1738 UCHWAŁA RADY GMINY W KOSTOMŁOTACH z dnia 26 kwietnia 2002 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad dotyczących wypalania słomy i pozostałości roślinnych na polach Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) i § 69 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 92, poz. 460 z późn. zm.), Rada Gminy w Kostomłotach uchwala, co następuje: |
§ 1
Postanowienia ogólne
1. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach, zwane dalej “czynnościami wypalania”, jest dopuszczalne w odległości co najmniej:
(Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Dolnośląskiego PN.II.0911-2/6/02 z dnia 27 maja 2002 r. stwierdzono nieważność § 1 ust. 1 lit. a, b (w części dotyczącej instalacji gazowej i kanalizacji), c i d).
2. Właściciel, użytkownik, dzierżawca pola lub wykonawca czynności wypalania obowiązany jest do zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania i ponosi odpowiedzialność za ewentualne skutki czynności wypalania.
3. Czynności wypalania należy wykonywać w sposób niepowodujący zakłócania w ruchu drogowym.
4. Zabrania się dokonywania czynności wypalania w niesprzyjających warunkach pogodowych, zwłaszcza w czasie zmniejszonej widoczności oraz w czasie długotrwałej suszy i silnych wiatrów.
§ 2
Warunki bezpieczeństwa w miejscu wypalania
1. Czynność wypalania powinna być na gruncie i podłożach niepalnych.
2. Czynność wypalania w okresie trwania żniw dopuszcza się w godz. 6.00–9.00. Po zakończeniu żniw w godz. 6.00–20.00.
3. Wokół wyznaczonych miejsc wypalania pozostałości roślinnych należy wykonać i utrzymać pas zaoranej ziemi o szerokości co najmniej 2 m, pozbawiony materiałów palnych.
§ 3
Organizacja wypalania
1. Przed rozpoczęciem czynności wypalania właściciel, użytkownik, zarządca, dzierżawca pola lub wykonawca czynności wypalania jest zobowiązany:
2. W celu przeprowadzenia czynności wypalania w przypadku zwózki słomy i pozostałości roślinnych należy wyznaczyć miejsce o powierzchni nie większej niż 10 m2. Zgromadzoną słomę i pozostałości roślinne nie mogą być składane na wysokości powyżej 1 m od poziomu terenu.
3. Wypalanie słomy pokombajnowej oraz innych pozostałości roślinnych (bez zwózki) może odbywać się na obszarze do 2000 m2.
4. Czynność wypalania może być prowadzona na obszarze większym niż podany w punkcie 2 i 3 pod warunkiem podziału na sektory. Wielkość jednego sektora nie może przekroczyć norm ustalonych w pkt 2 i 3, a granice poszczególnych sektorów muszą być wyznaczone zaoranym pasem ziemi o szerokości co najmniej 2 m, pozbawionym materiałów palnych.
5. Wypalanie może się odbywać tylko w jednym sektorze. Wypalanie następnych sektorów może być prowadzone po uprzednim zakończeniu wypalania w sektorze poprzednim i całkowitym wygaszeniu ognia.
6. Odległość pozostałej słomy i pozostałości roślinnych od miejsc wypalania nie może być mniejsza niż 3 m.
7. W trakcie czynności wypalania właściciel, użytkownik, zarządca, dzierżawca jest zobowiązany podjąć czynności mające na celu ograniczenie alarmowania jednostek ochrony przeciwpożarowej.
§ 4
Postanowienia kontrolne
Prawo do przeprowadzania czynności kontrolnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz kierowania wniosków o ukaranie przysługuje:
1. Policji.
2. Funkcjonariuszom Zawodowej Straży Pożarnej.
§ 5
Postanowienia końcowe
1. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
2. Uchwała wchodzi w życie z dniem 2 maja 2002 r., to jest trzy dni od daty zamieszczenia na tablicach informacyjnych i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.