R o z d z i a ł IV

Ustalenia ogólne

§ 22

1. Wyznacza się tereny dróg i ulic publicznych oznaczonych na rysunkach planu następującymi symbolami:

1) KG 2/2 – ulica główna (projektowana) – szerokość w liniach rozgraniczających 35,0–45,0 m;
2) KG 1/2 – droga główna – szerokość w liniach rozgraniczających 25,0 m;
3) KZ 1/2 – ulica zbiorcza – szerokość w liniach rozgraniczających 35,0 m;
4) KL 1/2 – ulica lokalna – szerokość w liniach rozgraniczających 12,0–20,0 m;
5) KD 1/2 – ulica dojazdowa – szerokość w liniach rozgraniczających 8,0–10,0 m;
6) KP–J – ulica pieszo-jezdna – szerokość w liniach rozgraniczających 8,0–10,0 m.

2. W obrębie linii rozgraniczających nowych oraz modernizowanych ciągów układu komunikacyjnego należy lokalizować:

1) jezdnie zgodnie z klasyfikacją ulic;
2) ciągi piesze o szerokości 2,0 m (dwustronnie lub jednostronnie);
3) ścieżki rowerowe o minimalnej szerokości 2,0 m (jednostronnie);
4) zieleń izolacyjną i ozdobną o szerokości 1,5– 3,0 m (dwustronnie lub jednostronnie);
5) urządzenia obsługi komunikacji zbiorowej oraz sieci infrastruktury technicznej.

3. Plan wskazuje rezerwę dla przebiegu ulicy głównej (G2/2) w rejonie jej skrzyżowania z ulicą Mickiewicza.

4. Ulice wewnętrzne na terenach zabudowy mieszkaniowej i usługowej, w tym na terenach zorganizowanej działalności inwestycyjnej winny, spełniać parametry ulic dojazdowych oraz ulic pieszo-jezdnych. Minimalna szerokość jezdni 5,0 m.

5. Parametry przestrzenne funkcjonalne i techniczno- -eksploatacyjne ulic publicznych oraz dojazdów i dróg wewnętrznych, ich połączeń oraz zasady rozmieszczania miejsc postojowych w ciągu ulic należy określić w oparciu o obowiązujące przepisy szczególne.

6. Dopuszcza się budowę i modernizację ulic dojazdowych oraz pieszo-jezdnych z zachowaniem zasad ruchu uspokojonego, określonych w Wytycznych projektowania ulic Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych z 1992 r.

7. Na terenach w obrębie linii rozgraniczających zakazuje się lokalizacji obiektów budowlanych z wyjątkiem uzbrojenia technicznego, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w przepisach szczególnych, a także uzyskania zgody zarządcy drogi.

8. Nowe elementy układu komunikacyjnego służące pieszym (chodniki samodzielne, ciągi piesze, pieszo--rowerowe, pieszo-jezdne, przejścia przez jezdnie) oraz dojścia do obiektów usługowych należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

9. Proponowane przebiegi ścieżek rowerowych oznaczono na rysunkach planu.

§ 23

1. Ustala się następujące zasady obsługi terenów budowlanych w zakresie infrastruktury technicznej:

1) zaopatrzenie w wodę z istniejącej miejskiej sieci wodociągowej;
2) odprowadzenie ścieków do istniejącej miejskiej sieci kanalizacyjnej;
3) dostawa energii elektrycznej i gazu do celów bytowych i grzewczych z sieci przedsiębiorstw energetycznych;
4) obsługa telefoniczna z sieci przedsiębiorstw telekomunikacyjnych;
5) dla terenów nieobjętych istniejącą siecią wod.-kan. ustala się rozbudowę odpowiednich sieci rozdzielczych oraz budowę przyłączy obsługujących poszczególne zespoły zabudowy wraz z urządzeniami wspomagającymi istniejące sieci;
6) dla obiektów obsługi technicznej komunikacji oraz naprawy sprzętu rolniczego ustala się konieczność oczyszczania wód deszczowych poprzez urządzenia oddzielające błoto, oleje i benzynę;
7) ogrzewanie indywidualne z możliwością wykorzystania paliwa stałego oraz gazu ziemnego uzyskanego z sieci przedsiębiorstwa energetycznego;
8) gromadzenie i składowanie odpadów płynnych w miejscach czasowego gromadzenia odpadów stałych zlokalizowanych na poszczególnych działkach zgodnie z wymogami i przepisami techniczno-budowlanymi.

