1589 UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W BOLKOWIE z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3, art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) i po zasięgnięciu opinii terenowego inspektora sanitarnego, Rada Miejska uchwala, co następuje: |
§ 1
Szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków określa załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Tracą moc:
– uchwała nr 31/182/36/97 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 27 listopada 1997 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków,
– uchwała nr XXVII/182/2000 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 17 listopada 2000 r. w sprawie wprowadzenia zmiany do uchwały Rady Miejskiej w Bolkowie nr 31/182/36/97 z dnia 27 listopada 1997 r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miejskiemu w Bolkowie.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
§ 5
Uchwała podlega ogłoszeniu przez rozplakatowanie w miejscach publicznych – tablice ogłoszeń w gminie.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 29 marca 2002 r. (poz. 1589) |
Szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Bolków
R o z d z i a ł I
Postanowienia ogólne
§ 1
Gmina tworzy odpowiednie warunki do utrzymania czystości i porządku poprzez:
1) tworzenie polityki ekologicznej i współdziałanie w tym zakresie z sąsiednimi gminami,
2) propagowanie zachowań proekologicznych ludności,
3) dofinansowanie do urządzeń, materiałów, sprzętu służącego do gospodarowania odpadami, a szczególnie do selektywnej zbiórki odpadów,
4) utrzymywanie, budowanie i modernizowanie z zastosowaniem najnowszych technologii składowiska odpadów komunalnych,
5) utrzymywanie oczyszczalni ścieków,
6) utrzymywanie szaletów publicznych,
7) bieżącą kontrolę w zakresie niniejszej uchwały,
8) kierowanie na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia na drogę karną spraw w stosunku do osób niestosujących się do niniejszej uchwały.
§ 2
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) właścicielach nieruchomości: należy przez to rozumieć także właścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomościami,
2) odpadach komunalnych: należy przez to rozumieć odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych,
3) podmiocie gospodarczym: należy przez to rozumieć podmiot posiadający zezwolenie Burmistrza Bolkowa na gospodarowanie odpadami (zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie).
§ 3
1. Odpady komunalne są składowane na gminnym składowisku odpadów komunalnych zlokalizowanym w miejscowości Wierzchosławice.
2. Nieczystości ciekłe są unieszkodliwiane w oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w miejscowości Wolbromek.
R o z d z i a ł II
Szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz obowiązki właścicieli
nieruchomości
§ 4
1. Gromadzenie stałych odpadów komunalnych na terenie nieruchomości musi być prowadzone w następujących urządzeniach w zależności od ilości wytwarzanych odpadów:
2. Jeżeli obręb, na którym położona jest nieruchomość objęty zostanie selektywną zbiórką śmieci, to będzie wyposażony w pojemniki zakupione ze środków gminy lub poddzierżawione od firmy wywozowej.
3. Nieruchomość na terenie gminy, która posiada urządzenie sanitarne, z którego pochodzą nieczystości ciekłe, winna być podłączona do istniejącej sieci kanalizacyjnej na warunkach podanych przez administratora sieci.
4. W sytuacji, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wystarczy aby właściciel wyposażył swą nieruchomość w zbiornik bezodpływowy albo w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, które spełniają określone w przepisach wymagania.
5. Właściciele nieruchomości posiadający urządzenia wymienione w ust. 1 i 4 zobowiązani są do systematycznego usuwania nagromadzonych odpadów. Zbiornik bezodpływowy należy opróżniać z wyprzedzeniem wykluczającym przepełnienie tego zbiornika.
Dokonywać tego będą podmioty posiadające zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie:
a) zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
b) opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych.
6. Dopuszcza się możliwość wywozu odpadów komunalnych na składowisko we własnym zakresie, w sposób niepowodujący zanieczyszczania trasy wywozu odpadów.
7. Właściciele nieruchomości obowiązani są do zawarcia umowy z podmiotem gospodarczym, a świadczenie usług w ramach umowy powinno być potwierdzone rachunkami. Potwierdzenie wpłaty jest równoznaczne z zawarciem umowy. W przypadku wywozu odpadów przez właściciela we własnym zakresie musi on posiadać rachunki potwierdzające składowanie nieczystości na składowisku.
