1733 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ DZIERŻONIOWA z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych na terenie miasta, zasad gromadzenia i wywozów odpadów komunalnych, rodzaju urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych oraz zasad ich rozmieszczania Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), w związku z art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) Rada Miejska Dzierżoniowa uchwala, co następuje: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) nieczystościach ciekłych – rozumie się przez to ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych,
2) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych,
3) odpady komunalne wielkogabarytowe – rozumie się przez to odpady komunalne, które ze względu na swoje rozmiary nie mogą być umieszczone w pojemniku na odpady komunalne,
4) właścicielach nieruchomości – rozumie się przez to także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,
5) zbiornikach bezodpływowych – rozumie się przez to instalacje i urządzenia przeznaczone do gromadzenia nieczystości ciekłych w miejscu ich powstawania.
R o z d z i a ł II
Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie
utrzymania czystości i porządku
§ 2
1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do:
1) utrzymywania czystości i porządku na terenie nieruchomości, a w szczególności:
a) zbieranie odpadów komunalnych znajdujących się na terenie nieruchomości,
b) gromadzenia odpadów komunalnych wyłącznie w pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia odpadów komunalnych,
c) uprzątania błota, lodu, śniegu i innych nieczystości z dojazdów i dojść do budynków,
2) wyposażania nieruchomości w odpowiednie urządzenia służące do gromadzenia odpadów komunalnych oraz utrzymania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym, a w szczególności poprzez:
a) dbanie o estetykę oraz stan techniczny urządzeń,
b) dbanie o nieprzedostawanie się odpadów poza urządzenie,
c) dbanie o zamykanie pojemników oraz ich nieprzepełnianie,
3) pozbywania się powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych; przy wykonywaniu tego obowiązku właściciele nieruchomości zobowiązani są do udokumentowania korzystania z usług wykonywanych przez podmiot gospodarczy posiadający zezwolenie burmistrza Dzierżoniowa na usuwanie odpadów komunalnych przez okazanie umowy lub dowodów płacenia za usługę lub okazania dowodów płacenia za składowanie odpadów na składowisku odpadów komunalnych z ostatnich 6 miesięcy,
4) uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.
R o z d z i a ł III
Urządzenia do gromadzenia odpadów komunalnych
§ 3
1. Każda nieruchomość powinna być wyposażona w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, posiadające zamykane otwory wrzutowe i przystosowane do opróżniania przez pojazdy specjalistyczne. Na terenie nieruchomości należy stosować pojemniki o pojemnościach od 0,11 m3 do 1,1 m3. Dopuszcza się stosowanie na nieruchomościach pojemników kontenerowych o pojemnościach od 1,1 m3 do 10,0 m3, tylko w przypadku, gdy ze względu na ilość gromadzonych odpadów i ukształtowanie nieruchomości nie ma możliwości zastosowania pojemników o mniejszej pojemności. Pojemniki do gromadzenia odpadów budowlanych nie muszą posiadać zamykanych otworów wrzutowych.
2. Pojemniki na gromadzenie odpadów komunalnych należy ustawiać w miejscach do tego wyznaczonych, utwardzonych oraz niestwarzających uciążliwości lub zagrożenia. Właściciel nieruchomości może ustawić pojemnik tylko na terenie, do którego posiada tytuł prawny. Dla istniejącej zabudowy, uniemożliwiającej lokalizację pojemników na odpady komunalne zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości winien uzyskać zezwolenie od właściciela sąsiedniej nieruchomości na ustawienie pojemnika lub korzystanie z odpowiednich urządzeń do gromadzenia odpadów na tej nieruchomości.
3. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się obiekty służące do użytku publicznego, mają obowiązek ustawienia na nich koszy na śmieci.
4. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wykonania na własny koszt przyłącza kanalizacyjnego:
a) do istniejącej sieci kanalizacyjnej sanitarnej w terminie 48 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały,
b) do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej w terminie 48 miesięcy od daty oddania sieci kanalizacji sanitarnej do eksploatacji.
R o z d z i a ł IV
Usuwanie odpadów komunalnych z terenu
nieruchomości
§ 4
1. Usuwanie odpadów komunalnych z terenu nieruchomości odbywa się wyłącznie na podstawie pisemnej umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a podmiotem gospodarczym posiadającym zezwolenie Burmistrza Dzierżoniowa na usuwanie odpadów komunalnych. Rodzaj i ilość pojemników na odpady komunalne oraz częstotliwość ich usuwania musi być tak dobrana, aby uniemożliwiać składowanie odpadów poza pojemnikami. Częstotliwość opróżniania pojemników nie może być dłuższa niż 7 dni.
