1697 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W POLKOWICACH z dnia 30 kwietnia 2002 r. w sprawie ustalenia regulaminu targowiska miejskiego w Polkowicach Na podstawie art. 18 ust. 1, w związku z art. 7 ust. 1 pkt 11 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220) uchwala się, co następuje: |
§ 1
Ustala się regulamin targowiska miejskiego w Polkowicach, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Traci moc uchwała nr VI/38/90 Rady Miejskiej w Pol- kowicach z dnia 12 listopada 1990 roku.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 30 kwietnia 2002 r. (poz. 1697)
REGULAMIN TARGOWISKA MIEJSKIEGO W POLKOWICACH
§ 1
1. Targowisko miejskie w Polkowicach, stanowiące zespół terenowo-budowlany przeznaczony do handlu, zwany dalej “targowiskiem”, zlokalizowane jest pomiędzy ulicami: Browarną, Targową, 3 Maja.
2. Targowisko czynne jest codziennie za wyjątkiem niedziel i świąt w godzinach 6.00–18.00.
3. Targowisko prowadzi: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe “Budomet” Sobin 58 A.
4. Nadzór nad prowadzeniem targowiska sprawuje Zarząd Gminy Polkowice.
§ 2
Firma obsługująca targowisko:
§ 3
Uprawnionymi do wykonywania handlu na targowisku są:
§ 4
Na targowisku mogą być sprzedawane wszystkie towary z wyjątkiem:
§ 5
Przy handlu ze straganów i stołów zabrania się sprzedaży:
§ 6
1. Sprzedaż mięsa i przetworów mięsnych, drobiu bitego i przetworów drobiowych, ryb i przetworów rybnych, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, mleka i przetworów mlecznych, lodów, innych środków spożywczych, wymagających zabezpieczenia przed niewłaściwą temperaturą i nasłonecznieniem, winna być prowadzona:
1) w zlokalizowanych na targowisku lokalach użytkowych, pawilonach i kioskach, których właściciele uzgodnili z Terenową Stacją Sanitarno- -Epidemiologiczną warunki sprzedaży, bądź w specjalistycznych środkach transportu, wyposażonych w odpowiednie pod względem higienicznym pomieszczenia, urządzenia chłodnicze, zlewozmywaki, wodę ciepłą i zimną oraz szafę na odzież ochronną i osobistą,
2) lody winny być sprzedawane wyłącznie w opakowaniach jednostkowych z urządzeń chłodniczych lub izotermicznych,
3) sprzedaż warzyw i owoców winna być prowadzona w sposób zabezpieczający przed bezpośrednim ich zetknięciem z powierzchnią targowiska, a spryskiwanie warzyw i owoców powinno być dokonywane jedynie przy użyciu czystej wody zdatnej do picia,
4) napoje chłodzące winny być sprzedawane tylko w hermetycznie zamkniętych opakowaniach jednostkowych,
5) sprzedaż napojów i potraw przeznaczonych do spożycia na miejscu powinna być prowadzona wyłącznie w naczyniach jednorazowego użytku i w razie potrzeby ze sztućcami jednorazowego użytku.
2. Osoba dokonująca sprzedaży jest zobowiązana do umieszczenia pojemnika na odpadki, który winna na bieżąco opróżniać.
3. Osoba dokonująca sprzedaży mięsa, drobiu, ryb oraz potraw i napojów przeznaczonych do spożycia na miejscu jest zobowiązana nosić odzież roboczą.
§ 7
Zabrania się prowadzenia na targowisku sprzedaży towarów w drodze publicznych losowań lub przetargów, z wyjątkiem losów loterii książkowych.
§ 8
1. Miejsca stałej sprzedaży określa Zarząd Gminy.
2. Miejsca dziennej sprzedaży wyznacza osoba z obsługi targowiska.
3. Miejsce sprzedaży nie może być:
4. Osoby prowadzące handel na targowisku winny dbać o utrzymanie miejsca wyznaczonego do sprzedaży w należytym stanie porządkowym i czystości.
5. Osoby prowadzące handel zobowiązane są do przestrzegania regulaminu targowiska oraz przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.
6. Pawilon, kiosk, stragan, kosz lub stoisko powinny być wyposażone w tabliczkę informacyjną umieszczoną w miejscu dobrze widocznym dla kupujących, zawierającą napisane w sposób czytelny: imię, nazwisko właściciela lub nazwę firmy i jej siedzibę.
7. Osoba prowadząca handel na targowisku jest obowiązana uwidocznić na towarach wystawionych do sprzedaży ceny w sposób zapewniający prostą i nie- budzącą wątpliwości informację o ich wysokości.
