1689

UCHWAŁA RADY POWIATU W JAWORZE

z dnia 26 kwietnia 2002 r.

w sprawie zmiany uchwały nr XVII/109/99 Rady Powiatu w Jaworze z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a i art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zmianami), w związku z art. 13 ust. 1, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 70 ust. 4, art. 84 ust. 3 i 4 oraz art. 86 i art. 218 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) oraz art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 73) Rada Powiatu w Jaworze uchwala, co następuje:

§ 1

W uchwale nr XVII/109/99 Rady Powiatu w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata wprowadza się następujące zmiany:

1. W § 2 ust. 4 otrzymuje brzmienie: “Oddając nieruchomość w użytkowanie, dzierżawę lub najem, Zarząd Powiatu może odstąpić od przetargu w przypadku:

1) umów zawieranych na czas nie dłuższy niż 3 lata,

2) przekazywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym, prowadzącym działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową.

Warunkiem odstąpienia od przetargu jest w przypadkach określonych w pkt 2 uzyskanie opinii właściwej komisji Rady Powiatu”.

2. W § 3 ust. 2 pkt 3) wyraz “zmiany” zastępuje się wyrazem “zamiany”.

3. W § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie: “Zarząd Powiatu w Jaworze może nabywać do powiatowego zasobu nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych oraz przysługujące tym osobom prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na cele wynikające z potrzeb rozwoju regionu jaworskiego określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub z obowiązku wykonywania zadań publicznych o charakterze ponadgminnym”.

4. W § 4 ust. 2, § 6 ust. 3 i 4 wyrazy: “Zarząd Powiatu Jaworskiego” zastępuje się wyrazami “Zarząd Powiatu w Jaworze”.

5. W § 7 dodaje się ust. 3 o następującej treści:

“3. Zwalnia się z obowiązku sprzedaży w drodze przetargu nieruchomości zabudowane, jeżeli sprzedaż następuje na rzecz osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

1) jest na podstawie pisemnej umowy dzierżawy zawartej na okres co najmniej 10 lat posiadaczem zależnym nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży,

2) za zgodą właściciela nieruchomości i na własny koszt dokonała w okresie dzierżawy zabudowy nieruchomości budynkiem trwale związanym z gruntem i niemającym charakteru tymczasowego obiektu budowlanego w  rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, jeżeli zabudowa została dokonana w oparciu o pozwolenie na budowę wydane dzierżawcy przez właściwy organ,

3) dokonana zabudowa jest zgodna z przeznaczeniem nieruchomości wynikającym z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.

6. Po § 11 rozdziału III dodaje się nowy rozdział “Rozdział IV. Sprzedaż mieszkań komunalnych” o treści:

§ 12. Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych, przeznaczonych do sprzedaży, przysługuje tym najemcom lokali, z którymi umowy najmu zawarte zostały na czas nieoznaczony.

§ 13. Wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zmianami).

§ 14.

1. Od ceny lokalu mieszkalnego, sprzedawanego jako odrębna nieruchomość w trybie bezprzetargowym, udziela się bonifikaty w wysokości:

90% – jeżeli następuje równoczesna sprzedaż wszystkich lokali, w wyniku której wszystkie mieszkania w budynku przestają być własnością powiatu.

2. Bonifikata od ceny sprzedaży, określona w ust. 1, przysługuje w przypadku jednorazowej zapłaty ceny.

§ 15.

1. Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym, od której nie udzielono bonifikaty, może być, na wniosek nabywcy, rozłożona na raty roczne płatne przez okres 10 lat. Roszczenia Powiatu z tego tytułu podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

2. W przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty, wysokość pierwszej raty nie może wynosić mniej niż 10% ustalonej ceny. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej 40% stopy podstawowej kredytu refinansowego stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 16. Lokale mieszkalne wolne w sensie prawnym mogą stanowić przedmiot sprzedaży na warunkach i za cenę ustaloną w trybie przetargu.

oraz nowy “Rozdział V. Sprzedaż lokali użytkowych” o treści:

§ 17.

1. Pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży przysługuje tym najemcom lokali:

– z którymi Zarząd Powiatu zawarł umowy na czas nieokreślony,

– umowy najmu zostały zawarte po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały.

2. Najemcy, o których mowa w ust. 1, korzystają z pierwszeństwa w nabyciu lokalu, jeżeli złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę nabycia ustaloną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zmianami) w wysokości ustalonej przez Zarząd Powiatu i nie niższej od wartości lokali.

§ 18. Sprzedaż lokali użytkowych na rzecz najemców wymienionych w § 17 korzystających z pierwszeństwa w nabyciu następuje w trybie bezprzetargowym, z zachowaniem zasad ustanawiania odrębnej własności lokali określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zmianami).

§ 19.

1. Na poczet ceny nabycia lokalu użytkowego stanowiącego przedmiot sprzedaży w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców wymienionych w § 17 ust. 1, którzy za zgodą Powiatu dokonali z zachowaniem przepisów prawa budowlanego przebudowy lub rozbudowy budynku, w którym w wyniku tego nastąpiło wyodrębnienie lokalu stanowiącego przedmiot sprzedaży lub zwiększenie powierzchni użytkowej tego lokalu, zalicza się nakłady poniesione na jego przebudowę lub rozbudowę.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy umowa najmu lub inna umowa z Powiatem stanowi inaczej.

3. Zasady rozliczania nakładów na remonty lokali użytkowych w zakresie obciążającym wynajmującego, poczynionych przez najemców wymienionych w § 17 ust. 1 w lokalach stanowiących przedmiot sprzedaży, określają umowy najmu lub umowy o remont. W przypadku gdy rozliczenie tych nakładów następuje poprzez zaliczenie na poczet ceny, stosuje się odpowiednio § 19 ust. 1, z tym że kwota zaliczenia nie może być wyższa niż wzrost wartości lokalu spowodowany dokonanymi nakładami.

§ 23. Sprzedaż lokali użytkowych, wolnych w sensie prawnym, następuje na warunkach i za cenę ustaloną w przetargu.

§ 24. Zasady najmu lokali mieszkalnych oraz stawki czynszu przyjmuje się jak dla lokali komunalnych w gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu.

7. Dotychczasowe rozdziały: “Rozdział IV. Oddawanie w trwały zarząd”, “Rozdział V. Pozostałe formy gospodarowania nieruchomościami” oraz “Rozdział VI. Postanowienia końcowe” otrzymują kolejne numery “Rozdział VI. Oddawanie w trwały zarząd”, “Rozdział VII. Pozostałe formy gospodarowania nieruchomościami” i “Rozdział VIII. Postanowienia końcowe”.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY
RADY POWIATU
MAREK ZIELIŃSKI