2. Usuwanie nieczystości ciekłych, z terenów wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe, powinno się odbywać z częstotliwością uzależnioną od ilości wytwarzanych odpadów oraz objętości zbiornika, zapewniając ciągłość użytkowania oraz uniemożliwiając przedostanie się nieczystości poza zbiornik.
3. Usuwanie odpadów budowlanych winno odbywać się niezwłocznie po zapełnieniu kontenera.
4. Usuwanie odpadów komunalnych wielkogabarytowych powinno odbywać się niezwłocznie po pojawieniu się tego typu odpadu w miejscu gromadzenia odpadów komunalnych.
5. Usuwanie odpadów z koszów ulicznych winno odbywać w miarę ich zapełnienia, nie rzadziej jednak jak co trzy dni.
6. Usuwanie odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości winno odbywać się w taki sposób, aby nie powodować rozsypywania, wylewania oraz wywiewania ich podczas załadunku lub transportu. W przypadku rozproszenia się w czasie załadunku lub transportu odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych podmiot usuwający odpady winien niezwłocznie uprzątnąć zanieczyszczony teren.
7. Przeniesienie odpowiedzialności za odpady komunalne lub nieczystości ciekłe z właściciela nieruchomości na podmiot usuwający odpady następuje w momencie załadowania odpadów na pojazd podmiotu usuwającego.
R o z d z i a ł V
Selektywna zbiórka odpadów komunalnych
§ 5
1. Selektywnej zbiórce poddane są odpady komunalne w postaci: makulatury, szkła białego i kolorowego, złomu, plastyku.
2. Każdy obowiązany jest do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w zakresie ustalonym według zasad określonych w ust. 5.
3. Selektywną zbiórkę odpadów komunalnych organizuje:
4. Na terenie Dzierżoniowa dopuszcza się segregację odpadów komunalnych poprzez selektywne gromadzenie surowców wtórnych w przystosowanych do tego celu workach foliowych lub pojemnikach zbiorczych.
5. Zarząd Miasta, kierując się możliwościami finansowymi prowadzenia selektywnej zbiórki surowców wtórnych oraz możliwościami zagospodarowania zebranych tą drogą, określa w formie uchwały szczegółowy sposób realizacji segregacji odpadów komunalnych na poszczególnych nieruchomościach. Uchwała powinna zawierać: termin wprowadzenia obowiązku selektywnej zbiórki surowców wtórnych na terenie nieruchomości, sposób gromadzenia surowców wtórnych, rodzaj selektywnie zbieranych odpadów komunalnych oraz inne konieczne warunki mające na celu usprawnienie prowadzenia procesu selektywnej zbiórki surowców wtórnych.
R o z d z i a ł VI
Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami
§ 6
1. Dopuszcza się mycie pojazdów samochodowych poza myjniami wyłącznie na terenach utwardzonych, a powstające ścieki nie mogą być odprowadzane do ziemi i wód powierzchniowych.
2. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może być prowadzone wyłącznie wodą bez środków myjących, tj. środków chemicznych stosowanych do mycia karoserii samochodowych i nie może powodować zanieczyszczenia miejsca mycia pojazdu. Dopuszcza się mycie pojazdów samochodowych wodą wraz z środkami myjącymi tylko w przypadku, gdy osoba myjąca posiada tytuł prawny do miejsca mycia pojazdu, a nieczystości ciekłe odprowadzane będą wyłącznie do kanalizacji sanitarnej.
3. Zakazuje się mycia elementów pojazdu samochodowego, które zanieczyszczone są olejami, emulsjami olejowymi lub płynami chłodniczymi poza myjniami i warsztatami samochodowymi.
R o z d z i a ł VII
Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi
§ 7
1. Zakazuje się prowadzenia poza warsztatami naprawczymi napraw i obsługi eksploatacyjnej pojazdów samochodowych związanych z usuwaniem olejów, płynów chłodniczych i hamulcowych oraz prac lakierniczych.
2. Prowadzenie napraw pojazdów samochodowych innych niż wymienione w ust. 1 nie może powodować zanieczyszczenia miejsca naprawy oraz uciążliwości dla osób trzecich.
R o z d z i a ł VIII
Kary
§ 8
1. Osoby naruszające przepisy niniejszej uchwały podlegają karom wymierzonym w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń.
2. Do wykonywania czynności związanych z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązków określonych w niniejszej uchwale upoważnia się Straż Miejską.
R o z d z i a ł IX
Przepisy końcowe
§ 9
Traci moc uchwała Rady Miejskiej Dzierżoniowa nr XL/320/97 z dnia 27 maja 1997 r. w sprawie wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych na terenie miasta, zasad gromadzenia i wywozów odpadów komunalnych, rodzaju urządzeń do gromadzenia odpadów komunalnych oraz zasad ich rozmieszczania.
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.