1740

UCHWAŁA RADY GMINY MYSŁAKOWICE

z dnia 29 kwietnia 2002 r.

w sprawie ustalania zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminny i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) uchwala się, co następuje:

R o z d z i a ł I

Postanowienia ogólne

§ 1

Uchwała określa zasady gospodarowania komunalnymi lokalami mieszkaniowymi i lokalami socjalnymi, stanowiącymi mieszkaniowy zasób gminy.

§ 2

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) zwana jest w niniejszej uchwale “ustawą".

§ 3

Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów członków gospodarstwa domowego, osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, obliczanych według zasad określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych.

§ 4

Wynajmującym lokale mieszkalne i socjalne jest Gmina Mysłakowice.

R o z d z i a ł II

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Mysłakowice

§ 5

1. Gmina Mysłakowice gospodaruje swoim zasobem mieszkaniowym, wynajmuje lokale mieszkalne mieszkańcom posiadającym stałe zameldowanie w Gminie Mysłakowice przynajmniej przez okres trzech lat przed datą złożenia wniosku.

(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-6/12/02 z dnia 27 maja 2002 r. stwierdzono nieważność § 5 ust. 1).

2. W wyjątkowych przypadkach Gmina Mysłakowice może udzielić zgody na zawarcie umowy najmu z innymi osobami niż określone w ust. 1, o ile jest to uzasadnione interesem społeczności lokalnej.

§ 6

Najem samodzielnego lokalu mieszkalnego, wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Mysłakowice następuje na podstawie umowy najmu zawieranej pomiędzy wynajmującym, tj. Gminą Mysłakowice, w imieniu której działa Zakład Usług Komunalnych Gminy Mysłakowice, a zainteresowanym najemcą.

§ 7

Wynajmujący umową najmu oddaje najemcy do używania samodzielny lokal mieszkalny, tj. lokal z pomieszczeniami przynależnymi położonymi poza lokalem, w szczególności piwnicą lub komórką strychową.

§ 8

Najemca jest obowiązany z tytułu najmu opłacać czynsz, a ponadto utrzymać lokal i pomieszczenia przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, jak klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

§ 9

Pierwszeństwo przydziału lokali jednoizbowych, przyległych do lokalu mieszkalnego najemcy przysługuje temu najemcy, który wraz z osobami uprawnionymi do zamieszkania posiada w swoim lokalu mniej niż 10 m2 pow. mieszkalnej na osobę.

§ 10

Lokale mieszkalne opuszczone przez najemcę mogą być oddane w najem osobom pozostającym w lokalu, jeżeli nie przysługuje im tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w gminie lub pobliskiej miejscowości oddalonej od Gminy Mysłakowice na odległość nie większą niż 20 km. Są to osoby:

1) pełnoletnie dzieci najemcy i jego współmałżonka,

2) osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych,

3) osoby, które pozostawały we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 11

1. Jeżeli w lokalu po śmierci głównego najemcy pozostały osoby, które nie wstąpiły w stosunek najmu tego lokalu, Gmina Mysłakowice może wynająć im lokal socjalny, o ile osoby te spełniają wymogi określone w § 15 ust. 1 i ich stałe zamieszkiwanie w tym lokalu jest dłuższe niż 3 lata.

2. W przypadku niewyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego osoby te winny niezwłocznie opuścić i opróżnić lokal zajmowany bez tytułu prawnego.

3. Dalsze pozostawanie w lokalu uważa się za samowolne zajęcie i naruszenie prawa posiadania, przysługującego właścicielowi.

R o z d z i a ł III

Zawieranie umów najmu lokali mieszkalnych

§ 12

1. Umowa najmu lokalu mieszkalnego, w którym obowiązuje czynsz regulowany, może być zawarta z osobą, która spełnia łącznie wszystkie warunki:

a) nie ma zabezpieczonych potrzeb mieszkaniowych, nie posiada tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu lub też zamieszkuje w trudnych warunkach lokalowych, w których na 1 osobę uprawnioną przypada mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi,

b) osiąga dochód brutto nieprzekraczający kwoty 100% najniższej emerytury na członka rodziny, a w przypadku osoby samotnej 150% najniższej emerytury,

c) zamieszkuje w lokalu nieobciążonym zaległościami czynszowymi. Warunek ten dotyczy tylko osób zamieszkujących w mieszkaniowym zasobie gminy.