2. Na całym obszarze planu dopuszcza się lokalizację niezbędnych obiektów i urządzeń bezpośredniej technicznej obsługi terenów budowlanych i zabudowy wraz z odpowiednimi sieciami infrastruktury technicznej, z zachowaniem następujących warunków:

a) uwzględnione będą programy, koncepcje branżowe i założenia rozbudowy poszczególnych sieci infrastruktury technicznej,
b) uwzględnione będą propozycje lokalizacji zawarte na rysunku planu,
c) spełnione zostaną wszystkie wymogi sanitarne i ochrony środowiska oraz ochrony interesów osób trzecich,
d) sieci infrastruktury technicznej prowadzone będą wzdłuż ciągów komunikacyjnych (w miarę możliwości w pasie drogowym) oraz w inny sposób, jeżeli będzie to wynikało z konfiguracji terenu, ustaleń koncepcji, programów branżowych i założeń dotychczasowego rozwoju poszczególnych sieci oraz zasad ochrony środowiska.

3. Podejmowane działania inwestycyjne na terenach wyznaczonych pod zabudowę i zagospodarowanie winny uwzględnić ochronę istniejących urządzeń melioracyjnych i odwodniających oraz ich przebudowę realizowaną przez właściwe instytucje.

§ 24

1. W celu zapewnienia warunków do utrzymania i właściwej eksploatacji istniejących sieci infrastruktury technicznej oraz bezpieczeństwa i interesów osób trzecich, wynikających z ich przebiegu i szkodliwego oddziaływania, ustala się obszary przebiegu sieci infrastruktury technicznej o znaczeniu ponadlokalnym i lokalnym dla linii energetycznych wysokiego napięcia, gazociągu wysokiego ciśnienia, wodociągu przesyłowego oraz kolektorów sanitarnych obsługujących jednostkę Czarne.

2. Na terenach strefy, o której mowa w ust. 1, ustala się:

1) zakaz lokalizacji zabudowy;
2) obowiązek każdorazowego uzgadniania z zarządcą sieci wszelkich prac budowlanych prowadzonych w obrębie wyznaczonych obszarów i w jej sąsiedztwie w zakresie zagospodarowania terenu oraz lokalizacji sieci infrastruktury technicznej.

§ 25

1. Ustala się następujące warunki zagospodarowania terenów budowlanych wynikające z potrzeb ochrony środowiska:

1) na terenach wyznaczonych na cele budownictwa dopuszcza się wyłącznie utrzymanie i zlokalizowanie obiektów mieszkalnych i usługowych nie –wywołujących stałych lub okresowych uciążliwości dla środowiska i mieszkalnictwa;

2) ewentualne uciążliwości dla mieszkańców wywołane przez obiekty, o których mowa w punkcie 1, nie mogą wykraczać poza granice działki lokalizacji obiektu będącego źródłem uciążliwości;

3) dla terenów budowlanych wyznaczonych w § 2 ust. 1 pkt 1, 2, 3, 4 nie ustala się szczególnych warunków i standardów w zakresie ochrony środowiska wraz z warunkami określonymi w powszechnie obowiązujących przepisach oraz § 23 niniejszej uchwały;

4) na terenach budowlanych i komunikacji ustala się ochronę istniejących cennych zespołów starodrzewia, alei i pojedynczych drzew oraz ich wymianę i odtworzenie poprzez nowe nasadzenia w przypadku uszkodzenia lub śmierci biologicznej;

5) dopuszcza się usuwanie drzew przy rozbudowie i modernizacji układu komunikacyjnego, pod warunkiem zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami oraz odtworzenia dotychczasowego układu kompozycyjnego obudowy drogi zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi.

