grudnia 2001 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są działania profilaktyczne i opiekuńcze nad dziećmi z rodzin zagrożonych, wypracowanie takiego modelu życia i funkcjonowania w społeczeństwie, który stwarzałby nowe motywacje osobowe poprzez zestaw propozycji kulturalnych, wychowawczych i terapii społecznej.

II. Cel

Podstawowym celem przyznania stypendiów jest wyrównanie szans życiowych dzieci z rodzin patologicznych z rówieśnikami, zachęcanie do osiągnięcia sukcesów poprzez własną dyscyplinę, rozwijanie twórczych i aktywnych postaw otwartych na własne aspiracje.

III. Adresaci

Stypendium objęci mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci zamieszkali na terenie gminy Zgorzelec, którzy spełniają warunki określone w niniejszych założeniach i pochodzą z rodzin, gdzie występuje problem alkoholowy z zaznaczeniem, że pierwszeństwo w przyznaniu stypendium w pionie szkół podstawowych i gimnazjalnych mają uczniowie uczęszczający do placówek oświatowych na terenie gminy Zgorzelec.

IV. Wnioskodawca

Uprawnionymi do wnioskowania o przyznanie stypendium są dyrektorzy szkół, wychowawca klasy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Szkolny Związek Sportowy, Uczniowskie Kluby Sportowe, Ludowy Związek Sportowy oraz organizacje i instytucje działające na terenie bądź obejmujące swoją działalnością dzieci i młodzież z gminy Zgorzelec.

V. Kryteria

1. Stypendium może być przyznane na każdym poziomie kształcenia na okres sześciu miesięcy, a w uzasadnionych przypadkach na okres jednego roku.

2. Komisja przyznaje stypendium na podstawie następujących kryteriów:

a) średniej ocen,
b) frekwencji na zajęciach,
c) oceny z zachowania.

3. Komisja każdorazowo ustala kryteria dodatkowe, jakie musi spełnić stypendysta, aby nie utracić prawa do świadczenia, które dotyczą:

a) minimalnej wysokości średniej ocen,
b) maksymalnej ilości nieobecnych i nieusprawiedliwionych dni/godzin w szkole,
c) minimalnej oceny z zachowania.

4. Komisja może zróżnicować wysokość stypendiów, przyznając stypendia I i II kategorii.

5. Każdemu stypendyście przydzielony jest opiekun wskazany przez wnioskodawcę, którym może być wnioskodawca, inny nauczyciel, instruktor, trener, pracownik socjalny, a w szczególnych przypadkach inna osoba dorosła.

6. Zdaniem opiekuna jest:

a) bieżący kontakt ze stypendysta,

b) sprawdzanie spełnienia warunków przyznania stypendium,

c) złożenie informacji o sposobie przeznaczenia stypendium w formie opisowej lub rachunków w terminie do 14 dni po upływie okresu, na który zostało przyznane stypendium,

d) powiadomienie komisji o istotnych zmianach naruszających zasady przyznania stypendium.

7. Kolejność przyznawania stypendium:

Bezwzględnie pierwszeństwo do otrzymania stypendium mają uczniowie, którzy:

– zakwalifikowali się do indywidualnego toku nauczania zgodnie z zarządzeniem MEN z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki (Dz. U. z 2002 r. Nr 3, poz. 28),

– osiągnęli najwyższą średnią z wszystkich obowiązkowych przedmiotów,

– osiągnęli wysokie wyniki sportowe w skali województwa, regionu i kraju,

– zajęli czołowe miejsca w przedmiotowych konkursach międzyszkolnych.

VI. Wysokość stypendium

Do kompetencji komisji należy ustalenie wysokości indywidualnych świadczeń przyznanych stypendyście uzależnionej od posiadanych środków oraz ilości przyznanych stypendiów.

VII. Terminy i zasady płatności

Stypendium płatne jest w okresach kwartalnych. Za niepełnoletnich stypendystów środki finansowe pobiera przyznany opiekun. Stypendium przeznaczone jest na zakup odzieży, podręczników, sprzętu, dopłaty do wyjazdów na wycieczki, obozy, bilety wstępu itp.

VIII. Ustalenia końcowe

1. Komisja prowadzi dokładny rejestr stypendiów wraz z zaznaczeniem ustalonego opiekuna i wysokości świadczeń.

2. W przypadku zmiany szkoły, klubu uczeń może zachować przyznane stypendium tylko w przypadku spełnienia określonych w regulaminie kryteriów.

3. Stypendysta bezwzględnie traci prawo do świadczenia w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek kontaktu z napojem alkoholowym.

4. Do kompetencji Komisji należy opracowanie wzoru wniosku składanego przez uprawnione podmioty.