1858

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ GMINY LWÓWEK ŚLĄSKI

z dnia 26 lutego 2002 r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71 z 2001 r., poz. 733) oraz art. 40 ust. 1, art. 41 ust.1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski uchwala:

§ 1

Uchwala się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Lwówek Śląski, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy i Miasta.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Z tym dniem traci moc uchwała nr IX/75/95 Rady Miejskiej dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski z dnia 12 stycznia 1995 r. w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz kryteriów wyboru osób, z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.

PRZEWODNICZĄCY RADY
RYSZARD MRUK

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski z dnia 26 lutego 2002 r. (poz. 1858)

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu
Gminy i Miasta Lwówek Śląski

§ 1

1. Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Lwówek Śląski, zwanego dalej mieszkaniowym zasobem gminy, wynajmowane są na pisemny wniosek mieszkańców na stałe zameldowanych w gminie i mieście Lwówek Śląski, którzy mieszkają w trudnych warunkach mieszkaniowych.

2. Uprawnienia do wynajmu lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy przysługują również osobom nieposiadającym aktualnie stałego zameldowania, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

1) ostatnią miejscowością stałego zameldowania jest gmina i miasto Lwówek Śląski,
2) ubiegający się o zawarcie umowy najmu na stałe przebywa na terenie gminy i miasta Lwówek Śląski.

§ 2

1. Umowa najmu na czas nieoznaczony może być zawarta, o ile wysokość średniego miesięcznego dochodu przypadająca na 1 osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy nie przekracza:

– 120% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
– 80% najniższej emerytury w pozostałych gospodarstwach domowych,

i nie jest mniejsza od wartości dochodu uprawniającego do przydziału lokalu socjalnego.

2. Umowa najmu lokalu socjalnego może być zawarta, o ile wysokość średniego miesięcznego dochodu przypadająca na 1 osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy nie przekracza:

– 80% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
– 40% najniższej emerytury w pozostałych gospodarstwach domowych.

3. Do dochodu miesięcznego wlicza się wszystkie dochody brutto uzyskiwane przez wnioskodawcę i osoby z nim zamieszkujące.

4. Wysokość średniego miesięcznego dochodu oblicza się, uwzględniając dochody za okres pełnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku.

§ 3

Do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony lub najmu lokalu socjalnego uprawnieni są wnioskodawcy, którzy nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego i:

1) mieszkają w lokalu, w którym na jedną osobę uprawnioną do zamieszkania w tym lokalu przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej lub

2) mieszkają w budynkach, co do których została wydana ostateczna decyzja nakazująca rozbiórkę lub

3) mieszkają w pomieszczeniach nienadających się do zamieszkania na pobyt stały.

§ 4

1. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje:

1) osobom spełniającym wymogi określone w § 1, § 2 ust. 1 i § 3, które zamieszkują w Gminie i Mieście Lwówek Śląski w warunkach określonych w § 3 przez co najmniej 5 lat,
2) osobom, o których mowa w art. 32 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jeżeli obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego powstał w wyniku wydania ostatecznej decyzji nakazującej rozbiórkę budynku.

2. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na lokal socjalny przysługuje osobom:

1) w stosunku do których sąd, orzekając o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego, przyznał uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego lub
2) spełniającym wymogi określone w § 1, § 2 ust. 2 i § 3, które zamieszkują w gminie i mieście Lwówek Śląski w warunkach określonych w § 3 przez okres co najmniej 5 lat.

3. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 2, do zawarcia umów najmu na czas nieoznaczony oraz najmu lokalu socjalnego w pierwszej kolejności nie obejmują:

1) osób, które posiadają zaległości z okresu ostatnich dwóch lat w regulowaniu czynszu i innych opłat należnych za używanie lokalu mieszkaniowego,
2) osób, w stosunku do których sąd orzekł o obowiązku opróżnienia lokalu z powodu:
a) dewastacji lokalu,
b) niepłacenia czynszu i innych opłat należnych za używanie lokalu mieszkaniowego,
c) znęcania się nad rodziną, nie przyznając im uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

4. Poza kryteriami określonymi w § 1, § 2, § 3 pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu będą miały osoby, które:

1) są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej lub wspólnie z taką osobą zamieszkują,
2) zamieszkują z osobą, która znęca się nad rodziną,
3) przekazują dotychczas zajmowany lokal do zasobu mieszkaniowego gminy w zamian za lokal o mniejszej lub większej powierzchni.

5. W przypadku braku osób, które spełniają warunki określone w § 1, § 2, § 3 przez okres 5 lat pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu może być przyznane osobom, które:

a) wymagane warunki spełniają najdłużej,
b) znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji mieszkaniowej.

6. Zarząd Gminy i Miasta może odmówić zawarcia umowy najmu, jeżeli w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustali, że występuje rażąca dysproporcja między dochodami wykazanymi w złożonym wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 1, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy.

§ 5

1. Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy mogą dokonywać zamiany zajmowanych przez nich lokali z najemcami lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz z najemcami innych lokali niewchodzących w skład tego zasobu.

2. Zamiana taka wymaga akceptacji Zarządu Gminy i Miasta. Zgoda na zamianę lokalu jest wydawana, gdy przemawiają za tym względy racjonalnej gospodarki mieszkaniowej lub względy społeczne.

3. Wynajmujący odmówi zgody na dokonanie zamiany w sytuacji, gdy:

1) osoba, z którą następuje zamiana, nie reguluje w terminie czynszu i innych opłat należnych za używanie lokalu lub
2) dewastuje lokal, lub
3) wykracza przeciwko porządkowi domowemu w miejscu zamieszkania, lub
4) w wyniku zamiany powierzchnia mieszkalna przypadająca na jedną osobę uprawnioną do wspólnego zamieszkiwania byłaby mniejsza niż 5 m2.

4. Warunek określony w ust. 3 pkt 1 może być pominięty, jeżeli przed dokonaniem zamiany zaległości za czynsz i inne należne opłaty zostaną przez najemcę uregulowane.

5. Zarząd Gminy i Miasta może zaproponować najemcy lokalu znajdującego się w zasobach mieszkaniowych gminy zamianę zajmowanego lokalu na inny wolny lokal mieszkalny w mieszkaniowym zasobie gminy, o ile jest to konieczne dla realizacji założeń wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy lub uzasadnione potrzebą uzyskania wolnych lokali mieszkalnych w celu wynajęcia ich jako lokali socjalnych.

§ 6

1. Społeczną kontrolę trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych sprawuje Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski.

2. W celu uspołecznienia procesu decyzyjnego Rada powołuje i odwołuje Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. W przypadku rezygnacji członka Komisji z dalszego udziału w jej pracach Zarząd Gminy i Miasta przyjmuje jego rezygnację w terminie jednego miesiąca od złożenia stosownego pisma Burmistrzowi Gminy i Miasta. W przypadku braku decyzji członkostwo wygasa z upływem tego terminu.

4. Do ważności uchwały Komisji konieczna jest obecność połowy jej członków.

5. Komisja składa się z 9 członków, którzy wybierają ze swojego grona Przewodniczącego Komisji.

6. Komisja uchwala regulamin pracy, który następnie zatwierdza Rada Miejska Gminy Lwówek Śląski.

7. Członkowie Społecznej Komisji Mieszkaniowej za udział w posiedzeniu Komisji otrzymują wynagrodzenie w wysokości 10% wynagrodzenia ogłaszanego na podstawie art. 774 Kodeksu pracy w zaokrągleniu do pełnych złotych.

