1647

UCHWAŁA RADY GMINY STOSZOWICE

z dnia 26 kwietnia 2002 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stoszowice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a, art. 40 ust. 2 pkt 3 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z 2001 r.), art. 13 ust. 1 i 4, art. 15, art. 18, art. 34, art. 67, art. 68 ust. 1 pkt 1 i 7 oraz ust. 2, art. 70 i art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r. z późn. zm.), art. 695 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje:

R o z d z i a ł I

ZASADY OGÓLNE

§ 1

1. Zarząd Gminy przeznacza nieruchomości wchodzące w skład gminnego zasobu do sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenie, oddanie w trwały zarząd, a także do obciążenia ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszenia jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywania jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych, jak i majątek tworzonych fundacji, na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

2. Wyłącza się ze sprzedaży lokale mieszkalne i lokale użytkowe w budynkach użyteczności publicznej (świetlice, przedszkola, szkoły) oraz budynek mieszkalny położony w Srebrnej Górze przy ul. Letniej 30.

3. Sprzedaż, zamiana oraz oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków wymaga uzyskania opinii właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków działającego w imieniu wojewody.

§ 2

Nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być:

1) przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki,

2) przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Przepis ten stosuje się również w przypadku zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność,

3) oddawane jednostkom organizacyjnym w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz użyczenie na cele związane z ich działalnością.

§ 3

Sprzedaż nieruchomości przeznaczonych w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego gminy na cele rolne i leśne następuje w drodze przetargu z uwzględnieniem prawa pierwokupu stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego.

§ 4

1. Nieruchomości przeznaczone w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego gminy na cele rolne i leśne, które nie mogą być trwale zagospodarowane poprzez sprzedaż, mogą być wydzierżawiane lub wynajmowane na zasadach Kodeksu cywilnego na okres dłuższy niż trzy lata.

2. Za grunty wydzierżawione na cele rolnicze wysokość rocznego czynszu dzierżawnego i termin zapłaty ustala każdego roku Zarząd Gminy.

§ 5

1. Nieruchomości przeznaczone w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego gminy na cele nierolnicze, które nie mogą być trwale zagospodarowane poprzez sprzedaż, oddanie w użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd, mogą być oddane w dzierżawę lub najem w drodze przetargu na okres dłuższy niż trzy lata.

2. Oddanie w najem lub dzierżawę nieruchomości wymienionych w § 1 następuje w drodze przetargu na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy (Dz. U. Nr 9, poz. 30).

R o z d z i a ł II

SPRZEDAŻ I ODDAWANIE W UŻYTKOWANIE WIECZYSTE

§ 6

1. W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:

a) przysługuje jej roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy ustawy lub odrębnych przepisów,

b) jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości lub następcą prawnym tego właściciela, jego adres jest znany, a nieruchomość została przejęta przed 5 grudnia 1990 r.,

c) jest najemcą lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej przeznaczonej na cele mieszkalne, której gmina jest właścicielem w częściach ułamkowych niewydzielonych, na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale albo umowy najmu lub dzierżawy.

2. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo, korzystają z tego pierwszeństwa, jeżeli złożą oświadczenie w ustalonym terminie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego.

§ 7

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność lub na wniosek nabywcy może zostać rozłożona na raty roczne, nie dłużej niż na 10 lat.

2. Pierwsza rata w wysokości nie mniejszej niż 10% ustalonej ceny sprzedaży podlega zapłacie, nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

3. Ustala się oprocentowanie roczne w wysokości 8% od pozostających do spłaty należności.

4. Raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminie do dnia 31 marca każdego roku, poczynając od roku następnego po zawarciu umowy sprzedaży.

5. W przypadku sprzedaży na raty wierzytelność gminy podlega zabezpieczeniu hipotecznemu na koszt nabywcy.

§ 8

Stosuje się następujące bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, przy sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali mieszkalnych:

1. W przypadku sprzedaży w danym budynku pojedynczych lokali mieszkalnych:

a) 50% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

b) 70% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę, płatną w całości przed zawarciem aktu notarialnego.

2. W przypadku sprzedaży w danym budynku jednocześnie wszystkich lokali mieszkalnych:

a) 70% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym,

b) 95% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal za gotówkę, płatną w całości przed zawarciem aktu notarialnego.

3. Stosuje się następujące bonifikaty od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, przeznaczonej na cele mieszkaniowe, stanowiącej własność gminy w częściach ułamkowych niewydzielonych:

a) 60% dla każdego nabywcy, który zakupi nieruchomość za gotówkę, płatną w całości przed zawarciem aktu notarialnego.

§ 9

Nabywca nieruchomości na cele mieszkalne, który przed upływem 5 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył

lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż mieszkalne, zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami.

§ 10

1. Lokale mieszkalne oraz nieruchomości przeznaczone na cele mieszkalne, których najemcy lub dzierżawcy nie skorzystają z pierwszeństwa kupna lub nie złożą oświadczenia, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną na podstawie jej wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, będą przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu.

2. Wolne lokale mieszkalne będą przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu.

3. Lokale użytkowe sprzedawane będą wyłącznie w drodze przetargu.

§ 11

1. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne.

2. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi 25% ceny nieruchomości gruntowej.

3. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest płatna jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste.

R o z d z i a ł III

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 12

Nabywcy nieruchomości według zasad niniejszej uchwały ponoszą:

1. Koszty opracowania dokumentacji wymaganej przy sprzedaży nieruchomości, tj. wyceny lokalu, budynku, gruntu oraz opracowania dokumentacji geodezyjnej.

2. Opłaty notarialne związane z przeniesieniem prawa własności.

§ 13

Ustala się zryczałtowaną opłatę w kwocie 300,00 zł (słownie: trzysta złotych) na opracowanie dokumentacji wymaganej do sprzedaży nieruchomości w trybie niniejszej uchwały, która podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości na konto Urzędu Gminy.

W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości wniesiona opłata przepada.

§ 14

Tracą moc:

1) uchwała numer 8/III/98 Rady Gminy Stoszowice z dnia 24 kwietnia 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stoszowice,

2) uchwała numer 85/XV/99 Rady Gminy Stoszowice z dnia 30 grudnia 1999 r. zmieniająca uchwałę numer 8/III/98 Rady Gminy Stoszowice z dnia 24 kwietnia 1998 r. w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stoszowice.

§ 15

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy.

§ 16

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
ANDRZEJ SZWAJA