§ 26

1. Celem zapewnienia ochrony oraz warunków właściwej odbudowy i konserwacji układu przestrzennego “Dworu Czarne” wyznacza się strefę ochrony konserwatorskiej.

2. W obszarze strefy, o której mowa w ust. 1, ustala się:

1) ochronę istniejącego układu przestrzennego założenia wraz z ukształtowaniem terenu i zieleni;

2) dokonywanie każdorazowo uzgodnień z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wszelkich przedsięwzięć inwestycyjnych oraz zabiegów pielęgnacyjnych i zmian w sposobie użytkowania terenu;

3) przeprowadzenie odbudowy i rewaloryzacji układu wraz z odpowiednim zagospodarowaniem otoczenia, o którym mowa w § 19 ust. 3 i 4.

3. Ustala się następujące dodatkowe warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska kulturowego i ochrony zabytków:

1) obowiązek uzgadniania ze służbą archeologiczną wszelkich prac budowlanych podejmowanych w sąsiedztwie stanowisk archeologicznych ozna-czonych na rysunku planu,

2) obowiązek każdorazowego uzyskiwania opinii Państwowej Służby Ochrony Zabytków w przypadku modernizacji lub remontów obiektów objętych spisem konserwatorskim;

3) obowiązek utrzymania dotychczasowych cech układów przestrzennych zabudowy jednostki w zakresie skali, zabudowy, sposobu kształtowania architektonicznego i powiązania z krajobrazem – w przypadku realizacji nowych form i zespołów zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz realizacji nowych i modernizacji dotychczasowych ciągów komunikacji.

§ 27

1. Plan wskazuje do objęcia ochroną przyrody obszarów Wzgórz Łomnickich w drodze uznania ich za użytek ekologiczny. Orientacyjną granicę obszaru wskazanego do ochrony oznaczono na rysunku planu.

2. Do czasu wprowadzenia prawnych form ochrony środowiska przyrodniczego w trybie ustawy o ochronie przyrody zasady zagospodarowania terenów zaproponowanych do ochrony, o których mowa w ust. 1, określają przepisy niniejszej uchwały.

§ 28

1. Na terenach objętych planem zakazuje się lokalizację tymczasowych obiektów budowlanych, z wyjątkiem terenów oznaczonych symbolem Mr, ZRt, E, ZC, U2.

2. Na terenach niewykluczonych w ust. 1 z lokalizacji zagospodarowania tymczasowego dopuszcza się lokalizację parterowych kiosków i pawilonów oraz obiektów związanych z okolicznościowymi festynami i uroczystościami o indywidualnej architekturze oraz rozwiązaniach materiałowych dostosowanych do otaczającej zabudowy i krajobrazu.

3. Obszary obejmujące tereny budowlane, dla których plan miejscowy ustala inne przeznaczenie, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem.

R o z d z i a ł V

Przepisy końcowe

§ 29

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie wymogi wynikające z zachowania warunków urbanistycznych, dostosowania do zabudowy otoczenia o pozytywnych cechach architektonicznych oraz ochrony krajobrazu i wartości kulturowych.

§ 30

1. Uchyla się uchwałę nr XXII/181/91 Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z 22 lutego 1991 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Jeleniogórskiego Nr 8, poz. 71) w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Jelenia Góra w części dotyczącej terenów objętych ustaleniami niniejszej uchwały.

2. Zachowuje moc prawną uchwała nr XIV/153/95 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 12 grudnia 1995 r. w sprawie wprowadzenia zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Jelenia Góra.

§ 31

Ustala się dla całego obszaru objętego planem stawkę procentową w wysokości 30% do naliczania jednorazowych opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

§ 32

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 33

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
ZOFIA CZERNOW