8. Wynagrodzenie wypłaca Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski na wniosek Przewodniczącego Komisji.

9. Obsługę administracyjną Komisji i jej posiedzeń zapewnia wyznaczony przez Burmistrza pracownik Urzędu Gminy i Miasta.

§ 7

1. Wnioski o zawarcie umowy najmu oraz wnioski o zamianę lokalu składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

2. Wzór wniosku o najem lokalu stanowi załącznik nr 1, zaś wzór wniosku o zamianę lokalu stanowi załącznik nr 2 do niniejszego załącznika.

3. Składane wnioski podlegają rejestracji według kolejności wpływu.

4. Decyzję o rozpoczęciu procedury sporządzania listy przydziału lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy podejmuje Zarząd Gminy i Miasta.

5. Po podjęciu decyzji, o której mowa w ust. 4, Społeczna Komisja Mieszkaniowa:

1) sprawdza w przeciągu 2 miesięcy, czy wnioskodawcy spełniają wymagania określone w niniejszej uchwale uprawniające do zawarcia umowy najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz które z tych osób upoważnione są do zawarcia umowy najmu w pierwszej kolejności. Komisja sprawdza wnioski nowe oraz weryfikuje wnioski, które wcześniej były pozytywnie zakwalifikowane, jednakże z braku wolnych lokali nie doszło do zawarcia umowy najmu,
2) ustala osoby spełniające warunki wymagane do zawarcia umów najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony oraz osoby spełniające warunki wymagane do zawarcia umów najmu lokalu socjalnego.

6. W celu wykonania zadania określonego w ust. 5 pkt 1 Komisja może żądać od wnioskodawców, by w wyznaczonym terminie złożyli wskazane przez Komisję dokumenty lub okazali pomieszczenia. W przypadku odmowy spełnienia przez wnioskodawcę żądań Komisji lub nieuzasadnionego uchybienia wyznaczonego terminu wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

7. Zarząd Gminy i Miasta ustala listy osób, z którymi umowa najmu powinna być zawarta na czas nieokreślony w pierwszej kolejności oraz osób, z którymi umowa najmu lokalu socjalnego winna być zawarta w pierwszej kolejności:

1) przed ich ustaleniem projekty list wywiesza się na 30 dni w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śl. oraz w siedzibie jednostki zarządzającej mieszkaniowym zasobem gminy,
2) po tym terminie rozpatruje się złożone uwagi i zastrzeżenia,
3) listy przydziału lokali socjalnych Zarząd wywiesza w terminie do 31 marca każdego roku w siedzibie Urzędu Gminy i Miasta oraz siedzibie jednostki zarządzającej mieszkaniowym zasobem gminy.

8. Po ewentualnym dokonaniu zmian wynikających z uwzględnienia wniosków i zastrzeżeń, o których mowa w ust. 7, Zarząd Gminy i Miasta zatwierdza projekty list.

9. Sukcesywnie, po uwalnianiu lokali, Zarząd Gminy i Miasta wskazuje jednostce zarządzającej mieszkaniowym zasobem gminy osoby, z którymi należy zawrzeć umowy najmu na poszczególne lokale.

10. Przydzielając lokale, Zarząd Gminy i Miasta proponuje lokal położony w miejscowości, w której dotychczas zamieszkuje wnioskodawca lub, w przypadku braku wolnych lokali w danej miejscowości, w miejscowości pobliskiej. Za miejscowość pobliską przyjmuje się wszystkie miejscowości położone na terenie miasta i gminy Lwówek Śląski.

11. W przypadku gdy osobie umieszczonej na liście osób, z którymi umowa najmu powinna być zawarta w pierwszej kolejności, zaproponowano zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego wyposażonego w co najmniej instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, w którym powierzchnia mieszkalna przypadająca na jedną osobę uprawnioną do wspólnego zamieszkania wynosi co najmniej 5 m2, a osoba ta odmówiła zawarcia umowy najmu na dwa kolejno zaproponowane lokale, wówczas traci ona uprawnienia do zawarcia umowy najmu w pierwszej kolejności.

