Załącznik nr 2 do uchwały Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 22 marca 2002 r. (poz. 1861)

ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI WCHODZĄCYCH W SKŁAD MIESZKANIOWEGO ZASOBU
GMINY BYSTRZYCA KŁODZKA

I. Przepisy ogólne.

1. Mieszkaniowy zasób gminy przeznacza się w pierwszej kolejności dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej gminy Bystrzyca Kłodzka, posiadających stałe zameldowanie w gminie Bystrzyca Kłodzka przynajmniej przez okres 5 lat przed datą złożenia wniosku, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych ważnym interesem społecznym, burmistrz może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w pkt 1.

II. Warunki uzasadniające ubieganie się o oddanie w najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

1. O najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy może ubiegać się osoba, która pozostaje w trudnych warunkach mieszkaniowych, posiada stałe zameldowanie w gminie Bystrzyca Kłodzka przynajmniej przez 5 lat przed datą złożenia wniosku, oraz znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

2. Przez osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych należy rozumieć osoby nieposiadające żadnego tytułu prawnego do lokalu lub zamieszkujące w lokalu, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, tj. ogólnej powierzchni pokoi, lub w lokalu niespełniającym wymogów lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi na podstawie przepisów ustawy - Prawo budowlane.

3. Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się:

a) osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 150 % najniższej emerytury w okresie kwalifikowania tych osób do wynajmu lokalu mieszkalnego;
b) rodziny, których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 100% najniższej emerytury w okresie kwalifikowania tej rodziny do wynajmu lokalu mieszkalnego.

4. O najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy, który jest związany ze stosunkiem pracy, może ubiegać się osoba nieposiadająca stałego zameldowania na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka i która ze względu na charakter wykonywanej pracy zostanie uznana za niezbędną.

5. Przy uznaniu “osoby za niezbędną dla gminy” nie obowiązują warunki, o których mowa w punkcie 1.

6. Uznania osoby za niezbędną dokonuje burmistrz na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej gminy lub kierowników innych instytucji współdziałających z gminą.

7. Wnioski w tej sprawie powinny być składane z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do planowanego terminu zatrudnienia osoby niezbędnej.

8. Ustanie zatrudnienia w charakterze powodującym uznanie najemcy za “osobę niezbędną” skutkuje wygaśnięciem umowy najmu i powstaniem obowiązku opuszczenia i opróżnienia zajmowanego lokalu przez najemcę, wraz z rzeczami i osobami wspólnie zamieszkującymi, w terminie 30 dni od ustania zatrudnienia pod rygorem przymusowego opróżnienia, bez prawa do lokalu socjalnego.

9. Do wynajmu lokalu socjalnego mogą być kwalifikowane:

a) osoby samotne, których dochód miesięczny nie przekracza 100% najniższej emerytury obowiązującej w okresie kwalifikowania tej osoby do wynajmu lokalu,
b) rodziny wieloosobowe, w których dochód przypadający na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% najniższej emerytury obowiązującej w okresie kwalifikowania tej rodziny do wynajmu lokalu.

10. Wnioski o wynajęcie lokalu mieszkalnego i lokalu socjalnego są rozpatrywane raz na kwartał.

III. Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

1. Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego gminy przysługuje osobom, które:

a) uprawnione są do lokalu zamiennego lub socjalnego na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów lub orzeczenia sądowego;
b) uzyskały w trybie odrębnych przepisów pozwolenie na przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkaniowe w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy. Zawarcie umowy z wymienionymi wyżej osobami następuje po uzyskaniu potwierdzenia zgłoszenia do użytkowania przedmiotowego lokalu przez właściwy organ, w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo budowlane, i po stwierdzeniu wykonania przez zarządcę warunków ustalonych w umowie o adaptację;
c) opuściły dom dziecka lub rodzinę zastępczą w związku z osiągnięciem pełnoletności, wywodzącym się z terenu gminy;
d) zostały pozbawione mieszkań w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru;
e) przekażą dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji gminy w zamian za lokal o mniejszej powierzchni użytkowej (przynajmniej o jedną izbę) z zastrzeżeniem, że standard obu zamienianych lokali będzie podobny;
f) będąc niepełnosprawnymi ruchowo, przekażą dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji gminy w zamian za lokal lepiej dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej ze względu na jego położenie (w budynku, w terenie) lub wyposażenie.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na 1 rok, natomiast w przypadkach uzasadnionych dopuszcza się możliwość przedłużenia tego okresu.

IV. Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej.

1. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym gminy jest jawne i podlega kontroli społecznej.

2. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali tworzy się komisję mieszkaniową jako organ doradczy i opiniodawczy.

3. Komisja mieszkaniowa powoływana jest uchwałą zarządu miasta i gminy.

4. W skład komisji mieszkaniowej wchodzą:

a) dwóch przedstawicieli Rady Miejskiej,
b) przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta i Gminy,
c) przedstawiciel Zarządu Budynków Komunalnych,
d) przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej.

5. Na samodzielny lokal mieszkalny nie może być zawarta umowa najmu z więcej niż jednym najemcą.

6. Umowy najmu samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali socjalnych są zawierane z osobami umieszczonymi na listach osób oczekujących, zatwierdzonymi przez burmistrza.

7. Najem lokali mieszkalnych i socjalnych jest zawierany z osobami, o których mowa w punkcie 6, z uwzględnieniem ich potrzeb mieszkaniowych i możliwości lokalowych gminy.

8. Projekty list osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych i lokali socjalnych powinny być sporządzane i opiniowane przez komisję mieszkaniową oraz zatwierdzane przez burmistrza w terminie do 31 stycznia każdego roku. Projekty tych list winny być wywieszone w siedzibie urzędu miasta i gminy na okres jednego miesiąca i informować o terminie i miejscu składania uwag i zastrzeżeń.

9. Wnoszone uwagi i zastrzeżenia co do osób umieszczonych na projektach list osób oczekujących winny być wnikliwie rozpatrywane przez komisję mieszkaniową i zatwierdzone lub odrzucone przez burmistrza.

10. W razie nieuwzględnienia wniesionych uwag i zastrzeżeń należy zawiadomić zainteresowanych, uzasadniając stanowisko.

11. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń, o których mowa w punkcie 8, ustala się ostateczne listy osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokali i podaje się je w terminie do dnia 31 marca każdego roku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu miasta i gminy.

12. Oprócz tak ustalonych list, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, mogą być w ciągu roku ustalane listy dodatkowe, jeżeli powstaje taka konieczność lub możliwość dodatkowych uzysków mieszkań w danym roku.

V. Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę, a także do osób, które nie wstąpiły w najem lokalu po śmierci najemcy.

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, burmistrz może wynająć im lokal socjalny, o ile osoby te spełniają wymogi określone w rozdziale II punkcie 1 i ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 5 lat.

2. W przypadku niewyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego z osobami wymienionymi w punkcie 1, osoby te winny niezwłocznie opuścić i opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego. Dalsze pozostawanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania przysługującego właścicielowi.

3. Jeżeli w lokalu opuszczonym przez najemcę pozostały osoby bliskie (tj. jego dzieci, osoby przysposobione lub rodzice), które faktycznie pozostawały we wspólnym pożyciu z najemcą, burmistrz może zezwolić na zawarcie umowy lokalu z tymi osobami pod warunkiem, że dotychczasowy najemca nie zamieszkuje w innym lokalu lub budynku znajdującym się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, stanowiącym jego własność lub będącym przedmiotem najmu z innym dysponentem (np. spółdzielnią mieszkaniową).

VI. Warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach.

1. W zakresie mieszkaniowego zasobu gminy najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą burmistrza.

2. W przypadku wzajemnej zamiany pomiędzy najemcą lokalu mieszkalnego należącego do mieszkaniowego zasobu gminy a osobą zajmującą lokal w innych zasobach wymagana jest z jednej strony pisemna zgoda burmistrza, zaś z drugiej strony pisemna zgoda dysponenta(właściciela) lokalu pochodzącego z innych zasobów.

3. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni użytkowej lub gdy zamiana może zagrozić interesowi gminy.

VII. Kryteria oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2.

1. Wolne lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 wynajmowane są za zapłatą czynszu wolnego, ustalonego w trybie przetargu publicznego ogłoszonego przez zarząd miasta i gminy, z zastrzeżeniem wynikającym z punktu 2.

2. Wynajęcie lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 80 m2 może nastąpić tylko i wyłącznie na rzecz rodziny nieposiadającej tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

3. Jeżeli w wyniku powiększenia lokalu poprzez przyłączenie dodatkowego pokoju lub adaptację części budynku wcześniej niebędącej powierzchnią mieszkalną powstanie lokal o powierzchni przekraczającej 80 m2, stawka czynszu za 1 m2 powierzchni dla tego lokalu nie może być niższa niż 150% stawki dotychczas obowiązującej.