2. W uzasadnionych przypadkach umowa najmu może być sporządzona z pominięciem kryteriów określonych w ust. 1, w szczególności w niżej wymienionych przypadkach:

a) z osobami, które utraciły mieszkanie w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lub pożaru,

b) z osobami, które na podstawie odrębnych umów zobowiązały się do dokonania na własny koszt przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny,

c) z osobami wykonującymi lub podejmującymi pracę ważną z punktu widzenia interesów gminy, po zaopiniowaniu przez Radę Gminy,

d) z osobami osiedlającymi się na terenie gminy Mysłakowice w wyniku repatriacji,

e) z osobami pozostałymi po wyprowadzeniu się i wymeldowaniu głównego najemcy – członkami rodziny, stale zamieszkującymi z głównym najemcą.

§ 13

1. W oddawanych w najem lokalach mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób gminy łączna powierzchnia pokoi powinna się mieścić w przedziale od 7–10 m2 na osobę.

2. Przy uwzględnieniu szczególnie trudnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej osób ujętych na liście przydziału lokali mieszkalnych i socjalnych, po uzyskaniu pozytywnej opinii Zarządu Gminy, można dokonać przydziału z zachowaniem minimalnej powierzchni w pokojach – 5 m2 na osobę.

3. Ze względów zdrowotnych, udokumentowanych zaświadczeniami lekarskimi, wynajmujący może zwiększyć normatyw oddawanego lokalu mieszkalnego o powierzchnię uzasadnioną potrzebami.

§ 14

Oddawanie w najem samodzielnych lokali mieszkalnych, w których powierzchnia przekracza 80 m2, odbywa się za zapłatą czynszu wolnego, którego wysokość określa Zarząd Gminy.

R o z d z i a ł IV

Zawieranie umów najmu lokali socjalnych

§ 15

1. Umowa o najem lokalu socjalnego może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu, jej dochód miesięczny nie pozwala na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych, jak również osiąga dochód brutto nieprzekraczający na jedną osobę kwoty 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 75% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się w pierwszej kolejności z osobami, które:

a) podlegają przekwaterowaniu z dotychczas zajmowanego lokalu mieszkalnego na okres dokonywania napraw lokalu obciążających wynajmującego,

b) zostały zobowiązane przez sąd do opróżnienia dotychczas zajmowanego lokalu z jednoczesnym przyznaniem im lokalu socjalnego (pierwszeństwo mają eksmisje z lokali stanowiących mieszkaniowy zasób gminy),

c) zakwalifikowane zostały do przydziału lokalu socjalnego w innych szczególnie uzasadniających przypadkach, a nie kwalifikują się do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego.

§ 16

Umowę najmu lokalu socjalnego przedłuża się na dalszy czas określony osobie, która spełnia warunki wymienione w § 15 ust. 1.

R o z d z i a ł V

Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali mieszkalnych

§ 17

1. Osoby ubiegające się o najem lokali mieszkalnych lub o lokal socjalny winny złożyć wniosek w Urzędzie Gminy. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do uchwały.

2. Celem poddania kontroli społecznej trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali powołuje się Społeczną Komisję Mieszkaniową jako organ doradczy i opiniodawczy.

3. Społeczna Komisja Mieszkaniowa powoływana jest przez Wójta Gminy Mysłakowice, w skład społecznej Komisji Mieszkaniowej wchodzą:

a) mieszkańcy Gminy Mysłakowice typowani przez Rady Sołeckie,

b) przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłakowicach.

4. Społeczna Komisja Mieszkaniowa działa na podstawie regulaminu pracy, zatwierdzonego przez Wójta Gminy.

5. Społeczna Komisja Mieszkaniowa dokonuje kwalifikacji osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu w formie wyrażonej przez siebie opinii. Ostateczne rozstrzygnięcie o zakwalifikowaniu danej osoby do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego lub socjalnego podejmuje Wójt Gminy.

6. Ostateczna liczba osób zakwalifikowanych do zawarcia umów najmu wykazana jest w formie listy mieszkaniowej.

7. Wykaz osób, z którymi umowa najmu lokali mieszkalnych powinna być zawarta w pierwszej kolejności, sporządza się i podaje do publicznej wiadomości w I kwartale każdego roku.

8. Do prowadzenia spraw związanych z zawarciem umowy najmu lokalu mieszkalnego upoważniony jest zarządca – Zakład Usług Komunalnych Gminy Mysłakowice.

