Załącznik nr 1 do Regulaminu organizacyjnego Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze (poz. 1639) |
ZASADY PRACY URZĘDU MIASTA I GMINY
§ 1
Urząd działa w oparciu o następujące zasady:
§ 2
1. Jednoosobowe kierownictwo polega na obowiązku wykonywania poleceń bezpośredniego przełożonego wynikającego ze służbowego podporządkowania.
2. Urzędem kieruje Burmistrz i wykonuje zadania przy pomocy Zastępcy Burmistrza, Sekretarza i Skarbnika, którzy ponoszą odpowiedzialność przed Burmistrzem za realizację swoich zadań.
3. Kierownicy poszczególnych referatów są bezpośrednimi przełożonymi podległych im pracowników i sprawują nadzór nad nimi.
4. W razie nieobecności kierownika referatu jego obowiązki przejmują osoba zaproponowana przez kierownika i zaakceptowana przez Burmistrza.
5. Zasady przyznawania dodatków funkcyjnych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach i urzędach marszałkowskich.
§ 3
1. Czas pracy pracowników Urzędu określa Burmistrz zarządzeniem, kierując się zapewnieniem sprawnej obsługi interesantów.
2. W uzasadnionych przypadkach Burmistrz może ustalić niektórym pracownikom inne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Nie może to jednak przekroczyć ustalonego wymiaru czasu pracy.
§ 4
1. Przyjmowanie interesantów odbywa się w godzinach pracy Urzędu.
2. Burmistrz i jego zastępca przyjmują interesantów w wyznaczony dzień tygodnia w ustalonych godzinach.
§ 5
1. Pracownik samorządowy ma obowiązek zapewnienia należytej obsługi interesantów, a w szczególności:
1) przestrzegania godzin urzędowania oraz sprawnego organizowania przyjęć interesantów,
2) bezzwłocznego załatwiania spraw, jeżeli jest ku temu możliwość prawna i faktyczna, a jeżeli nie ma takiej możliwości poinformowanie interesanta o konieczności przedłużenia terminu załatwienia sprawy,
3) udzielanie interesantom wyczerpujących, pełnych informacji przy załatwianiu spraw,
4) zachowywanie się z godnością w miejscu pracy.
§ 6
2. Do obowiązków pracownika samorządowego należy:
1) przestrzeganie prawa oraz wykonywanie zadań Urzędu w sposób sumienny, sprawny i bezstronny,
2) dbałość o wykonywanie zadań publicznych gminy z uwzględnieniem interesu państwa, gminy oraz indywidualnych interesów obywateli,
3) zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej,
4) sumienne wypełnianie poleceń służbowych,
5) zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach ze zwierzchnikami, podwładnymi, współpracownikami i obywatelami,
6) udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym znajdujących się w posiadaniu Urzędu, jeżeli prawo tego nie zabrania,
7) pracownik samorządowy nie może wykonywać zadań, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność,
8) pracownik samorządowy jest obowiązany na żądanie kierownika Urzędu złożyć oświadczenie o stanie majątkowym.
§ 7
Pracownicy samorządowi ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną za naruszenie obowiązków służbowych przewidzianą w Kodeksie pracy.
§ 8
1. W razie nieobecności pracownika sprawy przez niego prowadzone wchodzą w zakres obowiązków innego pracownika wyznaczonego przez Sekretarza lub kierownika referatu.
2. Zastępstwa pracowników określone są w zakresach obowiązków pracownika.
3. Urząd tworzy warunki kompleksowej obsługi interesantów między innymi przez udostępnienie możliwości nabycia znaków opłaty skarbowej niezbędnych formularzy i druków.