§ 9
Narzędzia pomiarowe, używane na targowisku, powinny mieć ważną cechę legalizacyjną oraz powinny być ustawione lub używane w ten sposób, aby kupujący mieli możliwość stwierdzenia prawidłowości i rzetelności ważenia i mierzenia.
§ 10
Sprzedaż towaru, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest on szkodliwy dla zdrowia, pochodzi z kradzieży lub innego nielegalnego źródła, będzie wstrzymana przez obsługę targowiska, która obowiązana jest powiadomić Komendę Policji w Polkowicach lub Straż Miejską w Polkowicach.
§ 11
Osoby lub jednostki organizacyjne wykonujące handel mogą korzystać odpłatnie z następujących urządzeń targowiska oraz usług:
§ 12
1. Firma obsługująca targowisko pobiera od osób handlujących na targowisku, ze straganów i stołów, opłatę targową dzienną określoną uchwałą Rady Miejskiej.
2. Opłata targowa będzie pobierana za pośrednictwem inkasentów targowiska, wydających pokwitowanie wg ustalonego wzoru, tj. biletu opłaty targowej.
3. Handlujący ma obowiązek wniesienia dziennej opłaty targowej i uzyskania dowodu jej wpłaty przed rozpoczęciem sprzedaży.
4. Handlujący w miejscach stałej sprzedaży tracą rezerwacje w danym dniu, jeżeli do godz. 9.00 nie zajmą zarezerwowanego stanowiska, w takim przypadku osoba z obsługi przydziela stanowisko innemu handlującemu za kwotę określoną w uchwale Rady Miejskiej w Polkowicach.
5. Handlujący winien zachować bilet opłaty targowej do momentu opuszczenia targowiska, a w razie kontroli okazać ww. bilet osobom kontrolującym.
6. Za brak ważnego biletu uważa się bilet ze skasowaną inną datą niż dzień sprzedaży, bilet z mniejszym od obowiązującego nominałem, bilet bez skasowanej daty.
7. Sprzedaż z kiosków i pawilonów może odbywać się po wcześniejszym zawarciu umowy dzierżawy na wskazane obiekty z Zarządem Gminy Polkowice.
8. W stosunku do osób uchylających się od zapłaty stosowane będą sankcje karno-administracyjne.
9. Prawo do kontroli biletów mają:
§ 13
1. Zakazuje się parkowania samochodów i przyczep na terenie targowiska.
2. Wjazd samochodem w celu dostawy towaru do punktu sprzedaży odbywa się do godz. 9.30. W uzasadnionych przypadkach możliwy jest wjazd samochodem po godz. 19.00 pod nadzorem firmy obsługującej targowisko.
3. Zabrania się picia alkoholu na targowisku.
§ 14
Targowisko miejskie podlegać będzie kontroli wewnętrznej w zakresie prawidłowego funkcjonowania:
1. Kontrola obejmować będzie:
1) stwierdzenie prawidłowości pobranych opłat targowych i wydania przez inkasenta biletów o odpowiednich nominałach,
2) sprawdzenie poszczególnych stanowisk i punktów handlowych pod względem posiadania tabliczek z imieniem i nazwiskiem właściciela lub nazwą firmy i jej siedzibą,
3) sprawdzenia stanowisk, na które zawarte są umowy na rezerwację z tut. Urzędem pod względem nielegalnych podnajemców,
4) sprawdzenie czystości i porządku na targowisku miejskim.
2. Wyniki kontroli zapisane zostają w formie protokołu podpisanego przez komisję kontrolującą i odczytanego kontrolowanemu:
1) kontrolowany ma prawo wnieść własne uwagi, wnioski, wyjaśnienia do protokołu,
2) kontrolowany otrzymuje (w przypadku nieprawidłowości) do realizacji zalecenia pokontrolne, których wykonanie będzie przedmiotem kontroli,
3) protokół należy sporządzić w 2 egzemplarzach – dla kontrolowanego, komisji kontrolującej.
§ 15
Książkę skarg i wniosków przechowuje i udostępnia na żądanie zainteresowanych firma obsługująca targowisko.
§ 16
Zarząd Gminy Polkowice może wydać decyzję o usunięciu z targowiska winnego naruszenia regulaminu i zaopatrzyć ją rygorem natychmiastowego wykonania. Osoba usunięta z targowiska nie może być ponownie dopuszczona do handlu na targowisku przez okres nie dłuższy niż jeden rok.
§ 17
Zmiany regulaminu następują w trybie właściwym dla jego ustalenia.