8. Gdy właściciel nie udokumentuje korzystania z usług firmy wyspecjalizowanej w usuwania odpadów stałych i płynnych z nieruchomości, obowiązek ten przejmie gmina w trybie wykonania zastępczego, tj. za zobowiązania i na jego koszt.
9. Właściciel nieruchomości, wzdłuż której przebiega droga, obowiązany jest do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się “wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości”, tak często aby były zawsze czyste. Śnieg i lód usypuje się w pryzmy przy krawężniku.
10. Niezawodowy przegląd samochodu oraz samoobsługowe mycie samochodu może odbywać się w miejscu z twardą nawierzchnią zapewniającą spływ wody do wpustów kanalizacyjnych z osadnikami błota i łapaczami oleju.
11. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek umożliwienia wstępu na teren nieruchomości w celu kontroli wykonania uchwały odpowiednim służbom Burmistrza Bolkowa legitymującym się odpowiednimi dokumentami.
§ 5
Organizator imprezy o charakterze masowym jest zobowiązany do:
1) zapewnienia na czas trwania imprezy toalet oraz pojemników na nieczystości,
2) utrzymania czystości podczas imprezy,
3) oczyszczenia i sprzątnięcia terenu, na którym organizowana była impreza oraz uprzątnięcia terenu przyległego, jeżeli można ustalić jednoznacznie, że zanieczyszczenia powstały w związku z tą imprezą.
R o z d z i a ł III
Zasady rozmieszczania urządzeń do gromadzenia odpadów, częstotliwości i usuwania odpadów komunalnych z nieruchomości i terenów przeznaczonych do użytku publicznego
§ 6
1. Urządzenia, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, powinny być ustawione na utwardzonej powierzchni w obrębie nieruchomości, w miejscu umożliwiającym łatwy dojazd i dostęp w celu bezpiecznego opróżniania oraz pozwalającym na utrzymywanie otoczenia w porządku i należytym stanie sanitarnym. Zanieczyszczenie terenu powstałe w czasie załadunku sporządza firma wywozowa.
2. Opróżnianie urządzeń, o których mowa w ust. 1, dokonywać będzie podmiot gospodarczy według przyjętego harmonogramu. Częstsze niż przewiduje harmonogram opróżnianie urządzeń dokonywane będzie za osobną opłatą.
3. Właściciel nieruchomości nieposiadający urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 4, wykonuje je na podstawie odrębnych przepisów.
R o z d z i a ł IV
Deratyzacja na terenie gminy i sposób jej
przeprowadzania
§ 7
1. Nieruchomości i obiekty na nich zlokalizowane, które należą do osób prawnych, osób fizycznych, urzędów administracji publicznej, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, placówek oświatowych w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, placówek kulturalno-oświatowych są objęte obowiązkową deratyzacją w zależności od stanu zagrożenia.
2. Deratyzacja na terenach wymienionych w ust. 1 przeprowadzana jest przez ich właścicieli.
3. Podmiot zlecający deratyzację, w terminie do dwóch tygodni od jej zakończenia, obowiązany jest złożyć na piśmie Burmistrzowi Bolkowa sprawozdanie o jej przebiegu.
4. Deratyzację winny wykonywać specjalistyczne jednostki posiadające odpowiednie środki do jej wykonania.
R o z d z i a ł V
Zasady utrzymywania zwierząt domowych na terenie i w granicach administracyjnych gminy, a także zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z pro- dukcji rolnej
§ 8
Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkami wielorodzinnymi, budynkami organów administracji publicznej, placówkami w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty, placówkami kulturalno-oświatowymi i zakładami opieki zdrowotnej.
§ 9
Na terenach niewymienionych w § 7 dopuszcza się utrzymywanie zwierząt pod warunkami:
a) wszelkie ptactwo, zwierzęta gospodarskie utrzymywane na nieruchomości winno być zabezpieczone przed opuszczeniem tej nieruchomości,
b) właściciel zwierzęcia, które zanieczyściło ulicę, chodnik obowiązany jest do uprzątnięcia zanieczyszczenia.
§ 10
R o z d z i a ł VI
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 11
Ustala się termin 31 grudnia 2006 r. jako docelowy termin wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów szklanych.