12. Każda osoba, która złożyła wniosek o zawarcie umowy najmu, zobowiązana jest do aktualizacji informacji zawartych we wniosku. W przypadku niedokonania tego obowiązku wnioskodawca ponosi konsekwencje wprowadzenia Komisji w błąd, włącznie z wypowiedzeniem umowy najmu.

§ 8

1. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas oznaczony nie dłuższy niż 2 lata.

2. Przedłużenie umowy najmu może nastąpić na wniosek najemcy złożony przed upływem czasu na jaki została zawarta umowa i po wydaniu pozytywnej opinii przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

3. Wynajmujący co najmniej na 4 miesiące przed upływem czasu, na jaki została zawarta umowa najmu lokalu socjalnego, powiadamia najemcę o możliwości złożenia wniosku o przedłużenie umowy, chyba że wcześniej najemca złożył taki wniosek.

4. Zarząd raz na kwartał, w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od daty złożenia, rozpatruje wnioski o przedłużenie umowy najmu.

5. Zarząd może żądać od wnioskodawcy, by w wyznaczonym terminie złożył wskazane dokumenty.

6. Umowę przedłuża się na czas nie dłuższy niż 1 rok.

§ 9

1. Osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, zobowiązane są do opuszczenia lokalu najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od daty opuszczenia lokalu przez najemcę lub śmierci najemcy. W tym czasie uiszczają one odszkodowanie zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

2. Po upływie terminu określonego w ust. 1 jednostka zarządzająca mieszkaniowym zasobem gminy wystąpi do Sądu o nakazanie opróżnienia lokalu.

3. W celu wykonania ust. 2 Zarząd Gminy i Miasta wyda jednostce zarządzającej mieszkaniowym zasobem gminy odpowiednie pełnomocnictwa do reprezentowania gminy i miasta.

§ 10

Lokale mieszkalne wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy, których powierzchnia przekracza 80 m2, wynajmowane są na czas nieoznaczony osobom, których dochód z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających zawarcie umowy najmu przekracza kryterium uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Poza kryterium dochodowości wniosek podlega ocenie według kryteriów ustalonych jak przy wynajmowaniu lokali mieszkalnych.

§ 11

Odstępuje się od obowiązku wpłacenia kaucji przez najemcę lokalu uzależniającej zawarcie umowy najmu, w tym również umowy najmu na czas nieoznaczony, z wyjątkiem lokali określonych w § 10.

§ 12

Zarząd Gminy i Miasta może postanowić o zawarciu umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy bez obowiązku zachowania wymogów i procedur określonych w niniejszej uchwale w stosunku do:

1) osób, o których mowa w § 3 pkt 2 oraz osób, które utraciły mieszkanie w wyniku zdarzeń losowych,

2) osób, w stosunku do których obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego na czas remontu wynika z art. 32 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego,

3) osób, które są niezbędne dla gminy i miasta, bez względu na osiągany przez te osoby dochód. Umowa zawierana jest wówczas na czas trwania stosunku pracy,

4) osób, które dokonują z własnych środków przebudowy, nadbudowy lub remontu pomieszczeń będących w zasobach gminy, w celu przystosowania ich do wymogów lokalu mieszkalnego,

5) osób, wobec których sąd orzekł opróżnienie lokalu, przyznając im uprawnienie do lokalu socjalnego, na rzecz których osoby trzecie dokonują z własnych środków przebudowy, nadbudowy lub remontów pomieszczeń będących w zasobach gminy, w celu przystosowania ich do wymogów lokalu socjalnego.

§ 13

Bez zgody wynajmującego najemca nie może dokonać podnajmu lokalu.

§ 14

Zarząd Gminy i Miasta raz w roku przedkłada Radzie Miejskiej Gminy Lwówek Śląski sprawozdanie z wykonania uchwały.

Załącznik nr 1: Wniosek o przydział mieszkania (załącznik w formacie Word)
Załącznik nr 2: Wniosek o zmianę lokalu mieszkaniowego (załącznik w formacie Word)