R o z d z i a ł VI

Zamiany mieszkań

§ 18

1. Najemca może dokonać zamiany na inny lokal mieszkalny za pisemną zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany, gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2 powierzchni łącznej pokoi.

3. Tryb załatwiania spraw związanych z zamianą lokali mieszkalnych jest taki sam, jak w przypadkach zawierania umowy najmu lokalu mieszkalnego.

4. Dopuszcza się dokonania zamian międzylokatorskich lokali mieszkalnych, lokali socjalnych na lokale mieszkalne i socjalne oraz odwrotnie, z tym że najemca otrzymuje nowy lokal z zachowaniem dotychczasowego statusu prawnego swoich uprawnień (np. najemca lokalu socjalnego otrzymuje nowy lokal również jako socjalny).

5. Dopuszcza się dokonywania zamian międzylokatorskich pomiędzy najemcami lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy a najemcami zajmującymi lokale w innych zasobach.

6. Zmiany głównego najemcy na rzecz osób bliskich, stale zamieszkujących w lokalu wraz z głównym najemcą nie krócej niż 5 lat dokonuje Wójt Gminy po pozytywnym zaopiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

R o z d z i a ł VII

Zwiększenie mieszkaniowego zasobu Gminy Mysłakowice poprzez adaptację lokali niezamieszkanych na lokale mieszkalne

§ 19

Mieszkaniowy zasób Gminy Mysłakowice można zwiększyć poprzez dokonanie przez osoby fizyczne na koszt własny adaptacji strychów, pralni i innych pomieszczeń niewchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych, usytuowanych w obiektach stanowiących własność Gminy Mysłakowice, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego mieszkania.

§ 20

Adaptacja, o której mowa w § 21, polega na nadbudowie, przebudowie, rozbudowie, odbudowie pomieszczeń niemieszkalnych w obiektach budowlanych bądź kapitalnym remoncie lokali mieszkalnych.

§ 21

Obiekty budowlane i lokale przewidziane do wymienionych w § 20 robót budowlanych typuje zarządca budynków.

§ 22

Załatwienie spraw dotyczących zawarcia umowy o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu z przeznaczeniem na adaptację musi być poprzedzone złożeniem wniosku. Tryb składania wniosku oraz miejsce złożenia określa Zarząd Gminy.

§ 23

Wyboru osób, które otrzymają skierowanie na zawarcie umowy o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu z przeznaczeniem na adaptację dokonuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa.

§ 24

Na podstawie uzyskanego skierowania oraz wymaganych ekspertyz i projektów technicznych osoba wymieniona w § 23 zawiera z zarządcą, tj.: Zakładem Usług Komunalnych Gminy Mysłakowice umowę o udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu, z przeznaczeniem na adaptację.

§ 25

W zawartej umowie powinny być określone w szczególności warunki udostępnienia lokalu do adaptacji, a także wzajemne obowiązki inwestora i zarządcy oraz stosowne rozliczenie z tym związane.

§ 26

Po zakończeniu robót adaptacyjnych i komisyjnym odbiorze lokalu, inwestor, z którym zawarto umowę na udostępnienie obiektu budowlanego i lokalu, otrzymuje skierowanie na zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

R o z d z i a ł VIII

Postanowienia końcowe

§ 27

1. Przed podpisaniem umowy najmu z osobami umieszczonymi na liście mieszkaniowej należy przeprowadzić ponowną weryfikację, jeżeli okres oczekiwania był dłuższy niż 6 miesięcy Ponowna weryfikacja odbywa się na zasadach określonych w § 12 niniejszej uchwały.

2. Osoby umieszczone na listach, o których mowa w ust. 1, tracą prawo do zawarcia umowy najmu, jeżeli nie wyrażą zgody na przyjęcie dwóch kolejno proponowanych lokali.

§ 28

Pozostawia się funkcjonującą listę mieszkaniową ustaloną w latach poprzednich jako nadal aktualną i podlegającą bieżącej realizacji.

§ 29

Traci moc uchwała nr 32/IV/1994 Rady Gminy Mysłakowice z dnia 17 grudnia 1994 r. w sprawie zasad gospodarowania zasobami mieszkaniowymi oraz tryb zaspakajania potrzeb mieszkaniowych.

§ 30

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Mysłakowice.

§ 31

Uchwała wchodzi w życie w po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego

PRZEWODNICZĄCA
RADY GMINY
JOLANTA PECIAK